Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piecokominek / kominek z akumulacją


admaciej

Recommended Posts

Witam,

Poszukuję rozwiązania do niedużego domku (w trakcie przygotowania do zamieszkania, bardzo trafnie określanego "wykańczaniem"). Oprócz ogrzewania gazowego chciałbym zamontować w salonie coś co pozwoli mi z jednej strony cieszyć się wizją ognia, a z drugiej strony połączyć przyjemność z funkcjonalnością czyli dogrzać dom lub w sytuacji kryzysowej (brak gazu/prądu) ogrzać go zupełnie. Dlatego zainteresowany jestem rozwiązaniem z akumulacją, która pozwoli na załadunek nie częściej niż 2 razy na dobę (jeśli rzadziej to tylko lepiej). Na dole mam otwartą przestrzeń - salon z kuchnią i korytarzem (ok 40 m2) i otwarta klatka schodowa na środku na piętro (ok 70 m2) przy wysokości pomieszczeń ok. 2,8m.

Rozważam Cebud PPA450, ale otrzymuję też propozycje gotowego rozwiązania w stylu Brunner BSO 02. Nie mam doświadczenia. Czytam i szukam informacji, pytam, ale informacje, które otrzymuję są często rozbieżne. Czy lepszy będzie piec budowany taki jak Cebud? Czy jak twierdzą niektórzy - szczelny wkład obudowany taki jak Brunner, Stuv, itp., które podobno spełniają wyższe normy i będą trwalsze.

Z drugiej strony jak wygląda możliwość korzystania dziś z takiego piecokominka? Zdaje się, że wolno mi w nim palić wyłącznie w dni niesmogowe. A to oznacza, że jeśli sąsiedzi mają stare piece jako jedyne źródło ogrzewania i kiedy jest zimno to w mojej okolicy jest smog, czyli ja będę mógł napalić dopiero latem kiedy nie ma smogu? Jeśli tak to wstawiam sobie 1,5 tonowy mebel, z którego nie będę mógł korzystać. To może lepiej dla samej przyjemności palenia postawić "kozę" która zajmie mniej miejsca i będzie mniej kosztowała (np. Jotul)?

Widzę, że macie duże doświadczenie i wiedzę, więc chętnie przyjmę wszelkie porady, za które z góry dziękuję

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Przeszukałem i przeczytałem już sporo wątków (tego poleconego akurat do tej pory nie), ale nie udał mi się rozwiać moich wątpliwości.

Co do masy pieca to zgadzam się w pełni. Dlatego przykładowo Brunner BSO 2, z akumulacją, obudowany betonem architektonicznym waży katalogowo 674 kg. Cebud razem z akumulacją bez wysiłku może przekroczyć tonę. Z fizyki wiem co to pojemność cieplna i jaki będzie miała wpływ na charakterystykę nagrzewania i oddawania ciepła w czasie. Chciałbym podpytać w co lepiej wejść - w gotowe rozwiązania szczelnego wkładu (przykładowo przywołanego Brunnera), który wydaje się bezpieczniejszy dla domowników i w czasie nie powinien się zmieniać, który uzupełniony o elementy akumulacyjne będzie spełniał swoją rolę? Czy zbudować palenisko, akumulację, itd., czyli czysta zduńska robota, w wyniku czego otrzymam klasyczny piec z dużą masą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym podpytać w co lepiej wejść - w gotowe rozwiązania szczelnego wkładu (przykładowo przywołanego Brunnera), który wydaje się bezpieczniejszy dla domowników i w czasie nie powinien się zmieniać, który uzupełniony o elementy akumulacyjne będzie spełniał swoją rolę? Czy zbudować palenisko, akumulację, itd., czyli czysta zduńska robota, w wyniku czego otrzymam klasyczny piec z dużą masą?

 

IMO dobra robota zduńska jest nie do pobicia. I masz szyte na miarę - chcesz, to z piecem do pieczenia chleba czy pizzy, z ławeczką, z fajerką itd. Dowolna estetyka, wielkość i masa.

Żeby to sensownie działało to nie wystarczy (jak Brunnera) wkładu i rury obudować masą. Trzeba odpowiednio poprowadzić dym, żeby miał jak największą powierzchnię odbioru ciepła. Bo samo obudowanie wkładu spowoduje, że dosyć szybko powierzchnie stykające się z wylotem będą gorące i dużo ciepła pójdzie w komin - a wnętrze masy akumulacyjnej jeszcze chętnie by wiele go przygarnęło.

Pooglądaj jak są prowadzone spaliny w piecach Kuzniecowa (nie koniecznie Kuzniecow jest najlepszy, ale jest sporo materiałów ładnie obrazujących jak to działa). Znajdziesz też w necie projekty w sketchupie do samodzielnego wykonania.

 

 

Warto też mieć "skrót" do rozpalania - żeby na początku dym szedł prosto do komina, a dopiero po rozpaleniu puścić to przez wszystkie zakamarki, żeby masa akumulacyjna jak najwięcej ciepła odbierała.

 

Jest jedno potencjalne zagrożenie - papierologia. Choćby był super sprawny i czysto spalał - pytanie, jak zdobyć (i ile będzie kosztował) kwit na zgodność z ekoprojektem czy przyszłymi nowymi wymogami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Brunner BSO to raczej proteza czy imitacja akumulacji (wkład + krążki). Jeżeli już chcesz iść w tę stronę to lepiej HKD i do tego kanały akumulacyjne. Ale w ogóle Brunner jest b. drogi, więc musisz mieć spory budżet.

Taniej i podobnie to np. APZ Robirena z kształtkami cebudu. Albo trochę inaczej - gotowy do złożenia, bardzo dobry rodzimy Termokaust.

Zaś co do trwałości i bezpieczeństwa pieca postawionego przez dobrego zduna bym się nie obawiał. Jeżeli ci na tym zależy, to może być też równie szczelny jak gotowe "puszki", to nie jest problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budżet - ;) - jak zawsze czym mniej tym lepiej. Ale po wstępnej analizie widzę, że muszę przeznaczyć na to ok. 25-30k PLN.

Na tego Brunnera mam ofertę prawie 35k z montażem. Dużo. W nim podobno przewód dymowy jest wydłużony w akumulacji, ale jeszcze nie doszedłem do konkretów.

Mam też ofertę na Cebud PPA 450 za ok. 30k z montażem. Oczywiście dodatki w stylu sterownik Tatarka to kolejny koszt.

Kiedyś marzyło mi się połączenie takiego pieca do ogrzania domu i pięknego ognia z piecem chlebowym, ale chyba się z tego wyleczyłem. Po pierwsze nie dźwignę kosztów. Po drugie - właśnie niepewność przepisów - boję się czy za kolejny rok lub dwa nie będę musiał tego rozbierać, więc ostatecznie chyba skończę na piecu zgodnym z ekoprojektem, z nadzieją, że pozwolą mi w tym palić.

Robirena i Termokaustu nie znam. Muszę poszukać informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W PPA 450 Cebudu podoba mi się, że mogę mieć stosunkowo nieduży piec (670x650 w podstawie) ze sporą szybą (np. drzwiczki 510x550, więc szyba trochę mniejsza) i komorą spalania 430x430. Do kosztu muszę jeszcze doliczyć konieczność doprowadzenia powietrza. Na obecnym etapie mogę jeszcze zrobić bruzdę w podłodze i położyć kanał wzdłuż ściany, tak żeby dojść do ściany zewnętrznej. Choć trochę boję się, żeby nie zrobić sobie szkody - nie wiem jak gruba jest podłoga na gruncie i na ile mogę ją odkuć, żeby położyć kanał powietrzny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś marzyło mi się połączenie takiego pieca do ogrzania domu i pięknego ognia z piecem chlebowym, ale chyba się z tego wyleczyłem.

Po pierwsze nie dźwignę kosztów.

Jak zakaszesz rękawy to da się w rozsądnych pieniądzach. Ja tak zrobiłem, działa już 8 lat i grzeje cały dom. Koszt, jak zakaszesz rękawy będzie sporo niższy i satysfakcja spora.

Po drugie - właśnie niepewność przepisów - boję się czy za kolejny rok lub dwa nie będę musiał tego rozbierać, więc ostatecznie chyba skończę na piecu zgodnym z ekoprojektem, z nadzieją, że pozwolą mi w tym palić.

Nie masz żadnych gwarancji i nie będziesz miał że ekoprojekt coś Ci zapewni. Przepisy u nas to potrafią się zmieniać w ciągu nocy;-) Z drugiej strony popatrz jak to działa z azbestem a eternit na dachach jak leżał tak leży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zduństwo można oprzeć na wkładzie piecowym, niewiele różniącym się od wkładu Brunner. Podstawowa różnica, to cena...Co do przepisów - pisałem już kiedyś. Świat nie poradzi sobie przez najbliższe 30 lat bez spalania biomasy. "Ekolodzy" podgryzają i będą gryźć, ale skruszą zęby na potrzebach... https://blog.kominki-batura.pl/marzysz-o-piecu-ogrzewajacym-caly-dom/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zduństwo można oprzeć na wkładzie piecowym, niewiele różniącym się od wkładu Brunner. /[/url]

Tylko czy oprzeć na szczelnym, gotowym wkładzie piecowym? Czyli kupić gotowy wkład i dobudować do niego akumulację i kominy dymowe?

Czy gotowe wkłady składane z kształtek szamotowych, plus do tego cokolwiek sobie ktoś wymarzy?

Czy jeszcze lepiej zrobić piec od zera przez zduna i tu już można puścić wodze fantazji, czyli np. piec z dodanymi drzwiczkami i do tego np. piec chlebowy, akumulacje, itp.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy oprzeć na szczelnym, gotowym wkładzie piecowym? Czyli kupić gotowy wkład i dobudować do niego akumulację i kominy dymowe?

Czy gotowe wkłady składane z kształtek szamotowych, plus do tego cokolwiek sobie ktoś wymarzy?

Czy jeszcze lepiej zrobić piec od zera przez zduna i tu już można puścić wodze fantazji, czyli np. piec z dodanymi drzwiczkami i do tego np. piec chlebowy, akumulacje, itp.?

Ja tylko chciałem poinformować, że szczelny solidny wkład piecowy nie musi być drogi od Brunnera....Co do reszty, to Ty musisz się na coś zdecydować....Jak ktoś sobie życzy, Brunner też może być ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...

Witam wszystkich, jako że to mój pierwszy post tutaj :-)

pociągnę ten wątek, bo mam (chyba) trochę podobny dylemat. A jeśli nie, to mnie uświadomicie mam nadzieję.

Rozważam u siebie w części otwartej pokoju dziennego/jadalni/kuchni postawienie czegoś podobnego do poniższego:

 

:spam:

 

(jeśli jest twórca tego dzieła na forum, dziękuję za inspirację :-)

 

Może być niższe, jeśli byłyby ku temu jakieś względy techniczne.

U mnie komin znajduje się za ścianą z tyłu "pieca", blisko kalenicy. Przygotowane doprowadzenie powietrza od dołu, zdaje się, że nawet z zapasem.

Ceramiczny system S. (tak, już wiem, że niestety), ale tak musi pozostać.

Kominko-piec będzie używany sporadycznie, powiedzmy raz/dwa na miesiąc, by nacieszyć oko i duszę, no i trochę ogrzać kości. Żadnego PW, DGP itp.

Dostęp do suchego drewna bezproblemowy. Na kominiarzu nie planuję oszczędzać, myślę, że się zaprzyjaźnimy, bo będzie często bywał :-) W związku z tym, jedyne czego się boję, to że w komin pójdzie za wysoka temperatura. Prześledziłam sporo wątków tu na forum o kominach i kominkach (pewnie trochę za późno, patrz: ceramika) i zwróciłam uwagę na przewijający się termin: akumulacja, ale przyznam, że bywał używany w tak różnych kontekstach, że mam dużo wątpliwości.

Czy dobrze zrozumiałam, że jest to pomysł pozwalający trochę obniżyć temp, która idzie w komin?

Zależy mi na kaflach, ale doceniłabym wygodę gotowego wkładu, też o z grubsza określonej temp na wyjściu. Co można zamontować dodatkowo we wnętrzu takiego "pieca" (bo podejrzewam, że żaden z niego piec tylko to wkład kominkowy zamontowany w obudowie kaflowej, a może się mylę?) by uzyskać efekt akumulacji? Czy tam może być jakiś szamot?

Czy dysponuje ktoś może jakimś schematem, jak coś takiego mogłoby wyglądać z grubsza?

Albo na co zwracać uwagę przy wyborze wkładu?

Z góry dziękuję za pomoc :)

Edytowane przez Greengaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, jako że to mój pierwszy post tutaj :-)

pociągnę ten wątek, bo mam (chyba) trochę podobny dylemat. A jeśli nie, to mnie uświadomicie mam nadzieję.

Rozważam u siebie w części otwartej pokoju dziennego/jadalni/kuchni postawienie czegoś podobnego do poniższego:

:spam:

 

(jeśli jest twórca tego dzieła na forum, dziękuję za inspirację :-)

 

Może być niższe, jeśli byłyby ku temu jakieś względy techniczne.

U mnie komin znajduje się za ścianą z tyłu "pieca", blisko kalenicy. Przygotowane doprowadzenie powietrza od dołu, zdaje się, że nawet z zapasem.

Ceramiczny system S. (tak, już wiem, że niestety), ale tak musi pozostać.

Kominko-piec będzie używany sporadycznie, powiedzmy raz/dwa na miesiąc, by nacieszyć oko i duszę, no i trochę ogrzać kości. Żadnego PW, DGP itp.

Dostęp do suchego drewna bezproblemowy. Na kominiarzu nie planuję oszczędzać, myślę, że się zaprzyjaźnimy, bo będzie często bywał :-) W związku z tym, jedyne czego się boję, to że w komin pójdzie za wysoka temperatura. Prześledziłam sporo wątków tu na forum o kominach i kominkach (pewnie trochę za późno, patrz: ceramika) i zwróciłam uwagę na przewijający się termin: akumulacja, ale przyznam, że bywał używany w tak różnych kontekstach, że mam dużo wątpliwości.

Czy dobrze zrozumiałam, że jest to pomysł pozwalający trochę obniżyć temp, która idzie w komin?

Zależy mi na kaflach, ale doceniłabym wygodę gotowego wkładu, też o z grubsza określonej temp na wyjściu. Co można zamontować dodatkowo we wnętrzu takiego "pieca" (bo podejrzewam, że żaden z niego piec tylko to wkład kominkowy zamontowany w obudowie kaflowej, a może się mylę?) by uzyskać efekt akumulacji? Czy tam może być jakiś szamot?

Czy dysponuje ktoś może jakimś schematem, jak coś takiego mogłoby wyglądać z grubsza?

Albo na co zwracać uwagę przy wyborze wkładu?

Z góry dziękuję za pomoc :)

Poczytaj:

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwiU0eaGq5iCAxWMgP0HHYSCCaoQjBB6BAgTEAE&url=https%3A%2F%2Fblog.kominki-batura.pl%2Fpiecokominek%2F&usg=AOvVaw0ThUtkXKKIA30EzY5FEDjD&opi=89978449

 

https://blog.kominki-batura.pl/piecokominek-czesc-ii/

 

https://blog.kominki-batura.pl/piecokominek-czesc-iii-2/

 

https://blog.kominki-batura.pl/piecokominek-3/

 

https://blog.kominki-batura.pl/piecokominek-2/

Edytowane przez Greengaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Kto chce budować piecokominek musi wybrać dobre palenisko i pozostałe materiały, takich instalacji nie robi się z byle czego

 

A co znaczy z byle czego, z kartonu czy cuś? Z czego te klocki i wiszące płytki? Te nakładki 6szt. w cenie 1,5 palety szmotu to niby co mają robić? Do jakiej temperatury są grzane i jaka powierzchnia wymiany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...