Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ujemne ceny energii


Ratpaw

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 778
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A węgiel już w Rotterdamie po 111$/tone :D

 

Dziwne ze ceny energii tak szybko rosły jak rosła cena węgla, jak cena węgla spada to ceny energii dalej wysoko.

 

Ropa po 68$ w przeliczeniu na złotówki baryłka cena z 2018 czy ktoś pamięta cenę oleju napędowego lub benzyny powyżej 6zl w 2018 roku? Cena oleju napędowego na giełdzie też już z 2021.

 

Dalej głosujcie na pis

 

A czego ty po komunie się spodziewasz ? chyba zaskoczony raczej nie jesteś co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ropa po 68$ w przeliczeniu na złotówki baryłka cena z 2018 czy ktoś pamięta cenę oleju napędowego lub benzyny powyżej 6zl w 2018 roku? Cena oleju napędowego na giełdzie też już z 2021.

 

Dalej głosujcie na pis

W PGG od dzisiaj węgiel po 1100.

 

A jak będzie obniżka 0,20 zł/l ropy to cudowny wójt Pcimia powie nam, że to wakacyjna promocja :)

Edytowane przez tomasziolkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wskoczyła faktura maj/czerwiec 1145 zł za 814 kWh. 1,4 za kWh No pięknie

Wiadomo - mniejsze zużycie to automatycznie robi się więcej za 1 kWh.

Aż z ciekawości odszukałem fakturę z analogicznego okresu 2022. Co prawda jechałem wtedy na g12w - wychodziło równo 0,60 zł/kWh.

Noż QRWA 0,60 a 1,40 to jakie to jest zamrożenie ceny ??????!!!!!!!

Jaka to matematyka????

Przedwyborcza????

Podaj jakie masz składniki tej ceny - zmienne za energię i za przesył oraz opłaty stałe.

Nie otrzymałeś dotacji 1.000 zl za ogrzewanie prądem czy w przypadku PC nie przysługuje ?

 

Limit jest po to aby ludzi oszukiwać.

Limit 2 MWh wynika z tego, że większość mieści się w tym limicie.

Dla nich jest kiełbasa wyborcza a nie dla tych bogatych co mają PC i inne dobrobyty :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena z dystrybucją to 0,6980 + 0,3530 + 0,0242 + 0,00496 = 1,08016 PLN netto za 1 kWh

Przy 23% VAT to jest 1,3286 PLN/kWh

"Dobre państwo" może zabierać nie 23% VAT a 5% VAT i wtedy byś miał dla 814 kWh o 132 PLN mniej do zapłaty za sam prąd z przesyłem.

 

Duże masz zużycie prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duże masz zużycie prądu.

 

Duże?

400kWh miesięcznie, to takie standardowe zużycie, nie grzejąc. Zwłaszcza, gdy mieszka z rodziną...

 

Ja się zastanawiam jak niektórzy osiągnęli niższy pobór niż 300kWh - u rodziców latem z kolektorami do grzania wody, wyłączonym ogrzewaczem przepływowym zużycie wynosi 290kWh. Ja samemu z bojlerem na 40°C mam średnio teraz 320-350kWh

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duże?

400kWh miesięcznie, to takie standardowe zużycie, nie grzejąc. Zwłaszcza, gdy mieszka z rodziną...

 

Ja się zastanawiam jak niektórzy osiągnęli niższy pobór niż 300kWh - u rodziców latem z kolektorami do grzania wody, wyłączonym ogrzewaczem przepływowym zużycie wynosi 290kWh. Ja samemu z bojlerem na 40°C mam średnio teraz 320-350kWh

 

też tak miałem, ale po wymianie bojlera na pc cwu pomimo zwiększonego zużycia wody i wzrostu komfortu w lecie mieszczę się w 180-200 kwh. Sam bojer pobierał 240 kwh/miesiąc obecnie około 55kwh/miesiąc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównując ze znajomymi to też mi się to wydaje trochę dużo.

U mnie dziennie 2,5 - 3,0 na CWU (3 osoby + student na gościnnych występach dwa razy w miesiącu, grzeję do 40 st.C. od rana przez dwie godziny cyrkulacja).

 

Mieszkamy od listopada 2022. W poprzednim domu zużywałem ok 3 tys.kWh rocznie.

Teraz doszła nam rekuperacja, indukcja, zmiękczacz. Tego nie było w starym domu.

Pralka i suszarka dużo pracuje (prawie codziennie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównując ze znajomymi to też mi się to wydaje trochę dużo.

U mnie dziennie 2,5 - 3,0 na CWU (3 osoby + student na gościnnych występach dwa razy w miesiącu, grzeję do 40 st.C. od rana przez dwie godziny cyrkulacja).

 

Mieszkamy od listopada 2022. W poprzednim domu zużywałem ok 3 tys.kWh rocznie.

Teraz doszła nam rekuperacja, indukcja, zmiękczacz. Tego nie było w starym domu.

Pralka i suszarka dużo pracuje (prawie codziennie).

 

wentylacja działa non stop i to na jest powodem nie indukcja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wentylacja, piec, lodowka, zmiekczacz wody, centrale nawadnianie, brama garazowa, wjazdowa, TV, dekodery, router, ladowarki.... to dziala 24h na dobe

Zobaczcie ile to ciagnie non stop, np w nocy.

Srednio 200Wh co daje 1,7MWh w ciagu roku

A teraz dochodza:

plyta indukcyjna, pierkanik pralka, suszarka, wlaczone TV, swiatlo, odkurzacz, wlaczone komputery

podczas normalnego uzytkowania co zwieksza dwukrotnie zuzycie energi w zaleznosci od ilosci osob w domu i sprzetu

 

PV pomagaja zredukowac w autokonsumpcji znaczna czesc energi, glupie 200Wh przez 10 godzin dziennie daje 0,7MWh. w ciagu roku.

 

Te wyliczenia sa bez pompy ciepla czy tez grzalek do CWU

Edytowane przez Patatay
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

router, ladowarki....

 

To co Ty za router używasz? :eek:

 

Kiedyś testowałem ile żre mi sprzęt sieciowy i wyszło, że Acces pointy ubiquiti żrą w jałowym trybie 2-3W. obciążone 5W, antena do mostu 7W, switch 2W, więc wartości sumarycznie takie, jak energooszczędna świetlówka...

 

Dekoderów to nawet nie posiadam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW. A'propos oszczędzania - porównuję od zimy zużycie energii przez zamrażarkę w nieogrzewanym pomieszczeniu na parterze - zimą miałem tam około 8°C, teraz mniej więcej 18°C.

Liczyłem, że w chłodnym otoczeniu zimą pobór zauważalnie zmaleje - a tu za styczeń pożarła 24kWh, za maj wyszło 26kWh...

Ciekawe czy by się obraziła, gdybym ją zalał pianą izolacyjną :stirthepot:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW. A'propos oszczędzania - porównuję od zimy zużycie energii przez zamrażarkę w nieogrzewanym pomieszczeniu na parterze - zimą miałem tam około 8°C, teraz mniej więcej 18°C.

 

Jednym z większych zaskoczeń przy zabawie z kamerką termowizyjną było odkrycie, że zamrażalnik w mojej lodówce ma grzałkę, żeby uszczelka nie przymarzła. Nie, nie ma tam puszczonej rurki, żeby "przy okazji" schłodzić czynnik. Chyba (nie mam pewności) jest to kabel grzejny którego moc zależy od temperatury. Jako że grzeje z COP=1 to zużywa sporo energii a zużycie zależy od temperatury również otoczenia. Może masz podobne rozwiązanie i to nie sprężarka, a jakaś grzałka ciągnie dużo więcej w chłodniejszym pomieszczeniu.

 

attachment.php?attachmentid=465525

 

attachment.php?attachmentid=465526

 

A z zaskoczeń z pomiarów zużycia prądu to największym był Android TV - jak miał cokolwiek podpięte pod USB (np. zasilanie wzmacniacza czy dysk) to tak naprawdę się nie wyłączał tylko wygaszał ekran i ciągnął 20W. Jak nic nie było podpięte to zazwyczaj schodził do 0 wg mojego miernika (czyli poniżej pół wata). Ale też nie zawsze. Producent stwierdził, że żeby schodziło do 0,5W to trzeba wszystko odłączyć - w tym WiFi i wszystkie urządzenie BT (co jest o tyle kłopotliwe, że pilot łączy się również po BT (np. do wyszukiwania głosowego).

ZamrażarkaFlir2.jpg

ZamrażarkaFlir.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja się zastanawiam jak niektórzy osiągnęli niższy pobór niż 300kWh - u rodziców latem z kolektorami do grzania wody, wyłączonym ogrzewaczem przepływowym zużycie wynosi 290kWh. Ja samemu z bojlerem na 40°C mam średnio teraz 320-350kWh

 

Nie mamy z tym żadnych problemów poza okresem grzewczym. Wycinek odczytów z czasów bez PV - 3 osoby stale mieszkające plus córa 2 tyg. w miesiącu. Pranie, zmywarka codziennie, wanna w użyciu, praca na dwóch kompach itd itp. Wszystko w domu na prąd no i ta wentylacja, co bez przerwy chodzi 8-)

Screenshot 2023-06-29 at 13-41-56 eBOK - ENEA S.A.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednym z większych zaskoczeń przy zabawie z kamerką termowizyjną było odkrycie, że zamrażalnik w mojej lodówce ma grzałkę, żeby uszczelka nie przymarzła. Nie, nie ma tam puszczonej rurki, żeby "przy okazji" schłodzić czynnik. Chyba (nie mam pewności) jest to kabel grzejny którego moc zależy od temperatury. Jako że grzeje z COP=1 to zużywa sporo energii a zużycie zależy od temperatury również otoczenia. Może masz podobne rozwiązanie i to nie sprężarka, a jakaś grzałka ciągnie dużo więcej w chłodniejszym pomieszczeniu.

 

attachment.php?attachmentid=465525

 

attachment.php?attachmentid=465526

 

A z zaskoczeń z pomiarów zużycia prądu to największym był Android TV - jak miał cokolwiek podpięte pod USB (np. zasilanie wzmacniacza czy dysk) to tak naprawdę się nie wyłączał tylko wygaszał ekran i ciągnął 20W. Jak nic nie było podpięte to zazwyczaj schodził do 0 wg mojego miernika (czyli poniżej pół wata). Ale też nie zawsze. Producent stwierdził, że żeby schodziło do 0,5W to trzeba wszystko odłączyć - w tym WiFi i wszystkie urządzenie BT (co jest o tyle kłopotliwe, że pilot łączy się również po BT (np. do wyszukiwania głosowego).

 

Serio ? :D

Jaka temperaturę ma obudowa zamrażarki w miejscu styku z uszczelką i gdzie jest termoizolacja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...