Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Fotowoltaika hybrydowa z falownikiem DEYE


Karol82w

Recommended Posts

Witam chcę zakupić niewielka instalacje fotowoltaiczna   2,5kw do tego  magazyn energii o podobnej pojemności 2,5 -4kw   jednak co ważne musi być zastosowany   falownik hybrydowy DEYE  z możliwością podłączenia agregatu prądotwórczego.

I tu mam pytanie przyznam że jest laikiem a nie chce aby mi sprzedawcy kit wcisnęli 

Parametry budynku 
Mam dom z pompą ciepła 9 kw  płyta indukcyjna itp. ogólnie wszystko elektryczne dom niewielki  120 m . Instalacja 3 fazowa jednak wszystkie urządzenia w domu także pompa są jednofazowe. Agregat prądotwórczy 1 fazowy 6 kw

 Ponieważ mieszkam na wiosce Fotowoltaile  che zastosować bardziej jakko backup czyli  np jest przerwa w dostawie energii zaczyna się pobór z akumulatorów co daje mi czas na odpalenie agregatu. 

Instalacji  fotowoltaicznej nie planuje zwiększać nigdy powyżej 5 kw.

Prosił bym o sugestie jaki który falownik  wybrać  , jakie baterie  i ewentualnie panele (te najlepiej full black )

Dzięki za wszelkie porady ;)
 
 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, d7d napisał:

" jednak co ważne musi być zastosowany   falownik hybrydowy DEYE  z możliwością podłączenia agregatu prądotwórczego."

musi być DEYE bo ??

Agregat podłącza sią do falownika czy do instalacji w domu?

Myślę że kolega Frofo007 wyjaśnił czemu DEYE i jak system ma działać :) nic dodać nic ująć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Frofo007 napisał:

Zależy Ci tylko na backup czy od razu na zaoszczędzeniu energii elektrycznej? Jaki jest jej roczny pobór przez dom? Ile mocy chcesz mieć w backupie (np. czajnik pobiera 2kW)?

 

Zależy mi najbardziej na backup to jest główny cel  jednak oczywiście chce iść stopniowo w zarządzanie energią dlatego też  falownik hybrydowy DEYE i na początku magazyn energii około  5 kw ale z czasem stopniowo będę chciał go powiększać. Co do rocznego zużycia to było na poziomie 8000-9000 kWh. Ile mocy w backup tak żeby wszystko swobodnie działało zanim agregat  zacznie działać myślę że  6 kw (oczywiście wiadomo że na awaryjnym zasilaniu nie korzysta się równocześnie że wszystkiego :)jed nam gdyby prąd zniknął w trakcie działania kilku urządzeń musi być pewien zapas, zakładając że jednocześnie będzie chodzić pompa oświetlenie i jakiś sprzęt RTV AGD) także te 6 kw przynajmniej jako chwilowe obciążenie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Karol82w napisał:

Zależy Ci tylko na backup czy od razu na zaoszczędzeniu energii elektrycznej? Jaki jest jej roczny pobór przez dom? Ile mocy chcesz mieć w backupie (np. czajnik pobiera 2kW)?

Dodam jeszcze że takie zwykłe obciążenie bez pompy płyty indukcyjnej to pewnie że 300wat-400wat , całe oswietlenie w domu to LED

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 hours ago, Karol82w said:

Zależy mi najbardziej na backup to jest główny cel  jednak oczywiście chce iść stopniowo w zarządzanie energią dlatego też  falownik hybrydowy DEYE i na początku magazyn energii około  5 kw ale z czasem stopniowo będę chciał go powiększać. Co do rocznego zużycia to było na poziomie 8000-9000 kWh. Ile mocy w backup tak żeby wszystko swobodnie działało zanim agregat  zacznie działać myślę że  6 kw (oczywiście wiadomo że na awaryjnym zasilaniu nie korzysta się równocześnie że wszystkiego :)jed nam gdyby prąd zniknął w trakcie działania kilku urządzeń musi być pewien zapas, zakładając że jednocześnie będzie chodzić pompa oświetlenie i jakiś sprzęt RTV AGD) także te 6 kw przynajmniej jako chwilowe obciążenie 

Tylko jak głównym celem ma być backup, to tak spokojnie działać nie będzie na magazynie 5kWh. Taki magazyn pewnie będzie miał prąd rozładowania maks z 60A, co przy 48V (51.4-54.4V) da maks 3kW. Jak większy pobór utrzyma się przez dłuższy czas (z minuta) to falownik się wyłączy i wyrzuci błąd przeciążenia, żeby chronić baterię. Żeby mieć backup z mocą chwilową do 6kW, to trzeba co najmniej z 15kWh bo tam masz prąd rozładowania od 140 do 200A i to spokojnie wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Frofo007 napisał:

To jest tzw. "as z forum" tych to się nie słuchaj bo wyjdziesz na tych radach jak Zabłocki na mydle.

Wytłumacz jeszcze koledze @Karol82w co chciałeś powiedzieć swoim wystąpieniem :)

Powiedz jeszcze, że pytasz na forum budowlanym czy "warto mieć dzieci" bo samemu nie wiesz. :D

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 8/16/2024 at 11:00 AM, Karol82w said:

 

Zależy mi najbardziej na backup to jest główny cel  jednak oczywiście chce iść stopniowo w zarządzanie energią dlatego też  falownik hybrydowy DEYE i na początku magazyn energii około  5 kw ale z czasem stopniowo będę chciał go powiększać. Co do rocznego zużycia to było na poziomie 8000-9000 kWh. Ile mocy w backup tak żeby wszystko swobodnie działało zanim agregat  zacznie działać myślę że  6 kw (oczywiście wiadomo że na awaryjnym zasilaniu nie korzysta się równocześnie że wszystkiego :)jed nam gdyby prąd zniknął w trakcie działania kilku urządzeń musi być pewien zapas, zakładając że jednocześnie będzie chodzić pompa oświetlenie i jakiś sprzęt RTV AGD) także te 6 kw przynajmniej jako chwilowe obciążenie 

Jeśli zależy Ci na backupie to skonstruuj sobie UPS-a dla domu.

3 Victrony MP-II/5000 (ok 14k zł) plus magazyn na LFP.

Jeśli chodzi o agregat to najtaniej jest nim ładować akumulator a z niego zasilać dom.

Może to być słabej jakości generator bo ładowarki są mało wymagajce jeśli chodzi o AC..

Później będziesz mógł dokupić ładowarkę MPPT 250/100 (ok 3k zł) i podłączyć do niej do 6kWp w panelach.

Mam dom 135m2 i wszystko na prąd, w tym PC 5.9kW i indukcja.

System Victrona z 20kWh w magazynie LFP.

Paneli 10kWp w ON-gridzie i 6 kWp w OFF-gridzie.

Ponieważ jestem w starych zasadach ON-grid pracuje tylko na zimowe potrzeby.

6 kWp w OFF-gridzie wystarcza na 7-8 miesięcy w roku bez pobierania EE z sieci.

Ja DEYE bym nie kupił bo Victron z najwyższej półki jest niewiele droższy a daje znacznie większe możliwości konfiguracyjne.

Edytowane przez stos
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minutes ago, Frofo007 said:

1. Czy dobrze rozumiem, że do tych 3 Victronów MP-II potrzebujesz jeszcze falownika aby móc sprzedawać prąd z sieci?

2. Ile to razem pobiera prądu nawet gdy nic nie robi? Tzn. 3 Victrony MP-II + falownik?

3. Prawdopodobnie najbardziej opłaca się zasilać dom bezpośrednio z agregatu na co pozwala falownik Deye i przy okazji ładować magazyn energii.

4. No bo na chłopski rozum skoro agregat daje np. 230V to po co to zmieniać na napięcie magazynu energii a później z powrotem na napięcie domu do tego zużywać magazyn? jak można od razu bezpośrednio zasilić dom z agregatu do póki on pracuje?

5. Co masz na myśli? Bo Deye ma duże możliwości konfiguracji i sporo możliwości podpinania do niego różnych źródeł prądu. Można podłączyć agregat, wiatrak czy np. instalacje PV na mikroinwerterach lub na innym falowniku.

ad 1. Jeśli przez "falownik" rozumiesz ładowarkę MPPT to tak. Jednak nie jest ona potrzebna do tego aby Victrony oddawały EE do sieci

ad 2. Jałowy pobór jednego MP-II to ok 18W. Przy układzie 3-fazowym będzie x3. Jałowy pobór prądu ładowarki MPPT 250/100 to 35mA@12V(0.42W) i 20mA@48V(0.96W).

ad3. Jeśli agregatem zasilasz dom bezpośrednio to musi on być dobrej jakości (=drogi). Podczas takiego zasilania zużycie paliwa jest znacznie większe niż gdyby na ekonomicznej mocy ładował on akumulator do pełnego naładowania i się wyłączył. Gdy zasilasz dom z agregatu jego obciążenie się zmienia od 300W do np. 6kW. Przy 300W spala on tylko  niewiele mniej paliwa niż przy pełnej mocy. Ciągłe zmiany obciążenia mają też negatywny wpływ na jego żywotność.

ad 4. Tak są straty na takich konwersjach ale są one znacznie mniejsze niż koszt paliwa spalonego ponad nominalne spalanie agregatu pracującego z najwyższą sprawnością podczas ładowania akumulatora. Jak prądu nie będzie przez 5-6 godzin to w Twojej metodzie 6 kW-towy agregat musi pracować przez te 5-6 godzin nawet jeśli dom potrzebuje 300W. W mojej metodzie akumulator się naładuje 10 kW-towy magazyn w 2 godziny (oszczędzasz też na zużyciu generatora) a resztę czasu konsumujesz z akumulatora. Różnica w koszcie paliwa może być nawet 50% na korzyść ładowania akumulatora z generatora.

ad 5. Poczytaj o Victronach to będziesz wiedział.

Edytowane przez stos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minutes ago, Frofo007 said:

Ad. 1 W Deye masz wszystko w jednym, także cała instalacja wychodzi taniej. Do tego montaż zapewne tańszy i mniej miejsca to wszystko zajmuje.

Ad. 2 Ok, czyli nie pobierają dużo.

Ad. 3 i 4 tylko ja nie napisałem aby zasilać agregatem gdy on pracuje tylko dom. Napisałem o zasilaniu bezpośrednio domu + ładowaniu magazynu energii. Czyli agregat cały czas pracuje z optymalną wydajnością, zasilanie idzie na dom a reszta ładuje magazyn. Wówczas prawdopodobnie są najniższe straty energii no i zmniejsza się zużycie magazynu energii. Ponadto jeśli agregat jest z rozrusznikiem i ma taką opcję to falownik Deye może agregat uruchomić zdalnie gdy np. nas nie ma w domu lub zwyczajnie nie chce nam się tego pilnować.

Tutaj filmik jak to zdziała:

 

ad 1. W jednym to jest tylko to co DEYE Ci zaprogramowało. Victrona możesz sobie sam zaprogramować w dowolny sposób przy pomocy Nod-Red i DESS. Faktem jest że 3 sztuki MP-II zajmują więcej miejsca niż jeden DEYE. Jednak gdy jedna faza w DEYE się zepsuje to cały nie działa. W przypadku systemu Victrona nadal masz pozostałe 2 fazy.

ad. 3 i 4 Jednak napisałeś:

"Prawdopodobnie najbardziej opłaca się zasilać dom bezpośrednio z agregatu na co pozwala falownik Deye i przy okazji ładować magazyn energii."

Ładowanie "przy okazji" a dom zasilany z agregatu. :)

Co się stanie gdy magazyn się naładuje? Czy agregat nadal zasila dom?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minutes ago, Frofo007 said:

Ad. 1 W Deye masz wszystko w jednym, także cała instalacja wychodzi taniej. Do tego montaż zapewne tańszy i mniej miejsca to wszystko zajmuje.

Ad. 2 Ok, czyli nie pobierają dużo.

Ad. 3 i 4 tylko ja nie napisałem aby zasilać agregatem gdy on pracuje tylko dom. Napisałem o zasilaniu bezpośrednio domu + ładowaniu magazynu energii. Czyli agregat cały czas pracuje z optymalną wydajnością, zasilanie idzie na dom a reszta ładuje magazyn. Wówczas prawdopodobnie są najniższe straty energii no i zmniejsza się zużycie magazynu energii. Ponadto jeśli agregat jest z rozrusznikiem i ma taką opcję to falownik Deye może agregat uruchomić zdalnie gdy np. nas nie ma w domu lub zwyczajnie nie chce nam się tego pilnować.

 

uzupełnienie.

ad 1. Kupując Deye dostajesz jedną konfigurację sprzętowa. Przy systemie Victrona możesz tą konfigurację zmieniać/uzupełniać.

ad 3 i 4. Jakość EE zasilającej do w systemie DEYE jest taka jak jakość generatora, a więc żeby mieć ją taką jak z sieci generator musi być dobrej jakości (=drogi).

W systemie pracy zawsze z magazynu jakość EE z Victrona jest znacznie lepsza niż sieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minutes ago, Frofo007 said:

A jesteś pewien, że Deye nie poprawia parametrów energii? Bo gdy jestem offgrid z magazynu lub z PV to energia ma dużo lepsze parametry niż z sieci. Nie wiem jak z generatora, czy tylko "przepuszcza" ten prąd na dom czy może poprawia parametry.

Tak czy inaczej ja uważam, że ze względu na koszty, prostotę obsługi, automatykę itd. Deye to lepsze rozwiązanie dla większości użytkowników. 

Pewny jestem że gdy jest sieć DEYE jakości sieci nie poprawia, logicznie do tego podchodząc, to zasilając dom i ładując magazyn generator jest źródłem EE jak sieć, a gdy sieć jest magazyn nie wpływa na jakość EE wchodzącej do domu.

Z załączonego filmiku wynika że generator przy braku sieci zastępuje sieć.

Masz rację system z DEYE jest prostszy ale z tej prostoty wynikają ograniczenia.

Np. Autor nie chce mieć więcej niż 5 kWp w panelach, a na dom potrzebuje np. 12 kW to musi kupić DEYE 12kW z MPPT dla 12 kWp.

Edytowane przez stos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, gregos11 said:

Bezdyskusyjnie Deye cenowo bije wszystko. Są jednak minusy tego chińskiego sprzętu. Soft! Tradycyjnie soft musi mieć coś spie... bo programiści to najkosztowniejsza część tego falownika.

Jeżeli jesteśmy w stanie sie z tym pogodzić, to ok 👍

 

:) Maluch albo Yugo biły cenowo wszystkie inne samochody. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minutes ago, Frofo007 said:

1. W przypadku Victrona MP-II/5000 to widzę, że możesz go obciążyć tylko 4kW a np. Deye 12kW możesz obciążyć jedną fazę aż 6kW, czyli piekarnik, czajnik i zmywarka powinny działać na Deye a na Victrona MP-II/5000 już nie koniecznie.

2. Odnośnie Deye to on może puścić bardzo dużo energii na dom. 12kW to tylko łączna moc energii, którą może "konwertować" a będąc ongrid może puszczać na dom sporo więcej:

ad 1. poczytaj trochę głębiej. 4kW to jest moc ciągła. Chwilowo (kilka sekund) można przeciążyć (3x) do 12kW. DEYE można przeciążyć tymi 6kW (1.5x) tylko przez 10 sekund.

ad 2. Victron również tak ma (MP-II/5k przepuści z sieci 50A). Ma również "Power Asyst" który dodaje z magazynu mocy do EE z sieci jeśli jej w sieci brakuje (za niska moc zamówiona). DEYE też może przepuścić z sieci do 50A.

Edytowane przez stos
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minutes ago, Frofo007 said:

Ad. 1 no tak, piszę o mocy ciągłej bo zazwyczaj gdy pracuje piekarnik, pralka, zmywarka, czajnik itd to te sprzęty pracują dłużej niż kilka sekund ;) Czyli w praktyce Deye możemy obciążyć mocą ciągłą o 50% bardziej od Victrona co moim zdaniem ma duże znaczenie. Bo jednak te 4kW to mało i może braknąć.

Ad. 2 Deye raczej również ma "Power Asyst" bo zawsze korzysta najpierw z PV, gdy z PV jest za mało prądu to bierze z magazynu a dopiero na koniec pobiera energię z sieci. No chyba, że logikę działania sobie ustawimy inaczej.

ad 1. No chyba nie możemy, bo specyfikacja DEYE 12kW mówi że jedną fazę można obciążyć mocą 1.5 raza większą (6kW) niż nominał (4kW) ale tylko przez 10 sekund.

ad 2. To co napisałeś to jest off-grid uzupełniany z sieci (Victrona też tak można skonfigurować). Poprzednio pisałeś że DEYE może przepuścić z sieci więcej niż jego moc. To była prawda bo, tak jak MP-II/5k może przepuścić 50A z sieci do domu gdy jest sieć.

Załóżmy że mamy słabą sieć, która dać może tylko 3kW na fazę a dom potrzebuje chwilowo 7kW na fazie. Czy DEYE może uzupełnić brakujące 4kW biorąc EE z magazynu? To jest "Power Asyst" w wykonaniu Victrona.

Edytowane przez stos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...