Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Blaty olejowane - jak usunać olej


Toty

Recommended Posts

Mam w kuchni blaty dębowe olejowane - przynajmniej 5 warstaw jak nie wiecej przez 6-7 lat. Pierwsze 3 lata blaty wyglądały super, ale teraz już widać niedoskonałości. Ponowne olejowanie na istniejące stare warstwy nie zdaje egzaminu. Ciągle prześwitują stare odbicia np tłustego garczka (ciemniejsze półkola) albo inne substancje które "weszły" w stary olej i go odbarwiły. OD początku stosowaliśmy olej Osmo do blatów kuchennych. Pytanie czym go zmyć żeby uzyskać prawie "gołe drewno" ? Na necie jest sporo substancji ale większość ma dopisek "nie stosować wewnątrz" , albo "nie stosować na dąb" Ktoś przetestował coś na blatach i może polecić?

Uprzedzam - tak próbowałem usuwać warstwę oleju papierem ściernym ale jest to niewykonalne - papier momentalnie zamula się kleistą warstwą starego oleju. Punktowo to może jeszcze jakoś daje radę, ale to miejsce potem się odróżnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego co wlazło już w drewno nie usuniesz. Ogólnie uważam olejowanie za zły pomysł na zabezpieczenie drewna na podłogi czy blaty. Nie dość że bez przerwy trzeba to ponawiać to i tak potrafi w nie wsiąkać niechciana materia. Próbowałem przelakierować krzesło ogrodowe zabezpieczone wcześniej olejem które juz po roku dostało plam - uzyłem wybielacza do drewna i przed lakierowaniem wygladało jako tako jednak po lakierowaniu zrobiło sie ohydnie łaciate. Na szczęście resztę ogrodówki pomalowałem porządnymi lakierobejcami i nie ma z n tym problemu.Więc olej polecałbym jedynie tam gdzie drewno jest jako ozdoba a nie użytkowane.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten srodek który polecasz to okropny syf- czytałem o nim. Ani nie usuwa skutecznie, ani nie jest przeznaczony do tego typu blatów. To środek do czyszczenia tarasów, niszczy wszystko na co napotka.

Nie ma możliwości zdemontowania blatów.

Zastanawia mnie dlaczego przez pierwsze 3 lata olej osmo chronił blaty idealnie -przed wszystkimi tłuszczami, windem, burakami, długo stojącą wodą. Teraz mimo zakupienia nowej puszki oleju - nie spełnia już swojego zadania. Musimy na bieżąco wycierać blaty ze wszystkiego, co wiadomo jest trudne przy dzieciach ktore coś rozleją i idą dalej....

Edytowane przez Toty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...