Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Mój Prąd od 1 kwietnia 2023 - macie jakieś przecieki?


Nanofox1

Recommended Posts

Zostały 3 tygodnie do końca przedłużonego terminu programu Mój Prąd 4.0 (tj. do 31.03.2023), a nadal nic nie wiadomo o tym co będzie od 1 kwietnia.

6 marca dostałem odpowiedź:

"Trwają prace nad koleją odsłoną Programu. Szczegóły pojawią się na stronie Mojprad.gov.pl oraz na stronie głównej Funduszu."

 

Mam nadzieję, że kolejna odsłona programu (czyżby już Mój Prąd 5.0 ? ) nie będzie mniej korzystna niż obecna:)

 

Ma ktoś jakieś przecieki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informujemy, że czwarty nabór (MP4) wniosków o dofinansowanie w programie priorytetowym „Mój Prąd”

ZOSTAŁ ZAMKNIĘTY z powodu wyczerpania się budżetu przewidzianego na wypłaty dotacji.

 

Jednocześnie informujemy o trwających przygotowaniach do ogłoszenia kolejnego naboru wniosków o dofinansowanie, którego szczegóły przedstawimy w niedzielę 19 marca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre i to - ja dostałem 6 - przeznaczam je na dołożenie kolejnych paneli bo jeden string jest wolny . -Knuję coby może je dać z mikroinwerterami gdyż ściana południowozachodnia chwilowo jest zacieniana przez sąsiedni budynek ale nie bardzo wiem na ile to podniesie koszty . Na ścianie zmieszczę raczej max 8 paneli bo klimatyzator jakis dupek zawiesił niepotrzebnie wysoko.

Ciekawe jest to że nowe zasady miały w założeniu spowodować powstrzymanie przewymiarowywania instalacji a u mnie zadziałało to odwrotnie. Skoro mam sprzedać za 50 groszy a kupić za 1,2 to muszę instalację przewymiarować o 100 proc potrzeb. Potrzebuję 5000 kwh dla pompy ciepła -żeby odłożyć w wirtualnej kasie tyle pieniędzy muszę oddać około 10 000 kwh - tak więc instalacja zamiast miec 5 kwp jak teraz musi mieć minimum 10 a raczej więcej bo część zeżre autokonsumpcja latem. Ot jak zawsze - planowali planowali i w g.. się obraca. Moje plany zresztą też bo w życiu by mi do głowy nie przyszło że kilowatogodzina może kosztować złotówkę lub więcej.

Edytowane przez Chris Zielonka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre i to - ja dostałem 6 - przeznaczam je na dołożenie kolejnych paneli bo jeden string jest wolny . -Knuję coby może je dać z mikroinwerterami gdyż ściana południowozachodnia chwilowo jest zacieniana przez sąsiedni budynek ale nie bardzo wiem na ile to podniesie koszty . Na ścianie zmieszczę raczej max 8 paneli bo klimatyzator jakis dupek zawiesił niepotrzebnie wysoko.

Ciekawe jest to że nowe zasady miały w założeniu spowodować powstrzymanie przewymiarowywania instalacji a u mnie zadziałało to odwrotnie. Skoro mam sprzedać za 50 groszy a kupić za 1,2 to muszę instalację przewymiarować o 100 proc potrzeb. Potrzebuję 5000 kwh dla pompy ciepła -żeby odłożyć w wirtualnej kasie tyle pieniędzy muszę oddać około 10 000 kwh - tak więc instalacja zamiast miec 5 kwp jak teraz musi mieć minimum 10 a raczej więcej bo część zeżre autokonsumpcja latem. Ot jak zawsze - planowali planowali i w g.. się obraca. Moje plany zresztą też bo w życiu by mi do głowy nie przyszło że kilowatogodzina może kosztować złotówkę lub więcej.

 

Chyba o to chodziło im.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dotąd RCEm nigdy nie była 50gr/kWh ( a bywała i to w lecie ponad 1zł/kWh) a kupować możesz poniżej złotówki również po przekroczeniu 2MWh/r (a do przekroczenia poniżej 40gr/kWh).

Masz gdzieś w Polsce taką taryfę z ceną prądu 0,40 PLN / kWh ?? :)

RCEm a cena zakupu prądu to różne tematy.

 

PS Jak było "dotąd" to nie ma znaczenia.

Ważne jak jest teraz i będzie w przyszłości.

Edytowane przez d7d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dotąd RCEm nigdy nie była 50gr/kWh (a bywała i to w lecie ponad 1zł/kWh) a kupować możesz poniżej złotówki również po przekroczeniu 2MWh/r (a do przekroczenia poniżej 40gr/kWh).

 

to, że zdarzy się kilka razy do roku.... to nie wiele zmienia. Bo kupujesz cały rok.

Uwzględniając zwrot kosztów dobrą zasadą jest odrzucanie wartości skrajnych. A Ty lubisz je wszędzie przytaczać.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo kupujesz cały rok.

 

I kupujesz cały rok wg taryfy zatwierdzonej przez URE.

 

Uwzględniając zwrot kosztów dobrą zasadą jest odrzucanie wartości skrajnych. A Ty lubisz je wszędzie przytaczać.

 

Czemu chcesz odrzucać wartości skrajne, skoro RCEm już jest uśrednione? I co ciekawe, najwyższa cena nie jest w grudniu (wtedy 728,20zł/MWh), gdy prosument sprzedaje tyle, co nic a w sierpniu (cena 1019,06zł/MWh), gdy sprzedaż całkiem spora zwłaszcza, jak ktoś część miesiąca wyjedzie jeszcze na wakacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Kaizen już któryś raz przytacza cenę RCEm z sierpnia zeszłego roku nie zadając sobie trudu sprawdzenia dlaczego ta cena była tak wysoka. Otóż z powodu awarii w naszym systemie energetycznym musieliśmy dokupić w cholerę prądu akurat w niekorzystnym momencie. Jeśli mam opierać kalkulacje na założeniu że energetyka nam się całkiem posypie to owszem. Jednak jak widać z tego co odstawia rząd im gorzej tym lepiej - za rok jedna kilowatogodzina przewidywana cena to 2 zł a RCEm raczej nie wzrośnie- jak zatem kalkulować ? Oni już wkalkulowali że to trup i muszą z nas zedrzeć żeby toto reanimować . Dodam jeszcze że 40 groszy owszem jest taka cena ale dystrybucji w taryfie G13 i ta nie podlega tarczom i innym osłonom . Z tego co wydrukował Tauron wynika jasno że już z tarczą średnia moja cena w G13 raczej przekroczy 1 zł.

 

stawka dystrybucji 2023tauron.jpg

Edytowane przez Chris Zielonka
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Kaizen już któryś raz przytacza cenę RCEm z sierpnia zeszłego roku nie zadając sobie trudu sprawdzenia dlaczego ta cena była tak wysoka.

 

Co kogo obchodzi przyczyna? W lipcu było 799,79 zł/MWh. I też przyczyna nie ma znaczenia - a sprzedaż spora po tej cenie.

za rok jedna kilowatogodzina przewidywana cena to 2 zł a RCEm raczej nie wzrośnie

 

To nie jest przewidywana cena. I nie jest rynkowa. I nie jest 2 zł (ale więcej, niż na fakturze i drastycznie więcej, niż aktualna cena rynkowa). To centralnie regulowana cena, jaką aktualnie płacimy za kWh (różnicę pomiędzy tym co na fakturze a ceną z zatwierdzonej taryfy pokrywasz też Ty - tyle, że z pośrednictwem fiskusa). I jest to rozbój w biały dzień, skoro Rynkowa Cena Energii jest ponad 2x niższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co kogo obchodzi przyczyna? W lipcu było 799,79 zł/MWh. I też przyczyna nie ma znaczenia - a sprzedaż spora po tej cenie.

 

 

To nie jest przewidywana cena. I nie jest rynkowa. I nie jest 2 zł (ale więcej, niż na fakturze i drastycznie więcej, niż aktualna cena rynkowa). To centralnie regulowana cena, jaką aktualnie płacimy za kWh (różnicę pomiędzy tym co na fakturze a ceną z zatwierdzonej taryfy pokrywasz też Ty - tyle, że z pośrednictwem fiskusa). I jest to rozbój w biały dzień, skoro Rynkowa Cena Energii jest ponad 2x niższa.

W lipcu 2022 RCEm wynosiła 796,27 PLN / MWh.

Wiesz dlaczego jest korygowana i dlaczego możliwość korygowania RCEm wygasa wraz z upływem 12-go miesiąca po zakończeniu miesiąca, którego cena dotyczy ?

RCEm jest ceną netto, dolicz dystrybucję i inne a następnie do sumy dolicz VAT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te slawne RCEs z lipca i sierpnia... to już się nie wróci. To był strach na rynku spowodowany groźbą odcięcia gazu, ropy i czego tam jeszcze przez Putina plus dodatkowo awarie elektrowni w PL. W tym roku w sierpniu i lipcu nalezy sie spodziewac cen grubo ponizej 500zł.
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Dotacje do instalacji fotowoltaicznych i na te komponenty, które były w czwartej edycji mają być takie same jak do tej pory. Różnica będzie w magazynach ciepła - było 5 tys., ale jak ktoś się zdecyduje np. na gruntową pompę ciepła to nie dostanie już 5 tys. zł na magazyn ciepła, tylko samo 28,5 tys. na gruntową pompę. Wtedy też się zsumuje: 28,5 tys. na gruntową pompę + 7 tys. na mikroinstalację PV + 16 tys. na magazyn energii + 3,5 tys. na kolektory + 3 tys. na hems/ems - łącznie wspomniane 58 tys. zł w moim prądzie 5.0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...