Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jakie ogrzewanie do 27m2 kawalerki


Rydzio

Recommended Posts

Pompy do CWU (dropsy) pobierają ciepło z wnętrza pomieszczenia, więc się do ogrzewania tego pomieszczenia nie nadają. A rury ssącej na zewnątrz nie można wystawić, bo są skonstruowane do zasilania ciepłym powietrzem.

 

Widziałem tanią pompę biorąca powietrze z dworu, działającą do -10. Temperatury poniżej w tym roku to miałem może 2-3 noce. Czytałem o jakiejś co mogła do -16 pracować, ale nie mogę znaleźć która konkretnie, jakaś niemiecka chyba...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak razem z CWU to jest bardzo dobrze i nie ma co się przejmować kosztem ogrzewania.

I to jeszcze przed wymianą okien, izolacja stropu nie została ujęta w certyfikacie.

O koszty ogrzewania się tak bardzo nie przejmuję, jak o to, że obecny system podobno działał słabo- jestem sobie w stanie wyobrazić jak traktował tak ogromny kocioł przy 2 grzejniczkach...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jeszcze przed wymianą okien, izolacja stropu nie została ujęta w certyfikacie.

O koszty ogrzewania się tak bardzo nie przejmuję, jak o to, że obecny system podobno działał słabo- jestem sobie w stanie wyobrazić jak traktował tak ogromny kocioł przy 2 grzejniczkach...

 

OK. Skoro koszty energii nie zabiją (ale upewnij się dwa razy, czy to EU jest razem z CWU), to tak naprawdę kwestia decyzji, pomiędzy komfortem cieplnym, a kosztami całkowitymi. Ale ponieważ decyzja będzie na długie lata, to błąd w założeniach (np. duże zaniżenie EU) może mieć poważne konsekwencje, to podszedłbym trochę asekurancko i jak tylko instalacja w bloku (rozumiem, że swoją wymieniasz albo w trakcie remontu możesz przynajmniej dołożyć przewodów):

1. Zamontował klimę tak czy inaczej (bez większych szaleństw co do ceny - raczej budżetową, nie musi mieć w papierach, że grzeje do -20 a z mocą to przy takich parametrach powinna sobie poradzić i najsłabsza - ale o wyborze modelu i mocy to grubszy temat a w skrócie, to nie patrz na moc w nazwie, a moc przy -15 czy niżej). Ogrzewanie nią nie jest tak komfortowe, jak podłogówką, ale drastycznie poprawia komfort w upały.

2. Zamontował maty grzewcze.

 

No i teraz właśnie kwestia asekuracji. Na razie zostawiłbym stary system grzewczy. Ale skoro robisz grubszy remont, to przygotowałbym się na jego wyrzucenie i montaż bojlera elektrycznego gdybyś podjął taką decyzję po jednym czy dwóch sezonach grzewczych. Czyli przyłącza do grzejników zrobiłbym z jakąś złączką wkutą w wylewkę, żeby wykręcić, wymienić kawałek panela czy co tam będzie i żeby śladu nie było. Podobnie z kotłem (jak wisi na płytkach to płytkę bym wkleił na silikon, chyba że potem w tym samym miejscu zwisłby bojler.

 

Ale najpierw zweryfikuj, czy przyłącze elektryczne udźwignie Twoje zapotrzebowanie. Jak nie, to i tak bym zrobił te kable i klimę licząc, że wcześniej czy później instalacja w budynku zostanie wymieniona (BTW nie zapomnij przy okazji remontu podciągnąć kabel 5x2,5mm2 do płyty grzewczej, jak nie masz). Ale był nastawiony na wymianę kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dobre rady.

Instalacja grzejników idzie po ścianie- tak odziedziczyłem, więc demontaż będzie przyjemnością pozbycia się szpetnych rur, jeśli założenia się potwierdzą- tak to na 100% co + cwu, może dla jednej osoby? Mieszkać będzie max 2...

 

Dodatkowe instalacje uwzględnię na etapie elektryki, kiedy dodatkowe kable to nie problem...

 

Tak jak inni polecali, masz na myśli maty tylko w łazience?

Najprawdopodobniej robię gres po całości mieszkania, ale maty znów aż tak tanie nie są...

 

Jeszcze raz dziękuję wszystkim.

 

PC do CWU z zasobnikiem i podlogówką to bez sensu??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej robię gres po całości mieszkania, ale maty znów aż tak tanie nie są...

 

Ze 2x430zł za 2,5m2 + 2 x 1 229,00 zł za 12m2. Może nie "aż tak" tanie ale drogie też bym nie powiedział. Pytanie, ile glazurnik doliczy za montaż i czy zatrudnisz elektryka, żeby to pomierzył elektrycznie przed położeniem płytek i po, żeby mieć gwarancję. A czy odpalać klimę, czy kable to będziesz mógł decydować kiedy zechcesz wg uznania wg preferencji co do komfortu (podłogówka przyjemniejsza) czy aktualnej ceny energii.

BTW. I kable (za pomocą smart termostatu) , i klimę (nawet taką, co nie ma własnej chmury za pomocą jakiegoś smart IR blastera) łatwo sterować zdalnie.

 

 

PC do CWU z zasobnikiem i podlogówką to bez sensu??

 

Zbierz chociaż ze dwie wyceny na PC z frezowaniem i montażem podłogówki oraz ze dwie na klimę i maty (chociaż przy PC i tak bym klimę montował do chłodzenia).

Możesz też rozważyć wodną podłogówkę + kocioł elektryczny teraz (z opcją wymiany na PC PW jak okaże się to opłacalne). Ale takie rozwiązanie pewnie będzie znacznie droższe w montażu od kabli - ale pewność będziesz miał, jak dostaniesz ze dwie wyceny.

A potem klik.

To pewnie ekonomiczny aspekt wyjaśni.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...