Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

okablowanie pod dom "inteligentny"


Recommended Posts

@TomekWaw

No dobrze, ale mi chodzi nie o upośledzoną współpracę Loxone z KNX, tylko o rzekomo mniejsze możliwości KNX względem "czystego" Loxone. Rozumiem, że lepiej jest postawić wszystko na Loxone niż na samym KNX, tylko dalej nie wiem czego się na KNX nie da zrobić. Nie chodzi mi o wygodę użytkowania czy wizualizacje, czy nawet koszt systemu. Nie o to pytam: pytam o możliwości systemów w ramach ich samych. Jak pisałem, wizualizacja to dodatek, który mogę zrobić na HA.

 

Pytanie do Gika: po co i dlaczego wszedłeś w Loxone, skoro miałeś KNX? Teraz chcesz minimalizować Loxone. To ciekawy przypadek.

 

Wizualizacja i bardziej zaawansowana logiką która możesz indywidualne konfigurować aplikacja.

Np. Sile podmuchu wiatru aby podnosiło rolety.

 

Np. Cos co ma knx a loxone nie - natężenie oswietlenia przyciskow. Lub ich mrugania kiedy dom przejdzie w stan zasilania awaryjnego

 

Co najważniejsze w tym dla Ciebie.

Nie musi być to loxone home assistant myślę,że da radę.

Ale może być trudniej zrobic rozsadna wizualizacje. Tzn. Więcej czasu na to poswiecisz. A efekty mogą być lepsze/gorsze. Zależy od własnej inwencji i wkładu czasu.

Dodatkowo są jeszcze mostki 1Home. Kusi mnie to. Ale czekam na kogoś kto to kupi i sobie przetestuję.

 

 

Edyta

Albo inaczej.

Nie zrobisz całego domu tylko na knx.

Tzn. Warto robic czujniki, przyciski, aktory. Urządzenia we/wy.

 

Ale ta "inteligencje" to knx jest słaba. Sprzęt nieadekwatnie drogi do efektów... a te efekty są z poprzedniej epoki.

Dlatego knx trzeba z czymś polaczyc. A można chyba że wszystkim. Za to go cenie.

Dodatkowo niezawodność- poziom najwyższy. Przyszłość-tez. Male szanse,że ten standard zniknie.

Edytowane przez Gik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 120
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Co najważniejsze w tym dla Ciebie.

Nie musi być to loxone home assistant myślę,że da radę.

Ale może być trudniej zrobic rozsadna wizualizacje. Tzn. Więcej czasu na to poswiecisz. A efekty mogą być lepsze/gorsze. Zależy od własnej inwencji i wkładu czasu.

Dodatkowo są jeszcze mostki 1Home. Kusi mnie to. Ale czekam na kogoś kto to kupi i sobie przetestuję.

 

 

Edyta

Albo inaczej.

Nie zrobisz całego domu tylko na knx.

Tzn. Warto robic czujniki, przyciski, aktory. Urządzenia we/wy.

 

Ale ta "inteligencje" to knx jest słaba. Sprzęt nieadekwatnie drogi do efektów... a te efekty są z poprzedniej epoki.

Dlatego knx trzeba z czymś polaczyc. A można chyba że wszystkim. Za to go cenie.

Dodatkowo niezawodność- poziom najwyższy. Przyszłość-tez. Male szanse,że ten standard zniknie.

No właśnie tak czuję i widzę w przestrzeni, że HA będzie jednak lepszym rozwiązaniem. Jak pisałem, mogę łatwo podpiąć wiele urządzeń modbusowych do maszyny z HA (poprzez Moxę). To, plus bramka KNX-IP, daje mi naprawdę spore możliwości logiki i wizualizacji. Te rzeczy są wtórne w stosunku do niezawodności rdzenia sieci, a póki co najlepszym wyborem jest KNX. HA natomiast ma gigantyczne wsparcie community, integruje się ze wszystkim co wymyślono, nawet chińskie "tuye" czy inne tanie wynalazki mogę sobie bez bólu popodpinać. Wymagania sprzętowe pod HA są na poziomie kilkuset złotych.

 

O 1Home nie słyszałem, poczytam.

 

Widzę, że są jeszcze możliwości konfigurowania modułów KNX poprzez

.

 

Czyli nie jest tak źle z tą nieintuicyjnością KNX-a. ETS będzie i tak używany, ale jako jedyne narzędzie konfiguracyjne.

Edytowane przez Ratpaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co, Loxone idzie do wycięcia?

 

nie, dlaczego? Mozna go równiez zsynchronizowac z inna wizualizacja.

 

Loxone też ma fajne community.

 

W dodatku plusem Loxone jest to, że nie jest to system chmurowy.

Tzn, będzie działać niezależnie w zakresie własnej sieci.

Oczywiście zdalnie już nie... ale bez chmury się nie da.

Bezpieczeństwo jest na lepszym poziomie. Zwłaszcza w porównaniu do wynalazków.

Edytowane przez Gik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Loxone też ma fajne community.

Fajne, ale trochę ... zamknięte:

NOTE: The support community is closed. Thank you for your interest and for taking part. We have left the interactions online for you to browse as an archive. Please raise a support ticket if you are a Loxone installer looking for assistance. Thank you

W dodatku plusem Loxone jest to, że nie jest to system chmurowy.

Tzn, będzie działać niezależnie w zakresie własnej sieci.

Oczywiście zdalnie już nie... ale bez chmury się nie da.

Bezpieczeństwo jest na lepszym poziomie. Zwłaszcza w porównaniu do wynalazków.

Ja nawet nie biorę pod uwagę systemu, który nie działa bez chmury. W chmurze mogę mieć rozpoznawanie mowy, bardzo zależy za mozliwości wydawania poleceń głosowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne, ale trochę ... zamknięte:

 

 

Ja nawet nie biorę pod uwagę systemu, który nie działa bez chmury. W chmurze mogę mieć rozpoznawanie mowy, bardzo zależy za mozliwości wydawania poleceń głosowych.

 

Zamkniete oficjalne. Ale loxwiki jest OK.

 

Co do chmury, źle mnie zrozumiałeś.

Dostęp przez chmurę - jest.

ALE chodzi o to, że nie ma w chmurze Twoich danych o domu.

Loxone jest automatyką "lokalną" Bez względu czy jest dostęp do chmury czy nie - działa.

Inne systemy wydaje mi się że nie koniecznie mają to zawsze.

 

Znacznie zwiększa trudność dostępu do Twojego domu :)

To jest coś co póki co się rzadko zdaża.... ale są rzeczy których NIGDY nie "ułatwię" sobie.

Np. Drzwi wejściowe i elektrozamki to ostatnia rzecz jaką pogodzę.

Furtka na działkę - owszem. Mam elektrozaczepy. I furtki śmietnikowe z harmonogramami zamknięć i statusem otwarcia/zamknięcia poprzez wejścia binarne knx. Prosta sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi. Nadal twierdzisz swoje Wydumane pewnie z internetu dane.

 

Knx podaję dane przez wejścia i wyjścia loxone I są to takie same możliwości jak loxonowe czujki.

 

Bloczki oswietlenia i rolet są takie same jak od loxone.

Tych od KNX nie używam.

 

Ty po prostu nie rozumiesz co to znaczy osprzęt KNX w trybie dump. Już mi się nie chce po raz trzeci w tym wątku powtarzać to samo. Pisałem już bowiem, że taki model zastosowania osprzętu KNX w Loxone jest możliwy, ale wiąże się z utratą autonomiczności jego działania, co jest jedną z flagowych zalet KNX.

Edytowane przez TomekWaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@TomekWaw

No dobrze, ale mi chodzi nie o upośledzoną współpracę Loxone z KNX, tylko o rzekomo mniejsze możliwości KNX względem "czystego" Loxone. Rozumiem, że lepiej jest postawić wszystko na Loxone niż na samym KNX, tylko dalej nie wiem czego się na KNX nie da zrobić. Nie chodzi mi o wygodę użytkowania czy wizualizacje, czy nawet koszt systemu. Nie o to pytam: pytam o możliwości systemów w ramach ich samych. Jak pisałem, wizualizacja to dodatek, który mogę zrobić na HA.

 

Już napisałem Ci kilka przykładów czego nie zrobisz w ramach "samego systemu KNX". Nie obsłużysz wideofonów, kamer monitoringu, nie zrealizujesz sensownie obsługi systemu multi-room audio, nie obsłużysz typowych i przydatnych w smart home integracji (agd / white good, roboty sprzątające, koszące, itd). Wyzwaniem będzie też integracja z asystentami głosowymi (1home bridge znam, ale idealny nie jest). Do każdej bardziej zaawansowanej logiki będziesz też zmuszony zastosować jakiś niedorzecznie drogi logic server / engine albo po prostu wyjść poza ekosystem KNX. HA jest tu rozwiązaniem tylko częściowym, bo wielu rzeczy do teraz nie ogarnia. Np. nie zapewnia obsługi wideofonów - brak wsparcia dla protokołu SIP. Jego zdolność do zapewniania ewentualnej logiki jest mierna, stąd ludzie szybko uciekają do Node-Reda, który nadal jest bardzo prymitywnym rozwiązaniem. Kiedy z Node-Red przesiadasz się do Loxone Config, to masz wrażenie że zmieniłeś Poloneza Caro na Mercedesa S-klasę.

Edytowane przez TomekWaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne, ale trochę ... zamknięte:

 

https://www.loxforum.com/

https://loxwiki.atlassian.net/

https://wiki.loxberry.de/

https://library.loxone.com/

https://www.facebook.com/groups/LoxonePLusers

https://www.facebook.com/groups/476463289187034

 

Społeczności i zasoby w których możesz grzebać bez endu. Niektóre wymagają wtyczki Google Translator bo są częściowo po niemiecku, ale jest to bardzo przydatna wiedza. Powodzenia w szukaniu analogicznych zasobów dla KNX czy np. krajowych systemów smart home.

Edytowane przez TomekWaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dodatku plusem Loxone jest to, że nie jest to system chmurowy.

Tzn, będzie działać niezależnie w zakresie własnej sieci.

Oczywiście zdalnie już nie... ale bez chmury się nie da.

 

Oczywiście, że się da. Ja nie korzystam z chmury dostępowej Loxone, a mam zdalnie dostęp do swojego systemu. Jest to realizowane przez server VPN na moim routerze i klienta VPN on-Demand na iPhone'ach i iPadach. Po uruchomieniu aplikacji Loxone poza domem, w ciągu 2-3 sekund wpina ona w sposób automatyczny i bezpieczny się do sieci domowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty po prostu nie rozumiesz co to znaczy osprzęt KNX w trybie dump. Już mi się nie chce po raz trzeci w tym wątku powtarzać to samo. Pisałem już bowiem, że taki model zastosowania osprzętu KNX w Loxone jest możliwy, ale wiąże się z utratą autonomiczności jego działania, co jest jedną z flagowych zalet KNX.

 

A dlaczego sobie uroiłeś, że musi być w trybie dump? Jaka korzyść z tego faktu wynika?

Dla mnie brak jakiejkolwiek.

Co z tego, że można podłączyć w taki sposób.... ja mam KNX który działa nawet kiedy Loxone leży. Podstawowa funkcjonalnośc domu.

TZN oświetlenie, łączniki, rolety działają na KNX. Loxone odbiera statusy i również może wydawać polecenia do KNX.

 

Masz problem z percepcją?

 

Loxone to nie mercedes.

Wizualizacja i logika wraz z integracją innych gałęźi jest OK.

Ale obsługa manualna Loxone - tu lipa.

Chyba, że rajcuje Cię autonomia która rzekomo wie czego oczekujesz...

Niestety, nie wie... nie zawsze a te kilka sytuacji w roku może skutecznie zmobilizować do odłączenia tego.

KNX jest świetny. Ale kto komu każe korzystać tylko i wyłącznie z 1 systemu?

 

Nie zamierzam robić całego domu ani na KNX ani na Loxone. Bo pierwszy i drugi system nie jest optymalny i w pełni akceptowalny.

ALE jeśli ktoś ma jakieś wewnętrzne ograniczenia i chce tylko 1 system mieć - to lepiej Loxone.

 

edyt. Nie robić, a zrobiłem. Jednak wciąż rozbudowuję.

Moim celem jest pełna integracja głosowa po Polsku dla każdego urządzenia w domu. Lub 1 aplikacji do wszystkiego.

Odkurzacz,klimatyzatory, ogrzewanie, ciepla woda, samochód, ładowarki, audio i TV.

Wszystko pod kontrolą 1 apki.

Loxone kiedy połączysz go z Loxberry i MQTT da radę bardzo dużo.

 

Ale nie tylko Loxone, chociaż tworzenie jakiejś normalnej wizualizacji będzie łatwiejsze na Loxone

Taką możłiwość powinien dać też home assistan i inne takie systemy.

Aczkolwiek nie mam, nie probowałem (jeszcze).

 

Wracając do podstawy.... tutaj właśnie dlatego uważam, że KNX jest najlepszy jako podstawa inteligentego domu.

Daje największą pewność, że podstawowe funkcje domu i jego obsługa będą działać bardzo dobrze, trwale i na starość w razie awarii naprawisz sobie co chcesz bez wywalania całego systemu.

 

kolejny edyt,

Możesz mieć rację, że jako podstawa wizualizacji Loxone jest lepszy niż Home Assist itp.

Ale Loxone nie jest idealny.

WIzualizacja mało konfigurowalna, logika zintegrowana np. Automatyczne Rolety względem położenia słońca... to dla mnie dramat. Do wyłączenia. Zrobiłem swoją lepszą (dało się ) Ale nie mogę wykorzystać ich przycisków... one włączają swoją automatykę, nie moją.

Na szczescie moja działa tak dobrze, że nie trzeba wchodzić w te opcje.

Gorzej z goścmi...

 

Wciąż tworzymy system który wymaga szkolenia dla gości.

Dla mnie to ujma na honorze.

Edytowane przez Gik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to, czego ja oczekuję od SH to że raz uruchomiony będzie równie niewidoczny i nie wymagający grzebania jak stara dobra instalacja elektryczna. Zrobiłbym taką w całym domu, ale na próbę wykonałem tak oświetlenie w piwnicy. Niestety nie wyszło mi najlepiej, bo w momencie kładzenia przewodów musiałem znać scenariusze użycia tej instalacji. I dlatego chcę SH, nie dla regulacji rolet w zależności od położenia słońca, nie dla wymyslnych scen świetlnych, tylko żeby pospinać włączniki i czujniki ruchu (czy tam obecności) z szybko położonym okablowaniem.

 

Druga rzecz, która wyszła w ciągu ostatnich tygodni to wentylacja. nie będę jej robił jak 99,9% inwestorów w postaci nawiewów i wywiewów w sufitach, bez możliwości regulacji. Moje podejście będzie zupełnie inne, choć dalej będzie nawiewno-wywiewna. Bez SH będzie mi ciężko ją zrobić. Ale to jest mój przypadek. Od SH oczekuję, że będzie w pierwszej kolejności rock solid. Skoro Tobie Loxone juz dwa razy nawalił, to na pewno nie będę na nim robił szkieletu. Nigdy nie wiadomo co strzeli do głowy zarządowi Loxone i może wprowadzą hardware v2.0, niekompatybilny wstecz. Mam na uwadze, że taki system ma pracować u mnie np 30 lat, a nie 5-10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to, czego ja oczekuję od SH to że raz uruchomiony będzie równie niewidoczny i nie wymagający grzebania jak stara dobra instalacja elektryczna. Zrobiłbym taką w całym domu, ale na próbę wykonałem tak oświetlenie w piwnicy. Niestety nie wyszło mi najlepiej, bo w momencie kładzenia przewodów musiałem znać scenariusze użycia tej instalacji. I dlatego chcę SH, nie dla regulacji rolet w zależności od położenia słońca, nie dla wymyslnych scen świetlnych, tylko żeby pospinać włączniki i czujniki ruchu (czy tam obecności) z szybko położonym okablowaniem.

 

Druga rzecz, która wyszła w ciągu ostatnich tygodni to wentylacja. nie będę jej robił jak 99,9% inwestorów w postaci nawiewów i wywiewów w sufitach, bez możliwości regulacji. Moje podejście będzie zupełnie inne, choć dalej będzie nawiewno-wywiewna. Bez SH będzie mi ciężko ją zrobić. Ale to jest mój przypadek. Od SH oczekuję, że będzie w pierwszej kolejności rock solid. Skoro Tobie Loxone juz dwa razy nawalił, to na pewno nie będę na nim robił szkieletu. Nigdy nie wiadomo co strzeli do głowy zarządowi Loxone i może wprowadzą hardware v2.0, niekompatybilny wstecz. Mam na uwadze, że taki system ma pracować u mnie np 30 lat, a nie 5-10.

 

Wymyślne sterowanie względem słońca wymaga tego samego co zwykłe sterowanie. Tylko dołożenie stacji pogodowej lub czujnika natężenia oświetlenia w odpowiednich miejscach. Nic do poprawy.

Zostaw magistralę pod podbitką na każdej ze stron. :)

 

Loxone nawalił w zasadzie - żona mnie pyta co tam czujnik ruchu mruga sobie. Stracił łączność. Wymagało restartu - pstryknięcia Ską. Ot cała zabawa.

 

Moje założenia są takie jak Twoje - kupię teraz i to ma działać i być użyteczne przez całe moje życie.

Stąd KNX.

A Loxone nie jest idealny ale też nie jest zły. Fajne jest to, że sam miniserwer robi robotę i relatywnie nie drogi koszt.

Dokładasz Modbus Ext i chyba niestety KNX ext.

Bo miniserwer Gen1 z wbudowanym KNX nie dostaniesz.

A wersja Gen1 ma bramkę KNX i zwyczajnie nie musisz się męczyć z interfejsem aby go programować. Mi się to podoba, bo działą świetnie.

W innym wypadku trzeba by pewnie jeszcze jakiś gateway KNX TCP/IP. Ale to tak czy siak. Chociaż ja mam taki USB tylko kabelki trzeba doczepić. Chociaż to robi się cholernie rzadko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostaw magistralę pod podbitką na każdej ze stron.

Wyprowadziłem wiele arotów pod okapem, bo mam poddasze nieużytkowe, do którego prosto z piwnicy prowadzi szacht teletechniczny. Ew. dołożenie oświetlenia czy czujnika będzie banalnie proste.

A wersja Gen1 ma bramkę KNX i zwyczajnie nie musisz się męczyć z interfejsem aby go programować. Mi się to podoba, bo działą świetnie.

W innym wypadku trzeba by pewnie jeszcze jakiś gateway KNX TCP/IP. Ale to tak czy siak. Chociaż ja mam taki USB tylko kabelki trzeba doczepić. Chociaż to robi się cholernie rzadko.

Cieszę sie, że idę na szkolenie z KNXa, choć to 4 tysie wyrwane z portfela. Póki co rozumiem z tego wątku piąte przez dziesiąte, coś tam widziałem u kolegi, ale widać było, że on nauczył się postępowania wg pewnego schematu, poza który nie wychodzi. Osobiście wolę podejście minimalistyczne, czyli maksymalne wykorzystanie jednej technologii, a dokładanie następnej dopiero po dojściu do granic możliwości poprzedniej. Zamiast Loxone postawię HA. Urządzeń modbusowych będę miał być może nawet kilkanaście przez wentylację i to ma ogarnąć HA z serwerem portów szeregowych Moxa. Rdzeń na KNX. Postanowione. :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyprowadziłem wiele arotów pod okapem, bo mam poddasze nieużytkowe, do którego prosto z piwnicy prowadzi szacht teletechniczny. Ew. dołożenie oświetlenia czy czujnika będzie banalnie proste.

 

Cieszę sie, że idę na szkolenie z KNXa, choć to 4 tysie wyrwane z portfela. Póki co rozumiem z tego wątku piąte przez dziesiąte, coś tam widziałem u kolegi, ale widać było, że on nauczył się postępowania wg pewnego schematu, poza który nie wychodzi. Osobiście wolę podejście minimalistyczne, czyli maksymalne wykorzystanie jednej technologii, a dokładanie następnej dopiero po dojściu do granic możliwości poprzedniej. Zamiast Loxone postawię HA. Urządzeń modbusowych będę miał być może nawet kilkanaście przez wentylację i to ma ogarnąć HA z serwerem portów szeregowych Moxa. Rdzeń na KNX. Postanowione. :-D

 

Ja bym własnie wszedzie robił drzwiczki rewizyjne i aroty 50mm conajmniej. :) Na szczescie mam strop drewniany i mogłem wiele podziałać, odkręcając podłogi na poddaszu i nie niszczyć sufitów.

Dokładać głośniki w sufit i magistrale.

Okazały się 3,

Loxone fioletowa

KNX zielona.

Zółta Modbus

Trzeba poszukać kolorowych, ale warto :)

 

Moim zdaniem, dobrze kombinujesz. Najpierw podstawowa funkcjonalność domu. To najważniejsze jest. Potem... rodzą się pomysły i wiele modyfikacji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego sobie uroiłeś, że musi być w trybie dump? Jaka korzyść z tego faktu wynika?

Dla mnie brak jakiejkolwiek.

Co z tego, że można podłączyć w taki sposób.... ja mam KNX który działa nawet kiedy Loxone leży. Podstawowa funkcjonalnośc domu.

TZN oświetlenie, łączniki, rolety działają na KNX. Loxone odbiera statusy i również może wydawać polecenia do KNX.

 

Masz problem z percepcją?

 

Mam problem z tym, że muszę powtarzać się. Po prostu przeczytaj sobie ponownie moją odpowiedź nr #46 w tym wątku.

Owszem możesz odbierać w Loxone telegramy od autonomicznych układów KNX, ale możesz je sobie wsadzić w dupę, bo nic sensownego z nimi w Loxone nie zrobisz. I jeżeli twierdzisz, że używasz standardowych bloczków Loxone (Lightning Controller, Automatic Shading, Intelligent Room Controller) w obustronnej komunikacji z KNX (sterowanie i synchronizacja stanu), to wiem że nie piszesz prawdy, bo to po prostu nie jest możliwe. Dlaczego? Przeczytaj kolejny raz odpowiedź #46.

 

Reszty nie chce mi się już komentować, wybacz nie mam czasu na ten chaos.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od SH oczekuję, że będzie w pierwszej kolejności rock solid. Skoro Tobie Loxone juz dwa razy nawalił, to na pewno nie będę na nim robił szkieletu. Nigdy nie wiadomo co strzeli do głowy zarządowi Loxone i może wprowadzą hardware v2.0, niekompatybilny wstecz. Mam na uwadze, że taki system ma pracować u mnie np 30 lat, a nie 5-10.

 

U mnie działa już chyba 6 rok i nigdy nie nawalił. Na grupie polskich użytkowników Loxone na fb jest ponad 3000 ludzi i poza jedną osobą, w której dom strzelił piorun, też nikomu jeszcze nie nawalił. W całej Europie Loxone działa w ponad 250.000 domów - słyszałeś / czytałeś o jakichś awariach? A w niektórych domach działa już nie 5, nie 10, a 13-14 lat (and counting). Ile jeszcze chcesz czekać aby przekonać się, że to "po prostu działa"?

 

To raz. A dwa - nie musisz snuć katastroficznych wizji co się stanie przy hardware v2.0 w Loxone. To już się stało. Miniserver Gen2 zostały wydany jakieś 3 lata temu. I zgadnij co - jest w pełni kompatybilny wstecznie z Miniserverem Gen1 i całym osprzętem Loxone, który był sprzedawany od lat. Do nowej wersji zostało jedynie dodane kilka nowe możliwości wynikających z mocniejszego sprzętu i w ogólnie ten Miniserver Gen2 może po prostu "więcej".

 

Loxone to nie Grenton, który akurat jest winny aktu niekompatybilności, który był dokonany na dość wczesnym etapie rozwoju w związku z koniecznością zmiany napięcia magistrali z zabawkowych 5V w wersji 1, na 24V w wersji 2 systemu. Loxone nie popełnia takich błędów projektowych, bo ma zupełnie inny potencjał inżynierski (nawet ciężko to porównać, ale spróbuj: po siedzibach). A jeśli były jakieś błędy wieku dziecięcego w Loxone, to były 15 lat temu.

Edytowane przez TomekWaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Loxone nawalił w zasadzie - żona mnie pyta co tam czujnik ruchu mruga sobie. Stracił łączność. Wymagało restartu - pstryknięcia Ską. Ot cała zabawa.

 

Heh. Tak się właśnie szerzą durne płotki że "Loxone nawalił".

 

Srsly, nie raczyłeś nawet sprawdzić co się dzieje, albo chociaż dowiedzieć się co to oznacza - od swojego instalatora albo z dokumentacji Loxone???

Czujnik ruchu w Loxone mruga w dwóch popularnych przypadkach: gdy ponownie uruchamia się system po zapisaniu nowej konfiguracji oraz - o ile dobrze pamiętam - podczas aktualizacji firmware akcesoriów, która to aktualizacja w całym osprzęcie Loxone następuje automatycznie po pewnym czasie od aktualizacji oprogramowania Miniservera (którą można wyzwolić na szereg różnych sposobów, w tym nawet z apki). Osprzęt Loxone nie traci łączności bez powodu (w przypadku Tree to oznacza jakiś poważny problem "kablowy"). A jeśli już straci, to nie odzyskuje jej od tak po restarcie zasilania.

 

To że klepnąłeś bezpiecznikiem aby rozwiązać ten rzekomy "problem" - słabo świadczy o Twoim poziomie wiedzy i sposobie rozumowania. Zachowałeś się jak Grażynka, a chcesz tu doradzać innym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast Loxone postawię HA. Urządzeń modbusowych będę miał być może nawet kilkanaście przez wentylację i to ma ogarnąć HA z serwerem portów szeregowych Moxa. Rdzeń na KNX. Postanowione. :-D

 

Uff, wreszcie. Bo już bałem się, że ten wątek nigdy się nie skończy :)

Jak coś, to pisz już do naszej Grażynki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z tym, że muszę powtarzać się. Po prostu przeczytaj sobie ponownie moją odpowiedź nr #46 w tym wątku.

Owszem możesz odbierać w Loxone telegramy od autonomicznych układów KNX, ale możesz je sobie wsadzić w dupę, bo nic sensownego z nimi w Loxone nie zrobisz. I jeżeli twierdzisz, że używasz standardowych bloczków Loxone (Lightning Controller, Automatic Shading, Intelligent Room Controller) w obustronnej komunikacji z KNX (sterowanie i synchronizacja stanu), to wiem że nie piszesz prawdy, bo to po prostu nie jest możliwe. Dlaczego? Przeczytaj kolejny raz odpowiedź #46.

 

Reszty nie chce mi się już komentować, wybacz nie mam czasu na ten chaos.

 

hahahaha. A swą wiedze czerpiesz skad? Ale zbyt mało grzebałeś.

Na loxwiki są fajne tematy które naprowadzą na rozwiązanie.

Bloczki oświetleniowe to pryszcz.

 

Musisz tylko użyć czujników knx jako impulsy i możesz je traktować jako loxonowe.

A status z knx podłączyć pod P bloczka :)

Aktor to DPT1

ot cała filozofia do oświetlenia.

 

Ale łatwiej przeczytać, że się nie da.

I wierzyć w farmazony.

Owszem też czytałem, że się nie da. Ale najpierw zrobiłem to u siebie i zadziałało. A potem dowiedziałem się, że się nie da.

 

Co było i jest zwykłą maniupulacją za pewne cel w tym taki, aby ludzie nie wybierali KNX tylko Loxone.

Ale nie chcieli jednak rozzłościć posiadaczy KNX zeby im nie zepsuć.

Jeśli kiedykolwiek popsują taką kompatybilność - wyjde z Loxone, nie z KNX.

 

Edyta

Jeśli będziesz w okolicy Szczecina zapraszam Cie. Przekonasz się.

Ale wez jakies piwo czy cos. Bo poświęciłem temu sporo czasu.

Edytowane przez Gik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff, wreszcie. Bo już bałem się, że ten wątek nigdy się nie skończy :)

Jak coś, to pisz już do naszej Grażynki.

Miałem wrażenie, że chcesz rzetelnie podzielić się swoją wiedzą nt SH, w szczególności Loxone. Nie miałem pojęcia, że tak wiele Cię to kosztowało. Mogłeś powiedzieć, że wzbudzam w Tobie lęki swoimi pytaniami.:p

U mnie działa już chyba 6 rok i nigdy nie nawalił. Na grupie polskich użytkowników Loxone na fb jest ponad 3000 ludzi i poza jedną osobą, w której dom strzelił piorun, też nikomu jeszcze nie nawalił. W całej Europie Loxone działa w ponad 250.000 domów - słyszałeś / czytałeś o jakichś awariach? A w niektórych domach działa już nie 5, nie 10, a 13-14 lat (and counting). Ile jeszcze chcesz czekać aby przekonać się, że to "po prostu działa"?

Loxone to nie Grenton, który akurat jest winny aktu niekompatybilności, który był dokonany na dość wczesnym etapie rozwoju w związku z koniecznością zmiany napięcia magistrali z zabawkowych 5V w wersji 1, na 24V w wersji 2 systemu. Loxone nie popełnia takich błędów projektowych, bo ma zupełnie inny potencjał inżynierski (nawet ciężko to porównać, ale spróbuj: po siedzibach). A jeśli były jakieś błędy wieku dziecięcego w Loxone, to były 15 lat temu.

U Ciebie działa już 6 lat. Wow! A mi nigdy dysk twardy nie padł, więc po co mi backupy. Pisałem Ci, że mam 30 lat doświadczenia jako informatyk i np wiem co to jest SPOF. Miniserver jest takim pojedynczym punktem awarii, bo taka jest architektura Loxone. Koniec, kropka. Urządzenia elektroniczne się psują, bo np mają kondensatory, które wysychają. Tak jest i Loxone o tym wie:

You could have an additional Miniserver as a backup, you could leave certain emergency lighting circuits on conventionally wired circuits, and you can ensure there is always an SD card with the program saved on site.

Tak, to są te dwa SPOFy, Miniserver i nieszczęsna karta SD, która kompletnie nie nadaje się do dużego obciążenia zapisami. Kartę tę zastosowano ze względu na decyzję, podjętą właśnie kilkanaście lat temu, gdy wybór nośników "krzemowych" był bardzo ograniczony. W ten sposób nie wyeliminowano choroby wieku dziecięcego, tylko przerzucono na użytkownika odpowiedzialność za skrócenie czasu niedostępności Miniservera. Zwłaszcza niepokoi mnie zdanie "you could leave certain emergency lighting circuits on conventionally wired circuits". Czyli co, zalecasz sterowanie ogrzewaniem w domu poprzez Loxone, podczas gdy producent zaleca oddzielenie krytycznych obwodów oświetlenia? 24-go grudnia ważniejsze będzie, że jem z rodziną kolację wigilijną przy świecach, czy że w domu jest +5 stopni, bo w Miniserverze wysiadła karta SD?

To raz. A dwa - nie musisz snuć katastroficznych wizji co się stanie przy hardware v2.0 w Loxone. To już się stało. Miniserver Gen2 zostały wydany jakieś 3 lata temu. I zgadnij co - jest w pełni kompatybilny wstecznie z Miniserverem Gen1 i całym osprzętem Loxone, który był sprzedawany od lat. Do nowej wersji zostało jedynie dodane kilka nowe możliwości wynikających z mocniejszego sprzętu i w ogólnie ten Miniserver Gen2 może po prostu "więcej".

Niech mi Loxone da na piśmie, że nigdy w przyszłości nie wprowadzi sprzętu i oprogramowania, które będzie niekompatybilne z obecnymi produktami pod rygorem wymiany całości systemu na swój koszt, włącznie z przywróceniem stanu domu. Nie powinno być to problemem dla firmy tak pewnej doskonałości swoich produktów.

Jak mi powiedział kiedyś pewien prawnik, jest tylko odpowiedzialność karna i finansowa, reszta to gadanie (użył inne słowa ;)).

 

Tak jeszcze dla oprzytomnienia, że mamy do czynienia z niedoskonałym produktem, który wytworzyli niedoskonali ludzie, a który konfigurują niedoskonali instalatorzy:

If within 10 minutes at least 4 Miniserver crashes (or tries to read the main Config file and fails) the emergency document is found loaded.

Warning : Before you save the program back into the Miniserver, make sure that the cause for the crashes has been eliminated. If you are unsure at any point, please contact our support.

Źródło.

 

Dobrze, że w Loxone nie wierzą we własną propagandę i że wbrew doświadczeniom 250 tysiący domów w Europie przewidzieli backup i "emergency program".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...