Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

G11 dla rozrzutnych. Ależ ich dużo.


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 76
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Taryfy ncne dzienne do tego jeszcze godzinowe jakieś rcm i co tam ,jeszcze 10 lat takiej radosnej twórczości i faktórę czytać będziemy dwa tygodnie bez przerw na jedzenie. istny dom wariatów.

 

Ja faktórę oglądam i płacę jak na faceta przystało. No ale najpierw trzeba doprowadzić dom i sprzęt w nim do takiego stanu żeby się tym nie przejmować. A ty nakupiłeś paneli, masz pompę co prawie nie bierze energii i rozkłada Cie zwykły kawałek papieru... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla przykładu w "moim" PGE ceny brutto (wszystkie składniki razem z dystrybucją za kWh wychodzą:

- G11 = 1,09 zł/kWh

- G12 = 1,16/0,69zł/kWh

- G12w = 1,19/0,77zł/kWh

 

Dosyć drogie to PGE, u mnie jest (energia czynna na maksimum we wszystkich strefach):

 

- G11 = 0.94 zł/kWh

- G12 = 0.96/0.73 zł/kWh

 

Roznica miedzy G11 a "tania" G12 to tylko 21gr zamiast 40gr ale za to droga G12 prawie taka sama jak G11.

 

BTW, jakbys podstawil obecne ceny energii to nadal kable wychodza lepiej od PC kupowanej 5 lat temu? Zakladales zdaje sie 2% roczny wzrost cen a po 5 latach masz juz 100% wzrost.

Edytowane przez marvinetal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dosyć drogie to PGE, u mnie jest (energia czynna na maksimum we wszystkich strefach):

 

Czyli gdzie?

 

 

- G11 = 0.94 zł/kWh

- G12 = 0.96/0.73 zł/kWh

 

Roznica miedzy G11 a "tania" G12 to tylko 21gr zamiast 40gr ale za to droga G12 prawie taka sama jak G11.

 

Na pewno podajesz ceny z taryf od 1 lipca 2024 (URE zatwierdził je tydzień temu)? Miałbyś ze 2x droższą dystrybucję w taniej strefie, niż ja.

 

BTW, jakbys podstawil obecne ceny energii to nadal kable wychodza lepiej od PC kupowanej 5 lat temu? Zakladales zdaje sie 2% roczny wzrost cen a po 5 latach masz juz 100% wzrost.

 

Nie wiem, ile teraz kosztowałaby instalacja z PC (cała - razem z podłogówką), jej serwis, a ile kabli. W ujęciu realnym energia wcale tak dużo nie zdrożała - to w zdecydowanej większości inflacja - więc zdrożał też koszt instalacji obydwu źródeł i serwisu PC. Ale jakby instalacja z PC była ze 25K zł droższa, to wolałbym wydać na PV. Oszczędności byłyby większe, awaryjność mniejsza i koszt utrzymania pomijalny. Ale też nadchodzą taryfy dynamiczne. Kosztu instalacji ani serwisu PC to nie obniży (nawet tej jeszcze nie zainstalowanej) za to może pozwolić znacznie obniżyć koszty energii elektrycznej - więc najprawdopodobniej spadnie opłacalność PC.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli gdzie?

 

Nie będę reklamował bo na forum nie mozna. :p Jak wejdziesz na porównywarke to zobaczysz gdzie sa takie ceny.

 

Na pewno podajesz ceny z taryf od 1 lipca 2024 (URE zatwierdził je tydzień temu)? Miałbyś ze 2x droższą dystrybucję w taniej strefie, niż ja.

 

Tak, z tym, ze taryfa dystrybucji sie nie zmienila od stycznia chyba nigdzie. Nie wiem jak ci wyszlo ze dystrybucja w taniej jest 2x drozsza skoro energia czynna jest drozsza o 5gr (bo u ciebie jest ponizej limitu) a calosc tylko 4gr - z tego wynika ze u mnie dystrybucja jest tansza w taniej strefie. Drozsza jest energia czynna.

 

 

 

Nie wiem, ile teraz kosztowałaby instalacja z PC (cała - razem z podłogówką), jej serwis, a ile kabli. W ujęciu realnym energia wcale tak dużo nie zdrożała - to w zdecydowanej większości inflacja - więc zdrożał też koszt instalacji obydwu źródeł i serwisu PC. Ale jakby instalacja z PC była ze 25K zł droższa, to wolałbym wydać na PV. Oszczędności byłyby większe, awaryjność mniejsza i koszt utrzymania pomijalny. Ale też nadchodzą taryfy dynamiczne. Kosztu instalacji ani serwisu PC to nie obniży (nawet tej jeszcze nie zainstalowanej) za to może pozwolić znacznie obniżyć koszty energii elektrycznej - więc najprawdopodobniej spadnie opłacalność PC.

 

No ale pytanie było czy twój wybór sprzed 5 lat okazał się opłacalny jak podstawisz realne dane zamiast prognoz. Nie ma znaczenia ile dzisiaj kosztuje PC bo ty kupowałbyś ja 5 lat temu zamiast kabli a nie dzisiaj.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak ci wyszlo ze dystrybucja w taniej jest 2x drozsza skoro energia czynna jest drozsza o 5gr (bo u ciebie jest ponizej limitu) a calosc tylko 4gr - z tego wynika ze u mnie dystrybucja jest tansza w taniej strefie. Drozsza jest energia czynna.

 

A to podałeś ceny brutto? Myślałem, że najtaniej ma GZE - a tam w drogiej strefie G12 wychodzi mi 1,02zł/kWh. Gdzie masz jeszcze taniej?

 

No ale pytanie było czy twój wybór sprzed 5 lat okazał się opłacalny jak podstawisz realne dane zamiast prognoz. Nie ma znaczenia ile dzisiaj kosztuje PC bo ty kupowałbyś ja 5 lat temu zamiast kabli a nie dzisiaj.

 

Problem z podstawianiem realnych danych jest taki, żeby były mocne manipulacje przy faktycznych cenach prądu, stawkach VAT i dopłaty dla grzejących prądem oraz mocno zmienna inflacja. Miałem długo znacznie niższe ceny, niż przyjęte w arkuszu (jak ktoś nie wie, do czego nawiązuje marvinetal to klik w moją sygnaturkę "PC") i takich się spodziewam przy taryfach dynamicznych. Ja za pierwsze 5,5MWh w taniej strefie (a grzeję tylko w taniej strefie) płaciłem średnio po 0,2496zł/kWh netto a we wpisie przyjęta cena startowa to 0,33, czyli znacznie wyższa.

 

Ale dobra, przewidywałem tak:

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=449338

 

Ale powiedzmy, że wtedy, 2017-03-26, poszedłbym do wróża Macieja i by mi powiedział, że rocznie ceny prądu będą rosły o 10% (tyle trzeba, żeby teraz osiągnąć 71gr/kWh w taniej strefie) a lokaty będą średnio na 6% i tak wstawiłbym do arkusza, to wyszłoby tak:

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=469304

 

Czyli PC wychodzi na zero nie w 19, a w 14 roku. Przy założeniu, że się nie zepsuje oraz że faktycznie cena energii startowała od 33gr/kWh i co roku rosła o 10% (a tak nie było). I ciągle przy optymistycznym (bardzo) założeniu, że cały system, razem z podłogówką, przy PC kosztowałby 25K zł.

ArkuszOpłacalności2024WróżMaciej2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to podałeś ceny brutto? Myślałem, że najtaniej ma GZE - a tam w drogiej strefie G12 wychodzi mi 1,02zł/kWh. Gdzie masz jeszcze taniej?

 

No brutto, skoro ty dales brutto - inaczej co to by bylo za porownanie?

 

taryfa.jpg

 

Ale powiedzmy, że wtedy, 2017-03-26, poszedłbym do wróża Macieja i by mi powiedział, że rocznie ceny prądu będą rosły o 10% (tyle trzeba, żeby teraz osiągnąć 71gr/kWh w taniej strefie) a lokaty będą średnio na 6% i tak wstawiłbym do arkusza, to wyszłoby tak:

 

A roznica kosztu ogrzewania PC vs kable takze idzie na 6% lokate?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]469305[/ATTACH]

 

O, faktycznie. e.On zdeklasował taryfy zatwierdzane przez URE dla dystrybucji. To pozostaje zmienić sprzedawcę energii na tańszego i będziesz miał jeszcze taniej (na dystrybucję jesteś skazany - ale prąd w taniej strefie możesz mieć taniej).

 

A roznica kosztu ogrzewania PC vs kable takze idzie na 6% lokate?

 

Nie "na" a "z lokaty" którą założyłeś nie wydając kasy na PC i wodną podłogówkę jak już przy kablach. Ale przy małej ilości kWh to tę kasę pompiarz oddaje serwisantowi.

I tym sposobem po kilkunastu latach, jak się koszty zrównują i masz szczęście, to wydałeś tyle samo w obydwu przypadkach. Jak masz pecha przy PC, to pada tuż po gwarancji. Jak masz dużo szczęścia, to kilka lat jeszcze "zarabia". Ale jednym ruchem jakiś prezes robi promocję jak Fortum (energia czynna w taniej strefie po 0gr/kWh), czy politycy wprowadzają taryfy dynamiczne i grzejesz latem CWU za darmo niezależnie od tego, czy zużywasz na to 100 czy 1000kWh - i wydłuża się ten czas. Wydajesz kilkanaście albo i ponad dwadzieścia tysięcy więcej na system, który jest bardziej obsługowy, awaryjny i niesie ze sobą inne ryzyka i wady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja faktórę oglądam i płacę jak na faceta przystało. No ale najpierw trzeba doprowadzić dom i sprzęt w nim do takiego stanu żeby się tym nie przejmować. A ty nakupiłeś paneli, masz pompę co prawie nie bierze energii i rozkłada Cie zwykły kawałek papieru... :D

 

Nie nie rozkłada mnie papierek ale rozkłada podobnych do ciebie a może ty sobie radzisz niewiem ale są ludki które płacą ileś tam bo tak im szacowali a potem mieli dopłacać po 6 tys a ja chcę tego uniknąć więc sobie płacę po 350 zyla co miesiąc i śpię spokojnie że nikt mnie do dylerki nie doprowadzi i średnio mnie rajcuje wertowanie tysz wycliczeń,,,, bo a dlaczego no bo dlatego ,,,, pierwsze szacunkoe prognozy dostałem w kwietniu i sumarycznie do kwietnia miałem płacić 2970 zł miesiąc później już tylko 2500 zyla a chyba niecały miesiąc temu znów zeszli na 1800 zyle być z tego mądry winszuję .więc wolę po staremu bulić i tyle a za rok muszą to jakoś rozliczyć i tyle, na szczęście nie muszę ciułać klepci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz PV i płacisz zaliczki po 350 zł na miesiąc?

Masz ekstra oszczędną pompę ciepła przerobioną z klimy i płacisz zaliczki po 350 zł na miesiąc?

Płacisz 4.200 zł zaliczek na prąd mając własną PV?

Co Ty robisz prądem?

Wpuszczasz do ziemi czy podgrzewasz szklarnię z konopiami ??

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, faktycznie. e.On zdeklasował taryfy zatwierdzane przez URE dla dystrybucji. To pozostaje zmienić sprzedawcę energii na tańszego i będziesz miał jeszcze taniej (na dystrybucję jesteś skazany - ale prąd w taniej strefie możesz mieć taniej).

 

Nie ma tańszych sprzedawców, taryfy URE obowiązują tylko na terenie właściwym dla danego ZE, dla klientów spoza ich terenu są taryfy nieregulowane - obecnie ceny w wysokości limitu we wszystkich strefach + opłaty handlowe. Także w PGE. Rynek sprzedawców energii umarł całkowicie odkąd wprowadzono pierwsze tarcze i mrozenie cen.

 

Mnie to nie przeszkadza bo od ponad 3 lat mam PV i od tego czasu nie zapłaciłem ani złotówki za kWh. I nie zapłacę jeszcze przez 12 lat aż wejdziemy w wiek atomu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz PV i płacisz zaliczki po 350 zł na miesiąc?

Masz ekstra oszczędną pompę ciepła przerobioną z klimy i płacisz zaliczki po 350 zł na miesiąc?

Płacisz 4.200 zł zaliczek na prąd mając własną PV?

Co Ty robisz prądem?

Wpuszczasz do ziemi czy podgrzewasz szklarnię z konopiami ??

 

Co robię z prądem ? w sumie nic i od 2 miesięcy średnio pobieram ok 2 kwh na dobę to max ,kto to ma zjadać jak cały dzień nikogo nie ma ? a we wrześni na bank jak każdego roku temp spadnie do 10 stopni i grzejemy do maja przeważnie, ,za ten prąd z paneli to pewnie tak pokombinuą że po 10 groszy będzie i na zimę zgromadzi się ile tysiąc zł ? to chyba max wiec co mi szkodzi bulić te 350 zeta a za rok ewentualnie dają mi kilka miesięcy za friko z powodu nadwyżki, z wariatami nigdy nic nie wiadomo.

zawsze jest opcja zrezygnowania z prosumenta i przejście na ofgrid i rozliczanie comiesięczne .

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak, jak ja całe faktury za prąd :p

 

Zaokrąglasz swoje faktury do 0 zł ... to po co piszesz o G11 dla rozrzutnych?

Nie ważne czy masz G11, G12 czy G12W i zaokrąglasz do 0 zł to na jedno wychodzi.

W myśl tej "zasady" G11 nie jest dla rozrzutnych :)

 

Opłatę kogeneracyjną na poziomie 2 zł/m-c można praktycznie pominąć w całości rachunku na poziomie np. 2000 zł rocznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

czy politycy wprowadzają taryfy dynamiczne i grzejesz latem CWU za darmo niezależnie od tego, czy zużywasz na to 100 czy 1000kWh - i wydłuża się ten czas. Wydajesz kilkanaście albo i ponad dwadzieścia tysięcy więcej na system, który jest bardziej obsługowy, awaryjny i niesie ze sobą inne ryzyka i wady.

 

DB

 

wow... masz rozmach i fantazje.

Tylko w tej reklamie trzeba mieć też i pieniądze :)

 

taryfy dynamiczne to nie jest jakaś nowość. W innych krają są od dawna. Czy w jakimkolwiek w lecie masz za darmo?

Czy tylko jakies tam dni i jakies godziny zdarzają się ujemne i 0-rowe.

 

A im dalej w las. Tzn. dłużej na rynku są taryfy.

Dodatkowo więcej magazynów energii powstanie.

Ceny się wypłaszczają.

 

Natomiast konsument zostaje z "problemem"

Musiał zainwestować albo w magazyn. Albo automatykę pobierającą dane z sieci które pojawiają się na ostatnią chwilę.

To nie są tanie, bezawaryjne i bezobsługowe rozwiązania.

 

A tu są tacy co uważają, że CWU latem bedą za darmo grzać.

Odlot.

 

Co do inwestycji w kable vs PC.

Jak pc się rozsypie to można pod wodę podłączyć co tam się zechce. Od pieca elektrycznego, przez PC, gazowy, czy na jakieś kopalniane.

A mając kable? Trzeba mieć tylko fantazję i nadzieję, że jakiś polityk zechce zrobić mu dobrze i obniży ceny za kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...