Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

Elfir dzięki za przesłany pomysł, rozmieszczenie pomieszczeń idealne, ale salon trochę mały mi się wydaje, oraz wymóg żony, kuchnia może być mała, ale musi być otwarta;)

 

W interesującym mnie projekcie, wejście do domu ma fajne zadaszenie, co pomaga zimą, tutaj natomiast, od północy mogłoby zawiewać śniegiem prawda?

 

Popatrz jeszcze na kolejny pomysł:

 

http://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/f4685f48322bd692

 

Przeniesienie kominka, dzięki wydłużeniu tej ściany koło okna z wyjściem na taras, zmieściłby się tam narożnik, bądź sofa, a kominek w narożniku naprzeciw i tam też wędruje telewizor.

 

Podejrzewam, że w miejscu, gdzie stał kominek trzeba będzie zostawić jakiś słup, lub ściankę.

 

Zmniejszyłbym delikatnie kotłownie, skoro piecyk jest mały, i tam ewentualnie trzymałbym sobie sprzęt.

Wszystkie trzy pomieszczenia: kotłownia, pralnia, wc, zrobiłbym identycznych wielkości, więc wyszły by +/- po 2m szerokości. Wówczas spokojnie upchnę piecyk, sprzęt w pralni i kabinę prysznicową w WC prawda?

 

Oczywiście garaż na wejściu odcięty od budynku i odizolowany, ale rozumiem, że nie będzie to przeszkadzało, aby był pod "wspólnym" dachem z domem?

 

Cały czas myślę, czy jest sens dodawać dodatkowe metry, aby zwiększyć wiatrołap, tak jak to jest w oryginalnym projekcie:

 

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-modrzewnicy-g2-m7e121d2a2dfe0

 

Dodam jeszcze, że pokoje dziedziaków, o ile Bóg da bo planowane jeszcze, były by tak ustawione, że maluchy chodząc, przechodziły by przed moją sypialnią, a to dla mnie ważne, aby mieć kontrole co one tam szperają, natomiast usytuowanie ich w dalszej części domu, pozwala im kiedyś głośniej posłuchać muzyki etc, bez uciążliwego hałasu dla mnie;)

Edytowane przez kubus1701
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tak, masz rację, ale musimy mieć na uwadze fakt, że działka ma 20 metrów szerokości. Chciałbym, aby dom miał max te 11 metrów szerokości, aby zostało po stronie salonowej troszkę więcej przestrzeni, co by mi sąsiad filmu ze mną nie oglądał;P.

Przy Twoim projekcie, patrząc ogólnie względem szerokości garażu bo wymiarów nie ma, myślę, że jesteśmy dość blisko tych 11 metrów, a co dopiero salon powiększyć...

 

Nie jesteś w stanie powiedzieć ile +/- w tym momencie powierzchni ma ten dom? Bo wydaje się większy niż te 120 użytkowej. Wiesz, też dla mnie role grają koszta = powierzchnia całkowita budynku = im mniej, tym lepiej, lecz z głową. W projekcie przerobionym przeze mnie myślę, że już wychodzi jakieś 119 mkw, po zmniejszeniu wiatrołapu. Przerabiając garaż na doklejony by to miało jeszcze większy sens...

 

Kurde każdy projekt ma swoje plusy i minusy, a wybrać coś na całe życie prosto nie jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym Archonie wiatrołap warto nieco powiększyć. Wyobraź sobie ciebie, żonę i dwójkę dzieci z których chcecie ściągnąć kurtki.

Powiększenie łazienki będzie się wiązało z koniecznością wstawienia podciągu (kolor czerwony) bo usuwasz ścianę nośną:

 

http://images81.fotosik.pl/258/f1162cdb013263aa.gif

 

Polecam zrobienie schowka dostępnego od strony korytarzyka, kosztem salonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, masz rację, ale musimy mieć na uwadze fakt, że działka ma 20 metrów szerokości. Chciałbym, aby dom miał max te 11 metrów szerokości, t

 

Myślałam o poszerzaniu w dół a nie na boki. Ten projekt ma 10,80 m.

Powierzchnia użytkowa to żadna wartość określająca koszty budowy. Bo przecież garaż, kotłownia za darmo się nie wybudują a do użytkowej się nie wliczają :)

Celuj w powierzchnię całkowitą.

 

 

Archon moim zdaniem nie wykorzystuje w pełni nasłonecznienia twojej działki.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te zmiany które wprowadziłeś w projekcie z Arhonu bardzo mi pasują:) Wiatrołap faktycznie troszkę większy będzie lepszy, spiżarnia również,.

 

Co to ten podciąg?

 

Co masz na myśli z tym nasłonecznieniem? Właśnie myślałem, ze jest w miarę ok, salon z kuchnią od południa i jedno okno na zachód, sypialnie dzieciaków od zachodu, moja sypialnia od północy, ale w niej będziemy praktycznie tylko w godzinach całkiem wieczornych, więc różnicy nie robi. Głowne pomieszczenie przesiadywania to kuchnia i salon, dlatego chciałem, aby tam było w miarę możliwości dużo okien oraz żeby były od południa i zachodu, czyli same się nagrzewały przez dzień:)

 

Jak sobie wyobrażam, ten projekt Twój ostatni, gdzie frontowa ściana to okienko małe od spiżarni + drzwi wejściowe oraz brama garażu, no nie ukrywam, podoba mi się to:)

Edytowane przez kubus1701
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuchnia od południa się nagrzewa za bardzo latem.

Pokoje dzieci są ich pokojami dziennymi, najlepiej aby miały naturalne światło jak najdłużej, ale niekoniecznie wieczorem, bo może być problem z zaśnięciem latem, kiedy ciemno robi się dopiero po 9 wieczór.

 

Ściana nośna trzyma belki stropu, które mają określoną długość. Dla terrivy to chyba jest 7,89 m. Jeśli nie ma ściany nośnej, to trzeba wstawić podciąg - zbrojoną belkę, na której oprzesz strop.

Jest to droższe rozwiązanie od zwykłej ściany nośnej z powodu zbrojenia i skomplikowanego szalunku (można też stosować belki HEB ze stali które są ukryte w stropie).

 

tutaj masz podciąg, gdy wyburzono ścianę nośną między kuchnią a salonem:

http://cdn18.muratordom.smcloud.net/t/photos/t/7f/c4/43/7fc44338df2f8987_1045049.jpg

 

a tutaj, zamiast ściany nośnej od strony korytarza:

http://cdn30.muratordom.smcloud.net/t/photos/t/37388/polaczenie-dwoch-pomieszczen-w-jedno_941345.jpg

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fakt, masz rację z tymi pokojami od zachodu. Jeden pokój można uratować, robiąc okno od południa ewentualnie.

 

Wiesz, "upieram się" przy projekcie z Arhonu, gdyż chciałbym właśnie wejście do domu, wraz z garażem i małym okienkiem od frontu. Przemawia to do mnie wizualnie, jakoś nie widzę wejścia do domu od północy, gdzie będę się starał eksponować raczej właśnie tą część działki, na którą będą wychodziły okna z salonu, czyli południe i zachód.

 

Ten projekt to i tak już dość duży kompromis, nie chcieliśmy takiego "śledzia", chcieliśmy parterówkę na bazie kwadratu, ale działka troszkę to wszystko zweryfikowała niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym roku chciałbym zacząć budowę domu parterowego, przyszłościowo dla rodziny 2+2, budowanego etapami: 1 rok fundamenty, 2 rok SSO, później pomalutku wykańczać. W całości chciałbym się zmieścić w około 400 tys.

 

IMO bez sensu. Fundamentom "leżakowanie" niczego nie poprawia. To raptem z 10 dni roboczych. SSO - też słabo. Że niby sobie w środku schnie? Jak przewidujesz wentylacje grawitacyjną to może i tak. Okna i drzwi trzeba zaślepić jakimiś płytami - ale to nie szczelne więc kominy wentylacyjne zapewnią wentylację a więc i suszenie. Jeszcze zależy od materiału na ściany - jak zniesie warunki atmosferyczne. Wykończenie z zewnątrz - IMO tu przy wentylacji grawitacyjnej można się zatrzymać. Z zewnątrz zabezpieczony, od wewnątrz sobie schnie bo wentylacja działa normalnie. Jak coś pęknie, to potem tynki przykryją. Ale przy mechanicznej IMO trzeba ciągnąć do końca.

 

- dom budowany tradycyjnie, ceramika + dach przykryty blachą (prostą na felc? - jakoś tak to się zwie). Dachówka odpada, nie podoba mi się;).

 

Poczytaj gwarancję na taki dach. Do tego blacha wymaga perfekcjonizmu w montażu - drobne rysy to przyczółek dla rdzy.

 

 

Projekty które wpadły mi w oko to:

 

Poszukaj czegoś o prostej bryle, najlepiej z płaskim dachem jak zależy Ci na kosztach i pozwala na to MPZP.

Dach jak najprostszy - dwuspadowy albo kopertowy. Wszelkie łamańce to niewspółmierny wzrost kosztów. A dach płaski to naprawdę gruba oszczędność.

 

 

Oczywiście na wstępie okna do ziemi, zmienione na zwykłe = mniejsze oszklenia.

 

Jeżeli chodzi o szklenia stałe, to wcale nie są one jakieś specjalnie kosztowne nawet, przy pakietach szybowych o U=0,5. Energetycznie oczywiście sporo słabiej, niż ściana - ale też nie ma tragedii. Warto IMO przy wentylacji mechanicznej okna zamienić na fixy - nawet tanie profile dają ona o U porównywalnym z kosmicznie drogimi otwieranymi, a cena ze 2x albo i więcej niższa.

 

To powszechne przekonanie, że kosztują m2 powierzchni i tnąc je można sporo zyskać. A to wcale nie najskuteczniejsza metoda oszczędzania. Są też rzeczy, na których oszczędności na etapie budowy (IMO blacha na dach) to pozorna oszczędność, bo potem trzeba robić przeglądy, zaprawki a i ta nie przetrwa tyle, co dachówka.

 

Edit:

Jeszcze rozważ oderwanie domu od garażu. Ja doszedłem do wniosku, że poza korzyścią w podatku od nieruchomości wady i zalety garażu w bryle równoważą się. A oderwanie garażu pozwala inaczej spojrzeć na ulokowanie domu na działce a więc i o samym rozkładzie pomieszczeń.

Oderwanie garażu to też odłożenie decyzji na później - czy garaż, czy wiata. Na później, czyli po zbudowaniu domu (albo niewiele wcześniej) gdy już wiadomo, jak stoimy finansowo. A i budowa garażu/wiaty osobno to nowe możliwości tańszych rozwiązań.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMO bez sensu. Fundamentom "leżakowanie" niczego nie poprawia. To raptem z 10 dni roboczych. SSO - też słabo. Że niby sobie w środku schnie? Jak przewidujesz wentylacje grawitacyjną to może i tak. Okna i drzwi trzeba zaślepić jakimiś płytami - ale to nie szczelne więc kominy wentylacyjne zapewnią wentylację a więc i suszenie. Jeszcze zależy od materiału na ściany - jak zniesie warunki atmosferyczne. Wykończenie z zewnątrz - IMO tu przy wentylacji grawitacyjnej można się zatrzymać. Z zewnątrz zabezpieczony, od wewnątrz sobie schnie bo wentylacja działa normalnie. Jak coś pęknie, to potem tynki przykryją. Ale przy mechanicznej IMO trzeba ciągnąć do końca.

 

 

 

Poczytaj gwarancję na taki dach. Do tego blacha wymaga perfekcjonizmu w montażu - drobne rysy to przyczółek dla rdzy.

 

 

 

 

Poszukaj czegoś o prostej bryle, najlepiej z płaskim dachem jak zależy Ci na kosztach i pozwala na to MPZP.

Dach jak najprostszy - dwuspadowy albo kopertowy. Wszelkie łamańce to niewspółmierny wzrost kosztów. A dach płaski to naprawdę gruba oszczędność.

 

 

 

 

Jeżeli chodzi o szklenia stałe, to wcale nie są one jakieś specjalnie kosztowne nawet, przy pakietach szybowych o U=0,5. Energetycznie oczywiście sporo słabiej, niż ściana - ale też nie ma tragedii. Warto IMO przy wentylacji mechanicznej okna zamienić na fixy - nawet tanie profile dają ona o U porównywalnym z kosmicznie drogimi otwieranymi, a cena ze 2x albo i więcej niższa.

 

To powszechne przekonanie, że kosztują m2 powierzchni i tnąc je można sporo zyskać. A to wcale nie najskuteczniejsza metoda oszczędzania. Są też rzeczy, na których oszczędności na etapie budowy (IMO blacha na dach) to pozorna oszczędność, bo potem trzeba robić przeglądy, zaprawki a i ta nie przetrwa tyle, co dachówka.

 

Edit:

Jeszcze rozważ oderwanie domu od garażu. Ja doszedłem do wniosku, że poza korzyścią w podatku od nieruchomości wady i zalety garażu w bryle równoważą się. A oderwanie garażu pozwala inaczej spojrzeć na ulokowanie domu na działce a więc i o samym rozkładzie pomieszczeń.

Oderwanie garażu to też odłożenie decyzji na później - czy garaż, czy wiata. Na później, czyli po zbudowaniu domu (albo niewiele wcześniej) gdy już wiadomo, jak stoimy finansowo. A i budowa garażu/wiaty osobno to nowe możliwości tańszych rozwiązań.

 

Budowa etapami tylko i wyłącznie ze względów pieniężnych. Co roku, mogę odłożyć z żoną około 70 tys, dlatego też budowa będzie etapami, na wykończenie kredyt najprawdopodobniej, jeżeli będzie to już bardzo konieczne.

 

MPZP zabrania mi stawiania domu z płaskim dachem, i nie ma uproś.

 

Dachówka mi się po prostu nie podoba, wiem, że trwalsza, masywniejsza, ale u mnie zysk przy kryciu blachą będzie dość spory. Kąt dachu to minimum 30 stopni, więc trochę tego wejdzie, do tego inna konstrukcja pod blachę... strych i tak jest nieużytkowy więc myślę, że dobra blacha, trochę wytrzyma. Oczywiście trzeba brać pod uwagę naturalne różnice między np. blachodachówką, a rodzajem blachy z którego mam zamiar przykryć dach. Blachodachówka jest tłoczona, bardziej narażona na rdzę, tutaj sprawa trochę inna.

 

Dach, w projekcie który przerabiał mi Elfir, wychodzi właśnie prosty, kopertowy, okna bez narożnych itd, świetny pomysł z tymi oknami nieotwieranymi. W domu z reku, to świetna rzecz i na niej kolejne zyski. Oczywiście balkonowe, jedno w kuchni np. można zostawić otwierane, aby w razie np. braku prądu, dom przewietrzyć ;)

 

Nie wyobrażam sobie garażu, z którego muszę iść na mrozie z zakupami do domu. Wiesz, w miejscu w którym mieszkam, zimy są dość srogie, a zdrapywanie co rano śniegu z samochodu, do przyjemnych nie należy, tym bardziej jeżeli aktywnie wykorzystuje się 2 samochody. Budując garaż "doklejony" do domu, tak jak radził Elfir, nie jest to aż taki duży koszt, a różnica jednak ogromna.

 

Czy przy rekuperacji, budując zwykłą ceramiką, nie ma opcji aby dom zimował niewykończony te kilka razy?

Edytowane przez kubus1701
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

blacha przy dachu kopertowym ma dużo strat na materiale.

Lepiej sprawdza się na dwuspadowym.

Wymagane chyba jest pełne deskowanie poszycia - co przy nieużytkowym poddaszu jest mało ekonomiczne?

 

okna - nieotwierane tylko jako drugie okno w pomieszczeniu, czyli w sypialniach, gdzie jest tylko jedno okno jednak dałabym otwierane.

Chodzi o to, że w upały otwarcie okna w nocy szybciej schłodzi pomieszczenie niż WM, nawet z GWC

 

Nie lepiej odłożyć co roku te 70 tyś i zacząć za 3 lata z kwotą 140 tyś?

Może pojawią się korzystniejsze rozwiązania techniczne, a te, które teraz są drogie, za 3 lata stanieją?

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kubus,

 

nie warto tak budować tj. odkładać co rok x i budować część etapu. lepiej weź kredyt od razu i spłacaj 70 000 rocznie.... weź pod uwagę, że rosną wynagrodzenia tj.budowa domu. W 2006 średnia płaca 2 600 a teraz 4 300 zł wiec moze się okazać, że uzbierasz więcej ale za 2-3 lata wszystko zostanie skonsumowane na wzrost kosztów robocizny (tak mi się wydaje) i ekonomiczniej jest brać rozsądny kredyt przy najniższych stopach procentowych w historii. Druga kwestia to psychika inwestora. Zaczeliśmy budowe w lipcu a jestem po tynkach, cieszę się jak dziecko i planuje już wykończenia. Jakbym miał czekać 3 lata na zakończenie budowy i jadąc na budowę oglądać już zakończone domy, których budowa rozpoczeła się dużo później to by MNie szlag trafił :rolleyes:

 

Dach z blachy - jak pisała Elfir wymaga pełnego deskowania dachu, więc wyjdzie podobnie jak dachówka. Przy dachu kopertowym żadne oszczędności.

 

Garaż w bryle - poczytaj na forum, sema problemy i dylematy, czy ogrzewać czy nie ogrzewać itp. Ja nie jestem zwolennikiem domu, gdzie jest garaż dwustanowiskowy który ma metraż wiekszy niż salon. Co jest ważniejsze salon dla całej rodziny czy sypialnia dla samochodów:no: jak garaż dwustanowiskowy o powierzchni 35 m2 to salon powinien mieć 50 m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozumiem, że komuś nie podoba się dachówka. Ok, to kwestia estetyki.

Tylko niech nie wierzy, że blacha na rąbek stojący wyjdzie taniej i prościej.

I jeszcze jedno - konieczna jest dobra izolacja dźwiękowa - deszcz słychać o wiele głośniej na blasze niż dachówce. Dotyczy to też parapetów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, obecnie przymierzamy się z żoną do finalizowania projetu indywiudalnego ( niestety nie było gotowych które by nam odpowiadały) w skrócie chcemy dom parterowy ok. 140-150 m2, chcemy jeden dodatkowy pokój na dole, garaż 2 stanowiskowy, kominek ( kominek zmieniliśmy przesuwamy go w stronę jadalni ale tam też od rogu ściany odchodzimy 70 cm bo na górze w krokiew bysmy się wbili, co też zostaje na dole 2 m na tv prostej ściany i nie wiem czy to nie za mało)i generalnie schody z półpiętrem lane. Poniżej wklejam to co dostaliśmy - troszkę chciałbym Was forumowicze prosić byście zerknęli i swoim doświadczeniem może zwrócili na coś uwagę co warto przerobić poprawić co może stanowić problem. Niestety w budowlance nie mamy doświadczenia ale chcielibyśmy by dom był ekonomiczny, ustawny i miły w odbiorze atmosfery co uważam też zależy od rozmieszczenia pomieszczeń

 

Co do stron świata wyjście tarasowe na zachód, , północ od elewacji garażu. Ze względu na ograniczenia działki - garaż "doklejony", dach pewnie płaski 30 %, Dół ma 72 m2 a góra 81m2

 

Mam jeszcze pytanko czy 2,80 m wysokośc parteru to dużo czy tak odpowiednio ?

 

parter.jpg

pietro.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. To nie jest dom parterowy

2. umeblujcie pokoje wirtualnie, bo IMHO nie są najlepiej rozplanowane.

3. dlaczego tyle ścian nośnych?

4. Szkoda byłoby mi przestrzeni pod schodami

 

Ja na parterze mam 2,8 i to jest IMHO minimum dla większych pomieszczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 Wysokość ok

2 Ściana TV bardzo mała, jak zabudujesz ten kominek to zostanie może nawet Mnie niż 2 m

3 Nie lubię projektów, gdzie wyjście na taras jest przed TV

4. Jak pisałą Elfir szkoda miejsca pod schodami i dużo ścian nośńych

5. Na górze ogromna komunikacja i mały pokój 9m2. Pozostałe dwa pokoje bardzo duże. Jeden pokój 19 m mało doświetlony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra Panowie

Finalnie stanęło na 2 projektach

1. http://www.archeton.pl/projekt-domu-skarbekneo_1407_opisogolnyl faworyt, do usunięcia okna dachowe (prócz jednego na schodach), skrócony dach od części ogrodowej bez tych słupów, reszta zostaje jak jest, to moja wizja

2. https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-zielistkach-g-m511a17f08861c rezerwowy, okna dachowe wylecą, garaż trochę bym poszerzył, być może z garderoby na górze powstałaby pralnia

 

Czemu jeszcze się nie zdecydowałem na 1? Koszta. Czy ktoś może mi rzetelnie spojrzeć na 2 projekty i powiedzieć, że koszta są podobne, czy że dom nr 1 wyjdzie minimum 40-50 tys więcej bo ... coś tam? Z góry dzięki za pomoc

Edytowane przez bielaPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...