Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki kocioł gazowy do domu piętrowego bez podłogówki?


robciap

Recommended Posts

Dzień dobry.

Potrzebuję porady w zakresie doboru kotła gazowego do domu.

 

Kilka tygodni temu kupiliśmy dom i już od samego początku pojawił się problem z kotłem Saunier Duval Isotwin Condens F 30 E.

Nie mam uwag co do pieca bo ma już 15 lat.

Od początku nie trzymał ciśnienia wody w obiegu CO a po kilku dniach zepsuła się pompa WILO.

Żeby nie wymieniać pieca w trakcie sezonu grzewczego co jak twierdzi serwisant, który u mnie był trwałoby około 3 dni, kupiłem taki sam piec na części, żeby przetrwać do wiosny.

Nawet po wymianie kilku elementów, kocioł nadal nie trzyma ciśnienia i po 1 dni z 1,7bar potrafi spaść na 1,2.

Generalnie zdecydowaliśmy, że musimy wymienić kocioł stąd moje zapytanie na tym forum.

 

Dom to typowy bliźniak z lat 90 - wysoki i wąski.

Licząc od poziomu piwnicy i każde półpiętra aż po użytkowane poddasze jest 7 poziomów (piętra i półpiętra na których znajdują się też pokoje).

Powierzchnia użytkowa to 134m2 ale po podłodze, nie licząc garaży i piwnic, w których ogrzewanie jest niemal wyłączone, mamy do ogrzania około 150-180m2 pomieszczeń.

Instalacja była robiona w 2008 roku przez ówczesnego nowego właściciela. Niestety nie ma nigdzie ogrzewania podłogowego, wszędzie są aluminiowe kaloryfery.

Kocioł ma też oczywiście grzać ciepłą wodę. W domu jest nas 4 i zdarzyło się już, że aktualny piec nie zdążył nagrzać ciepłej wody ale to ponoć jest wina starego, zakemienionego wymiennika w kotle.

Pomiędzy 7 listopada i 5 grudnia zużyliśmy 339m3 gazu.

 

Docierając do sedna - jaki kocioł gazowy polecacie do takiego domu?

Serwisan, który naprawia aktualny piec doradza Vaillant VSC 206/4-5 Ecocompact 90.

Zastanawiam się czy jest sens kupować tak duży i drogi kocioł.

Nowszy model tego samego pieca, który mam w tej chwili kosztuje połowę tego co ten Vaillant.

 

Patrzę na to od strony ekonomicznej i jeśli długofalowo, zakup takiego droższego pieca ma być lepszy, to wg mnie oczywiście lepiej dołożyć.

Jeśli do lepszej porady, potrzebne są jeszcze jakieś informacje na temat domu lub instalacji, to oczywiście chętnie dopowiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiędzy 7 listopada i 5 grudnia zużyliśmy 339m3 gazu.

 

Docierając do sedna - jaki kocioł gazowy polecacie do takiego domu?

 

Do takiego domu, to polecam zrobić termomodernizację i bardzo ciepło pomyśleć o rekuperacji. Bo takie zużycie w tak ciepłym czasie to koszmarne koszty ogrzewania będą.

A jak drastycznie zmniejszysz zapotrzebowanie na ciepło, to najmniejszy kocioł gazowy jaki znajdziesz (jak upierasz się przy gazie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekuperacja nie wchodzi w grę bo jesteśmy już po remoncie i niestety taki temat nie pojawił się wcześniej.

Co do termomodernizacji, to oczywiście można coś pomyśleć ale okna są dobre plastikowe, wyregulowane przed zimą i patrząc na to jakie czuje powietrze wychodząc z domu to z pewnością są dość szczelne.

Styropianu mam 15cm więc nie tak mało.

Piec muszę wymienić tak czy inaczej bo ten się po prostu psuje i to zrobić trzeba pilnie.

Do zmiany elewacji może podejdę ale to temat na 2025 lub później...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym piecu Vaillant VC186 5/3 znalazłem takie dane techniczne:

- moc grzewcza 50/30 stopni C - 5,7-20kW

- moc grzewcza 80/60 stopni C - 5,2-18,5kW.

Wszędzie piszą, żeby ta moc minimalna była jak najniższa, co ma się przełożyć na finalnie mniejsze zużycie gazu. Inne modele mają moc w zakresie 2,8-21kW np. model VC 20CS/1-5.

Czy to rzeczywiście tak istotne i warto dopłacić do np. tego modelu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W opisywanych przypadkach najniższa moc minimalna z zakresu modulacji tyczy się raczej ogrzewania podłogowego.

To z racji tego że ten typ instalacji jest niskotemperaturowy, dlatego też aby kocioł mógł schodzić do temperatur na zasilaniu rzędu 25*C przy pracy ciągłej a nie pracy przerywanej.

W Twoim przypadku dla instalacji grzejnikowej temperatury zalecane na zasilaniu będą oscylowały raczej w granicach minimum 40^C stąd też kocioł mający szeroki zakres mocy z niską mocą minimalną jest zbędny gdyż taka niska modulacja nie będzie wykorzystywana wyłącznie w okresach przejściowych wczesnej jesieni zaraz po uruchomieniu okresu grzewczego oraz późną zimą lub wczesną wiosną gdy będziemy myśleć o wyłączeniu systemu grzewczego.

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam 15 cm styropianu na ścianach (dom wolnostojący), metraż trochę mniejszy, ale 40 stopni w grzejniki idzie jak już kilka stopni mrozu. Za podobny okres zużycie gazu mam 2x mniejsze, a na pewno są domy gdzie będzie jeszcze mniejsze. Pytanie czy gdzieś ucieka ciepło czy piec żre tyle gazu.

Mimo wszystko szukałbym pieca, który moduluje do jak najniższej mocy minimalnej, żeby ograniczyć taktowanie. Ja mam drugi sezon Termet Ecodens gold plus 25kw (też jest za duży i takiej mocy max nie potrzebuje) jedno funkcyjny z osobnym zbiornikiem na CWU, w teorii moduluje w zakresie 2,8 - 25,1 kW, ale moc minimalna dużo zależy od ustawień, długości komina i ogarniętego serwisanta. To tylko przykład, chyba najniższa moc ma Vitodens 200-W (ale podobno mocno ją podbija przy wietrze, jest tutaj wątek na forum) , vaillant eco tec plus schodzi do 2,8 kW, Bosch tez na pewno coś ma tylko to są droższe kotły. Wszystko zależy ile chcesz wydać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Twoim przypadku dla instalacji grzejnikowej temperatury zalecane na zasilaniu będą oscylowały raczej w granicach minimum 40^C stąd też kocioł mający szeroki zakres mocy z niską mocą minimalną jest zbędny gdyż taka niska modulacja nie będzie wykorzystywana wyłącznie w okresach przejściowych wczesnej jesieni zaraz po uruchomieniu okresu grzewczego oraz późną zimą lub wczesną wiosną gdy będziemy myśleć o wyłączeniu systemu grzewczego.

 

U mnie nawet jak jest 50C na zasilaniu to kocioł taktuje bo nie potrafi zejść niżej jak 5kW. Okres przejsciowy trwa teraz cala zime przerwami - za 3 dni bedzie 10C na plusie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem wcześniej, jeśli trzeba do tego domu wydać 15 tyś na kocioł ale ma to ekonomiczny sens to można wydać. W końcu to urządzenie ma służyć przez kolejne 10-15 lat.

Nie wiem dlaczego zużycie jest tak duże. Fakt, to jest duży dom, mam 3 okna dachowe ale mimo wszystko też wydaje mi się, że tego gazu poszło zdecydowanie za dużo.

Generalnie większość poleca markę Vaillant i do tego też namawia mnie serwisant, który oczywiście pracuje z tą marką.

Wiem, że sporo ludzi jest bardzo zadowolona z marki Saunier Duval. Pytanie czy szukać też jakiegoś modelu od nich? Cenowo to jest 30-50% tańsze niż Vaillant...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem wcześniej, jeśli trzeba do tego domu wydać 15 tyś na kocioł ale ma to ekonomiczny sens to można wydać. W końcu to urządzenie ma służyć przez kolejne 10-15 lat.

Nie wiem dlaczego zużycie jest tak duże. Fakt, to jest duży dom, mam 3 okna dachowe ale mimo wszystko też wydaje mi się, że tego gazu poszło zdecydowanie za dużo.

Generalnie większość poleca markę Vaillant i do tego też namawia mnie serwisant, który oczywiście pracuje z tą marką.

Wiem, że sporo ludzi jest bardzo zadowolona z marki Saunier Duval. Pytanie czy szukać też jakiegoś modelu od nich? Cenowo to jest 30-50% tańsze niż Vaillant...

 

Spójrz jeszcze na Immergas Victrix TT, Bosch Condens 2300 15kW oba za mniej, niż 6000zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...