Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podłogówka nie dogrzewa dwóch obiegów?


kowalskii8

Recommended Posts

Cześć. W załączniku przesyłam zdjęcie z rozdzielni. Jeśli dobrze rozumiem, górna belka to zasilanie, dolna to powrót, zgadza się?

 

[ATTACH=CONFIG]467051[/ATTACH]

 

Sytuacja wygląda tak, że dwa skrajne obiegi z prawej strony (S1 i S2) odpowiadają za ogrzewanie salonu. Salon jest wysoki, otwarty na dwie kondygnacje, więc i ciepła do jego ogrzania potrzeba sporo. Niektóre z pozostałych obiegów są odkręcone na 1/4 (np. P1 i P2).

 

Mamy ewidentny problem z dogrzaniem salonu. Przy temperaturach w okolicy 0 mamy max 21-22 stopnie, a grzejemy na maksa. Jak na zewnątrz spadnie poniżej 0, problem się pogłębi.

 

Sytuacja na rozdzielni wygląda tak, że rurki od S1 i S2 na powrocie są wyraźnie chłodniejsze niż pozostałe (nawet niż te otwarte na 1/4). Co więcej, przykładając po prostu dłoń do podłogi, różnica w temperaturze w salonie i pomieszczeniach odkręconych na 1/4 jest bardzo zauważalna. W salonie jest po prostu chłodniejsza podłoga.

 

Jakieś pomysły? Co tu może być nie tak?

Edytowane przez kowalskii8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc, nie wiem co napędza wodę w obiegu. Standardowej pompki nigdzie tam nie widzę. Dom kupowany od dewelopera, nie dopytywałem o każdy szczegół.

 

Co do rotametrów dziwna sprawa - dwa skrajne od lewej nie dają się zwiększyć. Nie chcą się wkręcić na wyższy poziom. Mogę je skręcić do zera, ale w drugą stronę nie idą ponad to, co w tym momencie mają ustawione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli te z salonu są odkręcone na max to aby zapewnić większy przepływ skręcaj kolejno o 1/4 lub 1/2 obrotu pozostałe rotametry zmniejszając przepływy na nich do wartości np: 1 l / min..

Winną słabego przepływu może by duża długość pętli w salonie natomiast gdy całość napędzana jest przez pompę w kotle to 7 pętli przy przepływie 2 l / min to już mogą być graniczne wartości jej wydajności

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skręciłem wszystkie rotametry na 0 poza tymi odpowiadającymi za salon, które wykręciłem na max. Zobaczymy co się wydarzy.

 

Pytanie dodatkowe - czy zamiast tych białych kurków mogę w miarę bezinwazyjnie zamontować siłowniki i czujniki temp. w pokojach, żeby móc tą instalacją sterować bardziej ekonomicznie? Czy może wiąże się to z większymi przeróbkami całości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie dodatkowe - czy zamiast tych białych kurków mogę w miarę bezinwazyjnie zamontować siłowniki i czujniki temp. w pokojach, żeby móc tą instalacją sterować bardziej ekonomicznie? Czy może wiąże się to z większymi przeróbkami całości?

 

https://forum.muratordom.pl/entry.php?132525

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz to zamontować.

Jedynym problemem który przy takiej przeróbce widzę to brak obejścia awaryjnego tzw. bypass-u który pozwala na ujście awaryjne wody i nie obciążanie pompy w kotle w czasie gdy wszystkie elektrozawory będą np. zamknięte.

Jeżeli więc np. w łazience oprócz podłogówki nie ma grzejnika drabinkowego który pełnił by rolę elementu opisanego wyżej to na ten moment zaprzestał bym eksperymentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kilku dniach mam pierwsze wnioski:

 

1. Na pewno po odkręceniu rotametrów na piętrze (otwarta antresola) jest lepiej. Nawet przy 21 stopniach w salonie nie odczuwa się tego jakoś bardzo negatywnie, bo nie dmucha z góry zimnym powietrzem.

 

2. Mimo wszystko, ogrzanie salonu jest mało wydajne. Jestem prawie na granicy temperaturowej na pompie ciepła, na zewnątrz lekko poniżej 0, a w salonie max 21-22 stopnie. Rotametry mam wykręcone na maksa i gdy odkręcę np. dodatkowy pokój na górze, to na dole w salonie automatycznie przepływa spada.

 

Czy to by oznaczało, że pompa obiegowa od podłogówki jest na granicy swojej wydajności? Nie udało mi się w specyfikacji znaleźć jaki ona ma maksymalny przepływ, ale czy wymiana na coś bardziej wydajnego pomogłoby, czy tu trzeba jeszcze jakąś inną sztuczkę zastosować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kilku dniach mam pierwsze wnioski:

 

1. Na pewno po odkręceniu rotametrów na piętrze (otwarta antresola) jest lepiej. Nawet przy 21 stopniach w salonie nie odczuwa się tego jakoś bardzo negatywnie, bo nie dmucha z góry zimnym powietrzem.

 

2. Mimo wszystko, ogrzanie salonu jest mało wydajne. Jestem prawie na granicy temperaturowej na pompie ciepła, na zewnątrz lekko poniżej 0, a w salonie max 21-22 stopnie. Rotametry mam wykręcone na maksa i gdy odkręcę np. dodatkowy pokój na górze, to na dole w salonie automatycznie przepływa spada.

 

Czy to by oznaczało, że pompa obiegowa od podłogówki jest na granicy swojej wydajności? Nie udało mi się w specyfikacji znaleźć jaki ona ma maksymalny przepływ, ale czy wymiana na coś bardziej wydajnego pomogłoby, czy tu trzeba jeszcze jakąś inną sztuczkę zastosować?

 

czy pompa ma regulację obrotów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy pompa ma regulację obrotów?

 

Pytasz o pompę obiegową podłogówki? Tak, ma, i jest ustawiona na najwyższy bieg.

 

Ale co ciekawe, zauważyłem, że jeśli odkręcę dodatkowe pomieszczenia na piętrze, na dole w salonie już przepływ nie spada. Czyli jeśli mam całą górę skręconą do 0, to na dole salon ma 3l przepływu. Gdy okręcę łazienkę na górze, przepływ w salonie spada do 2,5l, ale gdy na górze odkręcę wszystko, to na dole w salonie nadal jest 2,5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...