Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

DREWNIANA ELEWACJA - doświadczenia, porady, sugestie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 191
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Moje 3 grosze jako użytkownika drewnianej elewacji:

 

Marcin834:

Mogę z dużą dozą pewności powiedzieć, że elewacja zawsze ściemnieje.

Najpierw po oleju, potem z upływem czasu, pod wpływem chyba UV ściemnieje jeszcze bardziej.

 

Tak na marginesie: moim zdaniem w przypadku np. świerka czy sosny nie ma sensu dobieranie kolorów, żeby idealnie pasowały okien (jak ja to zrobiłem).

Trzeba pomalować sporo jaśniejszym odcieniem lazury czy impregnatu o odpowiedniej tonacji, a po roku-dwóch surowe drewno "dojdzie" do oczekiwanego koloru.

 

Ja malowałem nie impregnatem, ale... hm, chyba lazurą. Teraz, po ok. 2 latach, spora część elewacji, zwłaszcza ta wystawiona na słońce, lekko zszarzała i pokryła się białym nalotem. Kolor nie jest już taki intensywny jak na początku. W związku z tym, jedną ściankę na próbę pokryłem olejem do tarasu. Wygląda to naprawdę nieźle, a dodatkowo zabezpieczyłem w ten sposób jakieś niewielkie pęknięcia, które powstały w deskach przez te 2 lata. Stopniowo planuję zaolejować całą elewację.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
  • 4 months później...
Witam zastanawiam się nad elewacja z thermo sosny amerykańskiej (bezsęcznej) , czy ktoś taka posiada i czy jest zadowolony ? W przypadku thermo z tego co się dowiedziałam jest prawie bezobslugowa , tylko cena . Natomiast myślałam o tarasie z modrzewia syberyjskigo ale czytałam dużo pozytywnych i negatywnych opinii , może ktoś się wypowie kto użytkuje takie taras .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siatka z drobnym oczkiem (z nierdzewki)? Pomysł z taśmą rozpr. IMHO wybitnie słaby, to chyba zaprzecza idei tej szczeliny went...

 

taśma rozprężna jest mocno paroprzepuszczalna, ale chyba raczej nadaje się do dylatacji a nie wentylacji. myślałem jeszcze o siatce ocynkowanej, ale sprzedawana w większych arkuszach. musiałbym ją pociąć i pewnie po takiej operacji zeżre ją rdza. inna opcja (dla ubogich) to siatka do klejenia styropianu, ale ma spore oczko i byłby problem ze szczelnym montażem (za to z tworzywa sztucznego, które powinno wytrzymać długie lata)

 

i jeszcze sprawa wkręcania desek do rusztu. ile wkrętów na jedno mocowanie? jeden czy dwa? szerokość krycia deski 130 mm, całkowita szerokość z piórem 146 mm.

 

zrobiłeś już swoją elewację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie robiłem swojej elewacji, czeka mnie to wiele później. Nastawiam się na mocowanie łącznikami rack (w sprawie wkrętów nie wiem "ile co ile"). Siatkę dam taką aby jej prędko nie wymieniać, (nie mam pewności ile gorsza jest siatka alu), oko siatki do dociepleń IMHO wiele za duże, raczej sądzę że coś koło 2x2mm byłoby ok.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
Chodzi o gatunek czy o profil (grubość)? Dlaczego ma to (waga) znaczenie?

 

Drewnem wypełniam też bramę garażową zatem waga jest ważna.

Będzie to elewacja ażurowa/żaluzja elewacyjna profil rhombus . Wybór pomiędzy meranti , okume cedr ?

Edytowane przez CZARNY.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

świerk to jest optymalny wybór łatwość obróbki, cena , dostępność - najlepsze były by ciężkie gatunki liściaste ale ich cena jest wysoka tak jak gatunków egzotycznych .

 

Jak już wspomniałem problemem nie jest dostępność czy cena a waga. Jeśli nie ta wybrałbym modrzew syberyjski .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...