Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Cięcie płytki na dylatacji - czy konieczne ?


RisingSun

Recommended Posts

Witam,

 

Pomieszczenie 32m2, przedzielone na pól dylatacją w wylewce (6-7cm grubosci) , ogrzewanie podłogowe. Gres 20x60, kładziony w poprzek dylatacji, fuga 4mm

 

Ekipa twierdzi, ze można nie ciąć płytki na dylatacji, płytke kładzioną na dylatacji z dłuzszej strony normalnie kleimy, krótszy element mocuje sie na silikonie który ma rzekomo przejąć naprężenia i spowodować ze płytki nie będą pękać.

 

Faktycznie da radę bez cięcia płytek wzdłuż dylatacji ? Jest szansa, że płytki nie będą pękać ? Układ jest taki, że to bardzo widoczne miejsce i dodatkowa fuga wzdłuż dylatacji będzie kiepsko wyglądała

Edytowane przez RisingSun
Dodatkowe informacje
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł wart wypróbowania. Jak trafisz na odpowiedni silikon, który zechce trzymać się i płytki i podłoża, to warto to zrobić. Dylatacje mają tę cechę, że po czasie dają o sobie znać, albo pęknięciem płytki albo jej odklejeniem.

Pomysł taki, by mocno zagruntować spód płytki i mocno zagruntować podłoże, by zminimalizować chłonność a zmaksymalizować przyczepność i położyć płytki na pełną warstwę silikonu. Gdyby miało puścić, to po kilku latach, rysa dylatacyjna staje się mniej groźna i można odklejając płytki z silikonu, oczyścić je i przykleić na klej elastyczny.

Ciekawe jak zrobisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fuga 4mm jest dość szeroka. U mnie salon ma 36m2. Na wylewce przez środek idzie dylatacja. Płytki 20 x 50 układałem w szachownicę.

Płytki rektyfikowane więc fuga 2mm Jedna fuga idzie idealnie po dylatacji a następny pasek dylatacja idzie na środku płytki.

Ogrzewanie podłogowe, klej wysoko-elastyczny.

4 lata od wykończenia nic nie pękło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Pomysł jest raczej przekonujący ale jest jedno ale...po jakiego grzyba kleić tę płachtę po całości, skoro można ją dać w pasach np. 1m szerokości po długości każdej dylatacji.

Ten materiał sporo kosztuje, poza tym, klej Atlas Plus jest wystarczający by dać radę z klejeniem materiałów innych niż płytki, bo szkło i drewno też klei.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...