Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dobór pompy ciepła, zapotrzebowanie na moc 4,4KW?


arturpucz

Recommended Posts

Moje spostrzeżenia odnośnie podłogówki są powyżej i nie zamierzam się kłócić ani powtarzać, każda chata jest inna. Jeden ma płytę i grubo podłogi, drugi robi po taniości 5cm anhydrytu. Różnica jest kolosalna. Dodatkowo pojemność cieplna wody jest dostępna "od razu", jest ruch medium i zmiany zachodzą szybko. W betonie musi się to trochę rozejść.
Sam mam podłogówkę bez bufora, pompa gruntowa on-off, to jest kolejny osobny przypadek 😆 Nie da się wszystkiego sprowadzić do stwierdzenia "panie na co mie bufor mam podłogówkę".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, exetterenak napisał:

Nie no ma chłop rację:

- ciepło właściwe betonu wynosi około 0,84 kJ/(kg·K)

- ciepło właściwe wody wynosi około 4,18 kJ/(kg·K)

 

Różnica pojawia się w masie jednej i drugiej. Bo 1m3 wody to circa 1 tona ale 1m3 betonu to już nawet 2,5t. 

Zatem posadzka betonowa o odpowiedniej grubości czytaj pojemności jest w stanie przechować więcej energii niż absurdalnie wielko bufor wodny

Moja posadzka to 16m3 nawet nie chcę liczyć jaki bufor musiałbym postawić w domu by władować w niego tyle samo kWh co w wodę :D

Beton posadzkowy to nie jest 2500 kg/m2. Wylewka anhydrytowa to ok. 2.000 kg/m2, cementowa to 2.100-2.200 kg/m3.

Jak do dyspozycji dla defrostu może być różnica temperatur w buforze posadzkowym a w buforze wodnym?

W jakim tempie można pobrać ciepło z buforu wodnego a w jakim z buforu posadzkowego? Czy cała posadzka betonowa jest dostępna dla defrostu czy tylko beton w bliskiej odległości od rurek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, d7d napisał:

Beton posadzkowy to nie jest 2500 kg/m2. Wylewka anhydrytowa to ok. 2.000 kg/m2, cementowa to 2.100-2.200 kg/m3.

Jak do dyspozycji dla defrostu może być różnica temperatur w buforze posadzkowym a w buforze wodnym?

W jakim tempie można pobrać ciepło z buforu wodnego a w jakim z buforu posadzkowego? Czy cała posadzka betonowa jest dostępna dla defrostu czy tylko beton w bliskiej odległości od rurek?

Niech będzie i te 2,2t na m3. Dalej to mnóstwo pojemności i odpowiedni bufor wodny i tak musiałby być ogromny. 

A defrosty? Nie wiem, nie znam pojęcia, w gruntowej PC one nie występują i nigdy tego nie analizowałem bo nie potrzebuje tej funkcji u siebie. Niech się wypowiedzą ci którzy mają i korzystają z defrostu na CO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...