Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Net-billing a przewymiarowanie instalacji


kyob

Recommended Posts

Ktoś ma już jakieś doświadczenie w temacie doboru optymalnej wielkość instalacji w systemie net-billing i bez bez magazynu energii.

 

Dla nowego domu, gdzie wszystko jest na prąd (CO, CWU, klimatyzacja 3kW, podłogówka 100%, pompa ciepła 6kW). Szacowane roczne zużycie około 6000 kWh (brak danych dla całego okresu).

 

Chętnie poznam jakieś realne dane o ile i czy warto przewymiarowywać instalację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem aby naprawdę tanio miec prąd instalację trzeba przewymiarować tak aby z tego co zostanie oddane do sieci móc zakupić potrzebny w zimie dla PC i domu prąd. Tak więc różnica w cenie sprzedaży i zakupu jest wyznacznikiem wielkości przewymiarowania. Warto zauważyć że ilość oddanej energii nie jest równoważna z ilościa wyprodukowanej tak więc jeśli autokonsumpcja jest 30 proc produkcji to pozostałe 70 musi dać taki dochód aby za to można dokupić brakującą energię. W wypadku zapotrzebowania na 6000 kwh instalacja 10 kwp nie będzie wcale za duża.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma żadnych realnych danych które mogą pokazać jakie będą rozliczenia finansowe za sprzedaną i kupioną energię.

Od 1 lipca 2024 ceny mają być godzinowe.

Nie wiadomo jak dokładnie będzie rozliczany konsument i prosument.

Kierunek przewymiarowania jest wg mnie dobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jest tak jak napisałeś i podchodzę do problemu w identyczny sposób.

 

Jednak trudno dobrać optymalnie skoro nie znam mojego rocznego zapotrzebowania na energię, nie wiem jaka będzie moja autokonsumpcja, nie znam cen sprzedaży energii z nadprodukcji. Do tego trzeba uwzględnić spadek produkcji na samych panelach po każdym roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz dostęp do realnych danych jaki % stanowi autokonsumpcja, gdy ma się wszystko na prąd w tym ogrzewanie to PC?

 

są tysiace przykladów, także na forum, jak masz taryfę G11 to autokonsumpcja jest od 20 do 25%, a jak G12 lub G12w bedzie mniej, 15-20%.

majac zapotrzebowanie roczne na poziomie 6KW (podobnie jak u mnie) to panele 10KW tez pewnie nie starczą żeby z pradem wyjsc na zero. Koszty dystrybucji wszysko zjedzą w netbilingu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

są tysiace przykladów, także na forum, jak masz taryfę G11 to autokonsumpcja jest od 20 do 25%, a jak G12 lub G12w bedzie mniej, 15-20%.

majac zapotrzebowanie roczne na poziomie 6KW (podobnie jak u mnie) to panele 10KW tez pewnie nie starczą żeby z pradem wyjsc na zero. Koszty dystrybucji wszysko zjedzą w netbilingu.

 

Dlaczego autokonsumpcja zmienia się wraz ze zmianą taryfy G11 na G12 lub G12w ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na FM są użytkownicy PC i posiadacze PV więc ktoś poda swoje realne wyniki.

 

Trzeba zaznaczyć, że pewne znaczenie może mieć ustawienie PC. Większość rocznie idzie na CO, jak ktoś ma ustawione grzanie stałą krzywą 24/7 (większość tak ma?) to zimą mało autokonsumpcji, ja mam ustawioną "wyższą" krzywą, dodatkowo w godz południowych target 22*, reszta dnia 21*, noc 20*, więc preferowane godziny pracy gdy jest produkcja z PV (w nocy praktycznie nie pracuje, w południe prawie zawsze tak, reszta różnie). Podobnie program na CWU, najlepiej mieć b.duży izolowany baniak (z zapasemi) grzać jak jest słońce.

 

Swoje dane pewnie mógłbym wydobyć (ale nie mam czasu aby rozkminiać), załączam nałożone wykresy ze stycznia (chyba śnieg zasypał PV w drugiej połowie): z taurona (krzywe), inwertera (szare słupki) i podlicznika pompy (błękit-fiolet, sprężarka-grzałka), jak coś z tego odczytacie to się podzielcie ;) Wychodzi (?) że zimą autokonsumpcja procentowo duża, ale też to nie tak istotne (w skali roku) bo produkcja mała. PV 9,46, PC 9kW.

del.jpg

 

dodaję jeszcze przykład z części marca:

del.jpg

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstępnie można samemu zmierzyć napięcia w poszczególnych fazach.

Miałem napięcia rzędu 245-249 V a pół roku temu obniżyli

i teraz jest ok. 231 V - 235 V.

Może kość zgłaszał.

 

W tej chwili jest

L1 231,02 V

L2 229,23 V

L3 233,26 V

wg info z falownika.

Edytowane przez d7d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...