Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Holandia zostaje przy net meteringu


Alessandro

Recommended Posts

Oczywiście, że tak..Przy okazji ratują planetę. I za to od 2027r. zapłacą za to dodatkowym opłatą. Niektórzy czują się zrobieni w bambuko tak jak z paliwem za 5.19.

Nieudolne próby politykowania.

Można przyjąć, że każdy który zakłada i zakładał ogrzewanie gazem robił to z własnej wygody i z korzyści finansowych.

Nikt nie czuje się zrobiony w bambuko.

Generalnie ogrzewanie gazem jest nadal tańsze niż ogrzewanie z PC.

Inwestycyjnie też w większości przypadków jest znacznie tańsze.

Powielasz bzdury.

 

Przekaz dnia: "paliwo po 5,19 zł" - czujesz się oszukany? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 141
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

jak to kto, Kaizen i tacy co się wciąż wahają czy to się opłaca czy jednak nie. :)

 

Płacą podatnicy. Ten, co płaci wyższe podatki więcej (nawet ci, co mają 100% prądu z własnego offgridu). Nierynkowe ceny energii dla kupujących spowodowane ustawowym mrożeniem wymagają zapłacenia firmom energetycznym z budżetu państwa. Jakby ceny skupu i sprzedaży były rynkowe państwo (czyli Państwo Nowa, Państwo Kowalscy, Państwo...) nie musiałoby dopłacać.

 

Łączny koszt mrożenia cen energii, gazu i ciepła systemowego w roku przyszłym na poziomie z roku bieżącego to dla budżetu 31,1 mld zł na lata 2024-2025, w tym 25,5 mld zł w roku 2024, wynika z oceny skutków regulacji (OSR) do projektu nowelizacji ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cyt. Przekaz dnia: "paliwo po 5,19 zł" - czujesz się oszukany?

 

Ja nie, bo nie wierzyłem w te gadki a TY??

Pamiętasz kto to mówił???I co z tego zostało???

Ja nie twierdzę, że gaz jest bee i że się nie opłaca.

Ja twierdzę, że od 2027 roku dojdzie opłata dla grzejących gazem. Czyż nie???Kto by się spodziewał???I jak mogą się zatem czuć niektórzy co zrobili instalację , bo przy okazji gaz "ekologiczny"i nie zatruwa tak środowiska i miało być tanio itp.i nagle dowiadują się, że będą jednak za to bulić ,bo to paliwo nieekologiczne???O to mi chodzi. Jak mogą się czuć??A może wielu jeszcze nie wie po prostu.Ci co montowali w większości nie sądzili, że dowalą im jakąś opłatę. Jak pisałem, wielu pewnie jeszcze o tym nawet nie wie.

Niektórzy mówią, że jakby wiedzieli to by poszli w kierunku PC, bo przecież jest parcie, ze to jest przyszłość, tanie w eksploatacji i przy kupnie. A jak jest w rzeczywistości???

Edytowane przez Marcelixt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to wcześniej nie wiedzieli, że gaz to paliwo kopalne? Było się uczyć, a nie chodzić na wagary, to by nie było zdziwienia.

 

Tylko niedouczeni wierzą w różne bajki marketingowców, a potem się dziwią. Że gaz ekologiczny. Ekologiczny on nie jest i nigdy nie był. Tyle że był dużo mniej zły od najgorszego, co tylko może być, czyli węgla. Zastąpienie węgla gazem to był olbrzymi postęp - czyste powietrze bez smogu i emisja o połowę mniejsza. Do tego tanie i bezobsługowe urządzenia grzewcze. Ale dla każdego, kto uważał na chemii, było oczywiste, że to tylko etap przejściowy, który w przyszłości też pójdzie do zaorania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płacą podatnicy. Ten, co płaci wyższe podatki więcej (nawet ci, co mają 100% prądu z własnego offgridu). Nierynkowe ceny energii dla kupujących spowodowane ustawowym mrożeniem wymagają zapłacenia firmom energetycznym z budżetu państwa. Jakby ceny skupu i sprzedaży były rynkowe państwo (czyli Państwo Nowa, Państwo Kowalscy, Państwo...) nie musiałoby dopłacać.

 

Łączny koszt mrożenia cen energii, gazu i ciepła systemowego w roku przyszłym na poziomie z roku bieżącego to dla budżetu 31,1 mld zł na lata 2024-2025, w tym 25,5 mld zł w roku 2024, wynika z oceny skutków regulacji (OSR) do projektu nowelizacji ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła.

 

Czyli i tak Ty (ja też). To była tylko zaczepka. Bez obrazy :) Wiedziałem, że wyjaśnisz wszystko.

Mrożenie musi się skończyć.

Ogólnie takie ingerencje nie powinny zbyt długo trwać.

Tak jak np. z autami elektrtcznymi. Skończyły się dotacje np. u Niemców i ceny poszły mocno w dół.

 

Chciał bym aby zabranie spotkało też pompy ciepła, bo ich ceny wciąż są absurdalne przez to.

Nikt mi nie wmówi, że takie są koszty produkcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cyt. Przekaz dnia: "paliwo po 5,19 zł" - czujesz się oszukany?

 

Ja nie, bo nie wierzyłem w te gadki a TY??

Pamiętasz kto to mówił???I co z tego zostało???

Ja nie twierdzę, że gaz jest bee i że się nie opłaca.

Ja twierdzę, że od 2027 roku dojdzie opłata dla grzejących gazem. Czyż nie???Kto by się spodziewał???I jak mogą się zatem czuć niektórzy co zrobili instalację , bo przy okazji gaz "ekologiczny"i nie zatruwa tak środowiska i miało być tanio itp.i nagle dowiadują się, że będą jednak za to bulić ,bo to paliwo nieekologiczne???O to mi chodzi. Jak mogą się czuć??A może wielu jeszcze nie wie po prostu.Ci co montowali w większości nie sądzili, że dowalą im jakąś opłatę. Jak pisałem, wielu pewnie jeszcze o tym nawet nie wie.

Niektórzy mówią, że jakby wiedzieli to by poszli w kierunku PC, bo przecież jest parcie, ze to jest przyszłość, tanie w eksploatacji i przy kupnie. A jak jest w rzeczywistości???

Tak się nakręcasz że brakuje czasu na spacje?

Gaz jest bardziej ekologiczny niż węgiel.

Ludzie odeszli od spalania węgla na rzecz gazu. Proste dla nich a dla Ciebie trudne do pojęcia.

Gaz nigdy nie był tanim paliwem.

Chwilowo jest tańszy od spalania węgla i może trochę tańszy od PC w zależności od użytkowanych taryf ee.

"bulić" każdy będzie i ten od gazu i ten od PC.

Tym bardziej ten od PC bez PV lub z PV na nowych zasadach.

"dowalają opłatę" no straszne ....

Dowalanie opłat za paliwo to było za czasów oBajtka.

Już nie pamiętasz? I nie pamiętasz durnego tłumaczenia dlaczego paliwo jest takie drogie mimo że powinno być znacznie tańsze?

 

Nie przejmuję się paliwem po 5,19 zł bo nawet tego nie słuchałem.

Obietnica była złożona w czerwcu 2022 roku a nie obecnie.

Dokładnie to chodziło o obniżenie horrendalnych marży Orlenu i Lotosu.

Na początku roku 2022 marża na baryłce wynosiła 1,9 dolara, a w maju już ponad 59 dolarów!

Kto dowalił cenę paliw? :)

Potrafisz policzyć ile oBajtek "dowalił"?

 

Dla tych co nie wiedzą ile kosztowało kiedyś paliwo

"Dokładnie 6 czerwca 2012 roku klienci stacji Orlen tankowali benzynę bezołowiową Pb95 za 5,81 zł/l. "

To było prawie 14 lat temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nierynkowe zasady rozliczeń z prosumentami to mają być stale?

 

A czy są stałe? Są na jakiś okres. Ogólnie jak dają to trzeba brać, bo jak nie Ty to weźmie ktoś inny.

Taka zasada, bo czy weźmiesz czy nie. To i tak za to płacić trzeba.

 

W mojej ocenie, nawet jeśli bedą rynkowe to i tak się opłaca. Zwłaszcza jeśli magazyny energii tanieją.

A tanieć powinny, bo baterie LFP mocno potaniały.

Jednak dopłaty chyba w większości krajów do nich skutecznie powstrzymują przed obniżkami cen magazynów.

Ceny poleciały bardzo konkretnie. Natomiast same magazyny już nie bardzo.

 

Powiem więcej, nawet bez magazynów to się opłaca. Skupienie konsumpcji w godzinach produkcji to żaden wyczyn.

 

Masz rację!

Co w takiej pompie tyle kosztuje?

 

Chętnie sam bym się dowiedział.

Kilka wycen na pompę do mojego domu skutecznie mnie odwiodło o planów jej montażu. Zostaje piec COP1.

Bo nie dość, że kosztuje dziesiątki tyś to jeszcze serwis i potencjalne naprawy za kolejne dziesiątki tyś.

Parodia....

Edytowane przez Gik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieudolne próby politykowania.

Można przyjąć, że każdy który zakłada i zakładał ogrzewanie gazem robił to z własnej wygody i z korzyści finansowych.

Nikt nie czuje się zrobiony w bambuko.

Generalnie ogrzewanie gazem jest nadal tańsze niż ogrzewanie z PC.

Inwestycyjnie też w większości przypadków jest znacznie tańsze.

Powielasz bzdury.

 

Przekaz dnia: "paliwo po 5,19 zł" - czujesz się oszukany? :)

 

Ja oszukany się nie czuję na bank bo to wiedziałem już ileś lat temu ile znaczą słowa Tuska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację!

Co w takiej pompie tyle kosztuje?

 

W pompie nic tyle nie kosztuje te i podobne pompy to koszt ok 1 -1,5 tys dolarów reszta to radosna twórczość Watt,akcyza,cło,transport hurtownie, marże ,sprzedawcy ,dystrybutorzy ,łańcuszek długi jak miesiąc, zamiast dotacji gminy powinny to kupować i sprzedawać po kosztach:D:D:D:D to żart ale najpilniejsze byłoby skrócenie tego łańcuszka bo zdecydowanie za długi , zapomniałem o lobbystach w Europarlamencie oni tam niedawno sporo nagonili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pompie nic tyle nie kosztuje te i podobne pompy to koszt ok 1 -1,5 tys dolarów reszta to radosna twórczość Watt,akcyza,cło,transport hurtownie, marże ,sprzedawcy ,dystrybutorzy ,łańcuszek długi jak miesiąc, zamiast dotacji gminy powinny to kupować i sprzedawać po kosztach:D:D:D:D to żart ale najpilniejsze byłoby skrócenie tego łańcuszka bo zdecydowanie za długi , zapomniałem o lobbystach w Europarlamencie oni tam niedawno sporo nagonili.

 

Trzeba dobrze poszukać a znajdzie się urządzenie w atrakcyjnej cenie, jestem o tym przekonany. Niestety, hurtownie narobiły takich zapasów podczas gdy ceny były bardzo wysokie, że przy obecnym zapotrzebowaniu rynku na pompy będą się ich jeszcze dłuuugo pozbywały.

 

Miesiąc temu w ręku miałem ofertę dystrybutora pomp ciepła i klimatyzacji dla sporej firmy instalacyjnej gdzie PC split 6kW kosztowała 6700 zł netto. I nie był to producent powstały na fali boomu na pompy tylko firma istniejąca już kilkanaście lat na polskim rynku.

 

Inną kwestią jest to, że instalatorom trudno odejść od zarobku rzędu 10tys za montaż pompy, bo wielu tyle brało a sprawny instalator z pomocnikiem wymieniał kocioł na pompę w ciagu jednej dłuższej dniówki.

 

Sam Haier, o którym często piszesz to całkiem sensowne urządzenie, które wiele nie kosztuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba dobrze poszukać a znajdzie się urządzenie w atrakcyjnej cenie, jestem o tym przekonany. Niestety, hurtownie narobiły takich zapasów podczas gdy ceny były bardzo wysokie, że przy obecnym zapotrzebowaniu rynku na pompy będą się ich jeszcze dłuuugo pozbywały.

 

Miesiąc temu w ręku miałem ofertę dystrybutora pomp ciepła i klimatyzacji dla sporej firmy instalacyjnej gdzie PC split 6kW kosztowała 6700 zł netto. I nie był to producent powstały na fali boomu na pompy tylko firma istniejąca już kilkanaście lat na polskim rynku.

 

Inną kwestią jest to, że instalatorom trudno odejść od zarobku rzędu 10tys za montaż pompy, bo wielu tyle brało a sprawny instalator z pomocnikiem wymieniał kocioł na pompę w ciagu jednej dłuższej dniówki.

 

Sam Haier, o którym często piszesz to całkiem sensowne urządzenie, które wiele nie kosztuje.

 

Haier jest ok a z tymi zapasami to faktycznie pętla na szyi bo kiedyś rok-dwa temu kupili drogo a w międzyczasie ceny spadły dosyć radykalnie np akumulatorów do magazynów i jak ma teraz firma sprzedać ten magazyn ? stracić nie wypada a drogo nikt nie kupi bo nawet dofinansowanie wyjdzie drożej niż DIY.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy są stałe? Są na jakiś okres.

 

Znaczy nie chcesz, żeby stale były korzystne? Nie pytałem, czy chciałbyś, żeby zasady były stałe tylko czy chciałbyś, żeby stale były nierynkowe.

 

W mojej ocenie, nawet jeśli bedą rynkowe to i tak się opłaca.

 

Potrafisz wykazać na liczbach? Czy to tylko wiara bez podstaw naukowych?

Porównaj RCEm z zatwierdzonymi (nie obniżonymi tarczą) cenami z taryf G... Powodzenia.

Nobel czeka jak udowodnisz, że styczniowe 0,43702 zł/kWh jest większe od:

attachment.php?attachmentid=467807

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrafisz wykazać na liczbach? Czy to tylko wiara bez podstaw naukowych?

Porównaj RCEm z zatwierdzonymi (nie obniżonymi tarczą) cenami z taryf G... Powodzenia.

Nobel czeka jak udowodnisz, że styczniowe 0,43702 zł/kWh jest większe od:

attachment.php?attachmentid=467807

 

Przykładowo wyprodukowałem w styczniu 300 kWh za które otrzymam 131,11 zł.

Zużywam 300 kWh za które zapłacę w G11 223,23 zł.

Dzięki produkcji 300 kWh za pobrane 300 kW zapłacę 223,23 - 131,11 = 92,12 zł zamiast 223,23 zł.

Opłaca się mniej zapłacić? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy nie chcesz, żeby stale były korzystne? Nie pytałem, czy chciałbyś, żeby zasady były stałe tylko czy chciałbyś, żeby stale były nierynkowe.

 

 

 

Potrafisz wykazać na liczbach? Czy to tylko wiara bez podstaw naukowych?

Porównaj RCEm z zatwierdzonymi (nie obniżonymi tarczą) cenami z taryf G... Powodzenia.

Nobel czeka jak udowodnisz, że styczniowe 0,43702 zł/kWh jest większe od:

attachment.php?attachmentid=467807

 

Bardzo prosto da się wykazać opłacalność.

Ile wynosi moja autokonsumpcja?

42% średnio roczna.

Bez magazynu energii

+17% dzięki magazynowi.

 

Sama autokonsumpcja obniża konkretnie rachunki.

A to co dostajesz z taryfy to tylko dodatkowy bonus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...