Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Cena rekuperacji.


Recommended Posts

@pandzik Co to znaczy sporo? Jaki rząd wielkości?

Kanały spiro, bo "fachowce" twierdzą, że spiro lepsze... To co mam im powiedzieć? Po drugie. Nie mam wiedzy, żeby sam zrobić rekuperację, choć mam wrażenie, że mają solidną marżę. Ale z drugiej strony też muza na czymś zarobić.

Nie będę w stanie sam tego wystroić, skonfigurować itp. itd. Muszę zatem zlecić wykonanie.

 

Jeszcze jedno pytanie: czy wywiew powinien być we wiatrołapie, jeśli to jest pomieszczenie przejściowe?

Edytowane przez XJ6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daj projekt to zobaczymy czy dac wywiew czy nawiew w wiatrolapie, ja w swoim domu mam wywiew.

cena rekuperacji? trudno powiedziec, jesli robisz naspiro to sobie policz ilosc metrów rur mniej wiecej, ilosc obejm, ilosc kolanek, anemostatow, skrzynek itp i bedziesz wiedzial.

 

Nie widzialem projektu ale mysle, ze przy parterowce 160m2 rury, anemostaty, kolanka, wyrzutnie, czerpnie to sie zamknie gdzies w okolicach 5-7tys i nie wiem czy nie przedobrzylem, trzeba by bylo zobaczyc projekt, mozna zrobic tez na peflexach 75mm, ale jak chcesz spiro to i moze byc spiro, Jaki masz strop? trzeba bedzie spiro odizolowac jakos czy bedzie sufit podwieszany i tam kanaly?

 

daj tutaj projekt tej swojej wentylacji, bo po internecie hula duzo filmow jak to w salonie sa 4-5 nawiewy a potem okazuje sie ze do sypialni nie trafia prawie nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest dom jednopiętrowy.

 

Jednopiętrowy dla Ciebie to parter i pierwsze piętro czy parterowy?

 

Tak czy inaczej instalatorów brakuje, bo trudno uzyskać wymagane parametry przy WG a do tego rekuperacja to komfort i najlepiej wydane pieniądze nawet, przy cenach zaporowych robocizny. A niestety taki rynek - popyt w kosmos, podaż nie nadążą więc ceny rosną. Co gorsza byle paproki nie znające się na temacie maja robotę i psują instalacje. Przez to tutaj możesz przy stosunkowo łatwej i lekkiej robocie (jak wszystko jest przygotowane w czasie prac budowlanych) dużo zaoszczędzić nawet dopłacając 15% VAT.

 

Instalacje na rurach sztywnych to IMO przeniesienie z budynków biurowych i przemysłowych. Tam nie przeszkadza nam przestrzeń (bo na instalacje jest masa miejsca nad sufitem podwieszanym albo nie przeszkadzają nam grube rury we wnętrzach). Więc jak chcesz loftowy klimat - to można je rozważać. Ale w domach jednorodzinnych pe-flex (czy podobne) rządzą przynajmniej do skrzynek rozdzielczych do rozprężnych. Grube rury sztywne co najwyżej od reku do skrzynek rozdzielczych - ale lepiej elastyczne, które przy okazji będą tłumikami.

 

Jeszcze jedno pytanie: czy wywiew powinien być we wiatrołapie, jeśli to jest pomieszczenie przejściowe?

 

Przejściowe dla powietrza? Znaczy będzie musiało przez wiatrołap przelecieć powietrze np. z salonu do pomieszczenia technicznego to wywiew w wiatrołapie jest zbędny - i tak będzie wentylowany. Chyba, że trzeba gdzieś dołożyć wywiew. Niektórzy uważają, że nigdy za dużo powietrza wywiewanego w łazienkach - ale to błąd. Bo w łazienkach powietrze trzeba dogrzać (bo chcemy tam cieplej) i a mocy grzewczej, zwłaszcza przy podłogówce, tam zwykle brakuje. Dlatego lepiej zrobić wywiew gdzie indziej, niż pchać nadmiarowe m3/h przez łazienki - może padło na wiatrołap. Ale wtedy IMO lepiej dołożyć rurę (czy przy stałych grubszą dać) do pomieszczenia technicznego.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tu kilka wątków do poczytania na ten temat.

Ale jak kto nie ma czasu i chęci niech płaci ile zażądają i wierzy, że będzie dobrze.

 

"Jeszcze jedno pytanie: czy wywiew powinien być we wiatrołapie, jeśli to jest pomieszczenie przejściowe? "

A będzie tam wieszak na mokre płaszcze i stojak na mokre buty?

Wtedy - TAK

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wierzy, że będzie dobrze.

sporo racji, bo fachowcow czysto od wentylacji malo, a za robote biora sie czesto hydraulicy i to daty, ze dopiero się tego uczą. Zrobia tak jak projektant wyrysowal, owszem i moze nawet dobrze pociagna rury i zaizoluja, to zadna filozofia. Gorzej jak projekt jest skopany (a jest w 80-90% przypadkow) czyli nawalone dziur w salonie, ze chcac dac powietrze do sypialni trzeba ustawic rekuperator na 90-100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dużo czytam i mam chęci, ale to za mało, żeby zrobić samemu rekuperację. Dlatego pytam.

 

Postaram się jakoś wkleić te fotki planu domu. To dom, kt ma parter i prlnprawne piętro z wysokością pomieszczeń na górze 260, a ściana kolankowa 170 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakims obcym serwerze.

30 tys to jeszcze nie tak źle. :p Samemu, na reku do 10 tys zł, w kieszeni zostanie z 14 tys zł. Jak kto woli.W projekty nie wierz za bardzo. Miałem 3 koncepcje sprzedających rurki i wszystkie były spierd... Np wywiewy także w pokojach czy na korytarzach, byle skrzynek upchac...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dole mam salon (33 m2) połączony z kuchnią (9,5m2) . Daje to kształt litery L. Z jednej strony salonu jest nawiew, a w kuchni po drugiej stronie wywiew. Na dole jest też WC i tam jest wywiew. Jest wiatrołap o pow. ok. 9 m2 (bez wywiewu i nawiewu), z którego się wchodzi do salonu i do drugiego pokoju na dole (17 m2), w którym jest mała łazienka podręczna (5 m2). W tym drugim pokoju jest nawiew, a w łazience wywiew. Za kuchnią jest kotłownia-spiżarnia (9 m2). Z kuchnią łączą to pomieszczenie drzwi. Tam jest zaplanowany wywiew.

Na górze jest dużą łazienka (9,5 m2) z wywiewem oraz dwie sypialnie po 16 m2 z nawiewami i gabinet 9 m2 z nawiewem, z którego wchodzi się do dużej garderoby (20m2) z wywiewem.

To wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... No i po co kanały stalowe?.

 

Już kilka razy pisałem, dlaczego - poszukaj w moich postach. Sam zmieniłem peflexy na stalowe spiro i uważam je za lepsze.

 

... ... peflexy i montaż kanałów w kilka godzin dla amatora w parterówce. ....

 

Stalowe spiro tak samo.

 

Ps. Koszt 30kPLN to teraz "zwyczajna" cena.

Samemu zrobisz na tych samych częściach za 15kPLN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.07.2024 o 12:09, pandzik napisał:

Na jakims obcym serwerze.

30 tys to jeszcze nie tak źle. :p Samemu, na reku do 10 tys zł, w kieszeni zostanie z 14 tys zł. Jak kto woli.W projekty nie wierz za bardzo. Miałem 3 koncepcje sprzedających rurki i wszystkie były spierd... Np wywiewy także w pokojach czy na korytarzach, byle skrzynek upchac...

Bo projekty robi uprawniony projektant a nie sprzedawca albo instalator. No chyba, że to firma zatrudniająca własnych projektantów, ale i tak dużo zdrowszy jest układ: sprzedawca sprzedaje, instalator instaluje ściśle wg projektu to co sprzedawca sprzedał, a projektant jest swój i stworzył projekt wg potrzeb inwestora a nie sprzedawcy/instalatora.

To, że do projektu wentylacji potrzebne są obliczenia hydrauliczne nie znaczy, że może to robić hydraulik.

Inna rzecz, że wentylacja ma więcej wspólnego z ogrzewaniem i ciepłownictwem niż z sanitarką, ale w Polsce system nauczania postawiony jest na głowie, gdzie specjalizacja wentylacji jest pod branżą wod-kan, więc i kompetentnego projektanta wentylacji może być problem znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...