Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dzień dobry,

 

Czy da się przenieść częściowo pozwolenie na budowę na drugiego współwłaściciela działki ?

 

Sytuacja dotyczy budowy 2 jednorodzinnych domów w zabudowie bliźniaczej na jednej działce - nie podzielonej (jedna KW dla całej działki).

 

Aktualnie jestem właścicielem całej działki. Na działce stają 2 domu w SSZ. Chce się zająć tylko wykańczaniem wnętrza swojego domu (tynki, wylewki, elektryka, sanitarne, rekuperacja) -ten drugi sprzedaje rodzinie (udział 1/2 w działce i opis korzystania z nieruchomości) i niech sama rodzinka sobie śmiga w środku. Tylko żeby oni mogli to doprowadzić do pozwolenia na użytkowanie to chyba muszą mieć pozwolenie na budowę które dotyczy ich domu. A na tą chwilę WZ i pozwolenie jest tylko na mnie (budowa dwóch domów jednorodzinnych).

Jak to najszybciej załatwić żeby mogli zacząć pracę we wnętrz?

Dziękuję za Wasze podpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz dokonać przeniesienia na budowę notarialnie, czyli z jednego inwestora na dwóch czyli siebie i rodzinę.a następnie dokonać podziału działki.

Zgodnie z prawem w takiej sytuacji nie trzeba zmieniać pozwolenia na budowę i dotychczasowa zgoda cały czas jest ważna.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w wyroku z 28 maja 2015 r. (sygn. II SA/Lu 716/14), stoi na stanowisku, że: „w wyniku podziału nie ma potrzeby zmieniać decyzji o pozwoleniu na budowę.

 

Można przenieść oficjalnie pozwolenie z jednego inwestora na dwóch i we wniosku jako nowego inwestora wpisać dwóch czyli siebie i rodzinę. Resztę czyli współwłasność działki załatwisz u notariusza,

Potrzebne oświadczenie o posiadanym prawie do nieruchomości czyli działki na cele budowlane.

Obecnie można to załatwić nawet online poprzez portal obywatel gov.

Gdyby rodzina potrzebowała jakiekolwiek zabezpieczenia to umowę spisać notarialnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mareks77 Bardzo dziękuję za mega szybką odpowiedź ;)

Ja nie mogę podzielić działki z przyczyn formalno prawnych -tylko sądownie znieść współwłasność po zakończeniu budowy (no chyba że mogę w trakcie budowy ?? Jak sprzedam im SSZ i będziemy współwłaścicielami jednej wspólnej działki z dwoma domami ?)

Ale wracając do tematu bo widzę że mega się na tym znasz , piszesz - „Możesz dokonać przeniesienia na budowę notarialnie, czyli z jednego inwestora na dwóch czyli siebie i rodzinę.a następnie dokonać podziału działki.” Czy mogę przenieść notarialnie to pozwolenie na drugiego właściciela bez konieczności informowania urzędu ? Ja i tak będę podpisywał akt notarialny z przekazaniem tej 1/2 udziału w działce więc mogę przenieść notarialnie prawa z pozwolenia na budowę ?

W sumie to ja mógłbym to dokończyć wszystko w porozumieniu z nimi (oni by płacili za swój dom mojej ekipie a ja bym robił 2 domy) ale nie chce później rękojmi i odpowiedzialności za te wszystkie roboty bo już teraz słyszę że pustaki nie równo stoją a okno to krzywe itd itd .. dlatego chce się jak najszybciej odciąć od ich części

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..... Czy mogę przenieść notarialnie to pozwolenie na drugiego właściciela bez konieczności informowania urzędu ?

 

To nie tak.

 

Przeniesienie pozwolenia na budowę jakie dokumenty:

 

oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością,

oświadczenie o przejęciu przed podmiot, na który ma zostać przeniesione prawo, wszelkich warunków zawartych w decyzji,

oświadczenie o wyrażeniu zgody na przeniesienie pozwolenia na budowę (czyli tzw. zgoda inwestora na przeniesienie pozwolenia na budowę),

potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej,

ewentualne pełnomocnictwa i czasem także dziennik budowy

 

Problemem przeniesienia pozwolenia na budowę może być w tym momencie oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowaniu nieruchomością na cele budowlane czyli działką.

Nie posiada jej rodzina czyli nowy inwestor.

 

Nadal przeniesienia dokonujesz urzędowo tylko zamiast np. swojej zgody i wspomnianego prawa własności rodziny do działki załączasz akt notarialny.

 

W ten sposób moim zdaniem wilk jest syty i owca cała bowiem rodzina tak czy inaczej domagała by się jakiegoś załatwienia sprawy własności bo to jednak ich pieniącze. Sam mówisz o notarialnym akcie współwłasności

więc w ten sposób załatwisz całość.

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...