Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki rekuperator wybrać.


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 132
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie. U mnie nie ma mokrych szyb.

 

Przy podłogówce niemożliwe, żeby w czasie kąpieli czy intensywnego gotowania nie osiągnąć punktu rosy na szybach. Jak masz punkt rosy ponad 21* to nie na bata - w narożnikach musi się skraplać.

 

attachment.php?attachmentid=466745

 

Zresztą żeby lustro (cieplejsze od okien przecież) nie zaparowało, to trzeba matę grzewczą montować.

 

Praw fizyki nie oszukasz.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. U mnie nie ma mokrych szyb. Całe życie z tym walczyłem w mieszkaniach, żeby teraz miec problem na własne życzenie w drugim domu. Weżmę kupie po taniosci ozona 160m3 na went EC 8 - 50 W za 4800, albo na bogato białą Thessle w promo za 10500zł. ... Thessla to jednak doświadczenie.

 

Samsung 260.

Rekuperator Samsung AN026JSKLKN/EU Centrala wentylacyjna 250 m3/h z odzyskiem wilgoci.

Sterowanie przez WiFi (opcja)

Jonizator Virus doctor z atestem TUV Rheinland (opcja)

Czujnik stężenia CO2 (opcja)

Automatyczny - „by-pass”

Cicha praca

Automatyczna regulacja punktu pracy wentylatorów

Sterowanie wspólnie z systemami klimatyzacji.

 

Uzytkuję od 6 lat. Płaciłem 3k PLN. Tetaz ok 4-5k PLN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samsung 260.

Rekuperator Samsung AN026JSKLKN/EU Centrala wentylacyjna 250 m3/h z odzyskiem wilgoci.

Sterowanie przez WiFi (opcja)

Jonizator Virus doctor z atestem TUV Rheinland (opcja)

Czujnik stężenia CO2 (opcja)

Automatyczny - „by-pass”

Cicha praca

Automatyczna regulacja punktu pracy wentylatorów

Sterowanie wspólnie z systemami klimatyzacji.

 

Uzytkuję od 6 lat. Płaciłem 3k PLN. Tetaz ok 4-5k PLN.

 

Zapomniałem.

Mokrych szyb, za wyjątkiem łazienki (ale tam firma montująca zrobiła bład bo powinen być długi anemostat wyciągowy równolegle do okna) - nigdy nie widziałem. A moja elewacja to ponad 70% szyby! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. U mnie nie ma mokrych szyb. Całe życie z tym walczyłem w mieszkaniach, żeby teraz miec problem na własne życzenie w drugim domu. Weżmę kupie po taniosci ozona 160m3 na went EC 8 - 50 W za 4800, albo na bogato białą Thessle w promo za 10500zł. ... Thessla to jednak doświadczenie.

 

Thessla ma jakąś promocję? 10500 to za jaki model?

Edytowane przez apache
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Thessla ma jakąś promocję? 10500 to za jaki model?

 

Jedern z podstawowych, z króćcami do góry. Widzę, że Wanas ma jakiś nowy model Black w spienionej obudowie. Ma względem Thessli sterownik naścienny, nagrzewnicę i kosztuje z 8,5k zł. Kilka tys na rurki do domu 105m2 i jest instalacja po taniosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedern z podstawowych, z króćcami do góry. Widzę, że Wanas ma jakiś nowy model Black w spienionej obudowie. Ma względem Thessli sterownik naścienny, nagrzewnicę i kosztuje z 8,5k zł. Kilka tys na rurki do domu 105m2 i jest instalacja po taniosci.

 

Gdybym miał zapłacić za reku 8k PLN, wolałbym go zrobić samemu! :) A już 10k za Teslę to kosmos.- 5k to max.

Reku musi być z odzyskiem wilgoci bo u nas okres grzewczy to ponad 6 miesięcy w roku :)

Nagrzewnica do reku jest zbędna, a przy obecnycj cenach energii zupełnie nieopłacalna. Te kilka stopów na dobę podczas odszraniania wymiennika, nie zmienia jakości powietrza w tym czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reku musi być z odzyskiem wilgoci bo u nas okres grzewczy to ponad 6 miesięcy w roku :)

Nagrzewnica do reku jest zbędna, a przy obecnycj cenach energii zupełnie nieopłacalna. Te kilka stopów na dobę podczas odszraniania wymiennika, nie zmienia jakości powietrza w tym czasie.

 

Nie u mnie. Buduje domy pasywne, które nie wymagają grzania :) W tym roku w styczniu i lutym zużyłem po 200kWh z pompy na wszystko. Dół praktycznie nie wymaga grzania w ogóle. Min 22 stopnie. Góra to 20-21 stopni ale przy wilgotności 40-50% jest przyjemnie. Dzieci zdrowe.

Właśnie na dobrym reku opieram też to moje grzanie. W Zehnderze nagrzewnica przy 70-100m3/h daje minimalne zużycie prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie u mnie. Buduje domy pasywne, które nie wymagają grzania :) W tym roku w styczniu i lutym zużyłem po 200kWh z pompy na wszystko. Dół praktycznie nie wymaga grzania w ogóle. Min 22 stopnie. Góra to 20-21 stopni ale przy wilgotności 40-50% jest przyjemnie. Dzieci zdrowe.

Właśnie na dobrym reku opieram też to moje grzanie. W Zehnderze nagrzewnica przy 70-100m3/h daje minimalne zużycie prądu.

 

Ktoś te kurniki z malutkimi oknami jeszcze buduje? Opłacalność budowy takiego "cuda" dawno została wyliczona jako nieekonomiczna :)

Sorrki, byłem pewien, że nikt już nie sięga po tego typu rozwiązania. No, ale ja swój przeszklony energooszczędny klocek budowałem 6 lat temu i wypadłem z obiegu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months później...

Witam, chciałbym zwrócić się o radę. Będę budował dom około 137m2 pow użytkowej. Wstępnie rozmieściłem reku i przydzieliłem z bilansem:

 

https://zapodaj.net/plik-tzmUTGjx6B

 

Pytanie 1

Czy jechać reku z kotłowni, czy lepiej ze strychu z środka domu?

Pytanie 2

Wybrałem wstępnie, chociaż nie wiem bo ciężko tu coś wybrać w dobrych pieniądzach z odzyskiem wilgoci i wentylatorami EC rekuperator Rekuperator iZZi 402 ERV, nie wiem czy nie jest on za duży? Większy lepiej bo nie będzie pracował na maxa jeśli dobrze czytałem?

Pytanie 3

Czy ktoś ma doświadczenia z klimatyzacją kanałową, czy każdą można do każdego rekuperatora czy tak jak są oznaczone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klimatyzacja kanałowa jest niezależna od rekuperatora. Ten ma tylko dwa zadania - wentylować pomieszczenia i odzyskiwać energię cieplną.

Ale żeby klimatyzacja kanałowa działała, musisz mieć zwiększone przepływy bo przy standardowych 100m^3/h musiałbyś nawiewać powietrze o temperaturze np. +10*C żeby coś z tego było. Dla tego przykładu zejście z +25*C na +10*C, przy 100m^3/h masz 1,8kW mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam rekuperatora do własnoręcznego montażu w nowym domku 98m² parter

 

Wymagania:

~250m³

króćce od góry lub podwieszany

wymiennik entalpiczny

wentylatory EC

harmonogram pracy poza domem itd.

bypass automatyczny.

 

Plan:

Nawiewy: salon 2 rury, sypialnia master 3 rury, sypialnie 1 osob. 2 rury

Wyciągi: kuchnia 3 rury, łazienka 3 rury, pralnia 2 rury, wiatrołap 1 rura.

 

Narazie znalazłem:

1. o3ozon A300 + entalp + siłownik = 8100zł

2. Prodmax Pro mini 300 premium 9000zl

3. KOMFOVENT DOMEKT R 300 V (obrotowy) 10000zł

4. Defro 300V DRX Entalp 11500zł

 

 

Zastanawia mnie drastyczna różnica średnicy króćców w przypadku izzi, a300, Defro to fi200 w stosunku do prodmaxu fi 125. Każdy rozdzielacz najmniejszy wlot ma 160 a tu 125 hmm...

 

Co myślicie o tych sprzętach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...