Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

Nigdy nie zrozumiem ludzi ktorzy budują garaz o powierzchni 50m2 i salon 20m2...

Decydując sie na zamieszkanie w domu przestrzeń dzienna oprócz prywatności, dla mnie przyjemniej była największym plusem względem mieszkania w bloku...

Ile czasu spędzamy średnio w garażu a ile w salonie?

Przecież to komicznie wygląda na tym projekcie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kriss7

Pytania z czystej ciekawości.

Jak u Ciebie wyglądają proporcje, pomiędzy garażem, a salonem?

Jaką powierzchnię powinien mieć garaż, by pomieścić 2 duże samochody, ciągniczek do koszenia trawy, 3 rowery i trochę innych szpargałów? W salonie ich trzymał raczej nie będę.

 

Elfir

Salon faktycznie wielkością nie powala, ale głównie będą z niego korzystały 2 lub 3 osoby.

Masz może jakieś uwagi, co do reszty projektu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kriss7

Pytania z czystej ciekawości.

Jak u Ciebie wyglądają proporcje, pomiędzy garażem, a salonem?

Jaką powierzchnię powinien mieć garaż, by pomieścić 2 duże samochody, ciągniczek do koszenia trawy, 3 rowery i trochę innych szpargałów? W salonie ich trzymał raczej nie będę.

 

Troche mnie źle zrozumiałeś, nie chodzi mi o wielkość garażu, tylko o proporcje. Zgadzam sie z toba w 100%, ze żeby to wszystko pomieścić + 2 samochody to garaż musi być tak naprawdę prawie 3 stanowiskowy. W większości projektów w garażach na jedno auto, ledwo mieści sie tam to jedno auto, tak samo z garazami dwustanowiskowymi. Nic poza autem tam nie włożysz. Dlatego też garaz na jedno auto musi na 1,5 samochodu a dwustanowiskowy na 2,5samochodu. Dlatego nie dziwi mnie, że jeszcze chcesz go powiekszyć (tez bym tak zrobił).

Chodziło mi głównie o to, że ludzie nie chcą mieć fajnej otwartej przestrzeni dziennej z duzym salonem (coś czego nie można mieć w mieszkaniu w bloku), a wydają mase pieniedzy na dom dla samochodów. Kocham samochody, ale dla mnie to tylko rzecz nabyta na jakiś czas, po czym sie je sprzedaje i kupuje nowe.

 

W tym projekcie już teraz salon jest na prawde mały, co zauważyła Elfir, przy garazu 50m2 - dla mnie przynajmniej - to jest mega nieproporcjonalne.

 

Oczywiscie jest to tylko i wyłącznie moja opinia, kazdy wydaje swoje pieniądze i jak mu sie taki układ podoba to czemu nie :)

 

Mój salon bedzie miał 43m2, a garazu nie mam, auta beda stać pod wiatą.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Proszę o pomoc w ocenie projektów na moją działkę. Wjazd z drogi wewnętrznej od wschodu, działka szerokość 35 m długość 22.6 m (ogólny zarys na rysunku). Ogrzewanie najprawdopodobniej gaz, jednak chciałbym zostawić sobie możliwość ogrzewaniem paliwem stałym. Garaż będzie oddzielnie. Zastanawiamy się nad projektami:

1. Marcel Archipelag https://www.archipelag.pl/projekty-domow/marcel Pokój nr 9 miałby okno na północ.

2. Antonio G1 https://www.archipelag.pl/projekty-domow/antonio-g1?Search=antonio raczej bez garażu.

3. Z 35 https://z500.pl/projekt/35/Z35,projekt-domu-parterowego-z-przestronnym-salonem-i-garazem-dwustanowiskowym/dane-ogolne.html No tu garaż mógłby zostać. Zmiany dotyczyłyby łazienki w miejscu kotłowni i przeniesienie jej na tył garażu

4. Flori III G1 https://www.archipelag.pl/projekty-domow/flori-iii-g1-economic-wersja-a?Search=flori

Jakie macie uwagi do tych projektów.

Dziękuję i pozdrawiam.Działka.jpg

Edytowane przez ziutek017
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, działkę już praktycznie wybraliśmy, niestety mogła by być większa - 9 arów (około 27x34, dłuższy bok od strony południowej). Działka z lekkim spadkiem na zachód, wjazd od strony południowej. Wymagania co do projektu:

- dom parterowy z poddaszem użytkowym, powierzchnia do 110m2

- tani w budowie oraz użytkowaniu (choć wiadomo, że to zawsze będzie kompromis)

- bez piwnicy, balkonów, wykuszy, garażu

- 3 pokoje + salon z jadalnią

- ogrzewanie gazowe

Wstępnie zainteresowaliśmy się tymi projektami:

- https://z500.pl/projekt/203/Z229,energooszczedny-dom-z-duzym-pomieszczeniem-gospodarczym-i-wygodnymi-schodami.html - do poniesienia ścianka kolankowa

- https://z500.pl/projekt/138/Z146,maly-funkcjonalny-dom-z-dachem-dwuspadowym-i-przestronnym-salonem.html

- https://z500.pl/projekt/613/Z101_L_h_PLUS,maly-dom-z-gabinetem-na-parterze-i-wykuszem-w-jadalniogrzewanie-na-paliwo-stale/dane-ogolne.html - do usunięcia wykusz oraz ścianka działowa na parterze pomiędzy salonem i pokojem, podniesienie ścianki kolankowej

- https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-sasankach-3-m213227b9f54b6 do usunięcia balkony

Co myślicie o tych projektach?

Edytowane przez cardano8
Dodanie jeszcze jednego projektu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszy wydaje się projekt Z229 https://z500.pl/projekt/203/Z229,energooszczedny-dom-z-duzym-pomieszczeniem-gospodarczym-i-wygodnymi-schodami.html (po podniesieniu ścianki kolankowej). Czy są w tym domu, rozwiązania drogie które niepotrzebnie podrażają koszt budowy? Innymi słowy, czy można znaleźć projekt zauważalnie tańszy w realizacji, o podobnej powierzchni? Układ pomieszczeń wydaje się ok. Doradzicie? :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cardano,

 

domek ładny, nie podnoś ścianki kolankowej bo 120 cm to dużo, wygodnie i domek fajnie wygląda z zewnątrz. Podniesie ścianki zaburzy całą konstrukcję.

 

ELement podrażający budowę to okna dachowe kolankowe (Sporo kosztują) i wymagają specjalnej konstrukcji wieńca. Ja bym szedł w kierunku ich likwidacji w zamian ze okno w ściania szczytowej w sypialni (choć wyglądają bardzo ładnie). Jak będzie wentylacja mechaniczna ogrzewanie gazem/prądem można zrezygnować z komina. Co do rozkładu pomieszczeń to mały salon i pokoje dzieci na poddaszu o różnej wielkości. Duży plus to wygodne schody ze spocznikiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszy wydaje się projekt Z229 https://z500.pl/projekt/203/Z229,energooszczedny-dom-z-duzym-pomieszczeniem-gospodarczym-i-wygodnymi-schodami.html (po podniesieniu ścianki kolankowej). Czy są w tym domu, rozwiązania drogie które niepotrzebnie podrażają koszt budowy? Innymi słowy, czy można znaleźć projekt zauważalnie tańszy w realizacji, o podobnej powierzchni? Układ pomieszczeń wydaje się ok. Doradzicie? :)

 

Tak, ten projekt wydaje się być najlepszy ze wszystkich wcześniej przez Ciebie proponowanych.

Podoba mi się także Dom w sasankach (chociaż niekoniecznie na działkę z wjazdem od południa), który byłby bardziej funkcjonalny po zlikwidowaniu wewnętrznych kominów (czyli wentylacja mechaniczna zamiast grawitacyjnej i komin do kotła gazowego krótki, wychodzący przez ścianę:

Poziomy-przewod-powietrzno-spalinowy-wyprowadzony.jpg Doprowadzenie-powietrza-do-spalania-i-odprowadzeni.jpg

 

 

Co do kosztów oraz pozostałych uwag, to w 100% zgadzam się z tym co napisał Marcin34_Śl

Po likwidacji tradycyjnego komina w kotłowi, można w łazience na poddaszu wstawić okno w ścianie szczytowej.

Edytowane przez moniss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszelkie sugestie :) Z229 prawdopodobnie usnąłbym te okna dachowe kolankowe, (w zamian okna szczytowe). Co do wentylacji, do tej pory myślałem nad mechaniczną, ale ostatnio usłyszałem o wentylacji mechanicznej hybrydowej (ze względu na niższe koszty, jestem bardziej skłonny do niej). Ogrzewanie gazem, więc faktycznie wystarczy krótki komin przez ścianę, ale nie wiem czy będzie możliwość wstawienia okna w łazience (nie jest jednak dla nas niezbędne). Chciałbym trochę większy salon, oraz bardziej równomierny podział pokoi dla dzieci, ale nie bardzo widzę takie możliwości. Różne rozmiary pokoi dla dzieci, to dla nas największa wada.

 

W sasankach, oprócz usunięcia balkonów, do zmiany kąt nachylenia dachu. W projekcie jest 45, natomiast w WZ muszę mieć 30-40. Dodam jeszcze, że dom musi być usytuowany dłuższym bokiem do wjazdu (szerokość 12-15m +/- 20%)

Dom.jpg

 

Jest jeszcze projekt Z101 L h+, w którym usuną bym wykusz, oraz ściankę działową pomiędzy salonem a pokojem. Po ponownym przemyśleniu (wraz z waszymi uwagami), projekty w sasankach oraz Z101 L h+ mają lepszy układ pomieszczeń (same domy, są jednak większe, a więc droższe?). Oprócz ogólnej funkcjonalności/jakości domu, priorytetem są niskie koszty. Dosyć ciężko ocenić mi koszt zmian w projektach, a przede wszystkim koszt budowy. Jak oceniacie, który z projektów byłby najtańszy/najdroższy w budowie?

Edytowane przez cardano8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Posiadam działkę z wejściem od zachodu. Szerokość działki 30m, długość 35m ( prostokątna ).

Problem mam z wyborem projektu.

Założenia są następujące:

- dom parterowy, poddasze byćmoże kiedyś do adaptacji

- garaż dwustanowiskowy

- sypialnia + garderoba

- dwa pokoje dla dzieci

- mały gabinet

- jedna łazienka

- WC

- salon z jadalnia ( 40-50m2 )

- kuchnia - 10-13m2 ( może być otwarta na salon )

- spiżarnia

- powierzchnia użytkowa 130-150m2

 

Dom prawdopodobnie będzie podpiwniczony.

 

Dosyć mocno szukam takiego projektu aby wykorzystać zalety słońca i tu się zaczynają problemy z układem pomieszczeń.

Może ktoś coś zaproponuje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda Opałek 2G to projekt z poddaszem użytkowym bez piwnicy ale moim zdaniem spełniający kryteria.

Na parterze salon z jadalnią, gabinet WC kuchnią i spiżarnią, na poddaszu łazienka, sypialnia z garderobą i po rezygnacji z drugiej łazienki i korekty działówek 2 pokoje.

Ja zrezygnowałem z garderoby i połączyłem ją z łazienką którą zrobiłem ogólnodostępną, drugą zagospodarowałem jako obszerną garderobę.

U mnie wejście od zachodu, no może mały rąbek południowego zachodu.

Salon ma narożny taras z podcieniem więc słońce operuje od wschodu aż do godziny 17:00, a jak się ustawność salonu nie podoba to można tak jak my zrezygnować z podcienia i robiąc taras zadaszony markizą.

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o opinię bywalców i doświadczonych forumowiczów :rolleyes:

Znalazłem taki projekt, który w dużym stopniu spełnia wymaganie moje i mojej rodziny (typ 2 + 1)

http://www.tooba.pl/projekt-domu-Lisandra-XS-TXE-868

zmiany jakie chciałbym (tak na gorąco obserwując) dokonać

- likwidacja gabinetu na parterze i zrobienie tam kuchni, obecną powierzchnię kuchni (1/3) zająłby stół co pozwoliłoby optycznie powiększyć salon

- nieznaczne poszerzenie garażu (niestety, działka szer. 20m)

- problematyczne wydają się schody z garażu do wiatrołapu (czy możne je jakoś zlikwidować lub inny sposób rozwiązać ten problem)

 

czy coś jeszcze w Waszej opinii warto zmienić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o opinię bywalców i doświadczonych forumowiczów :rolleyes:

Znalazłem taki projekt, który w dużym stopniu spełnia wymaganie moje i mojej rodziny (typ 2 + 1)

http://www.tooba.pl/projekt-domu-Lisandra-XS-TXE-868

zmiany jakie chciałbym (tak na gorąco obserwując) dokonać

- likwidacja gabinetu na parterze i zrobienie tam kuchni, obecną powierzchnię kuchni (1/3) zająłby stół co pozwoliłoby optycznie powiększyć salon

- nieznaczne poszerzenie garażu (niestety, działka szer. 20m)

- problematyczne wydają się schody z garażu do wiatrołapu (czy możne je jakoś zlikwidować lub inny sposób rozwiązać ten problem)

 

czy coś jeszcze w Waszej opinii warto zmienić?

 

Zmiana usytuowania kuchni w tym wypadku pociągnęłaby za sobą dalsze zmiany, jak likwidacja kominka czy zmniejszenie łazienki (lub przeniesienie), a powstała przestrzeń i tak nie byłaby tak dobra jak się spodziewasz.

Jeśli zlikwidujesz schody do garażu (zrównasz wys. podłogi garażu z podłogą mieszkania), to do pomieszczenia nad garażem będzie trzeba przechodzić nie ze spocznika schodów lecz z sypialni.

Może poszukaj projektu z większym salonem i z garażem bez schodków.

Edytowane przez moniss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...