Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam Wszystkich

 

Parę informacji na początek:

Działka:

Front: 28m

Długość: 57m

Kształt: prostokąt

Wjazd/Front: południowy-wschód

Linia zabudowy: 5m

Położenie: Wielkopolska

 

Założenia:

Rodzina 2+2

Jest spore prawdopodobieństwo, że wprowadzą się do nas za kilka lat rodzice/rodzic. Z garażu zrobiłbym wtedy senioratkę.

Dzieci mamy małe, także ze 20 lat z nami jeszcze pomieszkają

Przestronnna strefa dzienna

Garaż jednostanowiskowy z miejscem na regały

Prosta bryła

Energooszczędny

Ogrzewanie gazowe, podłogówka. Opcjonalnie pompa ciepła.

WM z rekuperacją

 

 

Od dłuższego czasu szukam projektu. Jak każdy przejrzałem ich setki i nic w 100% mi nie pasowało.

Jestem/byłem już prawie zdecydowany na zrobienie projektu podobnego do Aromatycznego C319.

Poszerzyłem go m.in. o 1m. Spowodowało to jednak zwiększenie powierzchni całkowitej po podłodze do ok 220m.

Dopadły mnie duże wątpliwości co do wielkości domu i zacząłem dalej szukać (m.in dzięki temu forum, na którym cały czas tłumaczycie, żeby nie robić domu "na zapas").

 

Wpadły mi w oko projekty domów parterowych z/bez poddaszem użytkowym typu Atlant, Rodan, Z241, Gryf, itp.

Proszę o ocenę naszych koncepcji i pomoc bo mam już mętlik w głowie.

Projekty podzieliłem na 4 typy:

 

1. Garaż od strony salonu/kuchni

Ten typ skreśliłem od razu ze względu na kiepskie doświetlenie strefy dziennej: południowy wschód - kuchnia i północny-zachód - salon

 

2. Garaż wysunięty/dobudowany z przodu domu

Ten typ skreśliłem ze względu na zbyt głęboką zabudowę. Mam prawie w połowie działki dwie duże brzozy i byłyby za blisko domu

 

3. Garaż od strony sypialnianej

Ten typ biorę pod uwagę. Poniżej moja wstępna koncepcja

Wady: wejście z garażu przez strefę sypialnianą, duża szerokość domu i przez to okna salon/jadalnia będą bliżej granicy

Zalety: dobry układ sypialni, dobrze doświetlone sypialnie (2 południowy-wschód i 1 północny-zachód), dobrze doświetlona i przestronna strefa dzienna (południe i zachód)

https://drive.google.com/file/d/0B6J_GqYHjYYdY1dlUzVhalVSN00/view?usp=sharing

 

4. Garaż w bryle

Ten typ biorę pod uwagę. Poniżej moja wstępna koncepcja

Wady: gorzej doświetlone sypialnie (2 północny-wschód i 1 północny-zachód), większe straty na komunikacji, brak miejsca na pralnię

Zalety: dobry układ sypialni, wejście do garażu przez kotłownię, mniejsza szerokość domu niż wariant 3

https://drive.google.com/file/d/0B6J_GqYHjYYddHVjUDZKSDFhbWM/view?usp=sharing

 

Pytania/wątpliwości:

Która koncepcja będzie wg Was lepsza?

O ile będą mniejsze szacunkowo koszty budowy przy rezygnacji z poddasza użytkowego?

Budżet pod klucz energooszczędny + średni standard wykończenia 450tyś starczy?

Jaką kwotę przyjąć można średnio / m2 podłogi do stanu developerskiego (2000 - 2500 PLN brutto?)

Jakie różnice w kosztach są na m2 pomiędzy ścianą dwu i trzywarstwową?

 

Dziękuję z góry za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim układzie stron świata zupełnie inaczej rozplanowywałabym pomieszczenia.

Na dodatek robi ci się bardzo rozłożysta, wielka parterówka z drogim dachem.

Skoro planujesz adaptację poddasza, to i tak nie zrobisz lekkiego stropu z ociepleniem, ale pełny strop i klasyczne ocieplanie połaci dachowych.

Oszczędzić możesz jedynie na karton-gipsach i samej wykończeniówce poddasza (meble, podłogi, malowanie, urządzenie łazienki).

 

A skoro strop i tak musi być, to już od początku lepiej robić dom z użytkowym poddaszem, ale o mniejszym obrysie, żeby był bardziej kompaktowy.

 

Różnica kosztów w ścianie trzywarstwowej jest znaczna - szerszy fundament, podwójna ściana. A jak zewnętrzna ma być z klinkieru, to już jest niemal dwa razy drożej.

 

 

Pamiętaj, że wejścia do domu i wjazd do garażu nie muszą być zlokalizowane na frontowej ścianie, ale na bocznej. To nawet byłoby zgodne z wielkopolską tradycją budowlaną.

Możesz też cofnąć sam garaż.

Senioratka też lepiej, aby była na parterze.

 

Może to niezręczne dla ciebie pytanie, ale czy naprawdę rodzice będą zmuszeni się do was przeprowadzić zanim dzieci podrosną? Piszecie, że macie małe dzieci. W mojej rodzinie "małe dzieci" i to urodzone z rodziców bliżej 30-tki niż 20-tki, mają już swoje dzieci, mieszkają na swoim, a rodzice dopiero co przeszli na emeryturę. Może faktycznie wasi rodzice są schorowani, że będą wymagać opieki dużo wcześniej?

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedzi

 

Przy takim układzie stron świata zupełnie inaczej rozplanowywałabym pomieszczenia.

Na dodatek robi ci się bardzo rozłożysta, wielka parterówka z drogim dachem.

Skoro planujesz adaptację poddasza, to i tak nie zrobisz lekkiego stropu z ociepleniem, ale pełny strop i klasyczne ocieplanie połaci dachowych.

Oszczędzić możesz jedynie na karton-gipsach i samej wykończeniówce poddasza (meble, podłogi, malowanie, urządzenie łazienki).

Może nieprecyzyjnie się wyraziłem. W koncepcjach, które załączyłem nie chcę iść w użytkowe poddasze. Chciałem jedynie uzyskać informację jakie to mogą być orientacyjnie większe koszty w stosunku do domu parterowego.

Dach chciałbym aby był możliwie najtańszy czyli wiązary kratowe, kąt nie mniejszy niż 25st (MPZP) i ocieplenie na stropie.

Moja wcześniejsza koncepcja, jak pisałem, opierała się na pomyśle domu na planie kwadratu 13mx13,8m z 2 sypialniami na parterze i 3 na piętrze. Ale powierzchnia całkowita wyszła 220m2 i dopadły mnie wątpliwości, po co mi taki duży dom.

Odpowiem od razu dlaczego chciałem 2 sypialnie na parterze. Wymyśliliśmy sobie, że "na starość" jak zostaniemy sami to piętro będzie wtedy nieużytkowe, odcięte drzwiami przy wejściu na klatkę schodową. "Na starość" nie chcę mieszkać w piętrowym domu.

 

Dlatego też odnosząc się do Twojej propozycji Elfir odpada dom z 1 sypialnią na parterze.

Zostaje albo parterowy z 3 sypialniami i 1 garażem albo piętrowy z 2 sypialniami na parterze i 1 garażem.

 

Co do stron świata to ładniejsze widoki mamy na północ (tam będzie cały ogród, od frontu 5m jest droga) i dlatego salon umiejscowiłem od północnego-zachodu.

Sąsiedzi mają tak zrobiony układ salon z jadalnią i kuchnią i jest ok.

Poniżej link do zdjęcia naszej działki, widok z ulicy od frontu.

https://drive.google.com/file/d/0B6J_GqYHjYYdZ25KaTFrVDBqWDA/view?usp=sharing

 

Pamiętaj, że wejścia do domu i wjazd do garażu nie muszą być zlokalizowane na frontowej ścianie, ale na bocznej. To nawet byłoby zgodne z wielkopolską tradycją budowlaną.

Możesz też cofnąć sam garaż.

Poproszę o jakiś przykład.

 

Senioratka też lepiej, aby była na parterze.

Może to niezręczne dla ciebie pytanie, ale czy naprawdę rodzice będą zmuszeni się do was przeprowadzić zanim dzieci podrosną? Piszecie, że macie małe dzieci. W mojej rodzinie "małe dzieci" i to urodzone z rodziców bliżej 30-tki niż 20-tki, mają już swoje dzieci, mieszkają na swoim, a rodzice dopiero co przeszli na emeryturę. Może faktycznie wasi rodzice są schorowani, że będą wymagać opieki dużo wcześniej?

Senioratki teraz bym nie budował bo 100% pewności nie mam, że któreś z rodziców się do nas sprowadzi. Przewidziałbym na etapie budowy tylko wszystkie media, żeby w razie potrzeby móc senioratkę dokończyć bez ingerowania w konstrukcję budynku.

Co do wieku to my z Żoną mamy już po 37-38lat a rodziców mamy 64 i 76 lat.

Dzieci mamy małe 2 i 4 lata.

Także dzieci z nami jeszcze z 20 lat pomieszkają a rodzice mogą do nas się sprowadzić w każdej chwili :)

 

Podsumowując: Która z tych 2 moich koncepcji ma mniej wad a może pójść w inną koncepcję domu parterowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałam - inny układ pokoi, bo dzieci widoków nie docenią, za to naturalne światło w pokoju zimą, tak.

Skoro droga jest blisko, może jednak warto wysunąć garaż, by odsunąć dom?

 

Za to kuchnia od południa nie będzie wygodna latem w użytkowaniu, bo mocno się nagrzeje. Chyba, że zrobisz szerokie okapy?

 

Co do przykładów. W Wielkopolsce bardzo często główne wejście do domu bywało od podwórza lub z boku. od ulicy były tylko okna:

http://www.dialektologia.uw.edu.pl/mambots/content/smoothgallery/cache/images/stories/ugm/58/images/640x428-F5407.png

 

natomiast to jest przykład domu z cofniętym garażem:

http://pracownia-projekty.dom.pl/images/368/13946_rzuty1_ajr_25_wersja_a_z_garazem.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Za to kuchnia od południa nie będzie wygodna latem w użytkowaniu, bo mocno się nagrzeje. Chyba, że zrobisz szerokie okapy?

 

http://pracownia-projekty.dom.pl/images/368/13946_rzuty1_ajr_25_wersja_a_z_garazem.jpg

Z tą kuchnią to się nie zgodzę. W poprzenim domu miałam kuchnię od południowej strony i to z wielkim oknem, obecnie też jest od południa i w nowym domu będzie tak samo. Nie zauważyłam aby jakoś specjalnie mocno się nagrzewała, po prostu temp. jest taka jak w pokoju z oknem od południa. Chyba, ze ktoś non stop coś piecze i gotuje, to jedynie wtedy mogłaby się przegrzewać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą kuchnią to się nie zgodzę. W poprzenim domu miałam kuchnię od południowej strony i to z wielkim oknem, obecnie też jest od południa i w nowym domu będzie tak samo. Nie zauważyłam aby jakoś specjalnie mocno się nagrzewała, po prostu temp. jest taka jak w pokoju z oknem od południa. Chyba, ze ktoś non stop coś piecze i gotuje, to jedynie wtedy mogłaby się przegrzewać.

 

Teściowie mają kuchnie od południa i latem teściowa wchodzi do tej kuchni po zmroku dopiero, bo to najbardziej gorące pomieszczenie. Cały dzień ma spuszczone rolety.

Piec w piekarniku przychodzi do nas :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukuję projektu na nastepującą działkę. Szerokość zewnętrzna domu maksymalna 10 metrów, długość bez ograniczeń. Krótszy bok (ten do 10 metrów) to ściany północna i południowa. Dłuższy bok to ściany wschodnia i zachodnia. Działka pochyła: najniżej znajduje się południowo-zachodni narożnik, najwyżej północno-wschodni. Na każde 10 metrów idąc w kierunku wschodnim działka podwyższa się o 0,5 metra. Na każde 10 metrów idąc w kierunku północnym działka podwyższa się również o 0,5 metra. Edytowane przez Lew2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli front jest wyżej niż tył?

Macie jakieś potrzeby?

 

 

Na wizualizacji tego projektu:

http://www.projektyzwizja.pl/projekty-domow/wspolczesny-1,rzuty

masz pokazany sposób rozwiązania tarasu, kiedy działka ma spadek.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli front jest wyżej niż tył?

Wejście/wjazd na działkę jest od południa i jest niżej niż działka i dom. Działka wznosi się do góry ku północy, a dokładniej ku północnemu-wschodowi.

 

Macie jakieś potrzeby?

100 wymagań zidentyfikowanych, ale nie chcę ograniczać, bo na razie nie znalazłem ani jednego projektu, który spełnia kryteria wymiarowe na tak usytuowaną działkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

starczy wpisać do google "dom na wąską działkę".

Nawet ten powyżej spełnia wymagania, bo ma szerokość 8 m z kawałkiem.

 

Przy układzie, że wjazd jest niżej opłaca się robić podpiwniczenie i garaż w podpiwniczeniu.

 

coś jak tu:

https://www.domywstylu.pl/projekt-domu-agawa_2.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też pomyśleć o takim układzie domu:

http://images82.fotosik.pl/136/f5a3f51b436872f0gen.jpg

Jest to już jakiś pomysł. Podaję więcej wymagań.

1) Garaż na 2 auta. To chyba na poziomie -1.

2) Na parterze (poziom 0): salon z jadalnią w nim i wyjściem na kostkę brukową na północ lub zachód, kuchnia blisko salonu z oknem na zachód lub północ, spiżarka obok kuchni, łazienka, osobne WC, garderoba, 2 sypialnie w tym jedna od południa i jedna od północy.

3) Na piętrze (poziom +1): 3 pokoje rozmiaru około 12 m² każdy, do tego łazienka.

4) Połacie dachowe zwrócone na południe (pod panele). Mogą być też na zachód i wschód, ale dodatkowo.

 

Dziękuję za pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na tym planie piwnica z garażem jest pod tą wyższą częścią.

 

http://images81.fotosik.pl/139/e1c3fb83ccbbf154gen.jpg

 

Oczywiście zostaje tylko indywidualny projekt w takiej sytuacji.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejszy jest dla mnie projekt parteru (poziom 0), bo piwnice (poziom -1) i piętro (poziom +1) nie są tak istotne i zawsze można wykombinować.

W załączniku jest pomysł który wydaje się spełniać nasze wymagania. Czy można prosić o konstruktywną krytykę? Opis pomieszczeń:

1. Lewy-górny róg czyli północno-zachodni. Salon z jadalnią i wyjściem na kostkę brukowaną: te 2 prostokąty (9,32 m² i 21,76 m²) to jest kostka brukowana na ziemi.

2. Prawy-górny sypialnia północna. Ten prostokąt w prawym dolnym rogu tego pokoju, to wewnętrzna garderoba/szafa.

3. W środku ściany zachodniej - kuchnia, po jej prawej stronie pionowy prostokąt to spiżarnia.

4. Lewy-dolny narożnik (czyli południowo-zachodni) to pokój południowy.

5. Środek południowej ściany to łazienka. W północnej części łazienki można wykroić osobne WC z wejściem z korytarza.

6. Prawy-dolny narożnik to garderoba główna.

7. Wejście od wschodu. Wschodnia ściana jest 4 m od sąsiada. Mogę tam dorobić daszek.

8. W środku wschodniej ściany ten pomarańczowy prostokąt i ten na prawo od niego to są schody w górę i w dół. I to resztę na lewo od tych schodów to jest korytarz.

Salon PN.jpg

Edytowane przez Lew2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...