Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Koza do max 5000 zł


gutozaur

Recommended Posts

Chcę wydać jak najmniej, nie czuje potrzebny płacenia za znaczek, raczej chodziło mi o jakość. Szukam kozy która wygląda dobrze i będzie długo służyła. Są po prostu takie produkty które mają bardzo dobry stosunek jakości do ceny i ja bym chciał taki znaleźć ale nie mając pojęcia o tej branży pytam kogoś kto wie więcej ode mnie.

 

Pójdź do marketu budowlanego i pooglądaj, otwórz wsadź rękę do środka, pomacaj, poobracaj. Pójdź do sklepu prywatnego z kominkami i zrób to samo. Będziesz miał jako taką wiedzę z czego są zrobione i jak działają i na czym polegają różnice między nimi.

Po tym wybierz ten, który się podoba i spełnia podstawowe warunki, czyli;

ma odpowiednio dużą komorę spalania;

jest "szczelny", czyli ma dolot powietrza z zewnątrz;

ma dużą szybę

i również to w którą stronę otwierają się drzwiczki, by obsługa była wygodna.

Pięć tysięcy wystarczy z powodzeniem na wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 57
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dobra uwaga z gaśnicą. Będę ostrożny ale warto mieć. Co do wydawania kasy na koze to jakby nie mam pojęcia ile trzeba dać żeby mieć przyzwoitą jakość. Jak to mówią nie stać mnie na tanie rzeczy. Kilka razy przejechałem się na kupnie tanich maszyn lub innych rzeczy i już tak nie robię i mam spokój. Chcę wydać jak najmniej, nie czuje potrzebny płacenia za znaczek, raczej chodziło mi o jakość. Szukam kozy która wygląda dobrze i będzie długo służyła. Są po prostu takie produkty które mają bardzo dobry stosunek jakości do ceny i ja bym chciał taki znaleźć ale nie mając pojęcia o tej branży pytam kogoś kto wie więcej ode mnie.

Ja sprzedałem ostatnio kilka piecyków z norweskiego żeliwa...po 1500 za sztukę. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pójdź do marketu budowlanego i pooglądaj, otwórz wsadź rękę do środka, pomacaj, poobracaj. Pójdź do sklepu prywatnego z kominkami i zrób to samo. Będziesz miał jako taką wiedzę z czego są zrobione i jak działają i na czym polegają różnice między nimi.

Po tym wybierz ten, który się podoba i spełnia podstawowe warunki, czyli;

ma odpowiednio dużą komorę spalania;

jest "szczelny", czyli ma dolot powietrza z zewnątrz;

ma dużą szybę

i również to w którą stronę otwierają się drzwiczki, by obsługa była wygodna.

Pięć tysięcy wystarczy z powodzeniem na wszystko.

 

Tak zrobię. Co do szczelności to chyba jednak nie koniecznie z dolotem powietrza z zewnątrz ponieważ nie chce tego robić żeby w zimę nie leciało zimno z dworu. Muszę chyba zacząć od kominiarza i pytaniem do niego czy dopuści kominek do użytku bez dolotu. Dom raczej nieszczelny więc mam nadzieję że dopuści bez nawiewników bo nie chciałbym kaleczyć okien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zrobię. Co do szczelności to chyba jednak nie koniecznie z dolotem powietrza z zewnątrz ponieważ nie chce tego robić żeby w zimę nie leciało zimno z dworu. Muszę chyba zacząć od kominiarza i pytaniem do niego czy dopuści kominek do użytku bez dolotu. Dom raczej nieszczelny więc mam nadzieję że dopuści bez nawiewników bo nie chciałbym kaleczyć okien.

 

Chyba coś tam nie rozumiesz jak to działa. Jak masz nieszczelny dom i palenisko z poborem z domu to chyba też ciągniesz zimne tymi nieszczelnościami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba coś tam nie rozumiesz jak to działa. Jak masz nieszczelny dom i palenisko z poborem z domu to chyba też ciągniesz zimne tymi nieszczelnościami.
Niekoniecznie...Każde, pierwotnie wchodzące do domu powietrze, jest zimne. Nawet to do recu. Ogrzanie go to niewielka strata, gdyż pojemność cieplna powietrza jest znikoma. Gutozaur ma po prostu stary sprawdzony system wentylacji: WN. Ja też tak mam, mimo szczelnego domu i wkładu piecowego z dolotem wysokiej jakości. Z premedytacją rozszczelniłam okna, a dolotu nie podłączyłem na zewnątrz. Wymiana powietrza w domu to ważna sprawa ...

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie...Każde, pierwotnie wchodzące do domu powietrze, jest zimne. Nawet to do recu. Ogrzanie go to niewielka strata, gdyż pojemność cieplna powietrza jest znikoma. Gutozaur ma po prostu stary sprawdzony system wentylacji: WN. Ja też tak mam, mimo szczelnego domu i wkładu piecowego z dolotem wysokiej jakości. Z premedytacją rozszczelniłam okna, a dolotu nie podłączyłem na zewnątrz. Wymiana powietrza w domu to ważna sprawa ...

:)

 

I tak właśnie będę robił. Mam nadzieję że kominiarz dopuści taki sposób dolotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie...Każde, pierwotnie wchodzące do domu powietrze, jest zimne. Nawet to do recu. Ogrzanie go to niewielka strata, gdyż pojemność cieplna powietrza jest znikoma. Gutozaur ma po prostu stary sprawdzony system wentylacji: WN. Ja też tak mam, mimo szczelnego domu i wkładu piecowego z dolotem wysokiej jakości. Z premedytacją rozszczelniłam okna, a dolotu nie podłączyłem na zewnątrz. Wymiana powietrza w domu to ważna sprawa ...

:)

 

Ogrzewanie domu to zawsze grzanie powietrza wg tej teorii najlepszy jest szkielecior, możliwe. Stary sprawdzony system wentylacji to brak wentylacji;-) Dziura w łazience dziura w salonie na kibelku dmucha lodem ;-) Kontrola wentylacji w domu nie jest zła a mój wpis odnosił się do tego "żeby w zimę nie leciało zimno z dworu" jak jest szczelna komora i szczelne doprowadzenie powietrza to niczym nie pizga i możemy zając się wentylacją domu bez łączenia go z paleniskiem i kominem. Mam wentylację w każdym pomieszczeniu (możliwe że nie zauważyłeś) i nie rozszczelniane okna i jestem zadowolony;-) Tak naprawdę chodziło mi o to że pytający nie rozumie że może być doprowadzenie powietrza do komory spalania a nie pod kominek jak to czasami się robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zrobię. Co do szczelności to chyba jednak nie koniecznie z dolotem powietrza z zewnątrz ponieważ nie chce tego robić żeby w zimę nie leciało zimno z dworu.

 

Faktycznie, jest różnica w komforcie w okolicach nawiewu z wentylacji, bo to, co wpadnie do paleniska i wyleci kominem musi wpaść wentylacją albo nieszczelnościami.

 

To, co wyleci kominem musi jakoś do paleniska dolecieć. Jeżeli wpadnie przez doprowadzenie zewnętrzne (przy szczelnym całym układzie w ogóle nie przelatuje przez komin powietrze, które było w pomieszczeniu) to do pomieszczeń przy rekuperacji wpada tyle samo powietrza o tej samej temperaturze niezależnie od tego, czy w kominku się pali, czy nie. Przy WG wpadnie wentylacją więcej zimnego powietrza gdy pali się w kominku przez co wewnątrz jest cieplej, bo WG jest tym wydajniejsza, im większa różnica temperatur pomiędzy wnętrzem a światem zewnętrznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały update z mojej strony. Okazało się że otworzyli kilka dni temu obok mnie salon kratek. Mogłem wreszcie zobaczyć na żywo kozy. Jakie było moje zdziwienie kiedy zobaczyłem jakie to jest małe Trochę zaczynam się martwić czy to jest to czego szukam. Wstępnie czekam na wycenę z montażem kozy K9, ale mam wewnętrzne wrażenie że nie tego oczekiwaniem od słowa klimat. Byłem jeszcze w dwóch różnych sklepach i choć nie pamiętam nazw firm kominków to tam było jeszcze gorzej. Za moją kwotę były jeszcze sporo mniejsze kozy więc odpuściłem inne firmy. W międzyczasie pogadałem z kominiarzem i przez telefon powiedział że raczej bez kwasowki w kominie się nie obejdzie jeśli nie chce się o nic martwić. Jedyny plus taki że mogę zrobić czerpnie powietrza z piwnicy tym samym kominem. Kominiarz po zadaniu kilku pytań wycenił pi razy oko materiał na 4k plus montaż. Oczywiście dokładniej wszystko przy wizycie kominiarza. Plany finansowe poszły się czesać ale od 4 czy 5 lat choruje na kominek więc zrobię go mimo podwojenia budżetu. Teraz tli mi się w głowie myśl czy nie zrobić jednak normalnego kominka który zdecydowanie bardziej tworzy klimat. Mam duży salon wysoki na 3,6 i ta koza w nim zginie. To jeszcze nie jest postanowione ale coraz bardziej wydaje mi się że powinienem iść w stronę kominka. Pytanie teraz jest takie. Czy polecanie jakieś kominki do 4-5 tysięcy? Pytam o konkretne modele. Zabudowę zrobię sam więc tego nie liczę jako koszt choć pewnie kilka złotych pójdzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy polecanie jakieś kominki do 4-5 tysięcy? Pytam o konkretne modele. Zabudowę zrobię sam więc tego nie liczę jako koszt choć pewnie kilka złotych pójdzie.

 

Wchodzisz na portale z ofertami i szukasz markowych używek. I w tej cenie masz wybór sprzętów, których następcy mają pięciocyfrowe ceny (o ile są - bo to, co kiedyś było czymś normalnym to teraz jest designerskim cudem za grube pieniądze a gros to paskudy bez charakteru które trudno z wyglądu odróżnić).

 

Zabudowa tania nie będzie, bo jak zrobisz z płyt GK i wełny z rolki to zaraz wrócisz z pytaniami, jak ratować sytuację.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogłem wreszcie zobaczyć na żywo kozy. Jakie było moje zdziwienie kiedy zobaczyłem jakie to jest małe Trochę zaczynam się martwić czy to jest to czego szukam. .

 

Rzucam jedynie pomysł...

popatrz na te:

https://kratki.com/pl/kominek-powietrzny-stalowy-zibi-11-kw-o-180-5455

https://kratki.com/pl/kaseta-kominkowa-arke-12-kw-o-200-7227

 

i wyobraź sobie, że któryś z nich stoi tak jak koza, bez obudowy tylko na nóżkach lub estetycznej podbudowie, którą sam zrobisz.

Bo i kto zabroni by tak stał? Czy jest przymus robienia obudowy i płacenia za nią przynajmniej drugie tyle a przy okazji problemy z czego jak i czym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wchodzisz na portale z ofertami i szukasz markowych używek. I w tej cenie masz wybór sprzętów, których następcy mają pięciocyfrowe ceny (o ile są - bo to, co kiedyś było czymś normalnym to teraz jest designerskim cudem za grube pieniądze a gros to paskudy bez charakteru które trudno z wyglądu odróżnić).

 

Zabudowa tania nie będzie, bo jak zrobisz z płyt GK i wełny z rolki to zaraz wrócisz z pytaniami, jak ratować sytuację.

 

A możesz polecić jakieś modele lub firmy?

Co do wełny i płyty,

Czy takie rozwiązanie jest złe? Widziałem kilka przykładów na youtubie i myślałem że to standard.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzucam jedynie pomysł...

popatrz na te:

https://kratki.com/pl/kominek-powietrzny-stalowy-zibi-11-kw-o-180-5455

https://kratki.com/pl/kaseta-kominkowa-arke-12-kw-o-200-7227

 

i wyobraź sobie, że któryś z nich stoi tak jak koza, bez obudowy tylko na nóżkach lub estetycznej podbudowie, którą sam zrobisz.

Bo i kto zabroni by tak stał? Czy jest przymus robienia obudowy i płacenia za nią przynajmniej drugie tyle a przy okazji problemy z czego jak i czym...

 

Wyglądają przyzwoicie, z resztą jak chyba wszystkie tego typu. Ideałem byłaby szyba jeszcze na jedną ze stron ale tylko z przodu też jest ok. Zastanawia mnie tylko jedno. Czemu kratki mają tak przyzwoitą cenę na tle innych firm. Jestem kompletnie zielony w branży ale wyjścia są dwa. Albo odbija się to na jakości albo mają niższe marże niż inne firmy. Gdzieś musi być haczyk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyglądają przyzwoicie, z resztą jak chyba wszystkie tego typu. Ideałem byłaby szyba jeszcze na jedną ze stron ale tylko z przodu też jest ok. Zastanawia mnie tylko jedno. Czemu kratki mają tak przyzwoitą cenę na tle innych firm. Jestem kompletnie zielony w branży ale wyjścia są dwa. Albo odbija się to na jakości albo mają niższe marże niż inne firmy. Gdzieś musi być haczyk.

Te inne firmy cenią podobnie

np. różni producenci:

https://e-kominki24h.pl/stalowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jest przymus robienia obudowy w karcie gwarancyjnej, ale i z autopsji. Tak, ma to sens wynikający ze zjawiska zacieśnionej komory grzewczej objętej konwekcją powietrzną. Bez obudowy zjawisko konwekcji jest marginalne, pozostaje promieniowanie, które nie gwarantuje odpowiedniego odprowadzania ciepła od urządzenia. Efektem jest szybsze zużycie, a nawet degradacja urządzenia do rangi złomu. Tak, wieku klientów mnie o to pyta. Tak, u wielu moich klientów kominki montowane przez inne firmy lub samodzielnie bez obudowy zużyły się szybko. Gdyby tylko miały dwupłaszczową konstrukcję jak nowoczesne piece, które gwarantują wentylację między płaszczami konstrukcji, pewnie nie byłoby tego wymogu. A na deser zostawiam do analizy jakość wyrobów firmy Kratki. Kiedyś sprzedawałem 100+ urządzeń od nich rocznie, obecnie staram się tego nie robić i ten rok jest pierwszym, gdzie póki co licznik wskazuje tylko 1, w dodatku gazowe (olaboga...). Ilość reklamacji popękanych ceramik, żeliwnych i stalowych korpusów, urywających się rączek, 'strzelających' korpusów pieców wolnostojących itp stała się zatrważająca. Czarę goryczy przelała reklamacja 'wybuchającego' przy wyłączaniu kominka gazowego, gdzie pewna mądra Pani z działu reklamacji stwierdziła po wielu wizytach ich serwisu, że mimo iż wina jest w produkcie powinienem pokryć 50% kwoty rekompensaty uzgodnionej z klientem bez mojego udziału za nieodpowiednią jakość powyższego produktu, bo tak wypada. Nie zgodziłem się, obcięli mi rabaty po maksie i ... stracili w ten sposób wiernego dystrybutora. Jeśli ktoś nie chce problemów z jakością, reklamacją itp niech omija te wybory szerokim łukiem. Kurtyna :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakies dowody na to że konwekcja bez obudowy nie działa? A grzejniki konwekcyjne? A konwekcja w atmosferze? Naprawdę marginalna.

 

Oczywiście nie ma dowodów. Konwekcja nie działa tylko w próżni.

W ogóle konwekcja (unoszenie ciepła) jest marginalna w porównaniu do promieniowania. Chyba, że się promieniowanie ograniczy na przykład izolowaną obudową. Wtedy korzysta się z konwekcji, która jest małowydajna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanuję wszystkie odpowiedzi. Można dowiedzieć się wielu rzeczy o których człowiek nie ma pojęcia. Jednak przyszedłem tu po konkretną odpowiedź. Nie jestem zafiksowany na kratki. Chciałbym zmieścić się w budżecie. Chcę najlepszy stosunek jakości do ceny sprzęt bezawaryjny w miarę możliwości oczywiście. Produkt który nie jest jednorazówką tylko są się go serwisować jesli coś będzie nie tak. Ogólnie to moja zasada przy kupnie wszystkiego. Nie kupuje jednorazówek. Kratki nadmieniłem dlatego że podoba mi się koza K9 ale wezmę cokolwiek o podobnym wyglądzie co będzie lepsze w tej cenie. Nie mam w ogóle pojęcia po jakich firmach szukać. Większość kóz jakie widziałem to nowoczesne kozy, które niby mogą być ale każda z nich ma tak małe palenisko że tam dwa patyki wejdą. Sprzedawca będzie zachwalał produkty które sprzedaje dlatego przyszedłem tutaj, żeby poznać kilka firm które są ok, nie wymagam super produktu bo wiem jaki mam budżet. Ideałem byłby też model z danej firmy bo zdarzają się bardziej lub mniej udane modele u każdego producenta. Co mi z kominka za 5 tysięcy jak on pęknie po gwarancji. Biore pod uwagę też używki. Są na portalu z x na końcu Jotule f2000 lub jutul 3. Ten drugi za 4000 zł. Co prawda nie wiem jak sprawdzić czy jest sprawny ale jotul powinien trzymać poziom. Nie potrzebuję ferrari, zadowole się fordem. Przyzwoitą kozą za rozsądne pieniądze dlatego tu jestem.

Ps dostałem wycenę na kratki Zibi. 9200 zł z montażem bez zabudowy, ale chyba VAT w ofercie nie taki bo powinno być 8% więc wyjdzie trochę mniej.

Pomożecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...