Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Monitoring dla początkującego


Recommended Posts

Cześć,

 

Potrzebuje pomocy w doborze materiałów do instalacji kamer IP. Jestem początkujący ale spróbuje sam to wszystko zamontować i skonfigurować.

 

Mam pociągnięte kable internetowe (tzw. skrętka 8 żyłowa) w 4 rogach elewacji. Chciałbym tam zainstalować 4 kamery z podłączeniem do routera i z możliwością rejestracji obrazu i zdalnego podglądu. Będę wdzięczny za odpowiedź na pytania.

 

1. Czy kamery Dahua IPC-HFW1230S-0360B-S5 będzie dobry wyborem? Jeśli nie to czy coś będzie lepszego w cenie do 250 PLN za kamerę

2. W jaki sposób skonfigurować aby kabel 8 żyłowy zapewniał napięcie i komunikacje? Czy są jakieś gotowe przejściówki/porty czy muszę bawić się lutownicą?

3. W routerze mam wolne tylko 1 wejście LAN w jaki sposób podzielić to na 4 kamery

4. Czy musze nabyć rejestrator z dyskiem czy mogę uzyć laptopa? Jak to podłączyć wraz z kamerami?

 

Będę wdzięczny za pomoc.

 

Pozdrawiam

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Potrzebuje pomocy w doborze materiałów do instalacji kamer IP. Jestem początkujący ale spróbuje sam to wszystko zamontować i skonfigurować.

 

Mam pociągnięte kable internetowe (tzw. skrętka 8 żyłowa) w 4 rogach elewacji. Chciałbym tam zainstalować 4 kamery z podłączeniem do routera i z możliwością rejestracji obrazu i zdalnego podglądu. Będę wdzięczny za odpowiedź na pytania.

 

1. Czy kamery Dahua IPC-HFW1230S-0360B-S5 będzie dobry wyborem? Jeśli nie to czy coś będzie lepszego w cenie do 250 PLN za kamerę

2. W jaki sposób skonfigurować aby kabel 8 żyłowy zapewniał napięcie i komunikacje? Czy są jakieś gotowe przejściówki/porty czy muszę bawić się lutownicą?

3. W routerze mam wolne tylko 1 wejście LAN w jaki sposób podzielić to na 4 kamery

4. Czy musze nabyć rejestrator z dyskiem czy mogę uzyć laptopa? Jak to podłączyć wraz z kamerami?

 

Będę wdzięczny za pomoc.

 

Pozdrawiam

Łukasz

 

Musisz chyba jeszcze troche poczytać zanim zabierzesz się za montaż. Ja w zeszłym roku robiłem am monitoring, kable miałem położone na etapie budowy. Akurat robiłem na Hikvision, więc będzie Ci potrzebny rejestrator, ja kupiłem 8 kanałowy, żeby w razie w podpiąć jeszcze jakieś kamery. Rejestrator IP POE, tam wpinasz kamery i z niego masz zasilanie do kamer. Rejestrator podpinasz do routeraz z internetem i możesz śledzić w trybie online obraz z kamer po konfiguracji wszystkiego.

Pamiętaj o dysku twardym do rejestratora, tylko kup taki przeznaczony do takiej pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. W jaki sposób skonfigurować aby kabel 8 żyłowy zapewniał napięcie i komunikacje? Czy są jakieś gotowe przejściówki/porty czy muszę bawić się lutownicą?

 

Poczytaj o POE. Potrzebujesz odpowiedniego routera albo NVRa zasilającego kamery (często niezgodnie ze standardem POE posyłając ordynarne 12V).

 

3. W routerze mam wolne tylko 1 wejście LAN w jaki sposób podzielić to na 4 kamery

 

Do wyboru:

- dodatkowy switch POE i kamery zgodne ze standardem

- NVR zasilający kamery

- dodatkowy zwykły switch i osobne zasilanie (zazwyczaj kamery mają możliwość podpięcia osobno zasilania, osobno skrętki - ale to niewygodne, bo trzeba mieć zasilacz przy każdej kamerze).

 

4. Czy musze nabyć rejestrator z dyskiem czy mogę uzyć laptopa? Jak to podłączyć wraz z kamerami?

 

No i tu robi się ciekawie. Gotowy zestaw niby jest plug&play. Ale ma takie możliwości, jakie przewidział producent. I tak długo jest wspierany, jak robi to producent.

Jak zrobisz na PC to masz do dyspozycji różne oprogramowanie do wyboru. Jak jedno przejdzie do lamusa - możesz zainstalować inne. Są darmowe, są płatne. Mają różne możliwości (w tym AI - rozpoznawanie twarzy, tablic rejestracyjnych i współpracę z automatyką domową i co sobie ktoś wymyślił i zrobił)

Ja kupiłem gotowca od chińczyków na etapie SSO do monitorowania budowy. Ale właśnie przesiadam się na Proxmox z BlueIris razem z całą masą innych rzeczy. Wymaga to więcej pracy i nauki, ale możliwości znacznie większe.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja odpowiem jako konsument tego typu rozwiazania, mysle ze tak to dziala u innych producentow tez.

 

1. Nie mam pojecia, mam Reolink

2. Zero konfiguracji, czesc kabli mialem gotowe z wtyczka RJ45, czesc dlugich (mam kamere najdalej jakies 50m od domu) elektryk zarobil wtyczkami RJ45. Wtykasz wtyczke do kamery, z drugiej strony do rejestratora i wszystko hula, kamery zasilane PoE z rejestratora. Ogolnie odpalenie systemu to minuta, potem to juz tylko dostosowanie czulosci wykrywania osob itp z apki producenta.

3. U mnie od rejestratora do routera jest polaczenie tylko jednym kablem.

4. Moj rejestrator ma dysk wbudowany, jedno wejscie od routera i 6 czy 8 wejsc kamer. Jest jeszcze wyjscie HDMI do podgladu kamer bezposrednio na rejestratorze, ale ja uzywam przez aplikacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj o POE. Potrzebujesz odpowiedniego routera albo NVRa zasilającego kamery (często niezgodnie ze standardem POE posyłając ordynarne 12V).

 

Są różne standarty POE, a nawet podział na pasywne/aktywne. W zależności od typu kamery może obsługiwać tryb pasywny więc podanie 12/48V bezpośrednio na linię nie stanowi problemu (przy wykorzystaniu adaptera pasywnego)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Ogolnie odpalenie systemu to minuta, potem to juz tylko dostosowanie czulosci wykrywania osob itp z apki producenta.

...

 

I to jest błąd. Każdą kamerę powinieneś osobno skonfigurować. Będziesz miał czas to zaloguj się bezpośrednio do jakiejś i pobaw się nawet takimi ustawieniami jak kontrast, jasność, próg przełączania doświetlaczy czy balans bieli - zobaczysz jak wiele można jeszcze poprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...