Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki % zużytego gazu to ogrzewanie wody?


szczukot

Recommended Posts

Witam

Mam typowy dom sprzed 10 lat, 160 m2, 4 osoby, ogrzewany piecem gazowym kondensacyjnym.

Rocznie idzie powiedzmy 1000 m3 gazu (czyli z 9000 kWh), czyli jakieś 2300 zł aktualnie chyba.

 

Wody zużywane jest jakieś 160m3, ale z tego część na ogród, więc do domu powiedzmy ze 130m3. Też nie wiem ile z tego jest grzane. No i wiadomo dochodzą straty z obiegu zamkniętego czy wody która się czasami grzeje bez sensu a nikt jej nie użyje.

Więc ogólnie muszę wyjść z jakiś szacunków zgrubnych.

 

I pytanie: ile szacunkowo z tego idzie na grzanie wody ? z 20-30% ?

 

Zastanawiam się czy po prostu nie przerobić zbiornika przed piecem, aby dodać grzałkę i korzystać z prądu który w sumie aktualnie mam nadmiarowy (czyli darmowy). I chcę policzyć czy ta inwestycja ma sens finansowy (bo to cały zbiornik itp., więc kilka tysięcy pójdzie do wydania)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to chyba dość proste.

Ile gazu zużywasz w miesiącach letnich ?

Jeśli nie gotujesz na gazie, to jest to Twoje miesięczne zużycie na CWU (zimą może być o parę % większe, bo woda w sieci chłodniejsza)

 

U mnie jest to około 30-32m3 miesięcznie, ale są tacy, co zużywają 20m3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie wiem ile z tego jest grzane.

 

To szacunki możesz w buty włożyć.

Jedni zużywają 2,5m3 miesięcznie CWU (bo mają wodooszczędne perlatory i słuchawkę prysznica, której używają do szybkich prysznicy, mają cyrkulację używaną "na żądanie" pralka automatyczna i zmywarka sobie same grzeją, zasobnik o niskich stratach postojowych, rury poprowadzone po środku termoizolacji podłogi). Inni piorą we "Frani", mają baterie z których woda leje się jak ze szlaucha cały czas gdy myją zęby, myją naczynia ręcznie, biorą gorące, długie kąpiele, nie mają cyrkulacji albo chodzi 24/7 a rury CWU mają poprowadzone po chudziaku co najwyżej w otulinie.

Nie wiadomo też, jak masz ocieplony dom, jak sprawną wentylację, czy odzyskuje ciepło itd. więc nie wiadomo, ile ciepła zużywasz na CO ("typowy dom" nie istnieje).

 

Jak oszacujesz ile CWU zużywasz, to możesz z pomocą tego kalkulatorka przeliczyć litry na kWh a potem już z górki oszacowując sprawność kotła.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...