Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ON-GRID ekonomicznie nieuzasadniony


firmer

Recommended Posts

Aha wolisz dostać 10 gr za coś co jest warte powiedzmy 1,4 zł. Chory pomysł jak na moje oko, odnośnie zimy OK mało słońca ale wystarczy dokupić paneli i one też będą w stanie naładować cały magazyn a w lato i tak wracamy do punktu wyjścia czyli nadprodukcja i marnowanie prądu i wystawianie grzejników elektrycznych na zewnątrz.

Niestety ludzie się na to godzą w każdej tego formie przykład "flaszki" koszt jej wyprodukowania nawet chałupniczą metodą to drożdżarze gorzelnicze 10zł, 8kg cukru 24zł, 23l wody 2gr. kilka dni i kilka kWh na przepędzenie tego w efekcie otrzymujemy około 4l bimberku o mocy około 80%. Koszt niewiele ponad 30zł z czego możemy uzyskać około 8l 37% alkoholu. tym samym 1l tego alkoholu kosztuje  3,75zł. I to jest normalna dobra wóda a nie ta robiona w rafineriach z zepsutego np. piwa/wina. Ta sama wóda w ilości 1l w sklepie kosztuje 50zł. Chcesz kupić 1gr. trawy na dzielni to płacisz około 50zł a koszt produkcji minimalny. Godzimy się na to i nic nikt z tym nie robi, Polacy lubią być okradani z własnych pieniędzy. Kupisz se magazyn zaraz pojawi się prawo aby płacić od tego podatek bo akumulatory lubią się palić - taki przykład.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ja siedzę w Twojej chałupie aby zgadywać ile potrzebujesz prądu na zimę? Chłopie w skali miesiąca z 10kWp w zimę miesięcznie ukręcą około 200kWh nawet jeśli w każdy dzień będzie pochmurno i produkcja będzie 10% więc w godzinę 1kWh razy powiedzmy 6,5h światła masz 6,5kWh i to razy 30 dni daje około 200kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, marcinbbb napisał:

Ja poszedł bym w coś w rodzaju "siedliska" gdzie ludzie dogadują się sami biorą 1 przyłącze a za prąd rozliczają się w jakiś dogadany sposób między sobą, a nie że każdy płacy jak 300zł rocznie za same opłaty dodatkowe.

300 zł rocznie, 25 zł miesięcznie to nie majątek.  Lepiej być podłączonym.

Proponowane przez Ciebie "siedlisko" to wyższa abstrakcja. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź pod uwagę że mnie czekają nowe zasady w okolicach 2031r całą resztę najpóźniej w 2035r i nie będą to wtedy opłaty wysokości 25zł/mc a normalne zużycie jak wszyscy na nowych zasadach. Tym samym od jesieni do marca pompa ciepła będzie kręciła w dzień i w nocy bez magazynu w sieci. W grudniu czy styczniu moje zużycie będzie w okolicach 1MWh a to łatwo policzyć że to na dzisiejsze ceny będzie w okolicy 1400zł/mc nawet na nowych zasadach. Pytanie po co te PV skoro w lato będziemy dostawać 10gr/kWh naszej produkcji a w zimę standardową stawkę. Śmiem twierdzić że wszyscy wrócą do kopciuchów bądź kominków opalanych wszystkim czym się da. Jak rocznie zużywam 6000kWh za które dziś zapłacił bym 8,5k PLN wystarczy pomnożyć przez kilka lat aby nawet 100kWh magazyn się zwrócił, wcześniej ktoś wspominał że za 6k zł można kupić coś około 15kWh. A z magazynem 100kWh można spokojnie kombinować i jeszcze bardziej rozpiedzielić sieć u mnie przyłącze ma 21kW i tyle legalnie mógłbym pchać w sieć kiedy prąd będzie najdroższy. Albo będę całe lato wszystko pompował w magazyn aby wieczorem sprzedać po najwyższej możliwej cenie i będzie to robił każdy Kowalski ciężko dystrybutorom energii wymyślić jak to się skończy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym żeby tak było dlatego do tego czasu nie zamierzam inwestować w żadne magazyny energii. Znając bajzel u nas w kraju ja też na nowe zasady przejdę w 2035r jak wszyscy. Do tego czasu pewnie moja pompa ciepła też wyzionie ducha i trzeba będzie szukać czegoś nowego/innego. Magazyn na 10MWh to było by coś jeśli było by wielkości np. pralki/większej lodówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasady i zaufanie do rządzących...

 

Niestety co ekipa to zmiany które nie pozwalają przewidzieć co będzie w najbliższej przyszłości. Tak jest od 30 lat (komuny nie liczę i transformacji po 89r)

Zachęcali ludzi do grzania olejem opałowym, potem trach ceny w górę! to samo było z PC. 

Oni sami nie wiedzą, co będzie za rok! Całkowity brak spójności w decyzjach i wszelkiego rodzaju regulacjach. Niestety jakoś każdy z nas musi sobie poradzić, ale odpinanie od sieci na dzień dzisiejszy nic nie da, oprócz strat po naszej stronie.

Edytowane przez gregos11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, marcinbbb napisał:

Sobie weź kartkę i długopis i pan sobie policzy żeby było dobrze. Ja za Ciebie tego nie zrobię.

No faktycznie z liczeniem to masz problem, ale póki co liczyć nie musisz bo jesteś na starych zasadach. Ja jestem na nowych, więc nauczyłem się już liczyć, co warto, czego nie!

 

Pozdrawiam i proponuję ochłonąć, bo masz jeszcze czas na przystosowanie sie do nowej sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja wiem to doskonale że do czasu aż będę na nowych zasadach minie szmat czasu. Jednak PV instalowałem jako jeden z niewielu kiedy po przeprowadzce z bloku na wieś miałem rachunki po 350zł/2m-ce. Żona spanikowana że trzeba coś z tym zrobić więc inaczej patrzę na PV z perspektywy posiadania ich już od 9 LAT!!! Oglądałem boom na PV oglądałem zmiany przez ostatnie 9 lat i wiem że to nie idzie w dobrym kierunku. Wiele razy to pisałem i napiszę raz jeszcze, ludzie przychodzili do mnie co za okna na dachu montuje inni Panie wody na tym nawet nie ugotujesz. Lata później mają to samo na własnych dachach a teraz mówią ty to miałeś nosa ile to już masz lat 5? No nie 9!!! Ooooo od tamtego czasu kiedy ja montowałem 3,3kWp ma wsi mamy już przynajmniej 800kWp na 7 trafo na całej wsi napięcie max 246V

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, gregos11 napisał:

Zachęcali ludzi do grzania olejem opałowym, potem trach ceny w górę! to samo było z PC.

Tak jak kiedyś zachęcali m.in. do oleju opałowego (krótko i mało kto zdecydował się) tak jak później zachęcali do gazu, do PC do kominków i do LPG. Opłacalność tego czy innego paliwa wynika tylko z nakładów pracy na obsługę, kosztów instalacji i kosztów opału.

Ogrzewanie olejem opałowym jest wg tego zestawienia tańsze niż prądem COP=1.

http://www.cena-pradu.pl/ogrzewanie.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobają mi się te dywagacje o tym jak to państwo okrada biedne społeczeństwo z energii wyprodukowanej na dachu :D 

Obojętnie co nie zrobicie to karty rozdaje monopolista czy się wam to podoba czy nie. Nawet jak zrobicie instalacje 3x za dużą i spory magazyn to podniosą opłaty stałe, przesyłowe, odkup za 0zł, może podatek... To jest dokładnie policzone pewnie, że każde gospodarstwo będzie płaciło kwotę X ( średnio ) za EE bez względu na to co będzie miało na dachu. Sposobów jest wiele. Weźmy tych co mają PV, magazyn i cieszą się że ileś tam miesięcy płacą tylko abonament. Co za problem będzie zrobić za ileś lat abonament zależny od zużycia. Im mniej pobierasz tym większy. 

Pobierasz :

0 kWh miesięcznie 300zł abonament

100 kWh 200zł 

200 kWh 100zł itp , to oczywiście przykłady dla zobrazowania 

Możliwości i pomysłów rządzących pewnie będzie wiele. Ja im dłużej myślę o PV tym coraz bardziej ciągnie mnie w małego offgrida wspomaganego siecią. Dokupię rocznie ze 2000-2500 kWh i na tym trzeba poprzestać... Tyle zużywa przeciętna rodzina w bloku więc nie ma opcji żeby nas nie było stać na rachunek.  

Gdybym nie miał co z kasą robić, to co rok bym za zaoszczędzoną kasę na rachunku za EE kupował ( powiększał ) magazyn o kolejne 5-10 kWh. Kupowanie w nieskończoność paneli nie ma sensu, ale o tym się dopiero przekonacie :) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sito to już było policzone lata temu... teraz niezależnie czym grzejesz chatę koszty są bardzo podobne (nie mówię o chatach 35m2). 2035r koniec starych zasad był zaplanowany bo liczyli że w tym roku stanie atomówka która w tym roku na bank nie stanie. Tak czy srak w 2036 będziemy w ciemnej dupie. Ale energetyka będzie w jeszcze większej, bo prądu z PV nie ma no magazyny czyhają na drogi prąd kiedy w dzień nie oddawały energii. Dziś jak wklejałem zdjęcie elektrownie pchały 11 do sieci PV 9 a tak będą musiały dzień i noc pchać 21 a kiedy będzie najdroższy prąd zesrają się bo wszyscy z magazynów oddadzą prąd do sieci i się wysterują mocą zalewając paleniska wodą!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, prokurator napisał:

Dobrze prawisz że będziemy w czarnej ale pytanie podstawowe czyż tak nie miało być ???

Oczywiście że tak miało być szanowna pani kanclerz z DE powiedziała że chce redukcji 100% emisji co2 do 2050r a to będzie znaczyło że musi zabić też ludzi wszak oddychając wydalamy co2. Chińczycy, Indie i USA generują takie ilości co2 i nic z tym nie robią ale Europa ma pić z papierowych słomek aby ratować planetę. Strefy czystego transportu to kolejna fikcja Volswagen Luppo nie wjedzie do tej strefy bo spala aż 3l benzyny na 100km, ale taka Toyota Seqola 5,7l V8 spalająca około 20l benzyny na 100km już tak. Bo bogaci nie mogą mieć korków w centrach miast ale Ty jak chcesz to możesz max 4 razy w roku wjechać do tej strefy swoim starym Paseratti w TDI.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.09.2024 o 13:08, marcinbbb napisał:

Oczywiście że tak miało być szanowna pani kanclerz z DE powiedziała że chce redukcji 100% emisji co2 do 2050r a to będzie znaczyło że musi zabić też ludzi wszak oddychając wydalamy co2. Chińczycy, Indie i USA generują takie ilości co2 i nic z tym nie robią ale Europa ma pić z papierowych słomek aby ratować planetę. Strefy czystego transportu to kolejna fikcja Volswagen Luppo nie wjedzie do tej strefy bo spala aż 3l benzyny na 100km, ale taka qu 5,7l V8 spalająca około 20l benzyny na 100km już tak. Bo bogaci nie mogą mieć korków w centrach miast ale Ty jak chcesz to możesz max 4 razy w roku wjechać do tej strefy swoim starym Paseratti w TDI.

Która Pani Kanclerz z De?

VW Lupo nie wjedzie bo...  a Toyota Sequoia bo... ?

Bogaci zawsze są do przodu także w Komunie.

Stary Paseratti jest stary i już powinien być na emeryturze  @prokurator jeździ nowoczesnymi A2 TDI. :)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...