Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podłogówka - niska temperatura zasilania


patrykkaminiecki

Recommended Posts

Mareks77 - tak, ten układ działał dobrze przez cały zeszły sezon. W tym, od początku problem. Hydraulik co mi to sprawdzał stwierdził, że pompa padła, więc jest nowa a problem dalej ten sam.

 

KAN-therm - przepływomierze zostały wykręcone tymczasowo, bo trzeba je wymienic a blokowały przepływ.

 

Zrobiłem kilka prób i tak:

 

Wyłączona pompa, zostawione grzanie na godzine i oba termometry wyższa temp, górna belka gorąca, dolna lekko, ale pętle zimne, podłoga wiadomo też. Teraz włączyłem pompe i na obu belkach znów po 22 stopnie, odkręciłem zaworym zdjąłem kapilarę. Pompa pracuje, temp po 22 stopnie, podłogi zimne.

 

Jak żyć? Zdaję sobie sprawę, że ten układ nie jest idealny ale skoro działał rok temu to teraz fajnie byłoby do tego wrócic..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jak żyć?

 

To pytanie raczej do Mateusza M. z jedynej Polskiej opcji.

 

A na poważnie to zawołaj hydraulika. Jeżeli po odjęciu kapilary dalej jest zimno to prawdopodobnie winowajcą moze być zawór dławiący na bypasie.

To rurka łącząca górną belkę z dolną. Jeśli jest uszkodzony to tamtędy może krążyć woda zamiast iść w podłogę.

 

Po drugie tak jak napisał @KAN-therm w zależności od wersji pod pompą lub nad nią na belkach mogą być zawory, jednym reguluje się stosunek zmieszania a drugim powrót do kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogi się grzeją, a obecnie wygląda to tak jak niżej. Na obu belkach ok 40 stopni, to jest ok?

 

Pewny jesteś, że podłogi grzeją? Coś za mała różnica. Nie ma szans, żeby powrót był o tej samej temperaturze, co zasilanie. Do tego rotametr pokazuje brak przepływu. Te rury do podłogówki wchodząc w posadzkę też są gorące?

Osobna kwestia, to 40* i to na start to za dużo - wylewka może popękać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na twoim miejscu zrobiłbym tak; zdemntował pompę z rozdzielacza i zaślepił, zedmontował bajpas i zaślepił lub zakręcić go śrubką w górnej jego części, zdemontował głowicę termostatyczną i zaślepił, kapilarę wyrzucił na śmieci.

W tym co pozostanie zamontować rotametry i puścić wodę prosto z kotła.

Tak kiedyś miałem w jednym z domów w którym "firma" założyła żywcem gorgiela, którego zasilał jednofunkcyjny Vailant. A na stronie gorgiel było napisane jak wół, układ mieszający przeznaczony do pracy w 75 C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogi na pewno grzeją. Rotametr pokazuje przepływ (pompa włączona), tylko jest zabrudzony fest. Rury są ciepłe. Na obu belkach. Podłączyć kapilarę i spróbować obniżyć temp? Na Ile? Piec mam ustawiony na 50

 

Kapilarę podłącz. Ustaw na 40 - 45*C. Możliwe że to tylko zawór na powrocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Witam, również mam problem z temperaturą zasilania na podłogówce - pompa Panasonic Aquarea, 110m2 podłogówki, brak grzejników. Mam ustawioną krzywą grzewczą kompensacyjną wg schematu: przy -15 st / zasilanie 40 st ; przy +15st / zasilanie 30st. Max co mogę uzyskać przy temperaturze zewnętrznej np 3-5st to jest 29-30st na zasilaniu. To samo dotyczy krzywej grzewczej prostej - bez względu na to czy ustawię temp zadaną na 35st czy 40st max osiąga te 29-30st. Nie ma jeszcze mrozów to daje radę ale jak przyjdą minusy to będzie to z pewnością za mało. Instalator powiedział, żeby zwiększyć deltę na grzaniu z 5 na 10 ale to nic nie dało. Proszę o poradę jakie mogą być przyczyny tego problemu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez względu na to czy ustawię temp zadaną na 35st czy 40st max osiąga te 29-30st.

 

Jak ustawiłeś te 40*, to jaką miałeś temperaturę na zasilaniu, a jaką na powrocie?

Po jakim czasie zasilanie osiągnęło te 29*?

Instalacja prosta na maksa? Bez bufora/sprzęgła, dodatkowych pomp obiegowych (tylko wbudowana), mieszaczy, RTLów i innych rzeczy?

 

Podłogówka jest bardzo bezwładna a PC podnosi temperaturę stopniowo, jak wzrośnie temperatura powrotu.

 

Inna sprawa, że zasilanie 29* w domu spełniającym WT 2021 to powinno w całkiem spore mrozy wystarczyć. Wygrzewasz mokrą wylewkę w nowym domu? Termoizolacja skończona?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zasilaniu max dochodziło do 29*-30* w tym czasie na powrocie było zazwyczaj 24*-25*.Nie jestem specjalistą ale instalacja raczej prosta. Martwi mnie również dramatycznie niskie COP. Przy ostatnich temperaturach zewnętrznych rzędu +3* do +10* COP za ostatni tydzień dla pompy to 1,1 (0,6 dla grzania wody i 1,4 dla ogrzewania). Jak to jest możliwe?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...