Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja a wilgoć


Recommended Posts

Witam,

 

na początku powiem, że zastanawiałem się czy w tym dziale czy może o kominach, ale problem jest w wentylacji, choć pytanie dotyczy poprawy ciągu na odcinku kominowym.

 

Otóż w nowym patodeweloperskim mieszkaniu na oknach dachowych (i wnękach) pojawiała się wilgoć później grzyb. Zgłosiliśmy to patodeweloperowi, z naszych analiz pomieszczenie nie było odpowiednio dogrzane (wybór małego grzejniczka deweloper argumentował skosami i odejmował powierzchnie mieszkalną do ogrzania), ponadto ten patodeweloper popełnił fundamentalny błąd i wyprowadził wentylację grawitacyjną nieznacznie ponad dach, w formie wylotów jednostronne, co skutkowało nawiewanie powietrza z kratki lub brakiem prawidlowego ciągu. W wyniku sporu z patodeweloperem poprosiliśmy komiarza o opinię, w której potwierdził on nasze stanowisko w tej sprawie, co z kolei zaowocowało „przebudową” kominów przez patodewelopera. Zatkano jednostronne wyloty boczne, wstawiono rurę i zakończono to nasadą typu turbowent (foto w załączeniu) oraz wymieniono grzejnik, zainstalowano nawietrzaki w oknach ściennych w pozostałych pomieszczeniach. Na początku coś tam to dało parametry dot. wilgotności się poprawiły szczególnie w innych pomieszczeniach, natomiast teraz zimą problem wilgoci na poddaszu powrócił i pomimo nasad turbo czasem z kratki powietrze się cofa. Stąd pytanie co robić. Kanał wentylacyjny jest krótki, ale i w dłuższym pietro niżej jest podobny problem. Myślałem o ociepleniu tej gołej 1 metrowej rury wystającej z komina celem zbudowania buforu cieplego powietrza juz tam, ale nie wiem jak i czy ma to w ogóle sens. Nawietrzaki w oknach dachowych - już pytałem firmy od okien - na tym etapie nie wchodzą w grę, poza tym niekiedy podobno mogą wyziebiając wnękę podwoić problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zainstalowano nawietrzaki w oknach ściennych w pozostałych pomieszczeniach.

 

Czy dobrze rozumiem, że w pomieszczeniach z oknami połaciowymi nie ma nawiewników?

A są tam kratki wywiewne do tych kominków chociaż, czy nie ma żadnej wentylacji?

 

Jeżeli nie ma wentylacji - to problemy są oczywiste.

 

Jeżeli jest - to problemy przy samych oknach połaciowych też są standardem nawet, jak są super nowoczesne energooszczędne i idealnie zamontowane (a co dopiro jak deweloper przyoszczędził).

Tu masz dla przykładu ostatni temat (ale podobnych znajdziesz sporo na każdym forum budowlanym).

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?384563-Okna-dachowe

 

A skoro deweloper naprawia usterki, to nie ma go co obrażać. Wielu po podpisaniu aktu notarialnego palcem nie kiwnie.

 

Edyta. A rurę warto ocieplić, jak jest bez termoizolacji. Ale nie dla poprawienia ciągu, a dla uniknięcia skroplin w jej wnętrzu, które spływając zawilgociłyby ścianę.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat ten patodeweloper to zwykly oszust i partacz, ale to inna sprawa. Zrobił to tylko dlatego, żeby nie pójść do sądu z tą i innymi kwestiami zgłaszanymi wz. rękojmią. Długo by opowiadać, bo sam spór o tą kwestię trwał ok. pół roku. Na pozostałe kwestie się wypiął, więc pozew i tak będzie konieczny.

Kratka wentylacyjna jest - i jak pisałem - czasem lapie ciąg wsteczny pomimo turbo. Kanał krótki po zaledwie to co widać ponad dachem i (z racji, że to poddasze) kratka tuż pod nim (wcześniej regips i wełna).

Dzięki za podpowiedź, ale czym i jak te rury teraz ocieplić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat ten patodeweloper to zwykly oszust i partacz, ale to inna sprawa. Zrobił to tylko dlatego, żeby nie pójść do sądu z tą i innymi kwestiami zgłaszanymi wz. rękojmią. Długo by opowiadać, bo sam spór o tą kwestię trwał ok. pół roku. Na pozostałe kwestie się wypiął, więc pozew i tak będzie konieczny.

 

Też chciałem się sądzić za usterki poza lokalem. I powiem Ci, że masz problem, bo wentylacja jest częścią wspólną więc możesz go pozwać o swój udział w części wspólnej. Czyli jak ma sensownego prawnika, to się będzie śmiał nawet jak przegra, bo pokryje tylko Twój udział w kosztach naprawy całości (chyba, że wszyscy współwłaściciele pozwą).

 

A rury najprościej wymienić na termoizolowane fabrycznie. Albo wymurować z pustaków systemowych i ocieplić wg uznania EPS albo wełną (jak elewację).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co nie polecasz topienia kasy w spór? Jeśli masz ochotę poznać więcej szczegółów mojej historii to wrzuciłem dziś temat również w dziale „prawo itd.” pt. „rękojmia”? Sam miałeś dobrego prawnika? Mógłbyś podać kontakt na priv wraz z info jakie to były koszty?

 

Co do rury to chyba racja najprostrzy sposob to wymiana, myslalem jeszcze o jakiejś okladzinie czy coś...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpowiem, że "dobry" prawnik to taki, któremu da się sprawę ....która wiadomo z góry , że jest wygrana.

Przy krótkim kanale wentylacyjnym, ocieplenie, dwupłaszczowe, to podstawa. Ale, wentylacja powinna mieć wylot (to na górze kanału) z boku. Wersja "kominowa" jest problematyczna, dlatego kominiarz widząc na dachu "kominek wentylacyjny" zawsze powie, że to nie jest kanał wentylacyjny, i, że wentylacji nie widzi.

Wszelkie turbo kręciołki są sotosowane w gastronomii i wentylacji wymuszonej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...