Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zima Stan surowy zamknięty czy otwarty?


Firleje

Recommended Posts

Zamykać czy nie zamykać?

za niedługo odbierzemy dom w stanie surowym otwartym i tu pytanie, czy okna wstawiać teraz czy po zimie? Patrząc na poprzednie lata zima przychodzi poóźno a wiosną długo jet plucha. Jakie są wasze opinie na temat zamykania domu o tej porze roku? Dom stoi na górce gdzie prawie zawsze wieje wiatr - z naturalną wentylacją nie ma problemu. Płyta była wylana dwa lata temu, parter ze stropem był skończony już 2 miesiące temu a pierwsze piętro z lanym stropem było robione teraz, w tym tygodniu będzie kładziona dachówka i zakładane okna dachowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest uzależnione gdzie jest budowa, na odludziu czy istniejącym osiedlu pod miastem.

Jeśli poza to zostawić otwarte. Okna, bramy i drzwi zabić deskami z otworami lufcikami u góry i czekać do wiosny..

Jeśli blisko to można zamknąć a w zimę kontynuować np. instalacje wewnętrzne itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na budowę mamy 20 minut autem ale jest to pod miastem na uboczu miejscowości. W miarę możliwości chcielibyśmy instalacje zrobić jak najszybciej. Bardziej chodzi nam o kwestię schnięcia murów (gazobeton) i wilgoci. Czy problem złodziejski na budowach jest tak duży? Razem z nami w "szeregu" są jeszcze 3 domki. Dwa z oknami i jeden bez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zimą można naprawdę sporo pracy wykonać w domu jak np. instalację elektryczną . Trzeba jednak do tego dom zamknąć różnych powodów .

 

Z pianą montażową nic się nie stanie jak dobrze ją zabezpieczysz. Ciepły montaż nie musi być na żadne taśmy tylko folię w płynie.

Od wewnątrz dajesz folię paroizolacyjną a od zewnątrz paroprzepuszczalną . Na rynku masz duży wybór folii w płynie całkowicie odpornych na uv.

 

Ja dodatkowo dla spokoju folię z zewnątrz zaciągnąłem klejem do styropianu który również jest paroprzepuszczalny . I to jest do zrobienia praktycznie za jednym razem bo pod folie musisz obkleić okno i to samo obklejenie zabezpiecza okno jak dajesz klej.

 

Jeżeli jednak nie chcesz nic sam dotykać to firma montująca okna może zastosować taśma odporną na uv ( najczęściej do 9 miesięcy ) i w tym czasie trzeba tą folię zakryć .

 

 

Twierdzenie " bo folia nie przetrwa promieniowania UV." to jakaś bzdura . Dodatkowo "Osłonięcie jej od UV to z kolei nie przepuszczanie pary wodnej i degradacja piany." też można między bajki włożyć. Kleje styropianowe są wysoko paroprzepuszczalne . I jak już pisałem dając taśmę czy folię odporną na UV nic dodatkowo nie musisz zabezpieczać . ( sprawdź tylko ile czasu producent folii czy taśmy dopuszcza żeby była odkryta )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez zimę chciałaby położyć jak najwięcej instalacji, tak żeby położyć jak najszybciej wylewki i tynki wew. W rodzinie jest opinia żeby nie zamykać żeby dom mógł schnąć ale nasz dom jest "pierwszy" z gazobetonu. Czy ogrzewać należy cały czas czy tylko jak będziemy pracować w środku? I czy potrzebujemy osuszaczy powietrza? Czy wystarczy jak okna będą rozszczelnione? No i podbitki też nie będzie więc tamtędy cyrkulacja też będzie się odbywać. Część okien będzie zamontowana na konsolach. W artykułach które czytałam o zamykaniu na zimę głównie poruszana jest kwestia kradzieży i włamań.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacje elektryczne można robić. Sam w ten sposób przez zimę zrobiłem cały dom. Zima to także najlepszy moment na ocieplanie dachu wełną. Możesz się ubrać tak aby od razu zabezpieczyć się przed gryzącym, swędzącym wpływem pyłu i pot po tyłku i czole nie cieknie.

Wełnę przed wylewkami i tynkami bez szkody dla niej można zabezpieczyć folią paroszczelną.

W zimę ogrzewałem dom kozą podłączoną do komina spalinowego w miejsce kominka. Na szczęście projekt był pod tym kątem przemyślany więc znajdował się on w centralnej części domu z salonem, otwartą kuchnią holem i schodami na poddasze przez co ogrzewana była większość pomieszczeń.

Jeśli w projekcie jest to nie możliwe to dobrym rozwiązaniem jest piecyk na naftę.

Wszelkie farelki, grzejniki olejowe lub dmuchawy wpędzą Cię tylko w koszty.

Osuszacze powietrza raczej są zbędne no chyba że planowane są parkiety, schody na betonie lub sytuacja wymaga wykończenia i wyprowadzki w ekspresowym tempie ale bez tego moim skromnym zdaniem próba robienia czegokolwiek na siłę na tzw. wariackich papierach zemści się trwałością zrobionych rzeczy.

Przy dobrym układzie instalacja elektryczna, kanalizacyjna i wodna przynajmniej pierwszy etap wykonane w zimie pozwolą na wykonanie tynków późną wiosną lub latem co sprzyja ich wysychaniu. Potem instalacja grzewcza i wylewki posadzki.

Opinia o wysychaniu i przewiewie surowych murów jest słuszna ale brała się trochę z materiałów budowlanych typu cegła lub pustak żużlowy z poprzedniej epoki.

Bez zamknięcia kable na ścianach zrywają tylko złomiarze,większym problemem są zgromadzone materiały, instalacja grzewcza które nawet z zamknięte na odludziu potrafią być niezłym kąskiem.

Jeśli nie zrobi to obcy to najęci robotnicy którzy chcąc dorobić prowadzą czasem handel z budującym się na innym osiedlu, z czym sam się zetknąłem

Tak czy inaczej pierwszy sezon

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...