Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami


Który projekt wybrać ?  

18 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Który projekt wybrać ?

    • Agnieszka
      8
    • D88 Reprezentacyjny
      10


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Koledzy i koleżanki,

 

Zwracam się z prośbą o pomoc w znalezieniu koncepcji, inspiracji...

 

Od pół roku, codziennie, noce nieprzespane, przeglądam projekty domów parterowych i za każdym razem coś nie pasuje. Już braliśmy pod uwagę takie projekty:

 

1. Doskonały 2B ze studio MG Projekt- na minus brak pralni i okna w łazience.

https://www.mgprojekt.com.pl/doskonaly-2-b

 

2. Doskonały 2C - też brak okna w łazience

https://www.mgprojekt.com.pl/upload/downloads/doskonaly-2-wariant-c-pliki-szczegolowe-df2796169556f3ed5328899db1c76e48.pdf

 

3. Kari - studio Dobre domy (salon taki tramwaj)

 

https://www.dobredomy.pl/projekt/kari/

 

4. Pod Jastrząbem 17 NT - tu nie podoba mi się przejście z garażu przez cały dom do kuchni

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-pod-jarzabem-17-nt-m34b218f2ef711

 

 

Może coś doradzicie? Czego szukam:

 

Parterówka: sypialnia z garderobą, 2 pokoje dla dzieciaków, gabinet, pralnia, garaż na 1 lub 2 auta. Ewentualnie na dole sypialnia + 2 pokoje a gabinet do wydzielenia na poddaszu (tak jak w domu Pod Jastrząbem).

 

Może podsuniecie mi jakiś ciekawy projekt bo już tracę nadzieję.

 

np https://projekty.muratordom.pl/projekt_z-perspektywa,2773,0%2C0.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się ma typową działkę i sprecyzowane potrzeby wydawanie pieniędzy na projekt indywidualny to tylko strata kasy.

 

projekt 2500 ~~ kolejne zmiany 1000+ :) a szukając w mniejszych miejscowościach architekta można dopłacić kolejny 1000 i mieć projekt "szyty na miarę" ;) więc czasem nie warto brać gotowca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj mi namiary na architekta, który zrobi zmiany za 1000 :) A potem na takiego, który zrobi indywidualny za 4500 :p

 

Mój projekt kosztował 3200. Adaptacja:

Projekt Zagospodarowania Terenu, Informacja BIOZ, obszar oddziaływania – 1500zł+vat

Instalacje sanitarne (adaptacja w-k, co do zmienionego układu funkcjonalnego budynku, projekt ogrzewania podłogowego, wentylacji mechanicznej i nowa charakterystyka energetyczna) – 1150zł+vat (te instalacje to takie tylko na sztukę)

Konstrukcja (poszerzenie budynku, płyta fundamentowa) 1250+VAT

Strop monolityczny 1300+VAT

 

W dodatku była to jedna z tańszych ofert, które dostałem na oferii.

 

Szukałem architekta w mniejszych miejscowościach, ale projket indywidualny to raczej koszt 10k+ z obliczeniami konstrukcyjnymi i instalacjami. Mimo wszystko żałuję, że nie dołożyłem tych 2k, bo jeszcze jakieś detale bym zmienił. Bałem się kosztów przeprojektowania dachu, a na koniec i tak robię wiązary z projektem od zera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

projekt 2500 ~~ kolejne zmiany 1000+ :) a szukając w mniejszych miejscowościach architekta można dopłacić kolejny 1000 i mieć projekt "szyty na miarę" ;) więc czasem nie warto brać gotowca.

 

Najtańszy był z innego powiatu (14K zł) i robił to, co w gotowcu - czyli i tak musiałbym plan zagospodarowania i adaptację zamówić u lokalnego. Za mniej niż dychę to tylko jeden lokalny zaoferował, że jeden z jego indywidualnych trochę przerobi pod nasze potrzeby.

Do tego w projekcie indywidualnym sam jesteś pierwszym i ostatnim betatesterem. Nie był on udoskonalany i poprawiany jak przynajmniej popularne gotowce gdzie można prześledzić DB i pomysły na usprawnienia czy jakie rozwiązania są niewygodne.

Biorąc taniego architekta masz praktycznie pewność domu nie wyróżniającego się urodą i grzeszącego wieloma niedoskonałościami funkcjonalnymi. A jak ktoś chce mieć dom wyróżniający się, dzieło sztuki architektonicznej, to nie patrzy na cenę, tylko na pomysły i dorobek architekta a gotowców nawet nie rozważa.

 

Wystarczy pomyśleć logicznie. Czy zrobienie projektu indywidualnego to mniej pracy, niż katalogowego? Czy wolisz zapłacić sam 100% kosztów pracy architekta i branżystów, czy podzielić to na 10 czy 100 inwestorów. Dokładając 20 czy 30% na obsługę sklepu, który tym handluje gotowiec wychodzi ciągle dużo taniej.

 

Niby kupując projekt indywidualny masz dom szyty na miarę. Niby. Bo sam tak naprawdę nie wiesz, czego będziesz potrzebował. Typowe jest dokładanie siłowni, pralni, pokoju dla gości i cudów. Potem przychodzi otrzeźwienie i cięcie. Bo ile to wszystko będzie kosztowało w budowie i utrzymaniu? Wyobrażenie jak się będzie mieszkało i dyktowanie tego projektantowi zaprowadzi na większe manowce, niż wybieranie z gotowców paradoksalnie IMO sprawi, że dom będzie bardziej dostosowany do realnych potrzeb (a nie marzeń i rozbuchanych emocji na etapie projektowania)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy pomyśleć logicznie. Czy zrobienie projektu indywidualnego to mniej pracy, niż katalogowego?

zdecydowanie więcej ! : Projekt Indywidualny poprzedzony jest Projektem Koncepcyjnym, który już powstaje na bazie uzgodnień z Inwestorem, jak również wszystkimi danymi do projektowania charakterystycznymi dla konkretnej działki budowlanej ( od Warunków Zabudowy, czy tez zapisów Planu Miejscowego, po dane np. geotechniczne ) - w gotowcu tego opracowania BRAK, a wybór sprowadza się w zasadzie do lepszych /gorszych rozwiązań wewnętrznych budynku.

Sam gotowiec nie jest Projektem Budowlanym - tym samym może być rysowany i przez studenta, ponieważ nie ma w nim grama odpowiedzialności zawodowej za przedstawione rozwiązania projektowe. Dotyczy to również rozwiązań branżowych, np. konstrukcyjnych, które oderwane od konkretnej lokalizacji zawsze będą niewłaściwe ponieważ dotyczą każdego terenu, tj, żadnego. Pisać można by jeszcze dużo ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam gotowiec nie jest Projektem Budowlanym - tym samym może być rysowany i przez studenta, ponieważ nie ma w nim grama odpowiedzialności zawodowej za przedstawione rozwiązania projektowe. Dotyczy to również rozwiązań branżowych, np. konstrukcyjnych, które oderwane od konkretnej lokalizacji zawsze będą niewłaściwe ponieważ dotyczą każdego terenu, tj, żadnego. Pisać można by jeszcze dużo ...

 

No popatrz, a mi się nikt nie czepiał, że wszystkie projekty branżowe zostały podpisane przez branżystów w gotowcu. To samo z konstrukcja. I załączałem uprawnienia budowlane wszystkich osób które projektowały gotowiec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj mi namiary na architekta, który zrobi zmiany za 1000 :) A potem na takiego, który zrobi indywidualny za 4500 :p

.

 

Mój tyle kosztował...

 

 

Może podsuniecie mi jakiś ciekawy projekt bo już tracę nadzieję.

 

Zacznij inaczej:

 

jaka jest działka? Wielkość, nasłonecznienie, sąsiedztwo? Jakie są ograniczenia MPZP

Czym chcecie grzać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o koszt projektu indywidualnego to ja skorzystałem z promocji w KB Projekt https://www.kbprojekt.pl/jesienna-promocja-kb-projekt i mój projekt kosztował 3900 zł brutto (wyższa cena niż na stronie bo zmieniliśmy dwie rzeczy już po akceptacji koncepcji oraz zaprojektowano nam zebletowy strop nad poddaszem, tzn. lane skosy, co zwiększyło koszt o 300 zł). Oczywiście w tej cenie nie ma projektu zagospodarowania działki - to robił nam lokalny architekt.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No popatrz, a mi się nikt nie czepiał, że wszystkie projekty branżowe zostały podpisane przez branżystów w gotowcu. To samo z konstrukcja. I załączałem uprawnienia budowlane wszystkich osób które projektowały gotowiec.

 

- no tak, Projekt Koncepcyjny sprowadził się w Twoim przypadku do wyboru gotowca, tylko po co piszesz o projektach indywidualnych ( ? ), skoro dokonałeś takich, a nie innych wyborów ( zakładam, że podyktowanych założoną kwotą na projekt gotowy + jego adaptacja ).

- nie zakładam również, że napiszesz, że dokonałeś złego wyboru - nie ma osoby na FM która mogłaby tak napisać, inwestując wcześniej duże własne środki inwestycyjne na realizację obiektu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o koszt projektu indywidualnego to ja skorzystałem z promocji w KB Projekt https://www.kbprojekt.pl/jesienna-promocja-kb-projekt i mój projekt kosztował 3900 zł brutto (wyższa cena niż na stronie bo zmieniliśmy dwie rzeczy już po akceptacji koncepcji oraz zaprojektowano nam zebletowy strop nad poddaszem, tzn. lane skosy, co zwiększyło koszt o 300 zł). Oczywiście w tej cenie nie ma projektu zagospodarowania działki - to robił nam lokalny architekt.

 

kemot_p

- jakiego " projektu indywidualnego " ? chyba w tym przypadku adaptacji gotowca ?

- możesz pochwalić się tym indywidualnym projektem odbiegającym od tego, co jest prezentowane na stronie ?

- czy faktycznie dostałeś " pakiet bezpłatnych dodatków zawierający " ...

" 4 projekty bud dla psów " ? co stanowi ofertę promocyjną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- no tak, Projekt Koncepcyjny sprowadził się w Twoim przypadku do wyboru gotowca, tylko po co piszesz o projektach indywidualnych ( ? ), skoro dokonałeś takich, a nie innych wyborów ( zakładam, że podyktowanych założoną kwotą na projekt gotowy + jego adaptacja ).

- nie zakładam również, że napiszesz, że dokonałeś złego wyboru - nie ma osoby na FM która mogłaby tak napisać, inwestując wcześniej duże własne środki inwestycyjne na realizację obiektu

 

Rozważałem projekt indywidualny, jak i katalogowy. Zebrałem oferty, spotykałem się z trzema architektami oferującymi projekty indywidualne. Długo rozmawiałem z czwartym, współpracującym z m3system który ma pewną specyfikę i niewielu projektantów projektuje dla nich.

 

Czemu miałbym nie napisać, że jestem niezadowolony? Rozmawialiśmy już zresztą o tym. Czy ktoś opisał, jakie błędy czy niedogodności znalazł w Twoim projekcie? Tylko po co, jak nikt z tego nie skorzysta. Ja opisałem, co złego w moim gotowcu było Podobno zostało poprawione. Kolejni kupujący projekt gotowy korzystają z doświadczeń wcześniej budujących. I czy to zostało poprawione w oryginale, czy adaptujący pod dyktando coś zmieni - i tak są w lepszej sytuacji, niż projektujący od zera.

 

A czemu piszesz, że gotowce są robione bez kogoś bez uprawnień i że nie bierze on za to odpowiedzialności?

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaizen

 

bardzo podoba mi się Twoje sformułowanie :

" A ja głupi wierzyłem, że kupuję spójny, optymalny do moich potrzeb projekt " i szczerze jestem ciekawy, czy ten aktualizowany z przez 10 lat projekt faktycznie został zmieniony wg Twoich uwag związanych z PChe i ile jest takich innych projektów gotowych ? których opis "prezentacyjny" ma się nijak to stanu faktycznego. Jako rozsądny człowiek byłeś w stanie to zweryfikować, a ile osób nie ma na to szans ? wierząc w banialuki marketingowe.

i również podoba mi się cytowane, sensowne zdanie z Twojego diaologu :

" idealny dla konkretnego Inwestora może być tylko projekt indywidualny. Projekt gotowy jest optymalnym, ze względu na koszt, sposobem organizacji budowy i formalności z nią związanych, ale stanowi tylko wypadkową najczęściej stosowanych rozwiązań projektowych. " i oczywiście, aby nie było tak żle :

" ... Koszty adaptacji projektu gotowego do indywidualnych potrzeb w połączeniu z ceną projektu gotowego są i tak konkurencyjne do opcji zlecenia projektu indywidualnego. " z czym się zgodzę. Nie wszystkich stać na projekt indywidualny i " gotowce " skutecznie niwelują tą "lukę" choć ( moim zdaniem ) degradują krajobraz polskich miast do kompletnej nijakości.

 

dot. odpowiedzialności zawodowej - architekt "adaptujący" bierze odpowiedzialność za całość projektu, chyba że Ty jako Inwestor miałeś podpisane odrębne umowy z projektantami branżowymi w co wątpię.

Edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako rozsądny człowiek byłeś w stanie to zweryfikować, a ile osób nie ma na to szans ?

 

Widzę, że zaczynasz podążać w kierunku, o którym piszę. Kupując indywidualny - mam pewność, że żaden inwestor go nie oglądał, nie weryfikował. Jak widać w wątku, do którego zajrzałeś, ktoś pisze, ktoś czyta. Dopytuje. A sam niedawno pisałeś, że publikowanie fragmentu projektu, żeby się kogoś poradzić, to naruszanie praw projektanta. Więc jak sam się nie zna (a przecież się nie zna) to kupuje kota w worku i jak pisałem jest pierwszym i jedynym betatesterem. A że nie ma ani wiedzy, ani możliwości oceny jakości pracy projektanta przed zawarciem umowy - to u mnie wygrał gotowiec. Nie tylko dlatego, że tańszy.

 

Co do degradowania krajobrazu, naprawdę jesteś w stanie poznać, który dom został zbudowany na podstawie gotowca? Nie wierzę. Są wyróżniające się projekty - ale to promil może w indywidualnych.

 

Jdot. odpowiedzialności zawodowej - architekt "adaptujący" bierze odpowiedzialność za całość projektu, chyba że Ty jako Inwestor miałeś podpisane odrębne umowy z projektantami branżowymi w co wątpię.

 

Serio? To podpis konstruktora nic nie znaczy? Adaptujący musi mieć wszystkie uprawnienia?

 

Umów nie miałem podpisanych z nikim. Ani ze sprzedawcą gotowca, ani z adaptującym. Dostał na starcie projekt katalogowy i pełnomocnictwo. Pieniądze jak dostarczył PnB. Jakim cudem dostałem PnB?

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...