Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

w orliczkach zmniejsz wcięcie na wejściu i zmień słup na wystającą "wiatrościankę". Nie musisz wówczas likwidować spiżarki na rzecz łazienki.

Szafa na wprost, pod schodami będzie mało pakowna, bo nie ma tam pełnej wysokości.

Masz w tym projekcie dwa duże podciągi na granicy salon-jadalnia i hol-kuchnia, skomplikowane nadproże okna narożnego - przy obecnych cenach stali to pociągnie po kieszeni.

Samo wyjście na taras jak najbliżej kuchni jest bardzo sensowne i podejrzewam, że będziesz z niego częściej korzystał niż z suwanki w jadalni :D

 

3127b2016c33e704gen.gif

 

****

W miodokwiatach ma mało dyskretną łazienkę, spiżarkę niefunkcjonalną i kiepski pomysł na rozplanowanie kuchni. Likwidacja wykuszu zmniejszy drastycznie powierzchnię pokoju na poddaszu.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

witam, wraz z żoną zastanawiamy się nad dwoma projektami gotowymi:

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-malinowkach-g2-mebc222d48cf46 odbicie lustrzane lub

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-zdrojowkach-g2-m8c322d297d07b.

Zależy nam nad zwartej bryle. wejście i wjazd na działkę od strony południowej - tak idzie droga gminna. Do likwidacji kominy. Planowana PC PW i reku. Wsyzstko na płycie fundamentowej. Budowa domu większościowo systemem gospodarczym. Żona bardziej skłania się za domem w zdrojówkach ze względu na przeszklenia od strony południowo-zachodniej. Zastanawia mnie jak zmieścić prysznic na parterze. Dodatkowo duży plus dla żony to możliwość wyjścia z kuchni bezpośrednio na taras z zadaszeniem i częściowo odseparowana kuchnia od salonu. W garażu obowiązkowo likwidacja okien lub wstawienie jednego niewielkiego fixa. Który z projektów będzie bardziej energooszczędny ze względu na bryłę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten w zdrojówkach jest na działki od południa, ale drugi nie.

 

W zdrojówkach trochę razi nieproporcjonalnie duży garaż w stosunku do części mieszkalnej na parterze. Cierpi na tym umiejscowienie wc, które jest trochę za bardzo wyeksponowane.

Za to w wc jest przecież prysznic.

 

Natomiast w obydwóch projektach wejście do kotłowni przez garaż daje straty energii.

O ile w klasycznym piecu na węgiel nie ma to znaczenia, to w projekcie energooszczędnym jest to gorsze rozwiązanie, bo garaż jako gigantyczny mostek cieplny, powinien być maksymalnie odseparowany izolacją od części mieszkalnej.

 

Spójrz na projekt prosty (z założeniem drzwi do kotłowni od korytarza a nie od garażu)

https://www.tooba.pl/projekt-domu-Prosty-1-TIR-327

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli przymierzam się do budowy domu, działka (szer. 20m x gł. 51m) jest na lekkim spadzie (w miejscu gdzie bedzie stał dom jest to różnica ok. 70-80cm). Wstępnie wybrałem projekt "Lisandra XS" i chyba niepotrzebnie zacząłem przeglądać (znów) projekty bo wpadł mi w oko taki:

https://www.extradom.pl/projekt-domu-harmonia-nova-a-WRD2706

I moje pytanie do specjalistów - co ten projekt ma na "+" a co na "-".

Tak na pierwszy rzut oka:

1/ parter:

- zamknięcie kuchni (stałe lub poprzez drzwi rozsuwane - kwestia przemyślenia przez małżonkę)

- łazienka nieco powiększona i zrobienie tam także pralni

2/ poddasze:

- słońce bedziemy mieli od strony kuchni i salonu więc pokój na poddaszu 9,6 do powiększenia poprzez przesunięcie łązienki kosztem pokoju 9,2 (powstała przestrzeń może być przekształcona w pomieszczenie typu np. garderoba, pralnia itp.) - jako rodzina 2+1 właściwie potrzebujemy dwie sypialnie dla nas + jedna gościnna

- nieznaczne powiększenie (przesuniętej) łazienki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samemu trudno będzie Ci wykonać lub znaleźć w miarę ciekawy projekt budynku, chyba, że projekt jakiegoś pomieszczenia, pokoju/kuchni, to można jeszcze coś kombinować. Próbowałem opracować pomysł na projekt budynku mojego przyszłego domu, ale jak się okazuje, to nie moja działka. Postanowiłem skorzystać z oferty [sPAM] i zlecić to fachowcom, w waszym przypadku polecam to samo rozwiązanie, mimo, że trzeba płacić więcej niż przewidujemy swój budżet, ale warto, wiem to z własnego doświadczenia. Edytowane przez Mateusz002C
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skomplikowany układ wiatrołapu z samymi drzwiami.

łazienka pod schodkach w dół.

Same ściany nosne!

Elfir, łazienka jest chyba po prostu pod górnym biegiem schodów, ale na równym poziomie z resztą parteru.

https://www.extradom.pl/projekt-domu-harmonia-nova-a-WRD2706

I moje pytanie do specjalistów - co ten projekt ma na "+" a co na "-".

Jak mówiła Elfir, ten układ przedsionka to jakaś tragedia - 100% do zmiany, ja bym usunęła to pomieszczenie gospodarcze, które nic nie wnosi, na korzyść pojemniejszej szafy. Mimo tego nadal za dużo tam drzwi i załamań ścian.

Ze względów estetycznych wyjście z wiatrołapu na schody i drzwi z łazienki, ze względów praktycznych - nasłonecznienie kuchni, o którym wspominałeś, to raczej średnia przyjemność podczas stania nad kuchenką w lecie.

Dla mnie mimo wszystko jest lepszy niż Lisandra XS, nie ma dziwnych półpięter, łatwiej wygospodarować miejsce na pralnię, jest lepiej wydzielony salon od strefy wejścia - plus do prywatności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Razem z narzeczoną jesteśmy na etapie szukania projektu domu. Po przeglądnięciu kilkuset projektów, kilku katalogów i niezliczonej ilości stron internetowych z projektami, a także dzienników budowy już wiemy co chcemy, przynajmniej tak nam się wydaje  . Działkę mamy mniej więcej kwadratową 34x34m z wjazdem od zachodu (printscreen działki z wymiarami w załączniku i z zachowaniem stron świata)[ATTACH=CONFIG]402909[/ATTACH]

 

Minęło trochę czasu i po zwiedzaniu kilku/kilkunastu różnych domów stwierdziliśmy, że zmieniamy projekt na parterówkę, a wymagania pozostają te same: 3 sypialnie,łazienka, toaleta - w miare standard na nasze warunki. Miejscowy plan pozwala na to, ale wymagany kąt nachylenia dachu to 30-45 stopni, co niestety wyklucza najbardziej standardowy kąt w dachach kopertowych czyli 25 stopni. Dach dwuspadowy w parterówkach nam się nie podoba. Projekt będziemy robili indywidualny - projektanta już mamy wybranego, mapki do celów projektowych zrobione (spad w miejscu gdzie będzie stał dom to około 50-70 cm na długości całego domu) i od przyszłego tygodnia zaczynamy działać. Spodobał nam się projekt Antek III z garażem dwustanowiskowym, chciałbym poznać Wasze zdanie na temat tego projektu:

https://www.projekty.ign.com.pl/projekt_domu/antek_iii_wersja_c_z_podwojnym_garazem/15835

Wiem, że nie ma połączenia garażu z domem, ale jestem w stanie to przeboleć, bo inną opcją jest garaż wolnostojacy, który zapewne będzie kosztował więcej.

Ogrzewanie - gaz lub PW PC i 100% podłogówki

Wentylacja mechaniczna z reku

Jestem ciekaw na ile szacujecie koszt postawienia takiego domu do stanu deweloperskiego, a może kojarzycie jakiś inny projekt, który wpasowałby się w nasze wymagania i możecie podesłać linka.

Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-zdrojowkach-4-m91f234dc16a78

Co myślicie o tym projekcie? Widzę, że jest jeszcze tworzony, ale może będziecie mieć jakieś uwagi na podstawie samych rzutów?

To co mi się w nim podoba to:

- dodatkowa łazienka na parterze

- dodatkowy pokój na parterze

- spora kuchnia i część dzienna

- osobna pralnia na piętrze

- dwa spore pokoje (dla dzieci)

- pokój z garderobą dla rodziców

- kuchnia po przeciwnej stronie niż wejście (czyli od ogrodu)

 

Zastanawiam się

1. czy garaż nie będzie za mały

2. czy to "wcięcie" w salonie bardzo wpłynie na wychładzanie się domu

 

Ze zmian myślałem nad usunięciem okien w garażu i kotłowni.

 

Co jeszcze w tym projekcie może być wadą, na co warto zwrócić uwagę i ewentualnie zmienić?

 

Jak myślicie, ile może kosztować budowa zlecona jednej firmie do stanu deweloperskiego?

 

Przy okazji mam jeszcze jedno pytanie. Na działce, gdzie będziemy się budować stoi stary dom, do rozbiórki. Przynajmniej częściowo nowy będzie na jego miejscu. Czy w takiej sytuacji adaptację gotowego projektu i pozwolenie na budowę można robić teraz? I wtedy całość prac (burzenie i budowę) robić ciągiem, czy trzeba najpierw wyburzyć staroć, a dopiero potem formalności z budową nowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się

1. czy garaż nie będzie za mały

2. czy to "wcięcie" w salonie bardzo wpłynie na wychładzanie się domu

 

Na wychładzanie domu tam będzie miało wpływ dużo więcej rzeczy:

okna narożne, słupy na tarasie wystające poza bryłę domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Garaż wygląda jak dolepiony. Niech architekt pomyśli nad bryła. po to mu płacicie.

 

Oczywiscie takie będzie jego zadanie :) poza tym wyrównanie ściany kuchni, żeby była zarówno ze scianą salonu. Rozumiem, że jakiś uwag negatywnych co do projektu nie ma?

 

Co do garażu to pewnie i tak sie skończy czymś w tym stylu:

 

https://img.extradom.pl/media/render/00Db0000000Z0jDEAS-068b0000001r12HAAQ/crop%24wh32auto%2Cresize%24327-218-2

 

ale tak jak mówisz to już rola architekta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

* Na pewno mogą pojawić się problemy w salonie:

1. odległość kanap od ściany telewizyjnej i kominka, który jest gdzieś daleko w przejściu

2. pogłos

3. kwadratowe salony sa najtrudniejsze do aranżacji, bo nie da się łatwo wydzielić stref funkcjonalnych

 

* Żadna z łazienek nie ma okien

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś może buduje dom według jednego z poniższych projektów:

https://www.archeton.pl/projekt-domu-malinabobo_1387_opisogolny

lub

https://www.archeton.pl/projekt-domu-malinasto_1456_opisogolny

 

w przypadku projektu "bobo" usunąłbym okno lukarnę i balkon, natomiast przy "sto" musiałbym coś zrobić z tarasem na dachu garażu. No i kwestia wciśnięcia domu z działkę szer. 20m ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wciąż poszukuję odpowiedniego projektu i ostatnio wpadł mi w oko BW-55 (wersja lustrzana)

https://www.extradom.pl/projekt-domu-bw-55-JGC1193

 

Ktoś może już buduje lub poważnie rozważa zakup tego projektu?

 

Oczywiście, potrzebne byłyby zmiany, zwłaszcza na parterze:

1/ zamknięcie kuchni (wymóg konieczny wg mojej żony)

2/ jeśli byłaby taka możliwość - likwidacja obecnego miejsca łazienki (zyskuje się nieco na powierzchni kuchni i automatycznie salonu) i przeniesienie jej pod schody

Przeliczając (tak "na oko") powierzchnię poddasza wychodzi mi, że ściana kolankowa jest wystarczająco wysoka, aby nie dać się we znaki przy urządzaniu.

Planuję zastosować pompę ciepła + podłogówkę więc kotłownię mogłbym wykorzystać również jako dodatkowe "magazynowe" miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zinow, mnie się ten projekt podoba.

Co najwyżej zlikwidowałabym okna połaciowe w sypialni, zamieniła wentylację grawitacyjną na mechaniczną z reku (likwidacja kominów wentylacyjnych).

Zmieniłabym też kocioł na paliwo stałe na inny rodzaj opału: gaz lub prąd (bezpośrednio lub pośrednio przez PC). Przy gazie zlikwidowałabym tradycyjny komin na rzecz krótkiego powietrzno - spalinowego (przechodzi przez ścianę).

 

Wielkość garażu jest w porządku: auto zmieścisz, a do tego na ścianie z kotłownią da się ustawić jakieś półki.

 

Jeśli chodzi o okna w garażu i kotłowni, to likwidowałabym je tylko w przypadku, gdy masz małą działkę i maksymalnie musisz zbliżyć dom do granicy. Kotłownię wówczas można nieco doświetlić przez przeszklenie drzwi.

Poniżej kilka wariacji okiennych:

projekt-dom-w-zdrojowkach-4__okna z drewnwm.jpg projekt-dom-w-zdrojowkach-4__okna2.jpg projekt-dom-w-zdrojowkach-4__okna2_duze.jpg projekt-dom-w-zdrojowkach-4__okno2 duze.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wciąż poszukuję odpowiedniego projektu i ostatnio wpadł mi w oko BW-55 (wersja lustrzana)

https://www.extradom.pl/projekt-domu-bw-55-JGC1193

 

Ktoś może już buduje lub poważnie rozważa zakup tego projektu?

 

Oczywiście, potrzebne byłyby zmiany, zwłaszcza na parterze:

1/ zamknięcie kuchni (wymóg konieczny wg mojej żony)

2/ jeśli byłaby taka możliwość - likwidacja obecnego miejsca łazienki (zyskuje się nieco na powierzchni kuchni i automatycznie salonu) i przeniesienie jej pod schody

Przeliczając (tak "na oko") powierzchnię poddasza wychodzi mi, że ściana kolankowa jest wystarczająco wysoka, aby nie dać się we znaki przy urządzaniu.

Planuję zastosować pompę ciepła + podłogówkę więc kotłownię mogłbym wykorzystać również jako dodatkowe "magazynowe" miejsce.

 

Domek ładnie wygląda z zewnątrz i to moim zdaniem jeden z nielicznych plusów tego projektu.

1. wiatrołap - spory ale nieustawny

2. wc w środku części dziennej - może być głośne bo ograniczone tylko działówkami. Niektórzy mogą też narzekać, że trzeba przejść przez wiatrołap

3. spiżarka - to w ogóle spiżarka czy raczej schowek na mopa???

4. salon wydaje się być nieco ciasnawy - ja bym go powiększyła o podcień tarasu

5. garaż wydaje się być dosyć wąski

6. na poddaszu dwie duże sypialnie + gabinet (czyli dom raczej dla 2+1)

7. drzwi łazienki otwierają się na bieg schodów/wchodzącego na poddasze

8. zbędne okna połaciowe w sypialniach

9. niska ścianka kolankowa (56 cm) to dużo niezagospodarowanych podłóg lub (jak na projekcie) konieczność budowy przedścianek.

10. obudowa/rama tarasu na słupach, jeśli jest połączona z budynkiem, będzie "wyprowadzała" ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś może buduje dom według jednego z poniższych projektów:

https://www.archeton.pl/projekt-domu-malinabobo_1387_opisogolny

lub

https://www.archeton.pl/projekt-domu-malinasto_1456_opisogolny

 

w przypadku projektu "bobo" usunąłbym okno lukarnę i balkon, natomiast przy "sto" musiałbym coś zrobić z tarasem na dachu garażu. No i kwestia wciśnięcia domu z działkę szer. 20m ...

 

To właściwie ten sam projekt różniący się tylko rodzajem dachu na garażu (pulpitowy lub płaski), lukarną, balkonem, układem kuchni czy wielkością tarasów.

Poza tym mają te same minusy jak np. bardzo niewygodne zabiegowe schody (ostatnio mój brat z takich "spłynął" i ma teraz pręgowane plecy).

Na poddaszu bardziej bym widziała dwie sypialnie + gabinet, niż 3 sypialnie. Moim zdaniem w sypialniach, przy podwójnych drzwiach tarasowych, zbędne są już okna połaciowe.

Salon niby duży, ale poza zestawem wypoczynkowym, to niewiele się tam zmieści. Poza tym nie podoba mi się wejście na poddasze z salonu (nie potrafiłabym tam wypocząć).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...