Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

witam BielaPL, Twoje linki nie działają....

 

 

Dobra Panowie

Finalnie stanęło na 2 projektach

1. http://archeton.pl/p...1407_opisogolny- faworyt, do usunięcia okna dachowe (prócz jednego na schodach), skrócony dach od części ogrodowej bez tych słupów, reszta zostaje jak jest, to moja wizja

2. https://www.archon.p...-m511a17f08861c- rezerwowy, okna dachowe wylecą, garaż trochę bym poszerzył, być może z garderoby na górze powstałaby pralnia

 

Czemu jeszcze się nie zdecydowałem na 1? Koszta. Czy ktoś może mi rzetelnie spojrzeć na 2 projekty i powiedzieć, że koszta są podobne, czy że dom nr 1 wyjdzie minimum 40-50 tys więcej bo ... coś tam? Z góry dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

1 Wysokość ok

2 Ściana TV bardzo mała, jak zabudujesz ten kominek to zostanie może nawet Mnie niż 2 m

3 Nie lubię projektów, gdzie wyjście na taras jest przed TV

4. Jak pisałą Elfir szkoda miejsca pod schodami i dużo ścian nośńych

5. Na górze ogromna komunikacja i mały pokój 9m2. Pozostałe dwa pokoje bardzo duże. Jeden pokój 19 m mało doświetlony

 

Witam, dziękuje za uwagi :) oczywiście dom piętrowy a nie parterowy ;) z rozpędu wszedł taki chochlik.

 

Co do 2 pkt - mam świadomość tego jak ten komin wpłynie na zabudowę - sam wkład chce dociągnąc trochę do narożnika - widziałem fajne zabudowy które też na małych ścianach wygładały z tv całkiem ok.

 

3 pkt. - kwestia odczuć indywidualna ale do przemyślenia.

 

4. No tak ze schodami był problem bo koniecznie też chcieliśmy schody z półpietrem i schować drzwi do łazienki by łazienka nie bła za blisko salonu. Schody oczywiście chce zabudować troszkę by zyskać zarówno pod półpiętrem schowek jak i od strony drugiego biegu schodów - jakieś mopy, wiaderka itp żonie na pewno się tam przyda więc chyba nie będzie tak zle ?

 

Co do ścian nośnych - muszę to wyjaśnić też mi się zdaje trochę za wiele - tak się domyślam że projektant chciał wzmocnić ściany pod terive ( będą 2 stopy) a rozpiętość max przy terivie do 7 m ?

 

5. Góra kurcze do przemyślenia początkowo miejsce gdzie jest pokoj 9 m2 była łazienka - ale chya lepiej by łazienka poziomami dolna i górna była pod soba w miare blisko ?

 

Macie pomysł jak te pokoje jeszcze poukładać ? Nie chciałbym rezygnować z tej garderoby przy naszej sypialni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. http://www.archeton.pl/projekt-domu-skarbekneo_1407_opisogolnyl faworyt, do usunięcia okna dachowe (prócz jednego na schodach), skrócony dach od części ogrodowej bez tych słupów, reszta zostaje jak jest, to moja wizja

 

Wc otwierające się na salon :(

Salon nieustawny.

 

Zielistki wyglądają lepiej, ale salon ciasny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy nr 1 wyjdzie podobnie czy troche drożej czy dużo drożej (powyżej 30 tys zł)?

 

Jak nie zamówisz dokładnego kosztorysu, to nie będziesz wiedział. A i tak w budowie krótkimi ruchami całe wyliczenia mogą pójść na zieloną trawkę.

Ja już "oszczędziłem" zamieniając ocieplenie fundamentów z 18cm gruntothermu 15cm XPS (3,5K zamiast 8,5K zł). Myślałem, że jednym ruchem zaoszczędzę ponad 10K zł rezygnując z rolet - ale zasadzka. Zamiast skrzynek wtedy muszę dać nadproża, ale oszczędność to i tak z 7K zł. Jak dam EPS zamiast wełny (projekt sponsorowany chyba Isover, bo wszędzie wełna) - też parę K zł zaoszczędzę.

Za to więcej wydałem na beton, bo wyższej klasy i ławy grubsze (za to bez chudziaka pod ławą).

 

Więc wydasz teraz ładnych kilka stówek na kosztorysy, potem wywróci to architekt adaptujący a potem jeszcze wykonawca (jeden wyśle Cię na skład budowlany na zakupy z 23% VAT, inny wliczy w swoją usługę i sprzeda z 8% a jeszcze inny zrobi bez VATu). Albo koniunktura, sezonowe zmiany cen na rynku i zdolności negocjacyjne czy ich brak dorzucą swoje kilka % rozjazdu.

 

Przyjmij wycenę orientacyjną sprzedawcy projektu. Dodaj 30% zapasu, żeby się nie rozczarować. Potem pytaj architekta, kierbuda, wykonawcę i forum, na czym można i warto przyoszczędzić, a do czego lepiej dorzucić kilka PLN. Np. wielu daje EPS na fundamenty - a ja się dałem przekonać, że ma być sporo droższy XPS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

Niedawno podjęliśmy decyzję o budowie domu, sam termin rozpoczęcia budowy jest jeszcze odległy około roku, do dwóch lat. Wstępnie wytypowaliśmy dwa projekty:

http://z500.pl/projekt/771/Z309,tani-w-budowie-parterowy-dom.htmlhttp://domza150tysiecy.pl/www/projekt/

http://domza150tysiecy.pl/www/projekt/

Dom docelowo przeznaczony dla rodziny 2+2

Priorytetem jest koszt budowy, późniejszego użytkowania oraz praktyczności. Zdaję sobie sprawę, że nikt za nas nie zdecyduje, i temat być może banalny ale decyzja jest na tyle poważna, że chcieli byśmy zasięgnąć informacji z różnych źródeł. Z racji tego, że pracuję na etacie, zdecydowaną większość prac zlecę firmom, budowa w okolicach Rzeszowa do ~ 35km

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Zetkę przerobiłabym tak:

http://images82.fotosik.pl/270/1ae537251289e794gen.png

Dwa pokoje dzieci od strony ogrodu. Piec na gaz jest mały, może wisieć w spiżarni. Zblokować kominy kominka i pieca. Dwie łazienki + pralnia. Wydzielenie części nocnej i dziennej poprzez przeniesienie wiatrołapu.

 

2. Ten projekt ma pomniejszone meble na rzucie, dlatego wydaje się duży. W rzeczywistości go tak nie umeblujesz. Dużo miejsca stracone na komunikację.

Dziwi mnie brak ścian nośnych - jaki tam planowany jest strop?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Raczej ze względu na koszty, nie decydowalibyśmy się na kominek, pozostało by ogrzewanie gazowe, lub być może prąd. Czy piec na gaz, nie będzie zbytnio nagrzewał spiżarni? Potrzebujemy miejsce na domowe przetwory. Nad pralnią również bym się zastanowił czy wydzielać, raczej nie. Niemniej pozostałe zmiany, to dobry pomysł. Jakie mniej więcej mogą być koszty budowy (do zamieszkania, nie licząc sprzętów) zakładając że część prac zrobię samemu lub z pomocą rodziny? Oczywiście zdaję sobie sprawę, że to szacunki.

2. Jestem początkujący w temacie budowy domu, nie zwróciłem uwagi na skalę, słuszna uwaga, co do stropu nie mam pojęcia. Sam projekt mnie zaciekawił nie wnikając w szczegóły, ale tak z grubsza sprawdzając kosztorys to nie wiem czy to jest realne.

 

Dziękuję za wszelkie uwagi, być może część moich pytań jest głupia ale kto pyta nie błądzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta zetka może być już za 250 tyś do deweloperskiego, jeśli robisz sam.

Do zamieszkania nie powiem, bo tu dużo zależy czy na podłodze położycie tani gres za 30 zł/m2 czy parkiet.

Kocioł gazowy i zasobnik możesz mieć też w pralni i wyprowadzić rurę przez ścianę a nie dach. Ładnie zblokują ci się łazienki ze źródłem ciepła.

Pralnia jest fajna, bo wyprane ciuchy nie wisza ci na suszarkach w pokojach.

Ale prąd też jest do rozważenia na serio, jeśli zamienisz ten projekt w rzeczywiście energooszczędny.

Ale w projekcie musisz wówczas dorysować panele fotowoltaiczne lub kolektory solarne, bo nie spełnisz Ep

Do tego rekuperacja i nie musisz robić komina na dachu.

 

Salon nie jest duży i jeśli chcesz go powiększyć to można nieco zmniejszyć sypialnie dzieci.

 

Drzwi zewnętrzne zrobiłabym otwierane do środka.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten projekt ma pomniejszone meble na rzucie, dlatego wydaje się duży. W rzeczywistości go tak nie umeblujesz.

 

To jest niestety problem chyba większości projektów gotowych.

Warto sobie przerysować projekt który chcemy kupić w AutoCadzie i wrzucić rzeczywiste wymiary mebli, stołów itd przed jego kupnem.

Można się czasem nieźle zdziwić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Niedawno z mężem kupiliśmy działkę. Będę wdzięczna za pomoc w doborze projektu.

- główny cel: dom funkcjonalny, raczej w nowoczesnym stylu, tani w budowie, przytulny, raczej mniejszy do 150 m2,

- typ ogrzewania: jeszcze nie wiemy, chcielibyśmy by było jak najbardziej ekonomicznie, dom energooszczędny? raczej nie chcemy kominka

- mąż jest za rekuperacją,

- ogrzewanie podłogowe

- działka ma wymiary 25x35,

- wjazd od wschodu.

- nie jesteśmy jeszcze przekonani czy chcemy parterówkę czy dom z poddaszem. Bierzemy to i to pod uwagę. Boję się, że parterówka zajmie nam za dużo miejsca na działce, która i tak jest mała.

- dach minimum 35 stopni.

- jesteśmy rodziną 2+2, zatem koniecznie 3 sypialnie - najlepiej o podobnym metrażu (przynajmniej 2 podobne aby nie było wojny).

- przydałby się też dodatkowy pokój gościnny

- chcielibyśmy by kuchnia była zamknięta, jadalnia z kuchnia jakoś oddzielona od salonu, nie chcemy jadalni w salonie

- garaż na 2 auta,

- bez balkonów

- tani w budowie.

 

Projekty, które nam się podobają:

https://www.archipelag.pl/projekty-domow/olaf-g2

https://www.archipelag.pl/projekty-domow/riko-g1

 

 

Będę wdzięczna za jakieś sugestie.

Edytowane przez szczesliwa1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpuść sobie wielospadowe dachy. Poddasza są kompletnie nieustawne a koszt budowy w przeliczeniu na zyskany m2 o wiele wyższy niż przy dwuspadowym.

 

Drugi projekt ma garaż na 1 auto

 

Jak chcesz budować enerooszczędnie, to garaż lepszy jest poza bryłą budynku (dostawiony a nie wbudowany).

Podwójny garaż od razu zabiera ci w znaczący sposób powierzchnię działki.

Sposób grzania - na pewno nie piec na paliwo stałe. W domach prawdziwie energooszczędnych to rozwiązanie przedpotopowe i zdecydowanie obniżające standard domu.

Macie dostęp do gazu?

Koszty grzania w domu energooszczędnym w mały sposób zależą od czynnika grzewczego a w ogromnym od dobrego projektu bez mostków cieplnych i jakości ocieplenia w czasie budowy.

 

spójrz na taki rzut - P136:

http://budownictwo-pasywne.blogspot.com/2013/05/projekty-jednorodzinnych-domow.html

ponieważ garaż nie jest powiązany z domem można go swobodnie poszerzać, wydłużać lub wysunąć do przodu

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uruchomiłam wątek o projekcie MODRZYK, ale chyba najpierw powinnam tu napisać - bo to jeszcze etap wyboru projektu, wątpliwości...

Wątek pociągnę jak kupimy ten projekt ;)

 

Co byście zmienili w tym projekcie, i czy warto go wybrać?

Wejście do domu jest zachodu, od strony kuchni - i dlatego chcę wykonać zmiany w wejściu do domu.

Też zrobić garderobę z ostatniego pomieszczenia. Ale co jeszcze warto?

 

http://www.archeton.pl/projekt-domu-modrzyk_eko_924_opisogolny

 

Poniżej moje przemyślenia i rzut oryginalny, i po moich zmianach.

Modrzyk Eko RZUT.jpg

Modrzyk Eko RZUT zmiana.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...