Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gaz czy Panele.Oto jest pytanie.


Marcelixt

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 127
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Wiecie co rachunki dostaję co pół roku. Może zmienić je na comiesięczne????Przynajmniej będę widział wszystko za tzw. miesiąc.

 

Wiedzę to ja czerpię z licznika kiedy tylko chcę. A co za różnica, czy rozliczenie będzie (może być nadpłata jak i niedopłata) miesiąc czy kilka wcześniej? Gdyby było gratis - to bez różnicy. Ale że częstsze rozliczenia to płatna usługo to nie ma to dla mnie żadnego sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z licznika to tak mogę odczytać ale już ja akurat nie policzę ile dokładnie zapłacę. Przy rachunku co miesiąc mam od razu rozliczenie ile zapłacić itp.a nie jakieś prognozy.Chyba,że się mylę.

 

Mylisz się. ZE też nie policzy. Gdyby sprzedawca był pewien tego, co wystawia na fakturze to nie istniałyby faktury korygujące.

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Dodano-1000-kWh-Sejm-podwyzsza-limity-zuzycia-pradu-z-zamrozona-cena-8578858.html

 

Ale znowu - naprawdę robi Ci tak duża różnicę, czy dodatkowe 200 zł zapłacisz może wcześniej, a może później że jesteś w skłonny za tę wiedzę płacić kilkadziesiąt złotych rocznie? Bo za sam prąd zapłacisz tyle samo niezależnie od tego, jak często masz rozliczenia. Za to za częstsze rozliczania płacisz konkretne, dodatkowe złotówki (a te rozliczenia, jak widać w linku, nie są ostateczne i pewne).

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie takie opcje chodzą mi po głowie:

 

1. poczekac rok,zobaczyc co będzie.

lub

2. zakładac gaz.

lub

3. zakładać pc.

lub

4. zakłądać panele.

 

 

1. Jeśli poczekasz rok to już będziesz kilka tysięcy w plecy , kasa nie do odzyskania....

 

3. Kup sobie tanią pompę monoblok za 10k , używaj aż się rozleci bez przeglądów itp

 

4. Jak dorzucisz do tego panele , to jest spora szansa że delikatnie przekroczysz limit 3000 kWh

 

Najlepiej gdyby udało się zrobić te obie inwestycje z dopłatami ( u mnie w tym roku był zwrot do 85% inwestycji )

Edytowane przez sito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Rzucaj monetą. Koszt instalacji PV wysoki. Przyłącza gazowego i instalacji gazowej pewnie też.

Co pewne, to że w dłuższej perspektywie gaz będzie drożał.

Off-grid w kontekście grzania nie ma sensu a ceny "skupu" prądu i zasady rozliczania nieprzewidywalne.

To, co na pewno się opłaci to zmniejszenie zużycia energii - jak nie masz, to rekuperacja, termoizolacja, uszczelnianie...

Kominek/koza unplugged po taniości to nie tylko oszczędność jak w niej spalisz co wyschnie po cięciach pielęgnacyjnych czy okazyjnie kupisz, ale też możliwość zmagazynowania taniej energii w pełniej niezależności od wszelkich dostawców nośników energii i sytuacji losowych czy wojennych.

 

Podaj konkrety a nie wodolejstwo.

Czy Autor pytał o ogrzewanie kominkiem lub kozą w której w dodatku będzie spalał suche drewno z cięć pielęgnacyjnych?

Czy obecnie można kupić okazyjnie tanie drewno do spalania w kominkach / kozach ?

Faktycznie takie drewno może pełnić rolę magazynu energii "w pełniej niezależności od wszelkich dostawców nośników energii i sytuacji losowych czy wojennych"

 

Rzut monetą nie jest racjonalnym wyborem.

Koszt PV wysoki - może jednak nie aż tak wysoki jak myślisz lub sugerujesz. Wcześniej dawałem konkretne przykłady w miarę tanich instalacji PV, dużo tańszych niż Ty ogłaszałeś.

Koszt przyłącza i instalacji gazowych nie jest tani ale podaj konkretne kwoty i porównaj całościowy koszt instalacji PC i instalacji ogrzewania gazem łącznie z przyłączami.

Wtedy można porównywać i szacować co się bardziej opłaca przy dzisiejszych cenach energii.

 

Stwierdzenie

Co pewne, to że w dłuższej perspektywie gaz będzie drożał.

Przypuszczam, ze to samo można napisać o wzroście ceny prądu, drewna, węgla, pelletu.

 

Czy ta "pewność" wzrostu cen gazu i innych może być pomocna w wyborze źródła energii do ogrzewania domu?

 

Kolejne stwierdzenie

To, co na pewno się opłaci to zmniejszenie zużycia energii - jak nie masz, to rekuperacja, termoizolacja, uszczelnianie...

Dom w miarę nowy , 110m2, szacunkowe zużycie energii elektrycznej na ogrzewanie to może ok. 5.500 kWh i 1.500 kWh na c.w.u.

5.500 kWh / 110m2 = 50 kWh/m2/rok

 

Twierdzisz, że warto ocieplać.

Możesz podać koszt ocieplenia i roczne zyski w kWh z tego ocieplenia ?

 

Rekuperacja i uszczelnienie to odrębny temat i nie tak kosztowny jak termoizolacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co chłopaki gaz najbardziej???W miarę cenowo, czy poczekać i podjąć decyzję po kolejnym rachunku z PGE.

Niestety PV za 50000tyś i PC za tyle samo to nie mój zasięg.

 

Ja bym zaczął od montażu klimy... Inwestycja mała, przy tych cenach energii powyżej limitu zwróci się w jeden sezon , klimą oblecisz większość sezonu.

 

Mój dom podobnie jak twój potrzebuje ok. 10000 kWh , grzejemy klimą , w weekendy dogrzewamy kozą , wodę grzeje zwykły bojler i zmieścimy się w 5000-5500 kWh . Pamiętaj że w nowym domu CWU potrafi kosztować tyle samo co CO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co chłopaki gaz najbardziej???W miarę cenowo, czy poczekać i podjąć decyzję po kolejnym rachunku z PGE.

Niestety PV za 50000tyś i PC za tyle samo to nie mój zasięg.

Jasne, kWh gazu nigdy nie będzie droższy od kWh prądu. PV zawsze możesz w pózniejszym terminie dokupić... będą tańsze i lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co chłopaki gaz najbardziej???W miarę cenowo, czy poczekać i podjąć decyzję po kolejnym rachunku z PGE.

Niestety PV za 50000tyś i PC za tyle samo to nie mój zasięg.

 

Ile ma kosztować przyłącze gazu, ile instalacja i sam kocioł gazowy?

 

Kolejny rachunek z PGE nie będzie znacząco niższy.

Chyba że odmrożą ceny prądu i zlikwidują Tarczę Solidarnościową ... (chroniącą interesy sprzedawców prądu i Rządu) .

 

Pomysł z grzaniem klimatyzacją jest warty rozważania.

To będzie najtańsza inwestycja.

 

BTW

PV kosztuje albo 50 tys. zł albo 50000 zł :)

Edytowane przez d7d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gaz cała instalacja z kotłem 23tyś.Sasiedzi większość robiła,bo nitkę u nas położyli.W PGE powiedzieli mi,że po przekroczeniu limitu w taryfie g12w cena za 1kWh jest jedna i wynosi 1.49zł.Od nowego roku może być po 1.70złl albo drożej i ma nie być już limitów typu 2000,3000 itp.dla wszystkich.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gaz cała instalacja z kotłem 23tyś.Sasiedzi większość robiła,bo nitkę u nas położyli.W PGE powiedzieli mi,że po przekroczeniu limitu w taryfie g12w cena za 1kWh jest jedna i wynosi 1.49zł.Od nowego roku może być po 1.70złl albo drożej i ma nie być już limitów typu 2000,3000 itp.dla wszystkich.

Jakieś szalone te prognozowane ceny energii elektrycznej !!

Nie ma uzasadnienie dla takich cen. Ktoś okrada ludzi z ich pieniędzy.

 

Tutaj

http://cena-pradu.pl/taryfy.html

podają niższe ceny dla G12w, odpowiednio 1,32 zł/kWh i 0,95 zł/kWh

Możesz zmienić dostawcę prądu?

Kto jest operatorem sieci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PGE.Po pokonaniu limitu pokazała mi,że cena w tabeli którą miała to 1.49 zł brutto za 1kWh.Ale to po naleganiu,że chcem znać brutto a nie netto o którym mi mówiła,że wynosi 0,69gr.

No ale.mowiła,że te nowe limity to jeszcze nie weszły.Z innych źródeł podawali,że już obowiązują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i tak jak mówiłem pani z PGE powiedziała,że po przekroczeniu limitu w taryfie G12W i w innych wskakuje jedna cena za 1 kWh tj. 1.49zł., Nie ma rozgraniczenia jak na tej stronie co podałeś

 

cyt.Tutaj

http://cena-pradu.pl/taryfy.html

podają niższe ceny dla G12w, odpowiednio 1,32 zł/kWh i 0,95 zł/kWh

 

Najlepsze jest to,że teraz dowiedziałem się tylko nie wiem,czy to akurat prawda,że jak przekraczamy limit zużycia to płacimy więcej i za ten prąd do limitu.Szok.No o tym nikt nie wspomina.

 

Na koniec roku wiele osób się przekona w rachunkach jak przekroczy limity.Zostało przecież jeszcze 5miesięcy.

Z tego wszystkiego wynika, że ja już płacę po 1.49 za kWh,czy to w nocy ,czy w tzw. tanich godzinach. Inni co przekroczyli też, tylko w ogóle mogą nie wiedzieć o tym.

Edytowane przez Marcelixt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do limitu płacisz niższą cenę a po przekroczeniu płacisz wyższą ale tylko dla poboru ponad limit.

Cena energii do limitu pozostaje ta niższa.

W G12 i G12w jest nadal różnica między ceną końcową.

Jest jedna cena energii elektrycznej ale nadal jest różnica w dystrybucji.

Edytowane przez d7d
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...