Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaka taryfa? G11 czy G12 a może G12w lub G12r?


uasz

Recommended Posts

Hej.

W ostatnim roku zużyłem około 6600kWh, poprzedniego roku było to 7600kWh.

Pompa ciepła powietrzna.

Niebawem odpalona będzie fotowoltaika.

Planujemy używać dwie hybrydy plug-in na dojazdy - ładowanie z jednej fazy na jedno auto - max 2,3-2,6kWh.

 

Jaką taryfę sugerujecie użyć? Jesteśmy w stanie przezwyczaić się do prania / pieczenia w określonym czasie (w sensie po 22 albo właśnie w ciągu dnia).

Net-billing niestety.

 

G11 wydaje sie być lepsza zimą

G12 wydaje się byc lepsza latem

a mogę zmieniać tylko raz na 12 miesięcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie dynamiczne wyjdą najkorzystniej - ale żeby mieć pewność, to muszą zostać opublikowane.

 

Jeszcze o nich nic nie wiem - poczytam.

A jak to wygląda na dzień dzisiejszy?

Działać nadal w G11 i czekać, czy może coś sugerujecie zmienic ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działać nadal w G11 i czekać, czy może coś sugerujecie zmienic ?

 

G11 najbardziej opłacalne będzie w jakiejś wyjątkowej sytuacji - na pewno nie dla grzejącego prądem. Nawet gdy ogrzewanie puści samopas, to zimniej mamy w taniej strefie i wtedy też najmniej zysków. A tym bardziej jak ustawisz grzanie CWU w taniej strefie, podniesiesz o oczko krzywą w taniej strefie (albo obniżysz w drogiej) i/lub przeniesiesz pranie czy zmywanie do taniej strefy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy taryfie G12 jest chyba jakaś stała opłata miesięczna 50 albo 58zł ? Ta róźnica musiała by rekompensować tą opłatę.

 

Jeśli chodzi o pranie - G12w czy G12r - jestem w stanie przestawić się na tanią taryfę.

 

Jeśli chodzi o prace pompy - to chyba tez jest jakieś okienko w ciagu dnia w taryfie tańszej - więc moge skonfigurować pompę ciepła do pracy właśnie w tańszej 'taryfie'.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od G11 każda będzie lepsza nawet jak nic nie zmienisz w użytkowaniu urządzeń - nie wiem jak w innych sieciach ale w Tauronie jest jeszcze G12W i G13 .

Kwestia co bardziej pasuje wymaga dokladniejszych sprawdzeń zwyczajów domowych jednak samo to że w obu tych ostatnich taryfach weekendy i święta są liczone w najniższej strefie juą daje pole do oszczędzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy taryfie G12 jest chyba jakaś stała opłata miesięczna 50 albo 58zł ?

 

Jak dasz się wpakować w "elektryka" czy "ubezpieczenie" czy inny bonus to owszem, masz znacznie opłaty miesięczne. Składnik stały opłaty sieciowej różni się o o jakieś 5zł - a reszta składników taka sama. Za to różnica w cenie kWh znaczna.

 

Stawki w taryfach, w których tanich godzin jest więcej są wyższe i przez to mniej się opłacają bo niewiele więcej kWh zużyjesz w taniej strefie, za to za każdą kWh i w drogiej, i w taniej strefie zapłacisz drożej. Choć mogą być wyjątki, więc dla pewności sprawdź swoje ceny i podstaw

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?334458-Nowa-taryfa-dla-ogrzewaj%C4%85cych-si%C4%99-pr%C4%85dem-mo%C5%BCe-wejdzie-w-%C5%BCycie&p=7598233&viewfull=1#post7598233

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dasz się wpakować w "elektryka" czy "ubezpieczenie" czy inny bonus to owszem, masz znacznie opłaty miesięczne. Składnik stały opłaty sieciowej różni się o o jakieś 5zł - a reszta składników taka sama. Za to różnica w cenie kWh znaczna.

 

Stawki w taryfach, w których tanich godzin jest więcej są wyższe i przez to mniej się opłacają bo niewiele więcej kWh zużyjesz w taniej strefie, za to za każdą kWh i w drogiej, i w taniej strefie zapłacisz drożej. Choć mogą być wyjątki, więc dla pewności sprawdź swoje ceny i podstaw

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?334458-Nowa-taryfa-dla-ogrzewaj%C4%85cych-si%C4%99-pr%C4%85dem-mo%C5%BCe-wejdzie-w-%C5%BCycie&p=7598233&viewfull=1#post7598233

 

Nie wiem czy 'wpakować' to odpowiednie słowo, ale mam parę aut, w tym dwie hybrydy plugin.

Niestety - zasięg jednej z nich to 32km - żona do pracy i do domu ma 38km

zasięg drugiej z nich to ~48km - ja mam 58km w dwie strony.

Więc małą część będziemy na benzynie jechać.

 

Ubezpieczenie? Tutaj absolutnie nie wiem co masz na myśli. Świeży w tym temacie jestem, ale za to nadrabiam w innych, w których to pomagam na innych forach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy 'wpakować' to odpowiednie słowo, ale mam parę aut, w tym dwie hybrydy plugin.

 

Elektryk to taki pan, co przyjdzie naprawić instalację jak coś się zepsuje. ZE na potęgę wciskają prąd z czymśtam i życzą sobie za to kilka dych miesięcznie ekstra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elektryk to taki pan, co przyjdzie naprawić instalację jak coś się zepsuje. ZE na potęgę wciskają prąd z czymśtam i życzą sobie za to kilka dych miesięcznie ekstra.

 

Aaa :D hehe

Ja o samochodzie myślałem, stąd te ubezpieczenie w tym zdaniu nie pasowało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z innej beczki, ile kWh bierze podczas jednego ładowania takie elektryczne auto???

 

To zależy ile ładujesz.

Przykładowo BMW i3 może mieć baterie ~22kWh lub większe (zależnie od roku produkcji), ale są auta elektryczne, które mają baterię 100kWh i więcej.

Najczęściej około 80kWh

 

Ile podczas ładowania? No to już zależy od stanu naładowania i samej ładowarki, gdyż na niej tez jest jakaś strata (zależnie od ładowania AC czy DC).

 

Średnie zużycie energii w EV to 15kWh - mniejsze auta, przez 22kWh i 25-30kWh (suvy etc.)

 

Dla przykładu BMW G30 530e z lat 17-lipiec 2019 - ma baterie brutto 9,3kWh - po 6 latach ma coś koło 7kWh - starcza na 32 km delikatnej jazdy

Drugie G30 530e z 20 roku ma baterię 12kWh - tutaj mniejszy przebieg, większa batka i już starcza na ~44-52km około.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojemność aku nie ma praktycznie wpływu na moc ładowania.

 

Ma ogromne znaczenie.

Większa pojemność = więcej ogniw.

Więcej ogniw = większa moc ładowania, gdyż ładuje się większą ilość ogniw jednocześnie (połączonych równolegle / lub równolegle pakiety szeregowo)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry temat oby się rozwinął , sam przymierzam się do kupna akusiów z alibaby tylko nie wiem w co iść czy na początej 4x100Ah 12v czy 16 x280Ah 2,6 volt dopiero co zaczynam lizać temat i mogę mieć błednespojrzenie ale dziadostwa ani zbyt drogiego też nie chcę ,dofinansowań też nie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...