Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa vs. Pelet


Horas91

Recommended Posts

Czesc,

 

dostalem 2 oferty od 2 firm.

Jedna montuje glownie pompy i proponuje mi pompe

druga montuje pelet i proponuje mi pelet....

 

Jakiego COP moge uzyskac na pompie (glownie grzejniki) temp zasialania 50 stopni (przy -16)

-------

 

Mocno mi mieszaja w glowie, bo wiadomo, kazdy ciagnie w swoja strone...

Tutaj gdzie mieszkam, pelet jest zdecydowanie tanszy niz w PL (1250 za tone) Prad wychodzi podobnie.

 

Przy pelecie wg. producenta musze mniej wiecej 2x w roku zagladnac do pieca i go wyczyscic - instrukcja jest dostepna w sieci.

Temat dosypywania peletu nie istnieje - bo bedzie on zasysany z pomieszczenia obok... (Tankuje zbiornik 5 ton) powinienenm miec spokoj na rok

 

Fotowoltaika u mnie nie ma za wiele sensu, bo mam malo slonca (Dom w lesie) wiec energie musze kupic....

-----------

Prosze poswtrzymac sie od klotni. Bardziej chodzi mi o to czego moge sie spodziewac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc,

 

dostalem 2 oferty od 2 firm.

Jedna montuje glownie pompy i proponuje mi pompe

druga montuje pelet i proponuje mi pelet....

Tu masz ciekawe porównanie tych źródeł ciepła - POMPA CIEPŁA CZY PIEC NA PELLET: WYBÓR ŹRÓDŁA CIEPŁA DLA TWOJEGO DOMU.

(glownie grzejniki)

Zapomnij o ekonomicznym użyciu pompy.

Przy pelecie wg. producenta musze mniej wiecej 2x w roku zagladnac do pieca i go wyczyscic - instrukcja jest dostepna w sieci.

Temat dosypywania peletu nie istnieje - bo bedzie on zasysany z pomieszczenia obok... (Tankuje zbiornik 5 ton) powinienenm miec spokoj na rok

Z opisu wnioskuję że masz duża kasy i dobrą pracę. Cofam to co wyżej - pompa jest dla Ciebie idealnym wyborem.

Edytowane przez DUNIA.MD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pompę wydaje się że dobrą i oszczędną ale zdecydowanie bym polecał peleciaka a zwłaszcza takiego w którym można wyciągnąć zaślepkę wsadzić coś innego i palić ekogroszkiem są takie dwupaliwowe kotły, a pompa no cuż fajna sprawa ale że mamy idiotów rządzących którzy na nas chcą zarobić swoimi niepowodzeniami w rządzeniu windując prąd w sposób wręcz wulgarny to się nie zepnie nigdy tym bardziej że masz kaloryfery to cop będzie do dupy , nie ma to jak palić .a paliwo zgromadzone latem to najtńszy i największy z możliwych magazynów energi , weźmie pompę to będą nakłaniać na fotovoltaikę weźmie fotovoltaikę będą namawiać na magazyny energi a niech się wypałują palmy najtaniej jak się da bo przecież po 500 lat nie żyjemy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z żalem muszę się zgodzić z powyższym. Mam i pompę i kocioł i już od temperatury -7 odpalam kocioł. Co prawda legendy o zaglądaniu do peleciaka dwa razy do roku między bajki trzeba włożyć ale raz na tydzień lub dwa wystarczy zajrzeć i jest git. Przy zasilaniu 50 C pompa zeżre ogromne ilości prądu i raczej często będzie wspomagać się grzałką. Peleciak bardzo dobrze się moduluje a sam pelet jest paliwem do którego tak szybko żaden ekooszołom się nie dobierze. Jedyne na co warto zwrócić uwagę to ten magazyn na 5 ton pelletu - otóż pellet się potrafi rozlasować i wolałbym go raczej trzymać w mniejszych porcjach niż 5 ton . Wrzucenie do zasobnika peletu na dwa tygodnie też nie jest wielkim wysiłkiem. Dobry kocioł na pelet da się dzisiaj sterować przez wifi podobnie jak pompa ciepła. Wg mnie wybór jest oczywisty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiego COP moge uzyskac na pompie (glownie grzejniki) temp zasialania 50 stopni (przy -16)

 

Sprawdź w dokumentacji tej konkretnej pompy.

 

Tylko jakie znaczenie ma COP w temperaturze, która jest przez... No właśnie, ile godzin, tam gdzie mieszkasz masz poszczególne temperatury?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc,

 

dostalem 2 oferty od 2 firm.

Jedna montuje glownie pompy i proponuje mi pompe

druga montuje pelet i proponuje mi pelet....

 

Jakiego COP moge uzyskac na pompie (glownie grzejniki) temp zasialania 50 stopni (przy -16)

-------

 

Mocno mi mieszaja w glowie, bo wiadomo, kazdy ciagnie w swoja strone...

Tutaj gdzie mieszkam, pelet jest zdecydowanie tanszy niz w PL (1250 za tone) Prad wychodzi podobnie.

 

Przy pelecie wg. producenta musze mniej wiecej 2x w roku zagladnac do pieca i go wyczyscic - instrukcja jest dostepna w sieci.

Temat dosypywania peletu nie istnieje - bo bedzie on zasysany z pomieszczenia obok... (Tankuje zbiornik 5 ton) powinienenm miec spokoj na rok

 

Fotowoltaika u mnie nie ma za wiele sensu, bo mam malo slonca (Dom w lesie) wiec energie musze kupic....

-----------

Prosze poswtrzymac sie od klotni. Bardziej chodzi mi o to czego moge sie spodziewac

 

Zdajesz sobie sprawę ile to jest 5 ton pelletu ? Nie chodzi mi o masę w kilogramach tylko o ilość energii. Naprawdę chcesz co rok wyrzucać tyle $$$ przez komin ?

 

Kumpel zużywał 8 ton węgla rocznie i też twierdził ze tak musi być. Po inwestycjach w budynek i wymianie pieca idzie mu teraz 3 tony pelletu. Ja bym obrał tą drogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka różnica w wycenach?

 

mniej wiecej 33k € pelet i 29 k € pompa ciepla.

 

Mam tez wycene na gruntowa pompe ciepla za 75k€ - ale tutaj facet zupelnie odplynal.

 

Ile będziesz spalał odpowiedni pelletu i prądu wg wspomnianych montażystów

i do tego ceny tych nośników energii.

Może być w kWh?

 

pradu mniej wiecej 8500 KWh (na co i cwu), Peletu mniej wiecej 4 tony - mieszkam pierwsza zime, opieraja sie na tegorocznym zuzyciu oleju (1800 litrow CO + CWU) caly rok

 

Tu masz ciekawe porównanie tych źródeł ciepła - POMPA CIEPŁA CZY PIEC NA PELLET: WYBÓR ŹRÓDŁA CIEPŁA DLA TWOJEGO DOMU.

 

Zapomnij o ekonomicznym użyciu pompy.

 

Z opisu wnioskuję że masz duża kasy i dobrą pracę. Cofam to co wyżej - pompa jest dla Ciebie idealnym wyborem.

 

Z racji lokalnych ograniczen prawnych - trudno jest zamontowac cos, co nie jest przeznaczone na tutejszy rynek. W sensie jest to mozliwe, ale trzeba sie troche ochodzic i pozalatwiac pozwolenia, potlumaczyc dokumenty...

Miejscowi instalatorzy proponuja piec na pelet Fröling lub Hargassner - wg. instrukcji producenta, aby utrzymac gwarancje musze wyczyscic piec wg. ich zalecen 1x w roku. Popiol to czyszczenie mniej wiecej 1x na 3 miesiace.

 

Z żalem muszę się zgodzić z powyższym. Mam i pompę i kocioł i już od temperatury -7 odpalam kocioł. Co prawda legendy o zaglądaniu do peleciaka dwa razy do roku między bajki trzeba włożyć ale raz na tydzień lub dwa wystarczy zajrzeć i jest git. Przy zasilaniu 50 C pompa zeżre ogromne ilości prądu i raczej często będzie wspomagać się grzałką. Peleciak bardzo dobrze się moduluje a sam pelet jest paliwem do którego tak szybko żaden ekooszołom się nie dobierze. Jedyne na co warto zwrócić uwagę to ten magazyn na 5 ton pelletu - otóż pellet się potrafi rozlasować i wolałbym go raczej trzymać w mniejszych porcjach niż 5 ton . Wrzucenie do zasobnika peletu na dwa tygodnie też nie jest wielkim wysiłkiem. Dobry kocioł na pelet da się dzisiaj sterować przez wifi podobnie jak pompa ciepła. Wg mnie wybór jest oczywisty.

 

Dziekuje za informacje. Pelet zamawiany i dostarczany luzem to okolo 250 - 260€ natomiast pakowany w workach po 15 kg to juz 420€ dodatkowo silos napelniam raz a pozniej mam teoretycznie spokoj do konca sezonu. Czy to rozlasowanie dotyczy tez peletu klasy A1?

 

Sprawdź w dokumentacji tej konkretnej pompy.

 

Tylko jakie znaczenie ma COP w temperaturze, która jest przez... No właśnie, ile godzin, tam gdzie mieszkasz masz poszczególne temperatury?

 

Temperatury sa mocno porownywalne do polskich (Malopolska powiedzmy gmina Limanowa). Lato jest u mnie troche zimniejsze a zima troche cieplejsza. Ale srednia dobowa 1 stopien, pasuje dobrze.

 

Zdajesz sobie sprawę ile to jest 5 ton pelletu ? Nie chodzi mi o masę w kilogramach tylko o ilość energii. Naprawdę chcesz co rok wyrzucać tyle $$$ przez komin ?

 

Kumpel zużywał 8 ton węgla rocznie i też twierdził ze tak musi być. Po inwestycjach w budynek i wymianie pieca idzie mu teraz 3 tony pelletu. Ja bym obrał tą drogę.

 

Okna 3 szyby, szczelny montaz na mase uszczelniajaca, sciany grafit 20 cm, strop 32 cm styro bialy

 

Zuzylem 1800 litrow oleju - temperatura w domu pomiedzy 20-21 a w nocy 19 stopni. Dom ma 140 metrow oraz 140 metrow piwnicy ( w piwnicy bylo 14 stopni)

Chcialbym ustawic w koncu 22 stopnie cala dobe - bo w tym roku bylo mi tak srednio komfortowo.... do tego chcialbym codziennie rano zalaczyc pompke obiegowa od CWU bo lazienka jest daleko od kotlowni i

W piwnicy mam zbiornik na 9000 litrow oleju O.o O.O wiec 5 ton peletu i tak zajmie polowe tego pomieszczenia w ktorym jest obecnie olej.

 

Dom jest w dolince otoczonej lasem (Polowa listopada - Polowa stycznia) to praktycznie brak slonca. Podczas gdy u sasiada 400 metrow dalej od rana swieci slonce, ja mam szron na aucie do godziny 12-13....

 

Do ocieplenia zostaly sciany piwnicy, Strop piwnicy (Obecnie ocieplony parter mniej wiecej 30 cm nad gruntem) ale bedac szczerym, nawet jak skoncze to cudow sie tutaj nie spodziewam. Moze uda sie zejsc do 1000 litrow oleju

 

Reasumujac - przy slabej zimie i nie szalonym grzaniu zuzylem 1800 litrow oleju = 3,7 tony peletu. z tad nastawienie na 5 ton - bo jesli zima scisnie to nie chce sie zastanawiac czy wystarczy mi opalu.

Jesli skoncze cala termomodernizacje i zredukuje zuzycie do 1000 litrow oleju = 2,1 tony peletu - to bede mial opalu zawsze na 2 sezony - czy to dla mnie zle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby nie patrzeć pelet wypada najlepiej choć marzenia o ograniczeniu zużycia o 40 proc raczej się nie spełnią to i tak pelet jest chyba najlepszym wyjściem.

Czy i kiedy się rozlasuje pelet to by już trzeba doświadczalnie bo ważna jest wilgotność i temperatura powietrza w miejscu składowania. Montując w kotłowni zasobnik do CWU grzany pompą ciepła można zimne a więc dosuszone powietrze skierować do magazynu peletu latem. Zda mi się że to może obnizyć znacznie zużycie peletu i kotła a jednocześnie opóźni lasowanie się paliwa.. Koszt ogrzewania CWU poza zimą pompą ciepła będzie raczej na pewno niższy niż peletem a dodatkowo jest to całkiem bezobsługowa i nie przesadnie droga zabawka.

Edytowane przez Chris Zielonka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...