Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dodatkowy zbiornik CWU


photos

Recommended Posts

Cześć wszystkim. Pytanko jak w temacie. Moja pompa jak w stopce to kompakt viessmanna i wbudowany zbiornik CWU 170 litrów. Kiedyś wystarczało, dzieciaki dorosły i jest za mało wody, grzeje do 55 stopni ale i tak brakuje. Pompa ma już swoje lata ale dopóki działa muszę znaleźć rozwiązanie inne niż wymiana. Ma ktoś z tym jakieś doświadczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz z dziwnym przekąsem. Raczej spodziewam się jaką mają odpowiedź. Nikt z dużych producentów raczej się w to nie bawi. Zaproponują wymianę urządzenia. A to jak napisałem jeszcze mnie nie interesuje. Także Twoja rada do niczego. Nie pytam kogo mogę zapytać. Tylko czy ktoś miał z czymś takim styczność, ma to u siebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba można odłączyć zasilanie wężownicy ze zbiornika 170 litrów i przełączyć na nowy większy zbiornik? Oczywiście czujniki tez trzeba przenieść.

 

PS Viessmann nie pomoże. Konsultanta firmy Viessmann  dawno nie było na FM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomocy od nich się nie spodziewam. Pomyślałem że ktoś może już coś takiego przerabiał u siebie i podpowie jak to zrobic jak najmniej inwazyjnie. Np czy dołączać do tego zbiornika, czy w ogóle go wyeliminować tak jak piszesz przekierowując wszystko do drugiego zbiornika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywal (odłącz) to co jest wewnątrz pompy ciepła związane z przygotowywaniem ciepłej wody i tak jak wyżej wspomniano dołóż zewnętrzny zasobnik cwu o wystarczającej dla was pojemności. To nie jest skomplikowana robota, jedynie czasochłonna ;) Wie$$mann kiedyś w tych swoich traktorach (bo okrutnie głośne) montował chyba system z płytowym  wymiennikiem ciepła (nie potrafili zrobić wężownicy o wystarczającej pojemności???), jeśli się tego pozbędziesz to przez dalszą drugą połowę życia tej pompy ciepła być może będziesz miał nawet wyższą efektywność ;) Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, d7d napisał:

Może ma wężownicę - Pompa ciepła solanka- woda VITOCAL 222-G (170 l. 5.9 KW) VIESSMANN Kod produktu Z013727

88041006_2.jpg

To nie ten model, u mnie zbiornik jest na górze. Ale też chyba nie ten co napisał Wihajster. Jest już w nim wężownica. Jak tak patrzę na ten przekrój to wydaje się to być bardzo prosta sprawa. Zasilanie i powrót jest tu na wierzchu wiec bardzo łatwo je przekierować, dostawiam obok nowy zbiornik, przepinam czujnik temperatury i po sprawie (pewnie trzeba będzie przedłużyć kabel, ale na dwóch metrach nie powinno za bardzo przekłamywać). Nawet nie będę wyrzucał tego starego zbiornika, mniej roboty. Nie mogę niestety znaleźć jej schematu hydraulicznego

IMG_5995.jpeg

Edytowane przez photos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Ja zastosowałem inne podejście do zagadnienia. Mam zbiornik kombinowany w nim CWU 150 L oraz piec gazowy Viessmann  ze zintegrowanym zbiornikiem 120 L . Połączyłem ze sobą zbiorniki szeregowo w ten sposób , że ciepła woda ze zbiornika PC wchodzi na wejście zimnej w dodatkowym zbiorniku (pieca) a wyjście z pieca na wejście zbiornika PC i na tym połączeniu założyłem pompkę obiegową. Zasilenie zimnej podłączone jest teraz tylko do zbiornika PC . Pompka obiegowa służy tylko do obiegu pomiędzy zbiornikami i załącza się z 20 minutowym opóźnieniem od załączenia podgrzewania wody. Czujnik temperatury jest tylko jeden w połowie zbiornika PC .  Wyjście ciepłej wody na dom realizuję ze zbiornika pieca gazowego. Piec jest wyłączony. W ten sposób mam do dyspozycji 270 L CWU o temp 40 stopni. Pompka mieszająca dodatkowo załączana jest rano i wieczorem na 20 min pracy .  Wystarcza na dobowe zapotrzebowanie dla 3 osób przy jednorazowym załączenie PC ustawionym w godzinach południowych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Proponujecie dołożenie kolejnego zbiornika a nie pytacie jaka jest moc PC i jak została dobrana. Jak kolega napisał pompa ma już swoje lata i jeżeli przy zasilaniu 55 stopni 175l nie zapewnia komfortowej wody użytkowej dla .. no właśnie.. strzelam, 4 osób. To jej moc lub efektywność jest na pograniczu. Oczywiście duże też znaczenie ma pora roku. 

Nie za bardzo znam PC Viessmann-a ale czy zbiornik nie ma możliwości zastosowania dodatkowej grzałki? Może to by rozwiązało doraźnie Twój problem?

Jeżeli będziesz chciał "podmienić" zbiornik na nowy to kupuj od razu z większą wężownicą min 2m2 dla zbiornika 200l. Czym więcej, tym ogólnie lepiej. Chodzi o to, abyś wydając teraz pieniądze mógł później wykorzystać ten zbiornik przy zmianie PC. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...