Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

(Nie) Opłacalność fotowoltaiki po 5 latach. Czy zamontowałbym obecnie?


marxxx

Recommended Posts

Niedawno minęło 5 lat od uruchomienia produkcji prądu na moim dachu. Więc mogę dokładnie policzyć opłacalność tej inwestycji. Czy to była dobra inwestycja, czy może większe zyski dałaby lokata bankowa lub obligacje. Powiem też co zrobić aby inwestycja zwracała się nam jak najszybciej i czy zdecydowałbym się na fotowoltaikę obecnie na nowych zasadach.

 

Wersja dla nie lubiących czytać :

 

Pierwsze 60 miesięcy pracy mojej instalacji o mocy 7,3kWp dało produkcję 39529 kWh energii elektrycznej.

Każdy kWp średnio rocznie produkował 1082kWh.

Jeżeli produkcja z kWp przekracza 1000kWh rocznie, to nasza instalacja jest poprawnie zbudowana i pracuje efektywnie. Jeżeli wynik jest poniżej 1000kWh z 1 kWp , to należy się zastanowić co jest przyczyną, - cienie, wyłączenia awaryjne itp.

 

Produkcja prądu oraz zysk przy założeniu że autokonsumpcja to 25% (realnie więcej)

 

ROK Prod. z PV -15% upust x cena prądu = zysk

2019r. 5573 kWh 4737 kWh x 0,61zł = 2889 zł (od połowy maja)

2020r. 7980 kWh 6783 kWh x 0,68zł = 4612 zł

2021r. 7672 kWh 6521 kWh x 0,74zł = 4630 zł

2022r. 8083 kWh 6870 kWh x 0,77zł = 5290 zł

2023r. 7529 kWh 6400 kWh x 0,85zł = 5440 zł

2024r. 2693 kWh 2289 kWh x 1,15zł = 2632 zł (do połowy maja)

=================================================

SUMA 39529kWh 33600kWh = 25493 zł - opłaty stałe 1360zł =24133zł

Od tej kwoty należy odliczyć koszty stałe które za 5 lat wyniosły około 1360 zł, pierwsze 4 lata to średnio 192 zł rocznie, ostatnie lata to niecałe 300zł rok.

 

 

Obecne opłaty miesięczne to 24,74zł :

Opłata Wysokość opłaty

Opłata sieciowa stała 10,3 zł / miesiąc

Opłata abonamentowa 0,76 zł / miesiąc

Opłata przejściowa 0,33 zł / miesiąc

Opłata mocowa 13,35 zł / miesiąc

Sumarycznie na rok 296,88zł

 

W tym czasie fotowoltaika nie wygenerował żadnych kosztów.

Warto jeszcze nadmienić że czas zwrotu w dużej mierze zależy też od kosztu nabycia instalacji. Szybko spłaci sią jeżeli za kWp zapłaciliśmy mniej niż 3000zł, a dużo dłużej będzie się nam to zwracało jeżeli zapłaciliśmy ponad 6000 zł za kWp. A tacy też byli!

 

 

Instalacja 7,3kWp kosztowała mnie 21110zł, w 2019r nie było programu "mój prąd" ale odliczyłem inwestycje od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Nawet nie uwzględniając ulgi podatkowej , to już zwrot wynosi ponad 110% czyli zaoszczędziłem na czysto 3023 zł a przy obecnych cenach prądu każdego roku będę zyskiwał co najmniej 6500zł.

 

Jak widać moja instalacja Fotowoltaiczna zwróciła się w niecałe 5 lat. Nie wymagała ona żadnych serwisów, przeglądów, nie ubezpieczałem jej, ani nie myłem paneli.

 

 

Czy obecnie, na nowych warunkach rozliczeniowych opartych o netbiling zdecydowałbym się na fotowoltaikę?

 

Większość "fachofców" na Youtubie krzyczało niedawno, że to koniec fotowoltaiki. Faktycznie obecnie montuje się mniej fotowoltaiki niż w rekordowym 2021 roku, jednak w 2023r zanotowano aż 41% wzrost. Główną przyczyną jest ogromny spadek cen paneli fotowoltaicznych i stale rosnące ceny prądu.

 

 

 

 

Szybko rosnące ceny prądu powodują że nowy system robi się opłacalny, ale jest nieco mniej przewidywalny.

 

Zgodnie z ustawą o OZE cena za energię wprowadzaną do sieci do połowy 2024 roku będzie określana jako średnia miesięczna cena energii z rynku hurtowego z wcześniejszego miesiąca. Jednak już od 1 Lipca będą obowiązywały ceny godzinowe. W słoneczne i wietrzne dni ceny prądu mogą być najniższe, a nawet zerowe. Najwyższe ceny są zazwyczaj w godzinach poranno południowych i późnym wieczorem.

 

W przypadku niewystarczającej produkcji z instalacji PV energia elektryczna jest kupowana przez prosumenta po cenie rynkowej, według stawki operatora energii.

 

 

W net-billingu energia wprowadzona do sieci przeliczana jest na wartość pieniężną w złotówkach. Wartość ta trafia na wirtualne konto prosumenta, które prowadzi sprzedawca energii. Z tego konta prosument płaci tylko za energię elektryczną pobraną z sieci. Nie można ze zgromadzonych środków uregulować opłat stałych.

 

Faktycznie nowy sposób rozliczenia jest mniej korzystny od systemu opustów. Jego największa wada jest trudność w oszacowaniu przyszłych cen energii, a przez to trudno obliczyć jakiej mocy instalacja jest potrzebna aby pokryć 100% naszych potrzeb energetycznych.

 

Jak widać wraz ze spadkiem produkcji energii z węgla spadają też ceny energii.

Miesiąc Cena energii elektrycznej RCEm

czerwiec 2022 0,656 (zł/kWh)

lipiec 2022 0,796 (zł/kWh)

sierpień 2022 1,019 (zł/kWh)

wrzesień 2022 0,710 (zł/kWh)

październik 2022 0,575 (zł/kWh)

listopad 2022 0,701 (zł/kWh)

grudzień 2022 0,723 (zł/kWh)

2023r

Styczeń 0,594 (zł/kWh)

Luty 0,668 (zł/kWh)

Marzec 0,508 (zł/kWh)

Kwiecień 0,505 (zł/kWh)

Maj 0,381 (zł/kWh)

Czerwiec 0,454 (zł/kWh)

Lipiec – 0,440 (zł/kWh)

sierpień – 0,412 (zł/kWh)

wrzesień – 0,405 (zł/kWh)

październik – 0,329 (zł/kWh)

listopad – 0,379 (zł/kWh)

grudzień – 0,305 (zł/kWh)

2024r

styczeń – 0,437 (zł/kWh)

Luty 0,324 (zł/kWh)

Marzec 0,249 (zł/kWh)

Kwiecień 0,254 (zł/kWh)

 

Podstawą opłacalności jest duża autokonsumpcja.

 

Budując obecnie instalacje fotowoltaiczne wschód-zachód znacznie zwiększymy własna autokonsumpcję. Będziemy mogli korzystać z własnego prądu od wschodu słońca aż do zachodu. Dodatkowo mniej odczujemy ewentualne wyłączenie instalacji z powodu wysokiego napięcia w sieci które jest zazwyczaj w godzinach południowych. Znacznie podniesiemy autokonsumpcje montując Magazyn energii, jednak są one obecnie mało opłacalne, nawet z dotacjami, ale ich ceny gwałtownie spadają i już wkrótce może to być opłacalne. Jeżeli mieszkasz na terenach gdzie już dochodzi do wyłączania inwerterów z powodu wysokiego napięcia, to pomyśl o instalacji zbudowanej na 3 falownikach jednowazowych, każdy wpięty do innej fazy. Zazwyczaj wyłączy się tylko jeden falownik na najbardziej przeciążonej fazie. Pamiętaj też o autokonsumpcji prądu w słoneczne dni, włączając zmywarki, pralki, bojlery i inne prądożerne urządzenia w czasie produkcji prądu ze słońca.

Obecnie większość urządzeń ma programatory czasowe, co ułatwi to zadanie.

Montując obecnie fotowoltaike czas zwrotu wydłuży się z 5-7 do ponad 8 lat. Instalacja powinna działać ponad 25 lat. Jest to więc nadal bardzo dobra inwestycja.

 

Podsumowując, muszę stwierdzić że fotowoltaika była jedną z najlepszych inwestycji w moim życiu ze stopą zwrotu aż 20% rocznie i to przy minimalnym ryzyku. Obecnie także bym zainwestował w fotowoltaikę, pomimo że zwracać się ona będzie znacznie dłużej, ale i tak da lepszy zysk niż obligacje skarbowe, lokaty czy wynajem mieszkań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 51
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ROK Prod. z PV -15% upust x cena prądu = zysk

2019r. 5573 kWh 4737 kWh x 0,61zł = 2889 zł (od połowy maja)

2020r. 7980 kWh 6783 kWh x 0,68zł = 4612 zł

2021r. 7672 kWh 6521 kWh x 0,74zł = 4630 zł

2022r. 8083 kWh 6870 kWh x 0,77zł = 5290 zł

2023r. 7529 kWh 6400 kWh x 0,85zł = 5440 zł

2024r. 2693 kWh 2289 kWh x 1,15zł = 2632 zł (do połowy maja)

=================================================

SUMA 39529kWh 33600kWh = 25493 zł - opłaty stałe 1360zł =24133zł

 

 

Typowe naginanie rzeczywistości - przyjmowanie zawyżonych cen z taryfy dla naiwnych i pomijanie niewygodnych kosztów utraconych korzyści (jak np. brak możliwości zmiany sprzedawcy, wybrania G12as czy utrata dopłaty*),

 

Od 1 marca 2018r do 18 lutego 2022 r zużyłem 35 776 kWh za które zapłaciłem łącznie (suma przelewów) 13 978,11 zł, czyli razem ze wszelkimi opłatami stałymi 0,39 zł/kWh średnio i dostałem jeszcze dopłatę ze specustawy. A Ty przyjmujesz ceny od 61gr/kWh.

 

*Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej

Art. 27. 1. Dodatek elektryczny przysługuje odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwie domowym w rozumieniu art. 3 pkt 13b ustawy – Prawo energetyczne, w przypadku gdy główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego jest zasilane energią elektryczną, i źródło to zostało zgłoszone lub wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków

[...]

2. W przypadku gdy gospodarstwo domowe zamieszkuje pod adresem zamieszkania, w którym jest wykorzystywana energia elektryczna pochodząca z mikroinstalacji, w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, która jest rozliczana zgodnie z zasadami określonymi w art. 4 tej ustawy, dodatek elektryczny nie przysługuje.

 

Zgodnie z ustawą o OZE cena za energię wprowadzaną do sieci do połowy 2024 roku będzie określana jako średnia miesięczna cena energii z rynku hurtowego z wcześniejszego miesiąca. Jednak już od 1 Lipca będą obowiązywały ceny godzinowe. W słoneczne i wietrzne dni ceny prądu mogą być najniższe, a nawet zerowe.

 

Tu jest "drobne" niedopowiedzenie.

Owszem, RCEm jest ceną średnią - ale ważoną ilością sprzedanych kWh przez prosumentów.

attachment.php?attachmentid=466971

 

A to oznacza, że wartość kWh sprzedanych przez prosumentów liczona po RCE miesięcznych i godzinowych jest dokładnie taka sama. Pewnie ci, co mają prosto na południe i więcej oddają do sieci w godzinach najtańszych trochę stracą, a ci, co większą część oddają w godzinach droższych (bo np. mają panele na zachód) zyskają. Ale nie będą to duże różnice i globalnie bilans będzie na zero i globalnej opłacalności instalacji nie zmieni.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli produkcja z kWp przekracza 1000kWh rocznie, to nasza instalacja jest poprawnie zbudowana i pracuje efektywnie. Jeżeli wynik jest poniżej 1000kWh z 1 kWp , to należy się zastanowić co jest przyczyną, - cienie, wyłączenia awaryjne itp.

 

Dotyczy to raczej tylko instalacji skoerowanych na poludnie, bo opisywany przez Ciebie pozniej wschod-zachod jest o okolo 10-15% nizszy w uzyskach niz z czystego poludnia pod dobrym katem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 1 marca 2018r do 18 lutego 2022 r zużyłem 35 776 kWh za które zapłaciłem łącznie (suma przelewów) 13 978,11 zł, czyli razem ze wszelkimi opłatami stałymi 0,39 zł/kWh średnio i dostałem jeszcze dopłatę ze specustawy. A Ty przyjmujesz ceny od 61gr/kWh.

 

A czemu podajesz do 18 lutego 2022 skoro mamy prawie połowę 2024?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu podajesz do 18 lutego 2022 skoro mamy prawie połowę 2024?

 

Bo to już pisałem na FM i łatwo mi było skopiować. A i ilość, i okres w dużej mierze pasuje do tego, co cytowałem.

 

Ale masz rację, te 1,15zł/kWh do połowy maja 2024 to największa ściema w tym zestawieniu.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Precyzując produkcja PV jest uzależniona od kąta odchylenia od południa, kąta nachylenia modułów PV, ich zabrudzenia, temperatury (inna produkcja na gruncie, gdzie jest dobry przepływ powietrza a inna gdy moduły są zawieszone tylko kilka cm ponad dachem), szerokości geograficznej, parametrów technicznych modułów (np. utracie sprawności wraz ze wzrostem temperatury). Znajdą się jeszcze inne zależności, które wpływają na wysokość produkcji.

Dodam czynnik, o którym prawie nikt nie mówi, a potrafiący znacznie różnicować produkcję rok do roku czy miesiąc do miesiąca, czyli warunki pogodowe. Tu mogą być różnice kilkunastoprocentowe, a nawet w skrajnych przypadkach wyższe. Powodują one dodatkowo brak skutecznego porównywania uzysków instalacji z różnych regionów kraju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam czynnik, o którym prawie nikt nie mówi, a potrafiący znacznie różnicować produkcję rok do roku czy miesiąc do miesiąca, czyli warunki pogodowe. Tu mogą być różnice kilkunastoprocentowe, a nawet w skrajnych przypadkach wyższe. Powodują one dodatkowo brak skutecznego porównywania uzysków instalacji z różnych regionów kraju.

 

Instalację robisz na min. 20 lat więc to się uśredni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc liczyłem trochę że po odmrożeniu KPO będzie jakiś pomysł związany z fotowoltaiką, magazynami energii, taryfami dla pomp ciepła. Niby coś tam w trawie piszczy ale konkretów na razie brak.

Co do opłacalności przy obecnym systemie rozliczeń - na pewno będzie się to opłacało firmom. Tak jak wszyscy już zgodnie stwierdzili - podstawą jest maksymalna auto konsumpcja. Firma zużywająca dużo prądu również latem i to w godzinach południowych, zaoszczędzi najwięcej.

Dla szarego zjadacza chleba - średnio opłacalne. Nie mówię że w ogóle.

Ja osobiście odpuściłem - zbyt wiele niewiadomych.

Ale śledzę temat na bieżąco i na pewno do niego wrócę jak stwierdzę że warto.

Być może będzie to Mój Prąd 11, albo jeszcze później. Poczekam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc liczyłem trochę że po odmrożeniu KPO będzie jakiś pomysł związany z fotowoltaiką, magazynami energii, taryfami dla pomp ciepła. Niby coś tam w trawie piszczy ale konkretów na razie brak.

Co do opłacalności przy obecnym systemie rozliczeń - na pewno będzie się to opłacało firmom. Tak jak wszyscy już zgodnie stwierdzili - podstawą jest maksymalna auto konsumpcja. Firma zużywająca dużo prądu również latem i to w godzinach południowych, zaoszczędzi najwięcej.

Dla szarego zjadacza chleba - średnio opłacalne. Nie mówię że w ogóle.

Ja osobiście odpuściłem - zbyt wiele niewiadomych.

Ale śledzę temat na bieżąco i na pewno do niego wrócę jak stwierdzę że warto.

Być może będzie to Mój Prąd 11, albo jeszcze później. Poczekam.

 

Tylko i wyłącznie dla grona szarych obywateli pracujących w porach widnych 7 dni w tygodniu.

W dodatku na tyle bystrych, że nie potrafią zalożyć sobie zbiornika na cwu grzanego w dzień. Ani pralki ustawić z opóźnieniem.

 

Tak, takim osobą PV się nie opłaca... cała reszta jest leniwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma żadnego problemu z ustawieniem startu pralki, suszarki, zmywarki. Mam G12w i wszystkie sprzęty AGD które można ustawić są tak poustawiane że pracują w tanich okienkach.

Ale:

3500 kWh prądu bytowego bierze chałupa

3500 kWh zeżre pompa ciepła

 

Ile z tego bytowego jestem w stanie pokryć auto konsumpcją? 1500 - 2000 kWh? Max.

A te drugie 3,5 tys. do pompy to skąd? No raczej z gniazdka.

Ile jest tego słońca od listopada do marca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile z tego bytowego jestem w stanie pokryć auto konsumpcją? 1500 - 2000 kWh? Max.

A te drugie 3,5 tys. do pompy to skąd? No raczej z gniazdka.

Ile jest tego słońca od listopada do marca?

 

3,5MWh x 3 >10MWh (a COP przy podłogówce raczej wyższy byłby) to "trochę" durszlak.

Przy PC lwia część CWU mogłaby być grzana PV i sporo CO również.

 

Czemu akurat marcem się przejmujesz, kiedy słońce jest na tej samej wysokości, co we wrześniu a jest chłodniej, więc produkcja większa, a nie przejmujesz się wrześniem czy październikiem?

Odpowiadając na pytanie - instalacja produkująca 10MWh rocznie w miesiącach, o które pytasz produkuję łącznie jakieś 2MWh (średnia ze statystyk PVmonitor).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz panele powinniśmy stawiać w literę V połódniowy wschód-połódniowy zachód , tak aby w połódnie produkcja była minimalna. a druga dodatkowa instalacja np z 10 panelami pionowo zamontowanymi na połódnie na mikroinwerterze podłączone bezpośrednio pod fazę od pompy ciepła nie zgłaszane tylko na zimę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3,5MWh x 3 >10MWh (a COP przy podłogówce raczej wyższy byłby) to "trochę" durszlak.

Nie no błagam Cię :)

Jestem mega zadowolony z takiego wyniku. W tym 1MWh to CWU (3-4 osoby).

 

 

Czemu akurat marcem się przejmujesz, kiedy słońce jest na tej samej wysokości, co we wrześniu a jest chłodniej, więc produkcja większa, a nie przejmujesz się wrześniem czy październikiem?

Odpowiadając na pytanie - instalacja produkująca 10MWh rocznie w miesiącach, o które pytasz produkuję łącznie jakieś 2MWh (średnia ze statystyk PVmonitor).

Bo w marcu 2023 PC zużyła 560 kWh, we wrześniu jeszcze nie grzałem, a w październiku tylko kilka dni (ok. 180 kWh). Grudzień i styczeń to 70-80% zużycia z całego sezonu grzewczego.

Fakt, że zeszłoroczne lato było afrykańskie, tegoroczne ma być podobno jeszcze cieplejsze.

Zużycie energii (zwłaszcza w domu ogrzewanym prądem) jest odwrotnie proporcjonalne w skali roku do produkcji z instalacji fotowoltaicznej. O ile na starych zasadach nadwyżkę z lata można było sensownie wykorzystać zimą - o tyle obecnie ta nadwyżka praktycznie przepada (no dobra jakieś tam grosze za to płacą).

netm_wykres.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz panele powinniśmy stawiać w literę V połódniowy wschód-połódniowy zachód ... .

 

Dokładnie o tym samym myślałem. Takie V na płaskim dachu garażu. Tyle że dziwnie to wyglądać będzie.Jeszcze pytanie pod jakim kątem?

Mam sąsiadów którzy mają 100% na wschód i są bardzo zadowoleni. Pani siedzi z dzieciaczkami w domu i zużywa dużo prądu do południa.

Ze statystyk wynika, że 100% południe daje największą produkcję w skali roku. Tyle że teraz ta produkcja nie ma aż takiego znaczenia - ważniejsza jest auto konsumpcja. Czyli to co jestem w stanie zeżreć na bieżąco. I tutaj lepiej chyba wypada wschód/zachód.

Kombinacja jednego i drugiego daje układ V .

Edytowane przez tomasziolkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no błagam Cię :)

Jestem mega zadowolony z takiego wyniku. W tym 1MWh to CWU (3-4 osoby).

 

EUco+w+cwu = 10 000 kWh/142m2 = 70,42kWh/m2/r

EP=70,42 * 2,5 / 3 / 0,76 / 0,96 = 80,43kWh/m2/r

Współczynniki z Rozporządzenia w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej i wychodzi na to, że dom nie spełnia (wcale nie tak wyśrubowanych) wymogów bo maksymalne dopuszczalne obecnie zapotrzebowanie na EP to 70kWh/m2/r.

A jeszcze na początku zeszłego roku ten pierwszy współczynnik (dla energii elektrycznej) wynosił nie 2,5 a 3. I wtedy miałeś EP=96,52kWh/m2/r. A to nie spełnia nawet WT 2017.

Durszlak.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EUco+w+cwu = 10 000 kWh/142m2 = 70,42kWh/m2/r

EP=70,42 * 2,5 / 3 / 0,76 / 0,96 = 80,43kWh/m2/r

Współczynniki z Rozporządzenia w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej i wychodzi na to, że dom nie spełnia (wcale nie tak wyśrubowanych) wymogów bo maksymalne dopuszczalne obecnie zapotrzebowanie na EP to 70kWh/m2/r.

A jeszcze na początku zeszłego roku ten pierwszy współczynnik (dla energii elektrycznej) wynosił nie 2,5 a 3. I wtedy miałeś EP=96,52kWh/m2/r. A to nie spełnia nawet WT 2017.

Durszlak.

 

Ep ze świadectwa energetycznego 58 kWh/m2/r

Kubatura ogrzewana 590 m3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ep ze świadectwa energetycznego 58 kWh/m2/r

 

No to produkujesz znacznie więcej kWh PC niż dom powinien zużywać wg świadectwa. A może myślisz, że grzejesz sprężarką, a grzejesz wszystko grzałką i produkujesz nie >10MWh a 3,5MWh - to wtedy z grubsza by się zgadzało.

Czy może świadectwo nie jest dla grzania w 100% PC?

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyt.

"Przyjmuje się, że przy typowym budownictwie zapotrzebowanie na prąd dla pompy ciepła na każde 100 m2 to 2000-3000 kWh. Jest to wartość uśredniona, zależna od m.in. od temperatury utrzymywanej w budynku. Do niej należy doliczyć energię przeznaczoną na potrzeby przygotowywania ciepłej wody użytkowej – ok 1000 kWh.

W ten sposób można przyjąć, że pompa ciepła pracująca w standardowym budynku o powietrzni 100 m2 będzie potrzebowała na wszystkie potrzeby grzewcze ok. 3000-4 000 kWh rocznie."

 

Tu chałupa podobna do mojej :

https://swatt.pl/pl/SWATT_WIEDZY/energia-odnawialna/ile-pradu-zuzywa-pompa-ciepla

Bierze 10MWh.

 

U mnie 142 m.kw. ale kubatura jak na 200.

Poza tym nie ma co zaśmiecać wątku.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ogrzewanie mieszane z buforem - jeszcze gorsze od samych grzejników (obniża COP) a co dopiero do 100% podłogówki..

Gdzie wyczytałeś, że ma rekuperację? To robi kolosalną różnicę (ze 30kWh/m2/r) i ktoś, kto ma rekuperację raczej się nią chwali.

 

U mnie 142 m.kw. ale kubatura jak na 200.

Poza tym nie ma co zaśmiecać wątku.

 

Kubaturą nie ucieka ciepło - ucieka wentylacją i m2 przegród zewnętrznych.

Chcesz, to się przekonuj, że jest OK. Szukaj na to dowodów, "podobnych" domów z "podobnym" zużyciem. Ja bym szukał dziury, gdyby mój dom potrzebował 8MWh ciepła do ogrzania.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...