Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Panele położone na płasko


LukaszXxX

Recommended Posts

Dzień Dobry,

 

czy ktoś z Państwa testował może rozwiązanie w którym panele fotowoltaiczne ułożoną są na dachu na płasko (dach płaski)? Firma która będzie mi montowała fotowoltaikę zaproponowała na podstawie symulacji, że będzie to najkorzystniejsze ułożenie. Wyliczono poziom uzysków w skali roku na ok. 6 tys. kWh z poziomem auto konsumpcji 58%. Pytanie czy takie rozwiązanie pod względem uzysków faktycznie będzie ok i czy ułożenie paneli w takim sposób nie będzie stanowiło problemów ze śniegiem czy innymi kwestiami praktycznymi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie testowałem ale inni testowali różne ułożenia i wyniki są znane

 

https://forum.budujemydom.pl/topic/34028-jaki-musi-by%C4%87-zachowany-k%C4%85t-paneli-fotowoltaicznych/

 

Dla zerowego położenia wychodzi 90 proc wydajnośći czyli całkiem nieźle.Problemem może być śnieg jeżeli się w nim całkiem zapadną bo się poprzedo9staje do złączek - może jednak plan zakłada konstrukcję trochę ponad dachem - ja mam na płaskim dachu ale na ekierkach 20 stopni i jest póki co ok .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy takie rozwiązanie pod względem uzysków faktycznie będzie ok i czy ułożenie paneli w takim sposób nie będzie stanowiło problemów ze śniegiem czy innymi kwestiami praktycznymi?

 

Teoretycznie moc docierająca do paneli względem nachylenia wygląda tak:

 

attachment.php?attachmentid=456838

Żródło

 

Jak widać nie pokazuje całkiem poziomego położenia paneli, ale widać, że im bardziej poziomo, tym mniejsza pradukcja zimą. Za to przy pionowym zamontowaniu jest najbardziej równomiernie rozłożona przez cały rok, co sprzyja autokonsumpcji a przy obecnych cenach to bardzo istotne. Istotne też, po jakich cenach byś sprzedawał nadprodukcję - a latem jest najtaniej. Więc lepiej mieć mieć nawet mniejszą, ale równomiernie rozłożoną produkcję.

 

Ale poziomy układ w praktyce jest problemem, bo leży na nim śnieg, brud, liście... Więc w praktyce produkcja będzie mniejsza i to nie tylko gdy zalega śnieg, ale też przez cały rok bo nawet ulewny deszcz leżących płasko paneli dobrze nie umyje i liście też się nie zsuną. A panel zaskakująco dużo traci mocy - małe zacienienie pozbawia panel 1/3 produkcji jak ma 3 diody bocznikujące (a jak nie ma to jest jeszcze gorzej, bo spada produkcja wszystkich paneli w szeregu).

 

Jest jeszcze jeden czynnik. Ten obrazek, to ile energii dociera. A sprawność paneli jest tym wyższa, im niższa ich temperatura. Więc znowu - w praktyce latem wyprodukują, powiedzmy 13% z tego co widać na obrazku a w zimne dni 20%. Więc różnica w rocznej produkcji będzie mniejsza, niż to wynika z obrazka.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kładź na płasko, brud, obciążenie śniegiem, grad. Pomyśl. Nawet woda będzie na takich panelach stała jeśli będą miały ramki. Po to wymyślono dla pv trójkąty, żeby ustawić panele pod kątem na płaskiej powierzchni. Może firmie najłatwiej je położyć na płask ale nikt rozsądny na takie rozwiązanie się nie zgodzi. Edytowane przez Dolce13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo wiem co masz na myśli pisząc "100 południe".

Jeśli chodzi o kierunek paneli to ilość energii wyprodukowanej przez system pv jest największa dla kierunku południowego.

Dla autokonsumpcji - to zależy ile będziesz zużywał energii na bieżąco i jaki kąt paneli ustalisz.

Dla przykład przy montażu pionowym paneli (90st) w przypadku ustawienia pv w kierunku południowym uzyskasz ponad dwukrotnie więcej energii w porównaniu do kierunku zachodniego. Przy kącie 30st paneli różnica nie jest już tak duża i wynosi ok 20% więcej dla kierunku południowego.

Musisz więc wziąć pod uwagę kilka czynników.

Edytowane przez Dolce1313
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EDIT: miało być 100% paneli na południe.

 

W mojej okolicy jest chyba tylko jedna instalacja pionowa. Panele na ścianie bocznej budynku piętrowego. Wygląda to okropnie ale podejrzewam że nie było miejsca na działce i tak sobie wymyślili. Szczerze mówiąc wszędzie widać (również na gruncie ) panele zamontowane pod kątem. Skoro to 90 st. jest takie efektywne to dlaczego nikt tak nie montuje? Chociaż z tej tabeli powyżej - największa roczna produkcja jest przy 50 stopniach. 90 st - najgorsza.

Myślę o instalacji na dachu płaskim garażu. Mogę swobodnie wybrać kąt i azymut .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro to 90 st. jest takie efektywne to dlaczego nikt tak nie montuje? Chociaż z tej tabeli powyżej - największa roczna produkcja jest przy 50 stopniach. 90 st - najgorsza.

 

Gwoli ścisłości ta tabela nie pokazuje produkcji a ilość energii jaka dociera na m2 panela. Przeczytaj też co napisałem pod tabelą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ułożenie paneli w takim sposób nie będzie stanowiło problemów ze śniegiem czy innymi kwestiami praktycznymi?

Może. Przede wszystkim trzeba uważać na wentylację paneli. Przy płaskim ułożeniu może się robić w lato gorąca poduszka powietrzna pod panelami podnosząca temperaturę paneli, a co za tym idzie zmniejszająca ich wydajność. Trzeba dobrze przemysleć konstrukcję montażu paneli - odległość od powierzchni dachu i odstępy między panelami, ale i tak trzeba liczyć się z tym, że uzysk może być niższy od paneli ustawionych pod kątem.

 

Dodatkowo, słabsza wentylacja to większa wilgotność przez dłuższy czas niż przy panelach ustawionych pod kątem, więc większe narażenia instalacji na wilgoć, głównie złącz.

 

Jak uczy życie, niewłaściwa konstrukcja nośna (pod kątem wentylacji) na płaskim dachu, to może być nawet 20% niższa wydajność w skali roku.

 

 

Dzień Dobry,

Pytanie czy takie rozwiązanie pod względem uzysków faktycznie będzie ok?

Produkcja w skali roku zależy od wielu czynników, w tym od kątą położenia paneli, ich orientacji czy pory roku. Kąty położenia paneli bliskie zerowemu to w ogólności równik i okolice. Czym dalej od równika, tym kąty pochylenia są większe. .

 

Trudno powiedzieć, o co chodzi firmie, możliwe, że próbują optymalizować równomierność produkcji w czasie całego dnia - może bardziej równomierna produkcja przy dużo niższej wydajności.

 

Poproś o symulację dla paneli o tej samej mocy rozłożonych na dwu stringach E (E-S) i W (S-W) z kątem, powiedzmy, 30º - będziesz miał porównanie.

 

Zresztą, możesz sam sobie to oszacować biorąc jakiś kalkulator do PV.

.

 

Dzień Dobry,

 

czy ktoś z Państwa testował może rozwiązanie w którym panele fotowoltaiczne ułożoną są na dachu na płasko (dach płaski)?

Jest taki człowiek, mający off-grida z częścią paneli ułożonych właśnie płasko. I, jak twierdzi, dla niego jest OK..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Cóż poradzić możesz próbować pakować się na dach i zrzucać śnieg z paneli z instalacji o mocy 10kWp uzyskasz w zimowy dzień produkcję max w okolicach 900W. Faktycznie jest się o co bić kiedy w tym momencie moja pompa ciepła wciąga pewnie w okolicach 1,5kW, jednak nie pakuje się na ośnieżony i oblodzony dach aby z tego dachu spaść i się połamać.W magazynie mam jeszcze jakieś 2000kWh więc mam skąd ten prąd brać aby nie myśleć o odśnieżaniu dachu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak przekornie zapytam: czy ktoś testował panele zamontowane pionowo?

Można w necie znaleźć bardzo pozytywne opinie.

 

Będę testować wiosną - tylko średnio mam dobre miejsce na elewacji, więc testy będą często w półcieniu od południa, albo na wschodzie

 

Generalnie wystarczyłaby mi produkcja na poziomie 1,5kW przez te 4-5 godzin zimą - klima żre 1kW grzejąc, więc bym coś tam dogrzał... Odkąd mi zasypało panele, to palę we wszystkożernym kotle nadmuchowym - pył nie osiądzie na PV bo zleci wraz z puchem.

Edytowane przez Rupicapra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...