Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

makthom - ogromne hole. To spory dom. Wyceniany na 500 tyś netto. Bardziej bym celowała w 700 tyś zł brutto.

Przy takiej wartości inwestycji wybrałabym gotowca tylko gdyby w 100% spełniał wymagania i pasował do działki.

 

Kwestia marzeń. :) Zawsze mało miejsca, więc fajnie by było mieć go trochę więcej. Zdecydowanie najczęściej obleganym pomieszczeniem będzie salon.

 

Generalnie, jeśli byłoby to 700 brutto z wykończeniem (które nie musi być jakieś wydumane, granity niestety odpadają. ;) ), to byłoby całkiem ok.

Pytanie, czy systemem zleconym tak da radę.

 

Rozważałem wcześniej Zx2 GL2, ale tamten to musiałbym zmodyfikować inaczej salon byłby za wąski, czyli poszerzyć wszystko. Tutaj jest gotowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzie tam są pomieszczenia 12 i 13?

 

Co do zamiany kotłowni i pralni - słusznie, ale ma wady (np. gdzie umieścić zewnętrzne wejście do kotłowni)

Łazienka miedzy sypialniami - pamiętać o ciężkiej ścianie działkowe, która wygłuszy odgłosy!

 

Kuchnia ma fatalnie umiejscowioną lodówkę. Trzeba byłoby ja sensowniej rozplanować.

 

Oto wersja oryginalna domu z biura Archonu rzut-parteru-projekt-dom-w-santolinach-2__706.jpg

Wejscie do kotłowni jest z zewnątrz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcialbym prosić o doradztwo doświadczonych forumowiczów i wasze zdanie na temat projektów. Przejrzałem ich setki i zawsze coś jest nie tak. Nie chciałbym zakupionego projektu adaptować u architekta na tyle, że mógłbym stworzyć nowy indywidualny projekt (wiem, jest taka możliwość). Kieruje się nie tylko wyobraźnią ale również rozumem(finansami) w wyborze domu dlatego mam kilka wytycznych. Mam nadzieję że może wpadło wam w oczy coś co może odopowiadać moim oczekiwaniom. Dom panuję w przedziale niewielkiej powierzechni 90-105m2. Najekonomiczniej z poddaszem użytkowym, choć parterówki również biorę pod uwagę. Chciałbym, żeby salon był zarazem wygodny i ustawny (o pow. 20-30m2), dach nieskomplikowany, aby nie pochlonał wielu kosztów. Najlepiej, żeby w bryle budynku znajdował się garaż. Nie wiem, jak bedzie z ogrzewaniem wiec, dobrze gdyby byla opcja, że może pojawić sie kotłownia w której zmieściłby się niewielki piec. Działka szerk. 20m. Wjazd od wschodu. Jeżeli ktokolwiek ma jakies swoje upodobania, projekty, rady, bardzo proszę o pomoc. Nieżeli to nie miejsce na taki wątek to proszę o przeniesienie do właściwego i pozdrawiam. Edytowane przez albert_18
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albert - masz nierealne wymagania.

Chcesz domu 90-100 m2, z kotłownią na paliwo stałe, klatką schodową (na **uj ci poddasze, ale jak chcesz...) i dużym salonem. I jeszcze garażem. A gdzie sypialnie i łazienka?

Małych energooszczędnych domów nie ogrzewa się węglem, bo nie ma pieców o mocy 1-3 kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albert - masz nierealne wymagania.

Chcesz domu 90-100 m2, z kotłownią na paliwo stałe, klatką schodową (na **uj ci poddasze, ale jak chcesz...) i dużym salonem. I jeszcze garażem. A gdzie sypialnie i łazienka?

Małych energooszczędnych domów nie ogrzewa się węglem, bo nie ma pieców o mocy 1-3 kW

 

Mam 90 użytkowej, łącznej 120 m2 i jest miejsce na wszystko. 3 sypialnie, salon z kuchnią ma 42m2. 2 łazienki, garaż garderoba, pralnia, kotłownia na paliwo stałe i klatka schodowa. Jak wszystko przemyślane to można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli masz 20-30 m2 więcej w rzeczywistości.

 

Chyba, że albert pisał o m2 użytkowej a nie całkowitej? Jak się architekt postara to zrobi 90 m2 użytkowej ale całkowitej 200 m2 (np. projektując ogromny garaż z częścią gospodarczą).

M2 pow. użytkowej nie są miarodajne, bo płaci się za wszystkie metry, a nie tylko użytkowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

 

Kupiliśmy działkę, zaczyna się zabawa:)

Poniżej mapka z naszą działką, teraz czas na dom. Myślę, że pójdziemy w projekt indywidualny, ale może akurat uda się znaleźć coś na nasze potrzeby? Ale może po kolei.

 

Warunki z MPZP:

- max 2 kondygnacje + poddasze użytkowe

- Dach 30-45 stopni

- działka składa się z MN oraz terenu zieleni urządzonej. Tereny zaznaczone na mapie

- reszta na tą chwilę wydaje się nieistotna

 

To teraz parę słów o naszych potrzebach:

- 3 sypialnie na piętrze oraz 1 na dole (jest nas 2+3). Ewentualnie 4 sypialnie na górze

- Pow użytk. ok 140 + garaż w bryle

- ogrzewanie gazowe (dostępne)

- WM więc brak kominów wentylacyjnych

- Max szerokość budynku 11m (ew 12 bez okien po stronie bliźniaka) - wynika z odległości od sąsiada i podziału MN

- chcielibyśmy w jakiś cudowny sposób uniknąć skosów na piętrze. Nie wiem jeszcze jak bo kąt nachylenia ma być 30-40 stopni. Co prawda budynki obok są wysokie (2p + poddasze użytkowe) ale nam wydaje się taki już za wysoki. Znowu w zwykłym poddaszu użytkowym za dużo skosów..

 

Na razie skupiamy myśli na planie parteru i na jego podstawie chcielibyśmy określić finalny metraż i dopiero wziąć się za górę. Po kilkudniowym przeszukiwaniu projektów wydaje mi się, że najlepiej pasowałoby coś w stylu Domu w Wawrzynkach:. Oczywiście w odbiciu lustrzanym. Uwaga - piszę o planie parteru, nie o całym domu.

 

Czy możecie doradzić, ewentualny inny gotowy projekt który byłby dobry na tą działkę? Ewentualnie na co zwrócić uwagę projektując dom z architektem.

 

P.S. To dobre miejsce na taką dyskusję czy lepiej założyć "Swój" wątek gdzieś indziej?

 

plan.jpg

plan.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie strony świata?

Tam gdzie jest zieleń można zrobić taras? To bardzo ruchliwa droga? Działa za tobą - stoi dom czy będzie się ktoś budował?

Piętrowy domy z dachem 30 stopni Mnie się nie podoba, przy tych wymiarach działki tylko dom z poddaszem.

Jeśli już skosy to prosta bryła i dom w stylu stodoły.

Dom w Wawrzynkach - już abstrahuje od wyglądu, skomplikwoanym dachu , 3 jaskółkach i 3 balkonach...pamiętaj, ze to dom który ma prawie 200 m2, nie kieruj się powierzchnią uzytkową. Garaż i kotołownia prawie 30 m2, komunikacja na piętrze 10 m. Szukja dalej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie strony świata?

Zdjęcie jest zgodnie ze stronami świata, północ na górze

 

Jakie strony świata?

Tam gdzie jest zieleń można zrobić taras? To bardzo ruchliwa droga? Działa za tobą - stoi dom czy będzie się ktoś budował?

Zieleń i taras - kwestia interpretacji MPZP, na moje oko tak, ale do przedyskutowania z architektem. Niemniej, ja planowałem taras od strony zachodniej - za domem.

Działka pusta obok, zakładam, że będzie się budował.

Droga nie są bardzo ruchliwe, to są wszystko wewnętrzne drogi na osiedlu domków, nie przelotowe. Tyle, że jedna jest dojazdowa a druga wewnętrzna.

 

Jakie strony świata?

Jeśli już skosy to prosta bryła i dom w stylu stodoły.

Tak, tak też wygląda dom obok. ewentualnej stodoły "złamanej".

 

 

Jakie strony świata?

Dom w Wawrzynkach - już abstrahuje od wyglądu, skomplikwoanym dachu , 3 jaskółkach i 3 balkonach...pamiętaj, ze to dom który ma prawie 200 m2, nie kieruj się powierzchnią uzytkową. Garaż i kotołownia prawie 30 m2, komunikacja na piętrze 10 m. Szukja dalej

Właśnie dlatego napisałem, że na razie patrzę tylko na rzut parteru.. Nie chcę balkonów, skomplikowanego dachu itp :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To poszukaj,

 

przy max szerokości 12 m to stodoła albo dom w obrysie kwadratu z dachem czterospadowym,

 

pamiętaj, ze 140 m użytkowej przy poddaszu garaż i kotlownia to wyjdzie z 200 m2 a każdy m2 kosztuje, niezależnie czy to garaż, kotłownia itp.

 

Tak c ciekawości, ja mam stodołę o szerokosci 12 m (stare zdjecie w załączenie, moze coś pomoże, zawsze wizualnie lepiej widać)

DSC_0267.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli decydujesz się na dom indywidualny, nie pokazuj architektowi na razie niczego.

Określ tylko punkty wyjścia - BUDŻET!!!, ilość i rodzaj pomieszczeń, ich wzajemne powiązania, preferowany system grzewczy

Niech sam coś zaproponuje. Chociażby szybki odręczny szkic na papierze

Po co go ograniczać?

 

Jeśli nie trafi w wasze oczekiwania, dopiero potem pokażcie jaki typ projektów trafia w wasz gust.

 

 

Chyba, że masz już w głowie układ idealny?

 

 

Skosy - na piętrze możecie wyprowadzić 30 stopni przy bardzo wysokiej ściance kolankowej a nawet zrobić wieniec piętra zamiast nadproży okien.

 

ja budowałam na działce 17 m szerokiej, z jedną ścianą w granicy.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Określ tylko punkty wyjścia - BUDŻET!!!,

 

To trzeba mieć duuużo szczęścia, żeby trafić na architekta, co wie ile kosztuje okno połaciowe o U=0,9, drzwi wejściowe 90 bez doświetla i z doświetlem czy fix 3x2,5m bez szprosów. Czy choćby instalacja rekuperacji czy elektryczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, może masz rację, niech architekt pomyśli. My wiemy na pewno to co napisałem wcześniej.

Chyba, że masz już w głowie układ idealny?

 

Zacząłem się bawić SweetHome3D, myśleliśmy na razie nad takim układem:

 

1.jpg

 

Wydaje się jedyny sensowny pod względem stron świata i światła. Jeszcze jeszcze opcja umieszczenia gabinetu w miejscu kuchni a kuchnię dalej. Plus byłby taki, że salon miałby wyjście na taras dalej od drogi (bliżej "cichego" rogu działki), a minus, że kuchnia miałaby okno na południe.

 

 

Skosy - na piętrze możecie wyprowadzić 30 stopni przy bardzo wysokiej ściance kolankowej a nawet zrobić wieniec piętra zamiast nadproży okien.

Mogłabyś pokazać o co dokładnie chodzi? Chciałbym ścianę kolankową na tyle wysoką, żeby robić minimalną (0? :) ) ilość okien połaciowych. Czyli duże okna na stronę wschodnią i zachodnią. Może coś w ten deseń? Oczywiśćie zalinkowany dom jest za duży (za szeroki), ale może taka bryła..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiatrołap duży, ale trzeba się przeciskać do drzwi między szafkami.

Do czego służy przedłużenie korytarzyka przy pokoju gościnnym? Chyba, że to miejsce na schody?

Łazienka trochę za bardzo widoczna z salonu.

Niepotrzebnie robisz uskok garażu i kotłowni/składziku za garażem. Od północy postaraj się maksymalnie przysunąć dom do granicy.

 

Próbujesz naśladować istniejące projekty gotowe. Nie zawsze trzeba podążać za schematem i robić np. kuchnię od frontu, wejście pośrodku elewacji.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiatrołap duży, ale trzeba się przeciskać do drzwi między szafkami.

Do czego służy przedłużenie korytarzyka przy pokoju gościnnym? Chyba, że to miejsce na schody?

Łazienka trochę za bardzo widoczna z salonu.

Niepotrzebnie robisz uskok garażu i kotłowni/składziku za garażem. Od północy postaraj się maksymalnie przysunąć dom do granicy.

 

Elfir, Tak, to było miejsce na schody. Na razie to taka robocza wersja.. chciałem zobaczyć jak to na działce wygląda.

Jeżeli chodzi o przysunięcie się do granicy i ten uskok - to było zamierzone. Przysunięty jestem (na tym rysunku) 4 m przy garażu, tak żeby się tam wygodnie 2gie auto mieściło, a poźniej ta odległość zmniejsza się do minimalnych 3m. Czy to nie najlepszy pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak chcesz tam stawiać auto, to ok, 4 m pozwolą na swobodne otwarcie drzwi z obu stron. Nie szkoda ci miejsca na froncie?

 

Tu bardzo podobny układ (na poddaszu nad garażem robisz sypialnie rodziców z łazienką i garderobą:

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-amorfach-m9b422c85184fe

 

A tak można optycznie obniżyć dom piętrowy:

http://olczak.info/domwrosanowie/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...