Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Budowa domu poprzez firmę na 8 % z materiałami? Czy 23% na materiały.


Recommended Posts

Witam szykuję się do budowy domu w tym roku. Dostałem propozycję od firmy która zaproponowała mi że materiały odliczy sobie po 8 proc VAT, rzekomo w ten sposób będę miał tańszą budowę domu. Albo faktury na siebie po 23 proc na materiały budowlane . Chciałbym się dowiedzieć jak to wygląda prawnie i ewentualnie jakieś wskazówki w którą stronę iść. Czytałem ze może być później problem np. z ubezpieczeniem gdy nie będę miał faktur za materiały. Ktoś się orientuje, mógłby mi to wytłumaczyć i polecieć jakiś kierunek.?

Domek mały, jedno pięterko 100 m.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

normalnie, umawiasz sie z wykonawca, ze on kupuje material, co nie stoi na przeszkodzie, zebys Ty go wybieral i uzgadnial korzystniejsze ceny. fv na wykonawce od sprzedawcy materialu, a potem wykonawca sumuje wartosc materialu po cenach netto, dolicza kwote za robocizne i dolicza vat wg stawki obnizonej.

 

VAT za material jest podatkiem naliczonym u wykonawcy, ktory on w deklaracji VAT wykazuje i pomniejsza o te kwote VAT należny (czyli ten, ktory on jako podatnik odprowadza). ogarnij tylko temat tak, zeby nie bylo problemu, jeśli fizycznie platnosci za material dokonasz Ty, a potem dokonacie potrącenia przy rozliczeniu (bo technicznie rzecz biorac, to on Ci bedzie wisial hajs za material, a Ty jemu za material + robote, wiec po prostu potrącasz kwote zaplacona z VAT od kwoty należnosći względem wykonawcy w drodze kompensaty). Bo jak ma nieogarnietych ksiegowych to moga cos placać o whiteliste np.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...