Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Miedziane rury f-gazowe w warstwie wylewki - coroczne przeglądy/konserwacja


Recommended Posts

Dostałam ofertę na montaż pompy ciepła typu split (powietrze - woda). Przyjechali monterzy obejrzeć kotłownię i poradzili, że rury miedziane (f-gazowe) do jednostki wewnętrznej mogą poprowadzić pod wylewką w warstwie ocieplenia. Takie rozwiązanie mi pasuje, ale mam wątpliwości czy ukrywanie rur pod posadzką jest dozwolone z punktu widzenia corocznych przeglądów i konserwacji urządzenia. Monterzy, z którymi rozmawiałam, nie zajmują się przeglądami, bo producent pompy ma swoich konserwatorów. Stąd nie drążyłam tematu.

 

Czy rury miedziane (f-gazowe) doprowadzające czynnik "chłodniczy" można rozłożyć w warstwie ocieplenia pod wylewką?

 

Jak wygląda konkretnie przegląd i konserwacja pompy ciepła? Czy szczelność rur jest jakoś sprawdzana?

 

Chciałabym poznać rozsądne argumenty za i przeciw, a nie tradycyjnie "będzie Pani zadowolona". Prośba o komentarz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monterzy, z którymi rozmawiałam, nie zajmują się przeglądami, bo producent pompy ma swoich konserwatorów.

 

Co na ten temat jest w warunkach gwarancji?

 

Szczelność rur nie jest sprawdzana. Zresztą co ma się rozszczelnić na samej rurze? W razie pojawienia się nieszczelności to połączenia trzeba sprawdzić.

Ja rury od klimy mam w warstwie ocieplenia (a tam, gdzie są na zewnątrz jeszcze dodatkowo dobrze ocieplone, bo ta otulina fabryczna nie tylko cienka jest, ale też parcieje i rozpada się z czasem na słońcu a do tego ptaki lubią ją dziobać).

 

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?342067

 

A co do zakresu przeglądu, to z instrukcji obsługi LG:

Instrukcji Obsługi

 

Przeglądy konserwacyjne klimatyzatorów obejmują:

• czyszczenie filtrów wodnych jednostki wewnętrznej

• czyszczenie wymienników ciepła

• sprawdzenie drożności oraz szczelności układu odprowadzenia skroplin

• sprawdzenie szczelności układu chłodniczego

• sprawdzenie ciśnień czynnika chłodniczego

• sprawdzenie poboru prądu sprężarki

• sprawdzenie przewodów i izolacji ze względu na uszkodzenia mechaniczne

• sprawdzenie skuteczności funkcji chłodzenia i grzania

• mycie urządzeń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) ale mam wątpliwości czy ukrywanie rur pod posadzką jest dozwolone z punktu widzenia corocznych przeglądów i konserwacji urządzenia.(...)

Jest dozwolone, można tak prowadzić rury.

Kaizen nie ma racji że tam nie ma co się rozszczelnić - po 30 latach w chłodnictwie znam takie przypadki.

Ale to rzadkość, najwyżej będzie trzeba wymienić rury i puścić je na ścianie.

Prędzej wymienisz tę "pompę ciepła" na kolejną ;)

 

Przy przeglądzie sprawdzane są głównie połączenia gdyż najczęściej tam są nieszczelności. Najsłabszym punktem jest zwykle człowiek, najgorzej gdy trafisz na montera ignoranta technicznego...

Rury też poniekąd są sprawdzane bo przy wycieku dobrym przyrządem można wykryć nieszczelność po którejś stronie gdzie kończy się izolacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za komentarz.

 

Co na ten temat jest w warunkach gwarancji?

 

Rozmowa była na razie luźna, bez wskazania konkretnego modelu pompy ciepła. Monterzy rekomendowali markę Hisense, ja z kolei pytałam o Panasonic, bo taką widziałam w markecie na wystawce. Nie mam jeszcze zdania, którą pompę wybrać.

 

 

Ciekawy materiał. Zaintrygowało mnie jak wciskałeś rury miedziane w otulinie do osłony AROT? Spory kawałek rur tam jest i jeszcze te wygięcia. Czy poza bryłę budynku rury miedziane wychodzą z poziomu ocieplenia posadzki czyli pod wylewką? Czy też tuż przed wyjściem na świat podciągnięte są ponad posadzkę i finalnie dziura na świat jest w elewacji fasadowej?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dozwolone, można tak prowadzić rury.

Kaizen nie ma racji że tam nie ma co się rozszczelnić - po 30 latach w chłodnictwie znam takie przypadki.

 

Dzięki za odpowiedź.

 

Moja koncepcja jest taka, żeby obie rury miedziane puścić w oddzielnych osłonach AROT w ociepleniu posadzki pod wylewką. Wtedy z domu wychodziły by na świat 10-15 cm ponad gruntem (koniec to pętla rur do podłączenia jednostki zewnętrznej). Instalacja z drugiej strony wyglądałaby tak, żeby rury z poziomu posadzki wygiąć w L i podciągnąć z 20 cm w ścianę i tutaj też zostawić pętelkę rur do późniejszego podłączenia.

 

Czy to ma sens, jest wykonalne i jest bezpieczne? Nigdy nie miałam w rękach takich rur miedzianych w otulinie, nie znam możliwości tego materiału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaintrygowało mnie jak wciskałeś rury miedziane w otulinie do osłony AROT?

 

Arot jest znacznie szerszy niż rura nawet z otuliną. Naciągnięcie go na rurę przed jej ułożeniem to żaden problem. Można też rozciąć i okleić taśmą czy spiąć trytytkami.

 

Czy poza bryłę budynku rury miedziane wychodzą z poziomu ocieplenia posadzki czyli pod wylewką?

 

U mnie wychodzą pod wylewką, razem z WLZ jednym przewiertem poniżej poziomu terenu (przewiert pod skosem przez chudziak i ścianę fundamentową)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...