Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy odbiór domu jest potrzebny?


Sp4rrow

Recommended Posts

Witam,

 

Mam zagwozdkę i mam nadzieję, że pomożecie rozwiać wątpliwości.

 

Czy muszę odbierać dom w nadzorze budowlanym? Pozwolenie na budowę jest z 1990r. Dom ma nadany nr, jest naniesiony na mapki geodezyjne, podatek od nieruchomości jest płacony. Urzędnik w urzędzie gminy twierdzi, że nie trzeba zgłaszać i robić odbioru w nadzorze budowlanym, ponieważ dom spełnia kryteria domu "legalnego". W tym przypadku obowiązuje prawo z 1974r. a wg tego prawa nie istnieje termin "odbiór domu", a w momencie budowy domu nadzór budowlany nie istniał.

 

Co o tym sądzi szanowne forum?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obowiązuje Cię Prawo Budowlane obowiązujące w 1990 roku - skoro twierdzisz, że jest ono z 1974 r, to pewnie tak było i zgaduję że Twój dom stoi legalnie. Trzeba się zagłębić daleko wstecz w przepisach. Ale zwrócę uwagę że żadna z tych rzeczy, które wymieniłeś nie gwarantuje sama w sobie legalności i zakończenia budowy:

 

  • nadanie numeru domu - numer można nadać nawet przed uzyskaniem pozwolenia na budowę; na pustej działce
  • naniesienie na mapach geodezyjnych - to może geodeta nanieść w trakcie budowy, nie wnikając czy budowa jest ukończona czy legalna
  • podatek od nieruchomości - to trzeba płacić w momencie rozpoczęcia użytkowania niezależnie od tego czy budowa jest zakończona, czy nie. To jest w ogóle inna instytucja niż PINB: władza lokalna (urząd miasta/gminy). Ich nie interesuje legalność tylko kasa z podatku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom ubezpieczysz według oświadczenia, lecz gdybyś chciał wypłatę dowolnej kwoty z ubezpieczenia (chocby za zalanie), to jesli nie masz kwitów na odbiór budynku to bye,bye kasiorka.

Tak. Ubezpieczyciele to mafia. W momencie ubezpieczenia nie mówią Ci, że Twoje ubezpieczenie jest nic nie warte.

Ale chyba można ubezpieczyć dom w budowie - oficjalnie, tak jak i sam plac budowy. Ja tak miałem, ale to było zaznaczone, że to jest budynek w budowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...