Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dzień dobry,

 

Jestem zainteresowany kupnem działki oznaczonej numerem 301/22. Poniżej rzut. Mam natomiast pewne obawy związane z częścią terenu oznaczoną jako LsV. Działka ma około 650m2 i odlesiona będzie powierzchnia 500m2, reszta już nie - ze względu na koszty i kary związane z odlesieniem większej części. Na części LsV nie będzie drzew, mają zostać wycięte.

Screenshot_2023-05-06-17-39-51-921_com.google.android.apps.docs.jpg

 

1. Czy będąc późniejszym właścicielem gruntu oraz nieruchomości mogę działkę w całości ogrodzić płotem?

 

2. Czy na części działki oznaczonej jako LsV mogę postawić np. domek narzędziowy niewymagający zgłoszenia?

 

3. Jak wyglądają roczne opłaty za część LsV? Czytałem, że do 10 lat trzeba płacić "odszkodowanie" za przedwczesną wycinkę drzew. Czy dobrze interpretuję, że w tym przypadku tej opłaty nie będzie?

 

4. Czy nadleśnictwo może mi przejąć część działki oznaczonej jako LsV?

 

5. Czy są jakiekolwiek inne ograniczenia w przypadku tej działki?

 

 

 

Dziękuję za wszelkie informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały problem jest taki że działka tylko w części została wyłączona z produkcji rolnej lub leśnej ( odlesiona ) ze względu na opłaty.

 

Zgodnie zaś z art. 12 ust. 1 ustawy osoba, która uzyskała zezwolenie na wyłączenie gruntów z produkcji, jest obowiązana uiścić należność i opłaty roczne, a w odniesieniu do gruntów leśnych – także jednorazowe odszkodowanie w razie dokonania przedwczesnego wyrębu drzewostanu. Obowiązek taki powstaje od dnia faktycznego wyłączenia gruntów z produkcji.

 

Z kolei art. 12a ustawy stanowi, że obowiązek uiszczenia należności i opłat rocznych, a w odniesieniu do gruntów leśnych również jednorazowego odszkodowania, o którym mowa w art. 12 ust. 1, nie dotyczy wyłączenia gruntów z produkcji rolniczej lub leśnej na cele budownictwa mieszkaniowego: do 0,05 ha w przypadku budynku jednorodzinnego.

 

Działkę możesz ogrodzić ale tylko w części odlesionej.

 

2. TJeśli działka została odlesiona to jest możliwość postawienia domku narzędziowego ale za ogrodzeniem jest tyo raczej bezcelowe a jeśli już to tak aby ściana frontowa z drzwiami była w lini ogrodzenia.

Postawienie czegokolwiek nawet budynku gospodarczego na działce leśnej czyli w Twoim przypadku za ogrodzeniem jest niemożliwe.

 

3. Odnośnie podatku to musisz się tego dokładnie dowiedzieć bo jest on uzależniony od średniej ceny sprzedaży drewna określonej przez GUS. na takiej powierzchni.. Na dziś jest to 42,73 zł / ha

Odszkodowanie nie istnieje właśnie dlatego ze działka została odlesiona tylko w części 0,5 ha

 

4. Nie. Nie po to Nadleśnictwo sprzedało grunt aby następnie go przejmować lub odkupować.

 

5. Innych ograniczeń nie ma.

 

Musisz przed zakupem dokładnie dowiedzieć się co zostało odlesione i na jaką część zostały wydane warunki zabudowy lub MPZP.

Warunki zabudowy muszą być uzgodnione z Lasami Państwowymi gdyż w przeciwnym wypadku mogą oni wystąpić o ich unieważnienie.

 

Jakakolwiek wycinka drzew wymaga zgody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Czy mogę we własnym zakresie ostatnie 150m2 działki wyłączyć z produkcji leśnej? Czy w praktyce jest to skomplikowane i kosztowne?

 

Po uprzednim pozytywnym uzgodnieniu z DOLP, zlecasz geodecie wykonanie "innej mapy do celów prawnych", występujesz o wydanie decyzji o trwałym wyłączeniu z prod leśnej, coś płacisz jednorazowo, coś przez 10 lat itd. i finito.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem ze sprzedawcą działki i podobno cała działka jest w MPZP przeznaczona pod budownictwo mieszkaniowe, zapewniał że można ją ogrodzić jak i posiać na terenie nieodlesionym trawę czy postawić domek narzędziowy. Jedynym ograniczeniem jest budowa w części nieodlesionej np. garażu wymagającego pozwolenia, ponieważ tego pozwolenia po prostu nie dostanę. Czy faktycznie tak wynika z MPZP? Gdyby do interpretacji było coś jeszcze potrzebne to wyślę. Lasy Państwowe z kolei mi powiedziały, że ogrodzić działkę płotem mogę, ponieważ cała działka jest moją własnością, natomiast nie mogę tam nic postawić (zaznaczę, że była to rozmowa przez telefon i Pan udzielający odpowiedzi nie widział MPZP). Kogo nie pytam to inna opinia. MPZP powinien być chyba jednoznaczny i określać jak mogę traktować działkę a jak nie? Podobno cała działka jest jako G-MNU i z planu wszystko wynika. Edytowane przez StefanZeromski
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...