Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

legalizacja wodociągu


Recommended Posts

cześć,

mam pytanie czy ktoś z Was próbował przerabiać temat legalizacji wodociągu zbudowanego na lewiźnie, a jeśli tak, to czy mógłby się podzielić doświadczeniami.

Wspomniany wodociąg zasila 18 domków letniskowych (formalnie to są domy mieszkalne,jednak są wykorzystywane tylko przez część roku) i jeden (mój) dom mieszkalny.

 

Osiedle powstało pod koniec lat 70 poprzedniego wieku i wtedy tez na lewiżnie powstał wodociąg,który został wyremontowany około roku 2000.

Obecnie działa to na takiej zasadzie,że w studzience znajduje się licznik wody,który jest zarejestrowany na właścicielkę jednego z domków, do licznika natomiast jest podłączona linia zasilająca całe osiedle. Każdy z właścicieli domów ma jakiś tam licznik jednak nie są to wodomierze zgłoszone do wodociągów.

Bezpośrednio z wodociągami rozlicza się wspomniana pani, pozostali właściciele regulują swoje obciążenia bezpośrednio z ta panią.

Dodam jeszcze,że cały wodociąg znajduje się na terenie należącym do Gminy. Jest również zaznaczony na mapach geodezyjnych dostępnych w sieci.

 

W związku z wprowadzeniem możliwości uproszczonej legalizacji samowoli budowlanej próbowałem zacząć interesować się tym tematem, niestety póki co nie mam czym się pochwalić.

W Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego dowiedziałem się,że ewentualny wniosek o legalizację powinien być złożony przez podmiot, na którego terenie znajduje się samowola, w tym wypadku musiałaby z tym wystąpić gmina.

Niestety gmina nie bardzo ma ochotę na takie akcje. Próbowałem rozmawiać z pracownikiem urzędu gminy odpowiedzialnym za ten obszar, rozmawiałem tez z poprzednim wójtem.

 

Pytanie zatem czy ktoś z Was ma pomysł jak to ruszyć?

 

Równolegle do tego właściciele domów złożyli petycję do wójta o budowę nowego wodociągu, ale oczywiście odpowiedź gminy brzmi "brak środków"

pozdrawiam,

Irek

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Równolegle do tego właściciele domów złożyli petycję do wójta o budowę nowego wodociągu, ale oczywiście odpowiedź gminy brzmi "brak środków"

pozdrawiam,

Irek

 

Art. 15. 1. Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne jest obowiązane zapewnić budowę urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych, ustalonych przez gminę w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, w zakresie uzgodnionym w wieloletnim planie rozwoju i modernizacji, o którym mowa w art. 21 ust. 1

[...]

4. Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne jest obowiązane przyłączyć do sieci nieruchomość osoby ubiegającej się o przyłączenie nieruchomości do sieci, jeżeli są spełnione warunki przyłączenia określone w regulaminie, o którym mowa w art. 19, oraz istnieją techniczne możliwości świadczenia usług.

 

Złóżcie formalne wnioski o przyłączenie. Jak odmówią - odwołajcie się do sądu. To będzie prawny majstersztyk jak udowodnią, że nie istnieją warunki techniczne, a w rzeczywistości woda z kranu leci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedź.

Rozumiem że zamiast do wójta właściciele domów powinni złożyć wnioski do wodociągów obsługujących ten teren?

 

Czy jeśli wodociągi zabiorą się do rzeczy,to będą mogli wymagać od nas zmian w obrębie naszych instalacji?Np przeniesienie licznika z domu do studzienki wodomierzowej bezpośrednio przy wodociągu?

Dzięki,

Irek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jeśli wodociągi zabiorą się do rzeczy,to będą mogli wymagać od nas zmian w obrębie naszych instalacji?Np przeniesienie licznika z domu do studzienki wodomierzowej bezpośrednio przy wodociągu?

 

Prawo nakazuje montaż licznika w budynku, jeżeli to tylko możliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

super, dzięki WIELKIE za podpowiedź

 

Mam jednak jeszcze jeden temat

 

dom został oddany do uzytku jakieś 40 lat temu z lewym przyłączem wodnym.

Co by było gdybym ja dzisiaj próbował zalegalizowac tą samowolę?Gdybym poszedl do Nadzoru i chcial zalegalizować moje przyłącze do wodociagu,który jest lewizną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego sądzisz że ma tu miejsce jakakolwiek samowola budowlana i dlaczego do sprawy mieszasz Nadzór budowlany.

 

Wodociąg i linia jak piszesz istnieje na mapach a główny licznik wody znajdujący się w studzience zarejestrowany jest na jedną z właścicielek i zgłoszony do wodociągów.

Dlatego też wodociąg jest według mnie legalny a jedynie rozdzielność własności istnieje do licznika głównego jako własność wodociągów a pozostała część lini od tego miejsca do domków jest współwłasnością waszą na gruncie gminy która na tą instalację wyraziła zgodę na zasadzie służebności przesylu i znajduje się ona na mapach a więc istniał także projekt tego przyłącza i możliwe że także jakaś umowa.

 

Kwestią główną jest co istniało pierwsze.....dom czy owe 18 domków.

Jeżeli to 18 domków było pierwsze i tam jest wszystko legalne to tylko Twoja wcinka może być nielegalna.

 

Możesz próbować dowiedzieć się tego wnioskując o warunki przyłączenia do sieci wodociągowej.

Albo wskażą one miejsce włączenia do sieci lub odpiszą iż działka i nieruchomość posiada już przyłącze.

 

Jeżeli chcesz mieć licznik u siebie w domu a wodociągi odpiszą iż nieruchomość jest zasilona i zaopatrzona w wodę to sprawę załatwisz w wodociągach próbując legalizując swój podlicznik i rozliczać się według niego.

 

Sprawa budowy nowego przyłącza tylko do Twojego domu będzie raczej trudna po pierwsze ze względu na grunt gminny po którym musi wieźć trasa przyłącza a po drugie ze względu na koszty.

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może na poczatku nieprecyzyjnie się wyraziłem.

Dom, w którym mieszkam też był kiedys domem letniskowym, został wybudowany razem z całą reszta osiedla i podłączony do wody w tym samym czasie, ponad 40 lat temu.

To ja siedem lat temu go kupiłem i przystosowałem do zamieszkania na stałe.

Sprawa wody wraca do nas jak bumerang co jakiś czas i tak też ja co jakiś czas próbuję wnikać w temat.

"Mój" licznik pierwotnie znajdował się w studzience tuz przy domu, ja go przeniosłem do kotłowni bo tak było mi wygodniej.

Jak kupiłem dom to kilka tygodni zajęło mi poszukiwanie śladów dokumentacji tego wodociągu i były z tym niezłe akrobacje, bo dom jest w gminie Rudziniec, ale teren całego osiedla był dzierżawiony i częściowo administrowany przez zakład pracy w Świętochłowicach i tamtejsze urzędy. Jak pytałem w gminie, to odsyłali mnie do Świętochłowic, jak pytałem w wydziale budownictwa w powiecie, to tam NIC nie wiedzieli. Wodociągi tez nie mają żadnej dokumentacji, oni uważają że ich rola kończy się na liczniku w studzience. Na razie to sie jakoś kręci, ale nie ukrywam,że wolałbym ten temat kiedys wyprostować stąd tez moje pytania.

 

Krótko mówiac powinienem zacząć od wystapienia do wodociągów o warunki przyłączenia do sieci?

Co mam zrobić jak mi wskażą studzienkę odległa od domu o około 300 metrów udając że wodociągu brak?

 

dzięki,

Irek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Krótko mówiac powinienem zacząć od wystapienia do wodociągów o warunki przyłączenia do sieci?

Co mam zrobić jak mi wskażą studzienkę odległa od domu o około 300 metrów udając że wodociągu brak?

 

dzięki,

Irek

 

Oni nie wskażą studzienki tylko główną rurę przed studzienką.

Nie chodzi o to że wskażą odległe miejsce ale o to że w ogóle wskażą bo to będzie znak iż nie mają wiedzy o rozwiązaniu które istnieje obecnie. Natomiast jeśli odpowiedzią będzie Iż nieruchomość posiada przyłącze wodne to znak iż mają wiedzę i dokumentację odnośnie rozwiązania które obecnie istnieje oraz możliwość legalizacji przyłącza i licznika względem którego będziesz się rozliczać..

 

Po odpowiedzi będziesz miał już wiedzę czy istnieje możliwość legalizacji istniejącej opcji czy też budowa nowego przyłącza jest dla Ciebie opłacalna.

 

 

Po drugie to to osiedle nie jest wyspą do której prowadzi jedna droga tylko jest otoczone przez inne zabudowane tereny które są uzbrojone w media więc możliwe iż wodociągi wskażą całkiem inne miejsce będące bliżej niż to które się spodziewasz.

 

Po trzecie to wejdź sobie na mapy Geoportal 2 i znajdując swój dom , osiedle oraz zaznaczając uzbrojenie terenu sprawdzisz gdzie są możliwości podpięcia wody .

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...