Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

Za trzy lata będzie pewnie jeszcze drożej.

 

Moim zdaniem mały domek do samodzielnego budowania to tylko parterowy - sięgniesz wszędzie ręką bez konieczności wypożyczania specjalistycznego rusztowania, na zwykłym podeście malarskim. Nie musisz też stemplować stropu, budować schodów, robić stropu (zamiast tego wiązary lub dom otwarty do połaci), nadproży okiennych (wieniec jest jednocześnie nadprożem okien). pewnie dałoby się też uniknąć ścian nośnych, poza zewnętrznymi. Jak ocieplisz nieco lepiej niż przepisy każą, to ogrzejesz prądem chatę za 1,5-2 tyś/rok.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

gremals - odpusć SObie budową domu za 250 000 zł. Nie zmieścisz się na pewno z kosztami, bardzo dużo kosztuje otoczenie działki (kostka, brama, ogrodzenia,ogród), jeśli masz działką to przed budową domu wydasz przynajmniej 10-15 tyś (mapki, projekt, przyłącza)

 

 

Brama, ogrodzenie jest. Wiem to jest kropla w morzu..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Hej. Zastanawiam się jak szacować koszt stanu deweloperskiego domu o powierzchni użytkowej ~150m2 (parter + poddasze + garaż w bryle), bez ścianki kolankowej, dach oparty na stropie nad parterem (dach o nachyleniu ~45stopni, dwuspadowy, prosta bryła bez wykuszy i balkonów).

Przykładowo:

- PU parteru 100 m2 z garażem

- PU poddasza bez ścianki kolankowej: 50m2

- zakładam ~3000 za 1m2 stanu deweloperskiego

Daje nam to 150m2 PU. Czy szacować 150 x 3000 zł, czy też poddasze liczy się inaczej, ponieważ nie ma tam murów i ścian nośnych?

 

Jestem w trakcie tworzenia projektu.

 

Proszę o Wasze jak zawsze przydatne opinie :)

Edytowane przez zamzam
niepoprawny link
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za ten komentarz, jednak moje pytanie dotyczy przeliczenia kosztów ;)

Jeśli chodzi o Twoją uwagę to odwiedziłam podobny dom i jak najbardziej jest wystarczająco użytkowe jak dla mnie, no ale tak jak piszę, projekt się tworzy :)

 

Drugą (ewentualną) opcją jest dodanie ścianki kolankowej (2 pustaki).

Edytowane przez zamzam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za ten komentarz, jednak moje pytanie dotyczy przeliczenia kosztów ;)

Jeśli chodzi o Twoją uwagę to odwiedziłam podobny dom i jak najbardziej jest wystarczająco użytkowe jak dla mnie :) Tam są tylko 2 pokoje na całej szerokości (głębokości), po przeciwległych stronach domu. Planuję dostawić kartonowo gipsowe ścianki na wys. 90 cm w pokojach (schowki) i łazience.

 

Drugą (ewentualną) opcją jest dodanie ścianki kolankowej (2 pustaki), ale boję się wtedy zwiększenia kosztów budowy. Nie mam wiedzy, żeby porównać koszty 1. ze ścianką kolankową VS 2. bez ścianki, dlatego pytam tutaj ;)

 

Wg mnie jeżeli chcesz w jakiś sposób oszacować koszty budowy powinnaś wziąć pod uwagę nie powierzchnie użytkową tylko powierzchnie całkowitą. Pod skosami też będziesz musiała zrobić wylewki i położyć podłogę. Jeżeli ścianka kolankowa, to trzeba pewnie doliczyć jakiś wieniec pod murłatę, będzie więcej powierzchni ścian do ocieplenia, tynki malowanie itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sam stoje przed dylematem czy zrobic ~~ 175m2 parterówki czy 140m2~~ parterówka + poddasze ... yhhhhh te dylematy...

 

Rozumiem Cię ;)

Ja chcę na parterze mieć garaż i dodatkowy pokój (~9m2). Nie chcąc generować kosztów i metrów padł pomysł na poddasze bez ścianki kolankowej (2 pokoje i łazienka z pralnią). Cały czas nie wiem czy to dobre rozwiązanie i faktycznie jakaś konkretna oszczędność.

 

ig0r- dzięki za odp :) Wylewki na całej powierzchni, ale podłoga od ścianek gipsowych, za którymi byłyby położone rury od rekuperacji, ewentualnie schowek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja nie liczę garażu :) może kiedyś, obok mogę postawić blaszak jakoś nie muszę mieć murowanego garażu ;) bardziej chodzi o prosta stodołę z poddaszem gdzie poleci siłownia i może w przyszłości młody ;) albo młodzież kto wie. Jak się zostawiam czy parter i dobudować większy przedsionek + siłownie na parterze jakieś 175-180m2 tyle że wiązary więc odchodzi ocieplenie krowki ~~ czy 140m parterówki + strop monolit + ocieplenie krokwi+styro na podłoge+wylewka...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!

Jestem w trakcie kupowania działki i chciałabym się zapytać o wasze zdanie na jego temat. Ktoś już kiedyś wrzucił link do niego ale nie było komentarzy, więc stwierdziłam, że też zapytam :)

 

działka spora, wjazd od północy, chcemy odbicie lustrzane (działka dłuższym bokiem przylega do drogi):

https://dompasja.pl/?projekty-domow=porto

 

Będzie to dom dla 2+2, górę chciałabym przerobić na coś w tym stylu: porto-gora.jpg

Chciałam, żeby pokoje od południa były podobnej wielkości a po drugiej stronie coś w stylu master bedroom :)

 

Wiem, że nie jest to tani dom, ale potrzebujemy trochę przestrzeni i nie podobają nam się mega proste bryły.

Edytowane przez khira
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrz na przekroje. Sprawdź jaka jest rzeczywista funkcjonalność pomieszczeń (tam, gdzie można stanąć wyprostowanym)

Sadząc po umieszczeniu okien połaciowych skos jest bardzo niski i może być problem ze wstaniem z łóżka stojącego pod skosem.

W maser bedroom szafy też wypadają pod bardzo niskim skosem - może być problem z rozsądnym korzystaniem z garderoby.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź :) dach będziemy musieli odrobinę zmienić (2 stopnie na min. 37) bo mamy taki plan zagospodarowania, dużo to nie zmieni, ale może choć trochę. Z tymi garderobami pomyślę jak zrobić tak żeby nie czołgać się po podłodze.

Jak lepiej zrobić - zabudować część najniższą skosu i urządzać trochę mniejsze pomieszczenia czy jednak starać się jakoś na silę to wykorzystywać?

 

A co myślisz o parterze? Schody wydają się nieco ciasne i pewnie nie do końca wygodne. W rzutach szczegółowych całkowita szerokość klatki to 180cm, a same schody są opisane jako 16x18,62x26. Nie jestem też całkiem przekonana czy ta spiżarka jest w najlepszym miejscu.

Edytowane przez khira
gwiazdki zamiast spacji, korekta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po raz kolejny znajduję się w tym temacie, tym razem znów z innym projektem ;-) Proszę o opinie dotyczące projektu Domena 202. https://www.extradom.pl/projekt-domu-domena-202-WRW1309 Jako że jest to nowy projekt nie mam za dużego odniesienia.. a wydaje się dla mnie idealny, tzn spełnia praktycznie wszystkie oczekiwania, salon w prostokącie, kuchnia ze spiżarka (co prawda dość małą, ale lekko byśmy ją powiększyli i przesuneli, razem z wiatrolapem kosztem kotłowni. Zależy mi żeby na górze wygospodarować pralnie i garderobę a tu są te możliwości. Plus to że pomieszczenie gospodarcze jest od wiatrołapu. Co prawda nie zdecydowaliśmy jeszcze ostatecznie czym będziemy grzać, ale chcemy oprócz funkcji grzania mieć tam schowek na graty itp.

 

Dwie sprawy to: 1. W projekcie widzę tylko ściany działowe, czy to jakiś problem? Podwyższy koszty budowy/stropu? To rzadko spotykana sprawa 2: jeśli chodzi o salon prawdopodobnie usuniemy kominek ale w jego miejscu pociągniemy i tak ściankę, tak by mogła stać tam kanapa. Czy łazienka za ścianą będzie dużym problemem akustycznym? Czy wystarczy wygluszyc i będzie ok? Z góry dziękuję za ewentualne inne uwagi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek wyrzucasz spod łazienki, więc tamten komin też można usunąć. Jeśli chcesz kominek, możesz odwrócić schody i zrobić od kotłowni, przestawiając tamten komin w kotłowni.

Jeśli już nie masz komina przy łazience, możesz łazienkę dać przy schodach, a gabinet dać bliżej pokoju telewizyjnego. Jeśli nie będzie kominka w ogóle, zostawiasz schody, jak są i możesz wtedy dać wejście do łazienki pod schodami.

Ta łazienka to mikrus, prysznic to 80x80, ogólnie będzie ciasno.

 

Na górze można by było teoretycznie zwiększyć okna na ścianach, ale wtedy domek straci wygląd. Gdyby się dało, to wtedy zamiana biegu schodów, łazienka od ściany, a pralnia od łazienki i wtedy nie ma okien połaciowych. Tylko czy nie byłoby za ciemno?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Koledzy i koleżanki,

 

Zwracam się z prośbą o pomoc w znalezieniu koncepcji, inspiracji...

 

Od pół roku, codziennie, noce nieprzespane, przeglądam projekty domów parterowych i za każdym razem coś nie pasuje. Już braliśmy pod uwagę takie projekty:

 

1. Doskonały 2B ze studio MG Projekt- na minus brak pralni i okna w łazience.

https://www.mgprojekt.com.pl/doskonaly-2-b

 

2. Doskonały 2C - też brak okna w łazience

https://www.mgprojekt.com.pl/upload/downloads/doskonaly-2-wariant-c-pliki-szczegolowe-df2796169556f3ed5328899db1c76e48.pdf

 

3. Kari - studio Dobre domy (salon taki tramwaj)

 

https://www.dobredomy.pl/projekt/kari/

 

4. Pod Jastrząbem 17 NT - tu nie podoba mi się przejście z garażu przez cały dom do kuchni

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-pod-jarzabem-17-nt-m34b218f2ef711

 

 

Może coś doradzicie? Czego szukam:

 

Parterówka: sypialnia z garderobą, 2 pokoje dla dzieciaków, gabinet, pralnia, garaż na 1 lub 2 auta. Ewentualnie na dole sypialnia + 2 pokoje a gabinet do wydzielenia na poddaszu (tak jak w domu Pod Jastrząbem).

 

Może podsuniecie mi jakiś ciekawy projekt bo już tracę nadzieję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...