Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kominek - doprowadzenie powietrza z zewnątrz


marimarek

Recommended Posts

Witam,

 

Planuję zamontować w nowym domu kominek - kozę, mam poprowadzone doprowadzenie powietrza z zewnątz (które trzeba by trochę przesunąć). Duża część kominków-kóz nie potrzebuje doprowadzenia z zewnątrz, a te co potrzebują są zwykle droższe.

 

Pytanie czy lepiej zainwestować w taką kozę z możliwością doprowadzenia powierza z zewnątrz, czy kominek bez takiej opcji będzie działać równie dobrze. Kominek będzie używany od czasu do czasu i nie będzie pełnił funkcji grzewczej, ale nie chciałbym też, żeby były później duże problemy z rozpalaniem albo, żeby "zadymiło" cały dom. Dom jest nowy, raczej szczelny, co może też być istotne (tak czytałem).

 

Orginalnie umieściłem temat tutaj: https://forum.muratordom.pl/showthread.php?383463-Kominek-doprowadzenie-powietrza-z-zewn%C4%85trz&p=8198691#post8198691, ale chyba w tym podforum lepiej pasuje, a nie potrafię już przenieść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czerpnia dostarczając powietrze do spalania, ogranicza wysysanie powietrza - już ogrzanego - z pomieszczenia w którym stoi. Z reguły z pokoju głównego/gościnnego. I to jest w zasadzie główny cel dostarczania powietrza z zewnątrz. Można jeszcze wydziwiać, że powietrze dostarczone z zewnątrz poprawia spalanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Planuję zamontować w nowym domu kominek - kozę, mam poprowadzone doprowadzenie powietrza z zewnątz (które trzeba by trochę przesunąć). Duża część kominków-kóz nie potrzebuje doprowadzenia z zewnątrz, a te co potrzebują są zwykle droższe.

 

Pytanie czy lepiej zainwestować w taką kozę z możliwością doprowadzenia powierza z zewnątrz, czy kominek bez takiej opcji będzie działać równie dobrze. Kominek będzie używany od czasu do czasu i nie będzie pełnił funkcji grzewczej, ale nie chciałbym też, żeby były później duże problemy z rozpalaniem albo, żeby "zadymiło" cały dom. Dom jest nowy, raczej szczelny, co może też być istotne (tak czytałem).

 

Orginalnie umieściłem temat tutaj: https://forum.muratordom.pl/showthread.php?383463-Kominek-doprowadzenie-powietrza-z-zewn%C4%85trz&p=8198691#post8198691, ale chyba w tym podforum lepiej pasuje, a nie potrafię już przenieść.

 

Piszesz że kominek czerpie powietrze z pomieszczenia. OK w starych nieszczelnych domach jest to normalne, natomiast w dzisiejszym coraz bardziej szczelych domach skąd to powietrze ma do pomieszczeń napływać.

Co zrobisz gdy pomimo odpowiedniej wysokości i przekroju komin nie spełni oczekiwań ze względu na ciąg.

Podczas rozpalania dopóki nie złapie ciągu to czasem kopci.

Jeśli już kominek lub koza to tylko z dopływem powietrza z zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...
Zawsze ze szczelnym poborem z zewnątrz budynku. Paleniska, które pobierają z wnętrza, zazwyczaj bez uszczelki na górze szyby, gdy nie palisz wywiewają ciepło w komin lub zaciągają zapach komina.. Średnica rury do komina jest tu bez znaczenia. Przykład,:spam: piaskowiec, szczelne przyłącze przez nogę pieca Edytowane przez Greengaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DariuszB Mógłbyś podać producenta i model kozy , którego zdjęcie wstawiłeś ? Nie ukrywam że bardzo mi się podoba. Dziękuję

 

 

 

/na priv/

Czeski piecyk. Czesi, Słowacy mają spore doświadczenie w produkcji tego typu urządzeń. U nas dopiero wchodziły do produkcji, kiedy oni zalewali Europe swoimi produktami...Choć widzę coraz większy profesjonalizm w rodzimej produkcji. Pożyjemy, zobaczymy....Zacznij poszukiwania od Romotop, Thorma...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...