Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Fowoltaika, pożar, przeglądy


ezg2014

Recommended Posts

Zwykła woda (nawet z solą) jest izolatorem:

 

Darwin będzie z Ciebie dumny.

Ja gdzieś na początku podstawówki miałem zestaw małego technika z wanienką z dwoma elektrodami. A miarę rozpuszczania w wodzie soli rezystancja malała i żaróweczka świeciła coraz jaśniej. Coś podobnego - tylko malusie:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 60
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Tak się zastanawiam czy nie lepiej było by aby wyłacznik przeciwpożarowy nie odłaczał paneli lecz je zwierał. Nie było by wtedy napięcia i można by spokojnie lać wodą. Ogień musiał by przepalić przewód miedziany aby napięcie się ponownie pojawiło.

 

Omawiałem to kiedyś z ekspertem, powiedział, że czasem tak byłoby lepiej, ale czasem nie (gdy w trakcie pożaru spaliłaby się jakaś złączka). Mnie to jakoś nie przekonało, ale wstawiłem typowe rozłączniki jednak, skoro takie są produkowane...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darwin będzie z Ciebie dumny.

Ja gdzieś na początku podstawówki miałem zestaw małego technika z wanienką z dwoma elektrodami. A miarę rozpuszczania w wodzie soli rezystancja malała i żaróweczka świeciła coraz jaśniej. Coś podobnego - tylko malusie:

No i? Żeby zaświeciła nie potrzeba dużego napięcia... Będzie kiepska sprawność, ale światło będzie dawać.

Tak się zastanawiam czy nie lepiej było by aby wyłacznik przeciwpożarowy nie odłaczał paneli lecz je zwierał. Nie było by wtedy napięcia i można by spokojnie lać wodą. Ogień musiał by przepalić przewód miedziany aby napięcie się ponownie pojawiło.

Zwieranie to najgorsze co może być. Napięcie będzie tylko nieco mniejsze, a przy rozłączaniu pojawi się łuk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i? Żeby zaświeciła nie potrzeba dużego napięcia...

 

Do zabicia też nie trzeba wysokiego napięcia. Ale tu widać, że żarówka świeci bardzo jasno, więc napięcie nie jest znacząco niższe od znamionowego.

" The working voltage is 220 volts AC. Required: 500W 220V bulb."

 

Zwieranie to najgorsze co może być. Napięcie będzie tylko nieco mniejsze, a przy rozłączaniu pojawi się łuk.

 

Przy zwarciu napięcie wynosi 0V. Z definicji zwarcia z Wikipedii.

" Napięcie na zaciskach jest równe 0, ponieważ zaciski A i B są ze sobą połączone i nie ma różnicy potencjałów między nimi."

W RF łuk nie powstaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buahahaha. Jak nie ma różnicy potencjału to nie masz prądu... Spójrz na 1 lepszą kartę katalogową. Spójrz na prąd roboczy i zwarciowy. Jak duża jest różnica? Niecały 1A. Moc będzie taka sama, więc o ile napięcie spadnie?

 

Prąd będzie zwarciowy, jak z karty katalogowej. Napięcie 0 więc moc 0.

 

Nie ma różnicy potencjałów, bo elektrony sobie biegają w kółko bez żadnej rezystancji. Albo jak kto woli różnica jest znikoma rzędu milivoltów bo rezystancja przewodów pomijalna.

 

A ten prąd roboczy czego ma dowodzić?

 

Jaki RF?

Każdy. Takie jego zadanie .

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzór na prąd: I=U/R. Prąd zwarciowy masz podany w katalogu. Oblicz impedancję panela przy parametrach I=13,41A, U=35,05V. Wg. ciebie 0 Ω... Panel PV to nie sieć elektroenergetyczna...

 

To panel zwierasz, czy przewody o niemal zerowej rezystancji z niego wychodzące?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że jesteś niekumaty. Panel PV to nie jest źródło jak sieć elektroenergetyczna. Ma swoją impedancję.

Charakterystyka modułu PV:

https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg45jeuV_kECSSLMVtwysX-r6ti472qAmdQzuetn0Tspk7Pqpl_GQBhoUKaKdsMRG7zG5qLD3Sh_Nn7ZwLC1wgtLpHytkznpR3Rty44VXjimjSOFxJZoqF2crobNP6NIix2BYAEz9w1UY2V/s1600/charakterystyka+pr%25C4%2585dowa+napi%25C4%2599ciowa+mofu%25C5%2582u+fotowoltaicznego++suntech.png

 

Nawet przyjmijmy, że napięcie na module wyniesie z 2 V. 10 paneli to 20 V. Jak to ma zagrozić strażakowi? Nawet przyjmij 5V i 20 paneli w łańcuchu. Strażaka nie porazi. Widziałeś ich buty?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nawet parę dni temu zrobiłem sobie odczep po 8 z 12 paneli aby zasilić sobie przetwornice impulsową. Dzień był pochmurny więc chciałem zrobić to podłaczenie pod napięciem ale jak włożyłem rękę pod panele to od spodu zaczęły mnie lekko szczypać. Zrobiłem więc zwarcie stringa i spokojnie bez napięcia sobie podłączyłem. Mimo pochmurnej pogody przy rozwarciu pojawił się niezły łuk.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że jesteś niekumaty.

 

Projekcje sobie daruj.

 

Panel PV to nie jest źródło jak sieć elektroenergetyczna. Ma swoją impedancję.

 

Ma. Sprawdziłem właśnie swój "turystyczny" - 43kOhm. I co z tego wynika? Mówimy o zwarciu na wyjściu którego rezystancja jest zero ohm.

 

Charakterystyka modułu PV:

https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg45jeuV_kECSSLMVtwysX-r6ti472qAmdQzuetn0Tspk7Pqpl_GQBhoUKaKdsMRG7zG5qLD3Sh_Nn7ZwLC1wgtLpHytkznpR3Rty44VXjimjSOFxJZoqF2crobNP6NIix2BYAEz9w1UY2V/s1600/charakterystyka+pr%25C4%2585dowa+napi%25C4%2599ciowa+mofu%25C5%2582u+fotowoltaicznego++suntech.png

 

Nawet przyjmijmy, że napięcie na module wyniesie z 2 V. 10 paneli to 20 V. Jak to ma zagrozić strażakowi? Nawet przyjmij 5V i 20 paneli w łańcuchu. Strażaka nie porazi. Widziałeś ich buty?

 

Co to jest "napięcie na module"?

Naprawdę twierdzisz, że jak masz kabel połączony złączką to mierząc napięcie między zaciskami złączki miernik pokaże coś innego niż 0V?

Czy coś innego nazywasz zwraciem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To panel zwierasz, czy przewody o niemal zerowej rezystancji z niego wychodzące?

 

Budowa wewnętrzna modułu i ogniw, połączenia lutowane/ zaciskane, przewody, końcówki mc4, wszystko wpływa na rezystancję, do tego wraz ze wzrostem prądu rośnie temperatura i zarazem właśnie rezystancja, co potęguje wzrost prądu ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj np. strażak gasi wodą palący się dach z PV:

Gasi wodą i nie ma żadnego zagrożenia. Podawałem, jaką woda ma dużą impedancja i jest całkowicie bezpieczny.

Co to jest "napięcie na module"?

Naprawdę twierdzisz, że jak masz kabel połączony złączką to mierząc napięcie między zaciskami złączki miernik pokaże coś innego niż 0V?

Czy coś innego nazywasz zwraciem?

Napięcie na module to napięcie, gdy zewrzesz MC4. Jakieś napięcie musisz mieć, aby było "co zwierać". Skoro nie ma napięcia, to co może porazić strażaka?

Ja nawet parę dni temu zrobiłem sobie odczep po 8 z 12 paneli aby zasilić sobie przetwornice impulsową. Dzień był pochmurny więc chciałem zrobić to podłaczenie pod napięciem ale jak włożyłem rękę pod panele to od spodu zaczęły mnie lekko szczypać. Zrobiłem więc zwarcie stringa i spokojnie bez napięcia sobie podłączyłem. Mimo pochmurnej pogody przy rozwarciu pojawił się niezły łuk.

Normalne. Przy DC napięcie nie przechodzi przez "0"... Przecież tego uczyli w szkole podstawowej na fizyce (bodajże w 7 klasie)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...