Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wkład kominkowy jako wyczystka. Jak wykonać komin?


Mariooo12

Recommended Posts

Zastanawiam się nad budową komina do kominka i z racji oszczędności miejsca w salonie chciałbym komin budować dopiero od piętra a na parterze pod pionem kominowym bezpośrednio umieścić wkład kominkowy i rurę od niego wpiąć w komin na piętrze. W tym układzie wkład kominkowy będzie pełnił role wyczystki

 

Druga kwestia to w jakim systemie budować komin od piętra do końca, czyli ponad dach – dodam, że dom jest piętrowy a dach mam płaski.

1. System Shiedla, czyli pustaki z keramzytu i wkład z kamionki

Obawiam się o dostawanie się wody deszczowej do wkładu kominka bo ścianki z kamionki nie wchłaniają wody i cała woda leciała by w dół do wkładu. Rozwiązaniem jest montaż jakiegoś strażaka na kominie

2. Rura stalowa na kondygnacji pietra i ponad dach. Nie do końca wiem jak to wykończyć ponad dachem. Na wysokości piętra można by to obmurować, cegła pełna lub może Ytongiem lub zrobić zabudowę GK. Pozostaje kwestia wody opadowe ściekającej po ściankach tej rury

3. Wymurować komin z cegły pełnej. Obecnie już rzadko spotykane rozwiązanie. Kanał były o wymiarze 14x27 cm. Zaleta jest taka, ze wody deszczowe nie dostawałyby się do wkładu kominowego bo cegła wchłania wodę. Nie trzeba tego dodatkowo obmurowywać. Koszty zapewne tez niskie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System budowy komina będzie w tym przypadku narzucony z góry nośnością stropu nad parterem.

Dlatego raczej będzie to lekki pustak keramzytowy lub nawet rura stalowa.

Problem wody deszczowej należy załatwić poprzez zastosowanie odpowiedniej nasady komina ponad dachem oraz podstawy komina w kształcie odskraplacza z rurką odprowadzającą wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strop nad parterem za chwilę będzie zbrojony więc jeszcze mogę wzmocnić, ale skłaniam się do wariantu: kształtki keramzytowe+rura stalowa w środku, przynajmniej przechodząc przez piętro. Zastanawiam się nad zminimalizowaniem mostka termicznego, więc myślę czy nad stropodachu tez ustawiać pustaki keramzytowe czy może wymurować komin z ytonga, nawet grubości 5cm. Komin i tak trzeba wykończyć więc ten Ytongowy obłożył bym wełną+siatka-klej + tynk, a na góre czapka betonowa. Po prostu ytong by zminimalizował mostek, ale nie wiem czy to nie przekombinowane i przerost formy nad treścią.
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] Zastanawiam się nad zminimalizowaniem mostka termicznego, więc myślę czy nad stropodachu tez ustawiać pustaki keramzytowe [...]

 

Pomyśl nad rurą dwupłaszczową. Są do tego odpowiednie przejściówki, żeby minąć się bezpiecznie z przegrodami, szczególnie typu stropodach. No i sama taka rura może stanowić gotową część komina nad dachem - nie trzeba już niczego murować. Estetyczne, trwałe i praktyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad zminimalizowaniem mostka termicznego, więc myślę czy nad stropodachu tez ustawiać pustaki keramzytowe czy może wymurować komin z ytonga, nawet grubości 5cm. Komin i tak trzeba wykończyć więc ten Ytongowy obłożył bym wełną+siatka-klej + tynk, a na góre czapka betonowa. Po prostu ytong by zminimalizował mostek, ale nie wiem czy to nie przekombinowane i przerost formy nad treścią.

 

W kominie systemowym masz zazwyczaj wełnę między pustakiem a ceramiką. Więc mostka praktycznie nie ma.

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?342067-FLIRtuj%C4%99&p=8037851&viewfull=1#post8037851

 

Co zamierzasz zrobić powyżej dachu? Jak chcesz obmurować klinkierem, to zrobienie tego na płycie betonowej zrobionej na samych pustaczkach systemowego komina to dla spore obciążenie. I w tym kontekście obudowanie komina systemowego BK na którym powyżej wymurujesz klinkierem zdecydowanie warto zrobić - dla poprawienia stabilności, nie dla termoizolacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...