Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

Czyli pomysł jest, najlepiej zrobić indywidualny pod siebie, bo i tak ilość zmian plus zakup gotowego wyjdzie niewiele mniej, a poza tym tak jak mówisz - przesunąłem ścianę nośną... ale papier przyjmie wszystko ;)

 

Nam najbardziej odpowiada taki rozstaw jak mówisz, a metraż też jest wystarczający. Poszukamy jeszcze, jak nic sie nie znajdzie to indywidualny zrobimy.

 

Dzięki za rady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

przy robieniu indywidualnego nie narzucaj z góry architektowi "chcemy coś takiego". Daj mu się wykazać. Najwyżej możesz powiedzieć, że rozważałeś taki projekt, jako zbliżony do twoich oczekiwań.

 

To projekt:

http://www.domy-walczak.pl/projekt-domu-w90-prosty-w-budowie-projekt-domu-na-planie-prostokata-i-z-poddaszem-dla-4-5-osobowej-rodziny-poddasze-to-czesc-nocna-zaprojektowano-trzy-sypialnie-i-ogolnodostepna-lazienke.html

 

http://www.domy-walczak.pl/Images/projekty-domow/46_w90/w90_plan.jpg

 

Można dogadać się z biurem czy na podobnej bazie nie zaprojektowaliby czegoś w tym kierunku:

 

8914fbc87b91d737gen.jpg

 

Albo zupełnie coś innego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

Prośba o wydanie opinii na temat moich zmian w projekcie Dom w santolinach Archon rysunek po prawej)

Oto moje zmiany (rysunek po lewej): chciałbym powiększyć pokoje nr 12 i 13 poszerzając dom oraz w miejscu pokoju obok sypialni przenieść łazienkę oraz pralnię.

Dziękuję za opinie. druk santoliny.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy robieniu indywidualnego nie narzucaj z góry architektowi "chcemy coś takiego". Daj mu się wykazać. Najwyżej możesz powiedzieć, że rozważałeś taki projekt, jako zbliżony do twoich oczekiwań.

 

To projekt:

http://www.domy-walczak.pl/projekt-domu-w90-prosty-w-budowie-projekt-domu-na-planie-prostokata-i-z-poddaszem-dla-4-5-osobowej-rodziny-poddasze-to-czesc-nocna-zaprojektowano-trzy-sypialnie-i-ogolnodostepna-lazienke.html

 

http://www.domy-walczak.pl/Images/projekty-domow/46_w90/w90_plan.jpg

 

Można dogadać się z biurem czy na podobnej bazie nie zaprojektowaliby czegoś w tym kierunku:

 

8914fbc87b91d737gen.jpg

 

Albo zupełnie coś innego :)

 

Projekt, który zaproponowałaś wyglada dobrze :) Jednak znowu siedliśmy do projektów i udało się znaleźć coś takiego:

https://www.extradom.pl/projekt-domu-baset-WRL1012?gclid=EAIaIQobChMIwdXkwt2H2AIViRQbCh1Z8g9_EAEYASAFEgKYePD_BwE

po dobudowaniu garażu i zrobieniu z dwóch garderób na górze jednej - wydaje się, że będzie spełniał wszystkie wymagania, no poza schodami zabiegowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pandawidek,

 

schody - niewygodne

garderoba - ścianka kolankowa ma 95 cm więc tych szaf po ścianką praktycznie nie będzie, ja bym zrezygnował z garderób i zrobił tam normalne szafy zabudowane żeby wykorzystać wysokość. Szafy co prawda kosztują, ale będzie więcej powierzchni, odchodzą koszty drzwi itp

salon - bardzo mały, 24 m2 na salon i jadalnie to bardzo mało. Na tym projekcie Baset 1 wyrysuj Sobie prawidłowe wymiar mebli tj. stołu i kanapy to zobaczysz jak mało miejsca zostanie(na rzucie stół i kanapa to mają z 1,5-1,6 m chyba). Niewygodnie jest jak ciąg komunikacyjny na taras odbywa się przed telewizorem.

Ogrzewanie i wentylacja - jakie będą? Bardzo dużo miejsca na poddaszu zajmują ciągi wentylacyjne, szczególnie w łazience. Wanna przy sciance kolankowej 0,95 cm i bez okna dachowego - będzie niewygodnie. Będziesz musiał odsunąc wannę albo zmniejszyć łazienkę i podnieść ściankę kolankową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Niestety, tak też bywa.

Wpisz go na czarną listę swojego regionu.

***

Nie wiem, jak było w twoim przypadku, ale wybierając architekta jedynie po cenie usługi, to trzeba, niestety mieć trochę wiedzy budowlanej i bardzo skonkretyzowane oczekiwania.

W przeciwnym wypadku wybierać tylko po poleceniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam. Proszę o pomoc w wyborze projektu domu. Na placu "boju" pozostały nam 2 projekty, działka duża (5000m2) w kształcie prostokata szerokość ok 26m z linią brzegową od północy. Będziemy w nim mieszkali sami, ewentualnie wnuki na wakacje :) Ogrzewanie pompa ciepła + rekuperacja.

W tym projekcie na duży plus wysoki salon co nam się bardzo podoba, niestety mały salon i brak zadaszonego tarasu to duzy minus.

https://www.archeton.pl/projekt-domu-mikrus_bk_1524_opisogolny

 

Natomiast ten projekt ma chyba wszystko co nam by pasowało,trochę wieksze pokoje, ładnie zadaszony taras, większy salon. WC prawdopodobnie do przerobienia moze na małą pralnie.

https://www.extradom.pl/projekt-domu-gabriel-ps-WRW1205?gclid=EAIaIQobChMIoZGS27Do2AIVMTPTCh0qOw3-EAAYASAAEgJPkPD_BwE

 

No i tak walczymy z żona który wybrać, ja jestem za tym pierwszym, natomiast żona za drugim Bardzo proszę o opinie który wybrać, może jest więcej minusów których my nie widzimy

Serdecznie Pozdrawiam

Edytowane przez garage1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obydwa domy mają ten minus, że garaże są na drugim końcu domu, czyli jak wracasz z zakupów do cały dom musisz przejść żeby zanieść zakupy do kuchni...albo idziesz do wiatrołapu po kurtki i buty i cały dom musisz przejść do garażu. Bez sensu. Najlepsze rozwiązania to jednak przejscie do garażu przez wiatrołap.

 

Mikrusa to być wogóle odrzucił, bo to za mały dom. Pokoje dzieci/wnuków po 9 m2, nawet widać na rzucie że tam nie ma miejsca na nic, na zabawę itp. Salon również bardzo malutki. Jak coś to można jeden pokój przeznaczyć na sypialnię dla wnuków a drugi na zabawę.Zadaszenei tarasu to nie problem, można spokojnie zrobić teraz wedle zyczenia, tym bym się nie przejmował/

 

Jeśli nie ma miejsca na garderobę to trzeba wybrać projekt z dużą szafą w wiatrołapie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to zdecydowanie Gabriel - bardzo fajny dom,super taras,odpowiedni metraż pokoi,ja zastanowiłabym się nad zamianą drzwi tarasowych w jadalni na okno,wc bym zostawiła,pralnio-suszarnię zrobilabym w pomieszczeniu gospodarczym.Zakupami się nie przejmuj,nie znam nikogo kto z każdymi zakupami wjeżdżałby do garażu,zresztą dla dwóch osób nie trzeba codziennie robić jakiś mega zakupów,u nas auta parkujemy do garażu zazwyczaj wieczorem,życzę dokonania dobrego wyboru,pozdr...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SPAM

 

MPZP/WZ muszą dopuszczać płaski dach - to bardzo prawdopodobny problem, bo często jest zapisany minimalny kąt ze 30* albo i więcej. Druga sprawa prawdopodobna czy możliwe są dwa pełne piętra, bo inny częsty zapis, to maks parter+poddasze.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Przeczytałem już trochę wątków na start które naświetliły mi sytuacje, ale oczywiście dodały więcej pytań...

 

Mamy z żoną wybudowanie domu z następującymi założeniami:

 

- PU 70,80 m2

- raczej z poddaszem użytkowym (ze względu na mniejsze koszty ogrzewania, fundamentów, dachu?)

- jak najniższe koszty eksploatacji przy zakładanym budżecie

- koszt 150 - 200 tys. (ciekawe czy osiągalne)

- ogrzewanie jak najmniej obsługowe

 

Wstępnie spodobały mi się dwa projekty:

https://projekty.muratordom.pl/projekt_miarodajny-wariant-vi,3186,0%2C0.htm#parametry

https://projekty.muratordom.pl/projekt_miarodajny,3020,0%2C0.htm

 

Pierwsze zagadnienie:

Czy jest szansa w takich małych budynkach zmieścić się aktualnych normach budowania (EP<95) dla ogrzewania wyłącznie samym prądem (podłogówka, COP=1)? Bez dodatkowych kombinacji, zmian już po odbiorze technicznym?

 

Może znacie jakieś projekty pod tego typu grzanie? Bo szukam i większość jest pod paliwa stałe...

 

Przy powyższym metrażu i budżecie jest realne, że roczne zużycie nie przekroczy 2000/3000zł/ czy nastawiać się na więcej?

 

Z tego co wyczytałem to skłaniałbym się ku płycie fundamentowej ze względu na akumulacje ciepła i możliwość grzania tylko w nocnej taryfie. Nawet już dostałem wycenę dla 72metrów zabudowy:

 

Energooszczędna (20 cm ocieplenia EPS): 24.600 zł + 8% VAT

Pasywna (30 cm ocieplenia EPS): 26.800 zł + 8% VAT

Energooszczędna (20 cm ocieplenia XPS): 25.900 zł + 8% VAT

Pasywna (30 cm ocieplenia XPS): 28.700 zł + 8% VAT

 

Inna sprawa która nie daje aktualnie spokoju na etapie wczesnych koncepcji to kwestia szambo czy oczyszczalnia przydomowa.

Koleżanka z pracy twierdzi, że ktoś z rodziny ma oczyszczalnie i często gęsto na działce da się wyczuć niemiły zapach - czy nie świadczy to złym wykonaniu takowej - czy ten typ tak ma?

 

Pewnie będzie tego więcej, ale na start może w powyższych kwestiach.

 

Będę wdzięczny za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim budżecie, to nie zastanawiaj się, czy płyta, czy ława, czy wełna czy styropian - tylko pytaj, co taniej. A i to marne szanse na zmieszczenie się z chociaż częściowym wykończeniem pozwalającym zamieszkać w budżecie z formalnościami, przyłączami itd.

 

EP na prąd nie wykręcisz w limicie w tak małym domu nawet w domu pasywnym ze względu na CWU. A w mniej niż pasywnym to już całkiem. I tak musisz mieć PCHE to projektant będzie musiał podrasować - kwestia jego kreatywności. Dodałbym panele PV i/lub kozę. Odbiorów praktycznie już nie ma - zgłaszasz i mogą przyjść sprawdzić, mogą nie przyjść. Zawsze możesz powiedzieć, że ekipa od paneli ma nawał roboty i przełożyli termin a koza będzie na jesieni montowana.

 

Poddasze tylko pozornie jest tańsze. Rób parterówkę z wiązarami (bez tradycyjnego stropu). To znaczące oszczędności. A jeszcze lepiej, jak możesz zrobić dach płaski. To powinno być jeszcze znacząco tańsze.

 

Generalnie cały czas musisz szukać tańszych opcji i rezygnować z czego tylko się da albo odkładać, co można zrobić później.

 

Szacowanie kosztów ogrzewania - bez OZC to zgadywanka. Jak zrobisz płytę grzewczą - to masz szansę na bardzo tanie ogrzewanie w G12as w przytłaczającej większości. Taka akumulacyjność pozwoli niewiele prądu na ogrzewanie ciągnąć w droższej strefie. Ale płyta wyjdzie na 99% drożej od tradycyjnych ław. Żeby się upewnić, to musisz zebrać oferty i porównać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko do kozy musiałby jakiś komin robić.

Lepiej ściemniać z PV.

Koszt schodów to min. 10 tyś - więc można sobie rozważyć czy na tak małej powierzchni jest sens robić poddasze. Do tego koszt stropów.

 

W tym projekcie jest nieproporcjonalnie wielki powierzchniowo dach do pow. samego domu.

Jakie masz założenia MPZP na swojej działce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę zabijać marzeń, ale budżet niski, a oczekiwania wysokie. Chyba, że nie liczysz w tym wykończenia. Papierologia przed startem budowy to około 10 tysiaków. Dorzucasz do tego płytę za prawie 30 k. Jak będzie parterówka to pewnie jeszcze więcej wyjdzie.

Poczytaj dzienniki budów, znajdziesz koszty. Zerknij do mnie, zobaczysz, że jest wiele wydatków o których nie myśłimy startując z budową, a które robią spora sumę.

Licząc 2500zł/m (co w moim odczuciu przestało być aktualne min. 2 lata temu) wychodzi 200 000 zł. Bez ogrodzenia, podjazdu, ogrodu, papierologii, przyłączy i wykończeniówki. Jak dla mnie brakuje ok 80-100 tys. złotych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

Jesteśmy na etapie poszukiwania projektu naszego domu i jak to zwykle bywa w życiu mamy dylemat. Bardzo podoba mi się projekt Pelikan IX w odbiciu lustrzanym ze względu na usytuowanie działki.

 

https://www.studioatrium.pl/projekty-domow/Pelikan-ix,936,lustro.html

 

Pewnie za duży minus będziecie uważali przeszklenia w salonie, ale dla mnie to ogromny plus ze względu na widok z działki na jezioro.Chciałabym poznać Wasze opinie na temat tego projektu.W planach gruntowa pompa ciepła i rekuperacja

Bardzo dziękuje za wszelkie sugestie :)

Pozdrawiam ciepło

Kasia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...