Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Projekt ogrzewania podłogowego


baczek40

Recommended Posts

Witam,

Kupiłem projekt ogrzewania podłogowego do termomodernizowanego domu. Miałem zrobiony audyt energetyczny w którym zawarto zapotrzebowanie energetyczne itp.

Projekt zlecony został firmie z bardzo dobrymi opiniami (zachęciło mnie to). Niestety nie dopytałem dokładnie co otrzymam w projekcie, ale mniej więcej wiem co taki projekty zawierają. Przesłałem firmie audyt, podałem wykończenia podłóg i gdzie chciałbym rozdzielacze. Dostałem finalnie projekt i sam nie wiem co mam o nim myśleć; są rozdzielacze, ale nie wychodzą z nich żadne pętle. Pętle kończą się na ścianach, albo na środku pomieszczenia. Wszystko ma ten sam rozstaw (w łazience wydaje mi się powinno być bardziej zagęszczone). Nie ma żadnej tabeli z wynikami obliczeń, przepływami i nastawami. To wygląda jakby ktoś to w 15min machnął "na kolanie". Co o tym sądzicie? 

Zrzut ekranu 2024-10-01 202445.png

Zrzut ekranu 2024-10-01 202508.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że pętle chociaż na nowo rozrysują, a tu coś takiego zrobili. Przecież robiąc według tego rury muszę w styropian wpuszczać. Dodatkowo w audycie jest napisane, że ganek i pom. techniczne mają mieć 16st., więc czy rozstaw co 10cm nie jest tutaj przesadą?

Edytowane przez baczek40
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rysunek pętli nie musi być rzeczywisty...... ważne aby przewidywał ilość i długość pętli.

Poprawiona wersja jest już lepsza bo faktycznie doprowadzenie z rozdzielacza kolidowało z pętlami.

W projekcie jeżeli już policzyli straty i zapotrzebowanie każdego pomieszczenia na moc to powinni dobrać rozstaw rur tak aby projektowana moc była uzyskana natomiast tu wszędzie rozstaw jest co 10 cm a ponadto zapotrzebowanie na moc w kuchni gdzie występują duże zyski jest na poziomie 58W/m2 a pętla ma moc 120W/m2.

Taka sama sytuacja jest w sypialni gdzie powinno być raczej chłodniej a mamy dwukrotność mocy.

Ciekawe czym oni to potem wyregulują.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, baczek40 napisał:

Patrząc na te łazienki i rozstaw pętli co 10cm, to temp. zasilania musiałaby mieć z 50°C (patrząc na tabelę purmo) żeby je dogrzać. Wydaje mi się, że to znacznie za dużo.

Zgadza się,mniej więcej taką temp.zasilania należałoby  zapodać aby ogrzać tą łazienkę o stracie 760W Przy takiej temp.zasilania zostanie przekroczona w łazience dopuszczalna projektowa temp.podlogi która wynosi 34st.(a będzie 35st)ale to jeszcze pikuś.Gorsze że przy tych twoich rozstawach 10cm wszedzie taka sama temp.czyli 50st.pojdzie na pomieszczenia gdzie są panele i zostanie przekroczona dopuszczalna temp.podlogi która producent paneli zazwyczaj określa na ok 26st.Z uwagi na powyższe powinno się dążyć w projektowaniu aby uzyskać jak najmniejsza temp.zasilania w pomieszczeniu w którym przypada najwięcej W/M2 i w większości budynków będzie to łazienka(właśnie u ciebie tak jest)Aby to uzyskać można  np.w łazience dołożyć oprócz OP ogrzewanie ścienne lub grzejnik drabinkowy ale z grzałka bo drabinka zasilana temp podłogówki ma mizerna moc.Projektowa temp.zasilania dla ogrzewania podłogowego powinna być znacznie niższa niż 50st.a czym niższa Tz  tym koszty ogrzewania są niższe.

Edytowane przez Kondensat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, baczek40 napisał:

Patrząc na te łazienki i rozstaw pętli co 10cm, to temp. zasilania musiałaby mieć z 50°C (patrząc na tabelę purmo) żeby je dogrzać. Wydaje mi się, że to znacznie za dużo.

Nie wiem skąd wy czerpiecie wiedzę o owych 50*C na zasilaniu.

W projekcie o ile tak to można nazwać  na początku są podane załozenia i opory cieplne posadzki w poszczególnych pomieszczeniach. Wystarczy zajżeć do tabel Purmo sporządzonych według normy PN-EN 1264

https://www.purmo.com/docs/Purmo-Poradnik-techniczny-systemy-ogrzewania-i-chlodzenia-plaszczyznowego-05-2016_PL.pdf

na stronie 85 i dalej aby stwierdzić że dla 20*C w pomieszczeniu temperatury podłogi i na zasilaniu takiej nie będzie

Odnośnie podanych strat prawdopodobnie wynikające z OZC to nie traktuję ich zbyt poważnie , natomiast podana wymagana moc grzewcza uwzględnia już owe straty więc z metrażu pomieszczenia przynajmniej dla salonu wyszła im całkiem dobra..

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mareks77 napisał:

Nie wiem skąd wy czerpiecie wiedzę o owych 50*C na zasilaniu.

W projekcie o ile tak to można nazwać  na początku są podane załozenia i opory cieplne posadzki w poszczególnych pomieszczeniach. Wystarczy zajżeć do tabel Purmo sporządzonych według normy PN-EN 1264

https://www.purmo.com/docs/Purmo-Poradnik-techniczny-systemy-ogrzewania-i-chlodzenia-plaszczyznowego-05-2016_PL.pdf

na stronie 85 i dalej aby stwierdzić że dla 20*C w pomieszczeniu temperatury podłogi i na zasilaniu takiej nie będzie

Odnośnie podanych strat prawdopodobnie wynikające z OZC to nie traktuję ich zbyt poważnie , natomiast podana wymagana moc grzewcza uwzględnia już owe straty więc z metrażu pomieszczenia przynajmniej dla salonu wyszła im całkiem dobra..

Po pierwsze nie 20st.w pomieszczeniu typu łazienka a 24st Przy podanej stracie ciepła dla jednej z łazienek na poziomie 760W,powierzchni 6m2 i rozstawie rur 10cm aby pokryć te straty musiałaby być Tz=ok 50st a to błędne założenie 

Screenshot_20241008-120034.jpg

Edytowane przez Kondensat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...