Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

 

Schody faktycznie niefortunnie w tym moim projekcie ułożone i ten wiatrołap średni. Szukam dalej. Ten projekt z archipelagu to dla mnie straszny gargamel no i koszty z kosmosu.

 

Ja mam spiżarkę w kuchni i dodatkowy stół i inne miejsca na parterze na szafy, w których umieściłam odkurzacz, zmiotki, wiadra, mopy. W tamtym projekcie spiżarki w zasadzie nie ma bo całość wypełni PC , zasobnik i rekuperacja. I nie ma miejsca do ustawienia dodatkowych szaf.

Nie jestem z zamiłowania kucharką, dlatego nie zakręcałam blatem pod okno, by powiększać przestrzeń roboczą, bo staram się z kuchni korzystać jak najrzadziej. Dlatego mam dom indywidualny - o nietypowym, zaprojektowanym pod moje potrzeby układzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość grend
wklejam prt scr ze strony projektu:

7ddcd511237ab746gen.jpg

 

niestety kosztorys szczegółowy jest dostępny po zalogowaniu się

 

Juz nie chodzi zeby sobie cos udowadniac ale ja się na tym opieram i wydaje mi sie ze to jest normalna cena za stan developerski. Jakos nie moge sobie wyobrazic żeby zapłacic 2000pln za 1 m2 za SSZ. Jak ktoś tyle płaci to faktycznie podziwiam ... i nierozumiem braku racjonalnosci. Bo SSZ to rozumiem dach mury ścianki działowe, okna i drzwi wejściowe, za taki dom 150 tysięcy max

 

KALKULACJA SZACUNKOWA

WG CENNIKA SEKOCENBUD 2015/04

Ceny średnie Ceny minimalne

STAN SUROWY ZAMKNIĘTY 132 096 zł 112 427 zł

INSTALACJE 32 717 zł 27 846 zł

PRACE WYKOŃCZENIOWE 61 622 zł 52 446 zł

RAZEM 226 436 zł 192 719 zł

Ten dom możesz postawić metodą gospodarczą za: 158 754 zł

Kosztorys szacunkowy

KALKULACJE SZACUNKOWE

w Z500 sporządzane są dla etapu tzw. "Stanu Deweloperskiego", dlatego kwoty mogą się różnić od zaniżanych cen podawanych na innych stronach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

INSTALACJE 32 717 zł 27 846 zł

Jak popatrzysz na oferty wrzucane na to forum, to za tyle kupisz albo PC z montażem, albo rekuperację, albo... Generalnie nawet na dwie rzeczy nie wystarczy.

 

Wyceny dodawane do projektów zazwyczaj są "dziwne". Chyba z poprzedniej epoki, gdzie wentylacja była już w SSZ wliczona (kominy i nawiewniki) a CO oparte było na śmieciuchu i kaloryferach.

 

SSZ to trzeba mocno się starać, żeby zmieścić w 1K zł x powierzchnia zabudowy przy parterowym. Nie wiem czemu ludzie patrzą na koszt m2 PU. Że niby powierzchnia nieużytkowa jest za darmo?

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam.

 

Proszę o ocenę poniższych projektów ...

 

https://www.archipelag.pl/projekty-domow/ralf-g1

 

https://z500.pl/projekt/687/Z256_GL,maly-tani-w-wykonaniu-parterowy-dom-z-garazem-po-lewej-stronie.html

 

Kryteria:

Funkcjonalność/Koszty

 

Co poprawić ew. zmienić ...

 

Media: prąd, woda, gaz

i będzie ekologiczna oczyszczalnia ścieków - jeszcze nie wiem jaka ....

 

Działka.

dzialka_Wrosip_media_razem_powieksz.jpg

 

A może jest jakiś inny prosty konstrukcyjnie domek - garaż .... może być dobudowany osobno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za wąskie wejście do salonu i na dodatek trzeba wymijać stojące w przejściu fotele..

Wejście do wc zróbcie po prostu od strony sypialni. Okien w sypialni nie róbcie w narożniku ścian tylko bardziej na środku.

Bez okna w łazience?

 

b750a7b791e0148egen.jpg

 

Czy jest sens ten składzik obok wiaty robić jako fragment murowanego domu z pełnym fundamentem, dachem, ociepleniem?

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za wąskie wejście do salonu i na dodatek trzeba wymijać stojące w przejściu fotele..

Wejście do wc zróbcie po prostu od strony sypialni. Okien w sypialni nie róbcie w narożniku ścian tylko bardziej na środku.

Bez okna w łazience?

 

b750a7b791e0148egen.jpg

 

Czy jest sens ten składzik obok wiaty robić jako fragment murowanego domu z pełnym fundamentem, dachem, ociepleniem?

W łazienkach, korytarzu, garderobie i składziku przeszklenia są zaprojektowane pod sufitem. To właściwie jedna z kwestii która bardzo nam się podoba - mały wgląd do domu od strony ulicy.

Składzik ma docelowo być takim małym warsztatem. W takim układzie chyba nie możemy wykluczyć tam ogrzewania.

 

Ta wiata w projekcie jest przykryta dachem tak jak reszta domu. Czy to generuje wysokie koszty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

suwane drzwi do składziku nie zapewnią wam odpowiedniej izolacji termicznej.

Poza tym cały czas w składziku będzie utrzymywana temperatura taka jak w łazience, żeby się ściana między pomieszczeniami nie wychładzała?

 

Bo mały warsztacik na fundamencie punktowym w lekkiej konstrukcji (dogrzewany w razie potrzeby chociażby nadmuchowo z butli gazowej) będzie tańszy w budowie (w przeliczeniu za m2) niż konstrukcja domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy projekt.

 

Mniejszy dom plus garaż w lekkiej konstrukcji z warsztatem nie wchodzi w grę? Albo nawet wiata garażowa - 4 słupy z dachem plus jakieś ażurowe ścianki a do niej mały warsztat z odizolowaną podłogą i izolacją w ścianie szkieletowej? Wyjdzie taniej. Właśnie kończę przybudówkę do domu, na oddzielnej konstrukcji i słupach fundamentowych z częścią warsztatową i składzikiem. Auto jak postoi w ażurowym "garażu" z pewnością mniej będzie miało wilgoci od gruntu niż w tym projekcie. Chyba że tam będzie normalnie beton. Ale to znowu koszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy projekt.

 

Mniejszy dom plus garaż w lekkiej konstrukcji z warsztatem nie wchodzi w grę? Albo nawet wiata garażowa - 4 słupy z dachem plus jakieś ażurowe ścianki a do niej mały warsztat z odizolowaną podłogą i izolacją w ścianie szkieletowej? Wyjdzie taniej. Właśnie kończę przybudówkę do domu, na oddzielnej konstrukcji i słupach fundamentowych z częścią warsztatową i składzikiem. Auto jak postoi w ażurowym "garażu" z pewnością mniej będzie miało wilgoci od gruntu niż w tym projekcie. Chyba że tam będzie normalnie beton. Ale to znowu koszty.

Pewnie byłoby taniej, fakt. Racja po stronie twojej i Elfir. I niekoniecznie nam na tej wiacie zależy, może być oddzielnie. Tylko że rozbija nam to zupełnie bryłę budynku.

I też nie jest tak, że nam zależy na tym jednym projekcie i koniec. Co nas w nim urzekło, to praktycznie zerowa "zaglądalność" od strony ulicy - cenimy sobie intymność i wolelibyśmy uniknąć jakiejkolwiek sypialni od ulicy. Z tego, co się rozglądaliśmy, we wszystkich innych projektach to zasłonięcie od ulicy wykonuje się przy pomocy ogrzewanego garażu. A garaż to zdecydowanie nie dla nas.

 

Więc jeśli możecie polecić jakąś parterówkę bez sypialni od ulicy, to bardzo chętnie się przyglądaniemy. Zwłaszcza elewacji, bo jednak wyrzucenie wszystkich pomieszczeń gospodarczych, garderoby i łazienek w pas od ulicy skutkuje... Niską atrakcyjnością tejże elewacji.

 

Ewentualne przeróbki tej bryły w każdej postaci też chętnie przyjmiemy.

 

P.S Dzięki, Elfir! Bardzo sensowne uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie ten projekt się podoba, zwłaszcza po drobnych przeróbkach Elfir.

Taka wewnętrzna wiata (a właściwie garaż bez bramy) też jest świetna i zdecydowania warta tych dodatkowych pieniędzy. Ze dwa lata temu kolega robił zwykłą wiatę na 2 samochody przy ścianie domu - wyszło 15 tys. za konstrukcję drewnianą z dachem. W porównaniu z wiatą przy tym projekcie wygląda to średnio, a poza tym nie da się przejść sucha stopą do domu.

Ja bym została przy tym projekcie, czy to jakaś wersja EX 7 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie tak, że mi się ten projekt nie podoba. Jeśli sandwitch ma kasę na taki dom, to po uwagach elfir właściwie można budować :)

 

Co do kosztów wiaty, ja ją sobie zrobiłem sam, więc wyszło taniej - około 6,5 tys (5x5metrów). Zakup gotowej albo montaż przez firmę będzie droższy.

 

Wiata mogłaby odseparować Was od drogi, pod warunkiem, że jest miejsce. Wtedy otwiera się pole manewru z projektami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie tak, że mi się ten projekt nie podoba. Jeśli sandwitch ma kasę na taki dom, to po uwagach elfir właściwie można budować :)

Że tak zacytuję Piotrka Żyłę - hehehehe. To ile mamy to jedna kwestia, ile możemy wyciągnąć od lichwiarzy, to druga kwestia, a to, czy tyle chcemy wydać na dom - to jeszcze inna sprawa :D Tym bardziej, że zawsze jakoś wewnętrznie mnie skręca, jak myślę, że samochodom trzeba wybudować domek 40 m2 :bash: Toż to jest drugi salon.

 

Ja bym została przy tym projekcie, czy to jakaś wersja EX 7 ?

To jest nasza autorska biedawersja EX7. EX7 uważamy za niesamowicie interesujący projekt - ale też jesteśmy świadomi, ile te przeszklenia mogą kosztować. Rozważamy więc po prostu oparcie się na rozkładzie funkcjonalnym i prostokątnej bryle, ale w trochę innym charakterze.

Gdyby jednak ktoś chciał się wypowiedzieć o oryginalnym projekcie: Projekt EX7 pracowni Archipelag. Tego domu jeszcze nikt nie zbudował, więc każda uwaga doświadczonych osób jest cenna.

 

Wiata mogłaby odseparować Was od drogi, pod warunkiem, że jest miejsce. Wtedy otwiera się pole manewru z projektami.

Chyba nie rozumiem zamysłu przestrzennego. W sensie wiata stoi nam przed domem, a dom ma okna na tę wiatę? Sypialnia z widokiem na auta nadal nie brzmi zachęcająco :D

Wspominałeś też o wilgoci w tej naszej wiacie wewnątrz domu, czy możesz trochę przybliżyć temat? Nie chcemy się pakować w rozwiązania, które ogólnie są niekorzystne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzę wizualizację to już wiem, że tam jest beton - zatem wilgoć nie grozi. EX7 bardzo fajny, zapomniałem, że dach może być płaski. Zatem wycofuję moje dyrdymały o wiatach. Uwagi Elfir i do roboty :) Jeśli warsztat ma być ogrzewany, drzwi przesuwne wyjdą drogo - jeśli ma być szczelnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzę wizualizację to już wiem, że tam jest beton - zatem wilgoć nie grozi. EX7 bardzo fajny, zapomniałem, że dach może być płaski. Zatem wycofuję moje dyrdymały o wiatach. Uwagi Elfir i do roboty :) Jeśli warsztat ma być ogrzewany, drzwi przesuwne wyjdą drogo - jeśli ma być szczelnie.

A to prawda, te przesuwne drzwi tam są nieco dyskusyjne. Nie wiem za to, czy otwierane skrzydło wejdzie. Sprawa do dyskutowania z architektem.

Będę drążyć temat wiaty :) Gdybyśmy tam nie chcieli mieć betonu, ale bruk albo żwir, to warunki się zmieniają? Wbrew temu, co sugeruje ten projekt, my się wcale z betonem nie lubimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

99051184019e738bgen.jpg

 

Dom oddzielony normalnymi ocieplanymi ścianami. Dach wyciągnięty na słupach (izolowanych). Składzik obudowany cienką ścianką szkieletową i otynkowany jak dom - plus , składzik jest ciut większy. Do tego butla gazowa z promiennikiem włączanym tylko na czas pracy, aby nie ciągnąć instalacji z domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Motam się od jakiegoś czasu po forum i koncepcję zmieniałem z 20 razy, ale ponoć to standard.

Na dniach wyburzam budynek gospodarczy (pozwolenie już jest, ekipa też), przez który nie miałem dojazdu do działki - czyli jestem na etapie wyboru projektu...

 

Na obecną chwilę najbliższy naszym oczekiwaniom jest projekt Fano E z pracowni Słoneczne Domy: http://www.slonecznedomy.pl/projekty/fano-e

Projekt ma być tani w budowie, ok 110m2 powierzchni całkowitej, parterówka, strop teriva lub mono, kąt nachylenia dachu 30, 3 sypialnie (ich powierzchnię akceptuję), łazienka jedna jest OK, garderoba "musi być", grzejemy gazem.

Po moich wstępnych zmianach rzut tego domu wygląda tak: https://zapodaj.net/419e1a812d34a.jpg.html

1.jpg

Co o tym myślicie?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze co rzuca się w oczy do zmiany: zrobić wspólny komin dla pieca i kominka (w sensie konstrukcyjnym a nie kanału dymowego ). kominek dzięki temu będzie bliżej kącika wypoczynkowego

 

 

A tak poza tym:

Wydzieliłam dwie łazienki

Zmieniłam wejście do pom. gospodarczego aby nie było konfliktu z drzwiami łazienek

Dwa pokoje dzieci od nasłonecznionej strony domu.

Zwróć uwagę, że w wiatrołapie jest trochę za wąsko na szafę normalnej głębokości. Wrysowałam normalną szafę i węższa komódkę

 

441fc86a1cc5af0dgen.jpg

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...